Tarihselcilik Sorunu

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
19 gösterim
Rothacker, geçen yüzyılın sonunda Dilthey'le başlayan tinbilimlerinin (kültür bilimlerinin, sosyal bilimlerin) felsefi yönden temellendirilmesi konusundaki çabalara yüzyılımızda geniş bir yayın etkinliğiyle çok önemli katkılar getirmiş bir filozoftur. Eldeki kitap, filozofun ölümünden önce yayımlanmış son kitabıdır ve felsefesinin son aşamasını yansıtmaktadır. Rothacker için felsefenin ve bilimin hep aşmaya çalıştığı şeyler olarak görelilik ve tarihsellik, bilim ve felsefe yoluyla asla aşılamaz; çünkü bilim ve felsefe de görelilik ve tarihsellikten bağımsız değillerdir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1995
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789755201114
 • Orijinal Adı:
  Die dogmatische Denkform in den Geisteswissenschaffen
 • Çeviri:
  Doğan Özlem
 • Yayınevi:
  Gündoğan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bu (bilimsel) istikrarı sağlayan şey, bilimsel olarak sorulması gereken şey konusunda bilim adamları ve bilim eleştiricileri arasında bir birlik ve uzlaşımın olmasıdır, örneğin dünya tarihinin yazımı konusunda olduğu gibi. İşte bilimde nesnellik ve genelgeçerlik izlenimini yaratan, bu birlik ve uzlaşımdan başka bir şey değildir.

Demek ki bilimsel sonuçların "nesnellik"i, bu sonuçların konuya ilişkinliği oranındadır. Buna karşılık bu sonuçların "tüm insanlık için geçerlilik"i, tamamen başka bir etkene bağlıdır. Bu etken, sorulan soru ve elde edilen sonucun insanlar arasında uzlaşımsal olarak kabul edilmesidir. Bilimde asıl "genel" olan şey, sorular ve sonuçlar değil, işte bu uzlaşımdır.

Tarihselcilik Sorunu, Erich Rothacker (Sayfa 75 - Ara)Tarihselcilik Sorunu, Erich Rothacker (Sayfa 75 - Ara)

Henüz algılanmamış olguların veya kendi başına varolan şeylerin giz dolu bütünlüğü olarak "gerçeklik", kendisini, de facto olup bitenler yerine, sınırsız algılama olanakları ve saptamalar halinde sunar. Bu açıdan bakıldığında, "gerçeklik", ona ilişkin olarak geliştirilmiş belirli bir "dünya tasarımı"ndan çok daha zengindir. Öbür yandan, dünya tasarımı, gerçeklik üstüne yaşamadan çekip çıkarılmış ve imlenmiş içeriklere sahiptir; ama gerçekliği kendinde bir şey olarak asla içermez veya yansıtmaz. Ancak insan, bir yeryüzü yükseltisinden "dağ", yeryüzündeki bir delikten "mağara", su ve kara arasındaki bir sınır çizgisinden bir "liman"' yapar.

Tarihselcilik Sorunu, Erich Rothacker (Sayfa 73 - Ara)Tarihselcilik Sorunu, Erich Rothacker (Sayfa 73 - Ara)