Tarihte ve Bugün Şamanizm (Materyaller ve Araştırmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
917
Gösterim
Adı:
Tarihte ve Bugün Şamanizm
Alt başlık:
Materyaller ve Araştırmalar
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
229
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751607388
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Tarih Kurumu
Eski Türk dini ve mitolojisi hakkında Çin, İslam ve Batı kaynaklarında epeyce malumat bulunmakla beraber çok dağınık ve kısa olduklarından bunlardan faydalanmak çok yorucu çalışmalar içermektedir..
229 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabın ilk baskısı 1954 yılında yapıldıktan sonra 1972, 1986, 1995 ve 2000 yılında da 5. baskısı yapılmış (okuduğum baskı). İçindekiler kısmına baktığımızda, "Tarihte şamanizm, yaradılışa dair efsaneler, tufan efsanesi, kıyamet, tanrılar ve ruhlar, ateş, kam, ayin, tören, bayram, dua, falcılık, kehanet, evlenme, doğum, ölüm" gibi çeşitli başlıklara sahip.

Eski Türk dini ve mitolojisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Çin, İslam ve Batı kaynaklarında geniş bilgi olsa da bunların dağınıklığı yüzünden erişim sıkıntısından bahsediyor yazar. Bulabildiği kaynaklardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda da bu kitabı ortaya çıkarmış.

Bu ve buna benzer kitapların önemi ise, insanların yaptığı bireysel ya da toplumsal bazı davranışların kökenleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamasıdır. Bu sayede asırlardır sözlü ve yazılı kültür yoluyla aktarılan bilgiler yoluyla şu anki yapılan bazı davranışlar hakkında bilgi sahibi de olabiliyoruz.

Özellikle eski Türk inanışları ile ilgili araştırma yapan ya da merak eden okuyuculara yöneliktir. Şu an yapılan bazı dini ve geleneksel inanışların kaynağı orta Asya'ya kadar gitmektedir.

Çok uzun zamandır okumayı planladığım kitabı en sonunda okudum. Tavsiye ederim. Ama herkese her kesime de hitap etmiyor.

Bu kitabı 3 - 6 Kasım 2019 tarihlerinde okuyup bu inceleme yazısı ise yine 6 Kasım 2019 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir.
229 syf.
·580 günde·Puan vermedi
Ders kitabı niteliğinde bilgi yüklü kitap..
Eski zamanlara ait dogru noktalar ile atıflar ıspatlar ile kıyaslamalar.. Dili ağır olmasına rağmen sakin okunduğunda anlasılır
Falcılık şamanizmin başlıca unsurlarından biridir. Fal eski Türkçede ırk kelimesiyle ifade edilmiştir. Mahmud Kâşgarî ırk kelimesini “falcılık, kâhinlik ve bir kimsenin gönlündekini bilmek” diye açıklamaktadır. (Divanü Lûgat-it-Türk 1,45; tercüme 42).
Çocuğu yaşamıyan Başkurtlar da, müslüman oldukları halde, ölüm meleğini aldatmağa çalışırlar. Çocuğu doğduğu gibi ebe eline alıp dışarı çıkar, birkaç ev dolaştıktan sonra çocuk babasının evinin penceresinden seslenir: “Yabancı ülkeden bir çocuk getirdim. Satın alan var mı?” der. Pazarlık başlar. Çocuk için kendi ağırlığında demir verip satın alırlar. Çocuğa demir yahut Satıpaldı, Satılmış gibi bir ad verirler.
Aynı destanda Külçora ve Kançora adlı kahramanlardan bahsedilirken:

Kül tutup doğmuş çocuğa
Kan tutup doğmuş çocuğa
Külçora deyip ad verdi
Kançora deyip ad verdi
Hani bazen olur ya... 

karanlıkların ucunda aydınlığı ararsın...
Aydınlığın ucunda durana söyleceklerin olurda diyemezsin...
Sözler boğazında düğümlenir dilin kilitlenir..
Bir umut beklersin bulamazsın yanar yanar istersin de elde edemezsin....
Uygurlar yıldırım düşmesini beğenirler, gök gürledikçe bağırıp çağırırlar, göğe doğru ok atarlar.
Bazı çocuklara doğdukları günün önemli olaylarının anlatan adlar verilir: Düşmanın baskını püskürtüldüğü gün doğan çocuklara Tağıbasan {Tavbastı), aş töreni yapıldığı gün doğanlara Aşbergen, sayılı bir misafir geldiği gün doğanlara Konak keldi gibi. Bazı çocuklara doğduğu yerin adı verilir: üralbey, Sırgeldi, îdilbay vesaire gibi.
Beltir’ler ölüyü defin edip eve geldikten sonra ölünün dul kalan karısının saç örgülerini çözüp dağıtır ve yarısından aşağısını keserler. Dul kadın ancak ölünün yedisinden sonra saçlarını örebilirler, ölünün karısı ve çocukları ölünün yedisini verinceye kadar ciğer yemezler. Güya yenilirse ölünün ciğerleri rahatsız olurmuş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tarihte ve Bugün Şamanizm
Alt başlık:
Materyaller ve Araştırmalar
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
229
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751607388
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Tarih Kurumu
Eski Türk dini ve mitolojisi hakkında Çin, İslam ve Batı kaynaklarında epeyce malumat bulunmakla beraber çok dağınık ve kısa olduklarından bunlardan faydalanmak çok yorucu çalışmalar içermektedir..

Kitabı okuyanlar 32 okur

  • ÇAPAN FİLİKCİ
  • Merve Tosun
  • S. Ali
  • Seyfeddin Akdöl
  • Hasan alper selcuk
  • Mahmut Çarpıcı
  • Kübra Öztürk
  • Doğukan Akçe
  • İlteriş Yıldırım
  • Atsız

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.3 (7)
9
%25 (3)
8
%16.7 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0