Tarihin Yol Ağzında (İki Röportaj)

·
Okunma
·
Beğeni
·
576
Gösterim
Adı:
Tarihin Yol Ağzında
Alt başlık:
İki Röportaj
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3002567100549
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
İçe doğru

Dışa doğru
64 syf.
·6 günde·8/10
Sezai Karakoç denilince şüphesiz diriliş, medeniyet,düşünce,metafizik gibi kavramlar belirir zihnimizde...Bu kavramların farklı beyanları olacak diyerek okumaya başladığım bu eser beklemedim farklı kapılar açtı,sundu...
Kendisini İslâm medeniyetinin bir üyesi olarak gören ve ırklarüstü bir dünya görüşüne sahip yazarımız bu eserde doğrusu röportajda dünya görüşünden tutun da Türkiye'nin durumu ,dış devletler,siyasi eylemleri gibi pek çok konu hakkında bilgisini konuşturmuş demek yanlış olmaz..
Eserin ilk sayfalarında belirtildiği gibi bu kitap 2 röportajdan oluşmaktadır.Birinci röportaj Fehmi Koru'nun Sezai Karakoç'la yaptığı röportajdır.Ve 1992 yılında yayınlanmıştır.Diğer röportaj ise Nurettin Çakın'nın Sezai Karakoç'la yaptığı röportaj olup o da 1992 yılında yayınlanmıştır. Zaman kavramı bizi eskilere götürmüş olsa da değişmeyen,ilerleyen kapitalist düzen bu kitaba,görüşlere belki de şu zamanlarda daha ihtiyaç doğurdu...
Bu röportajlarda,röportaj türünün en çok kullanılan soru /cevap ,diyolog kalıpları kırılmamış...Karakoç ile ilgili bilgi edinmek isteyen her okura gerek dünya görüşünü gerek düşünce dünyasının kapılarını, sorulara verdiği yanıtlarla sunar...
Medeniyet dirilişi umuduyla yazılarını, görüşlerini,şiirlerini kaleme alan sanatçımız röportajlarında da bu görüşü benimsemiş."Kişilik bir bütündür" tezinin en önde savunucusu ve uygulayıcı olan sanatçı "şiirimle, düşünce çalışmalarımla ve politik atılımımla aynı kişiliği sürdürdüğüm inancındayım " diyerek kendisine belirlediği yoldan ayrılmaz...
Bir Sezai Karakoç eserini daha geride bırakırken halleşip ardından helâlleşerek yolundan ayrılmayacağım ve külliyatindan kendime yeni bir yol arkadaşı seçip okumaya başlayacağım...
64 syf.
·1 günde·10/10
Yeni yeni kitap okuma aşkı şekillenen bende hemen hemen her yazarın birkaç kitabını okuyarak yazarları bir nevi tatmaya çalışıyorum.
Sezai Karakoç'un okuduğum 2. kitabıydı bu. İlki sitedeki etkinlik vesilesiyle okumuş olduğum Samanyolunda Ziyafet, ikinci olarak da bu kitap. O yüzden pek bilgi sahibi değilim yazar hakkında. Beni etkileyen ve bana birşeyler kattığını düşündüğüm yazarları daha yakından tanımaya çalışırım. Sezai Karakoç da bu özellikleri sağlayan nadir yazarlardan birisi okuduğum kitaplardan tanıdığım kadarıyla. Sanırım daha fazla kitabını okuyacağım.
Kitaba gelirsek. 64 sayfalik ince bir kitap. Kitapta Türkiye'nin iç ve dış meseleleri olmak üzere 2 mesele üzerinde durmuş. Özellikle değindiği konu biz 1000 yıllık bir medeniyetin torunlarıyız, geniş düşünmemiz gerekiyor buna mecburuz. Tarih bunu gerektirir, kader bunu ister diyor. Bu 1000 yıllık bir medeniyetimizde sorgulamamız gereken medeniyet nedir, millet nedir, ülke nedir gibi ana meseleleri hakkaniyet çerçevesinde cesur bir şekilde halledemediğimiz sürece hem içerde terör belasıyla hemde dışarda diğer kardeş ülkelere önderlik olma konusunda ciddi problemler yaşanabileceğini belirtiyor. 1000 yıllık milliyet anlayışımızı bırakıp da inkilaplarla birlikte kabul görülen sığ milliyet anlayışıyla olaylara baktığımız sürece hem içerdeki kardeşlerimizi küstürürüz hem de dışardaki bizden liderlik bekleyen kardeş ülkeleri soğuturuz.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yıllar öncesi dış politakalarımız için mükemmel tespitler yapılmış. Yeni yeni uygulamaya koymaya çalıştığımız politikalar sade bir dille anlatılmış. Yıllarca AB için uğraştık. Halbu ki AB'de kuyruk olmaktansa Ortadoğunun lokomotifi olacak bir ülkeyiz.
64 syf.
İki röportajdan oluşan bu kitapta ( 1-içe doğru, 2-dışa doğru) üstad diriliş , diriliş partisi ,millet kavramları hakkında geniş şekilde bilgiler veriyor.
Batı'nın en büyük endişesi, bu İslâm ülkelerinden birinin liderliğe soyunmasıdır. Birisi lider olursa, diğer İslâm ülkelerini de arkasından sürükler ve İslâm'ın dirilişi gerçekleşir, İslâm'ın süper güç olması imkânı doğar.
Sezai Karakoç
Sayfa 50 - Diriliş Yayınları
...tarih göstermiştir ki, Türkler, türklüklerini dahi ancak müslüman oldukları sürece korumuşlardır.
Sezai Karakoç
Sayfa 51 - Diriliş Yayınları
Milletimizin sınırları ne dağla,ne mayın tarlasıyla, ne nehirlerle, ne demir tellerle birbirinden ayrılabilir.Milletimiz sun'i sınırlarla parçalanmış durumdadır.
Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nı gölgede bırakan bir dünya savaşına değil de,dünyanın sulh içinde yaşamasına yönelik çalışmaya dönüşsün...
Düşünürler düşüncelerini söylerler, arkadan gelen bir nesil de onu uygular.
Sezai Karakoç
Sayfa 11 - Diriliş Yayınları
Tüm Ortadoğu'daki İslâm ülkeleri Batı'nın politik oyununa gelmişler, bu oyunları aşamamışlar, kurulan tuzaklara düşmüşler ve her biri bu trajedide hisse sahibi olmuşlardır.
Sezai Karakoç
Sayfa 55 - Diriliş Yayınları
Esas sorun,bütün milletimizin kimlik sorunudur.70 yıl İçinde ekonomik bakımdan bir parça kendini bulan milletimiz, şu anda kendini sorgulamakta,kendi kendine "Ben kimim,nereden geliyorum,nereye gidiyorum,ne olacağım?"demektedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihin Yol Ağzında
Alt başlık:
İki Röportaj
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3002567100549
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
İçe doğru

Dışa doğru

Kitabı okuyanlar 29 okur

  • Yoldaki Mühendis
  • Harun Derin
  • U
  • Gamze Bir
  • f.m. dördüncü
  • Münzevi
  • Sümerya
  • BENPOLYANA
  • Özcan DEMİRTAŞ
  • jakbbuygbu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (4)
9
%8.3 (1)
8
%16.7 (2)
7
%25 (3)
6
%8.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%8.3 (1)