1000Kitap Logosu
Tarihte Zorun Rolü
Tarihte Zorun Rolü
Tarihte Zorun Rolü

Tarihte Zorun Rolü

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
5 Kişi
40
Okunma
14
Beğeni
617
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yordam Kitap Yayınları · Kasım 2020 · Karton kapak · 9786051724041
Orijinal adı
Die Rolle der Gewalt in der Geschichte
Diğer baskılar
Tarihte Zorun Rolü
Tarihte Zorun Rolü
Almanya’nın birliği, Prusya’nın hegemonyası altında gerçekleştirilen “yukarıdan” dönüşümlerle sağlanmıştı. Bu süreç, 1862 yılında Prusya’nın başbakanı, 1871 yılında da yeni kurulan Alman İmparatorluğu’nun şansölyesi olan Otto von Bismarck’ın adıyla anılır. Bismarck’ın “kan ve demir siyaseti” neden bir süreliğine zorunlu olarak başarı getirmişti ve neden sonunda çökmek zorundaydı? Friedrich Engels, Tarihte Zorun Rolü’nde, daha önce geliştirmiş olduğu “zor teorisi”ni, 1848-1888 döneminin Almanya tarihine uygulama girişiminde bulunmuştu. Yayımlamayı planladığı broşür, Anti-Dühring’in konuyla ilgili üç bölümünü ve dördüncü bölüm olarak Tarihte Zorun Rolü’nü içerecekti. Engels bu son bölüm üzerindeki çalışmasını bitiremedi ve tamamlanmamış metin ölümünden sonra yayımlandı. Tarihte Zorun Rolü, yalnızca Almanya tarihine değil, genel olarak Avrupa’daki uluslaşma süreçlerine ve sınıf mücadelelerinin bu süreçlerdeki rolüne ışık tutan bir çalışma. Kırım Savaşı dâhil olmak üzere 1848 sonrasının pek çok savaşı üzerinde duran Engels, ilhak politikalarının eleştirel değerlendirmesini de yapıyor. Anti-Dühring’in “zor teorisi” hakkındaki bölümlerinde ise, tarihin zor kullanımıyla açıklanamayacağı gösterilir ve zorun kendisinin ne tür tarihsel süreçlerin ürünü olduğu ortaya koyulurken, zorun tarihte farklı bir rol oynamasının mümkün olup olmadığı üzerinde duruluyor. Bu kitapta, ilgili dört bölümün yanı sıra, broşür için yazılmış önsöz taslağı, dördüncü bölümün planı, bu bölümün son kısmının planı ve Engels’in “Otorite Üzerine” başlıklı makalesi de yer alıyor.
2 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,05
8.8
10 üzerinden
5 Puan · 2 İnceleme
Eda
Tarihte Zorun Rolü'ü inceledi.
160 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Tarihte Zorun Rolü,yalnizca Almanya tarihinde değil,genel Avrupa 'daki uluslaşma süreclerine ve sınıf mucadelesinin bu sürecteki rolüne ışık tutan bir çalişma.Kırım savaşı dahil ,1848 sonrasınin pek çok savaş uzerinde durulmuş. Ve bu savas politikaları uzerine eleştirilerden oluşan bir kitap.
Tarihte Zorun Rolü
OKUYACAKLARIMA EKLE
33
Mehmet Can Tandoğan
Tarihte Zorun Rolü'ü inceledi.
128 syf.
Bismarck ve dönemde yaşananlar karşısında Engels'in düşünceleri.. Kan ve Demir'in ekonomi politiği olarak da incelenebilir. 1870 Fransa-Prusya harbi ve öncesinde yaşanan savaşların, Almanya'nın birleşme sürecine katkısı gibi konuları Engels, Anti-Dühring teorisi ile aydınlatmaya çalışıyor.
Tarihte Zorun Rolü
OKUYACAKLARIMA EKLE
2