Taşlar Yerine Otururken Bir Genç Kızın Gizli Defteri 10

8,2/10  (55 Oy) · 
456 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.783 gösterim
Serra, Sıla, Melis, Dilek, Esin, Toprak.
Dünün küçük kızları. Hepsi ayrı ayrı yollarda ilerliyor. Ama… Bir zamanlar birbirinin ellerinden tutan o küçük kızlar, bugün genç kadınlar olarak aynı elleri sıkı sıkı tutmaya devam ediyorlar. 

Dilek, Ulaş ve Deryasıyla mutlu. İşinde başarılı. Hâlâ çocuksu neşesini, öfke patlamalarını, patavatsızlığını sürdürüyor.

Toprak, özel yaşamını konuşmayı sevmeyen bir özgür ruh... Evliliğe inanmıyor ama seçtiği hayat arkadaşıyla mutlu görünüyor. Daha fazlası zaten sorulmaz ona. Melis, Toprakın tam anlamıyla zıttı. Hepsine karışan, onların dertlerini dert edinen, en olmadık sorularla özel yaşamlarına dalıveren bir anaç tavuk. Hem başarılı bir iş kadını, hem de çok iyi bir anne. Her koşulda güzel, şık, ışıl ışıl bir kadın.

Esin, sakin, sessiz, sanatkâr ruhlu... Başarılı bir sanatçı olma yolunda hızla ilerliyor. Zor zamanları sabırla, hoşgörüyle aşabilen, içlerinde bilgeliğe en yakın kişi. Sıla, narin ama çelik bir tel gibi dirençli ve güçlü… Nelerden geçti ama çok başarılı olduğu mesleğinden asla vazgeçmedi.

Ailesiyle işini bir arada keyif ve uyumla sürdürmeyi başaran Serra ise on beş yaşında yazmaya başladığı anı defterlerine artık son noktayı koyuyor. Minik kızı Seline ilk anı defterini alarak bu geleneği bir sonraki kuşağa aktarmayı arzu ediyor. Tüm sevdikleri kendi hayatlarını kurarken, başka başka ufuklara yelken açarken, Serra, onların arkasından mutlulukla bakıyor. Bir yandan da o ince hüzün, gelip yerleşiveriyor yüreğine...
 
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  9786054560936
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu seriyi tüm genç kızlarımıza tavsiye ederim.Dünya, aile, arkadaşlık, ilişkiler ve çocukluktan genç kızlığa ve kadınlığa adım attığımızda en yakınlarımız ve arkadaşlarımız ile yürüdüğümüz hayat yolunda birbirimize kattıklarımız ile ilgili düşündürücü bir seri...
Anlatımı çok sade ve yalın, sanki kendi günlüğünüzü okuyormuşsunuz gibi...

Mira ünsarrafoğlu 
29 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

çok güzel br kitap çok sağolun

Ambrosia// 
05 Oca 20:33 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serra'nın 15 yıllık anılarına da bu kitapla son vermiş oldum. 5. sınıfta başladığım bu seriye tam anlamıyla noktayı koydum. Bu seriyi okurken hep sanki Serra benmişim, kendi günlüklerimi okuyormuşum gibi hissettim. Bazen güldüm, bazen ağladım, bazen ise "hayretlerim şaştı!" Serra'nın gençliğinden yetişkinliğine dek uzanan bu seriyi unutmam sanırım imkansız.

Son kitapta artık her şey -tam anlamıyla olmasa da- yoluna koyuluyor. Zamanın genç kızları artık "olgun ve dolgun" birer kadın olmuş vaziyetteler. Ve hala arkadaşlıklarını bitirmiş değiller. Öyle çok istiyorum ki böyle bir arkadaş grubumun olmasını. Umarım ben de Serra gibi yetişkin olduğumda arkadaşlarımla hala görüşüyor olurum.

Serra'nın başına bazı kötü olaylar gelmiş olsa bile o, bütün bunları atlatabilecek kadar güçlü ve ayakları yere basan bir kadın. Serra kadar mutlu, başarılı, iyi kalpli, pozitif bir insan olmak isterdim. Gerek ailesiyle, gerek arkadaşlarıyla öyle güzel bir ilişkisi var ki... İnsan ister istemez kıskanıyor,"azizim".

Artık kızı Selin'in günlüklerini okumaya başlayacağız. Hadi bakalım! Acaba Serra'nın günlüklerini okurken aldığım hazzı Selin'inkileri de okurken alacak mıyım?

"İyi geceler,yedi cüceler!"

Tuğçe Gökalp 
27 Tem 03:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serra, Sıla, Melis, Dilek, Esin, Toprak. Dünün küçük kızları. Hepsi ayrı ayrı yollarda ilerliyor. Ama… Bir zamanlar birbirinin ellerinden tutan o küçük kızlar, bugün genç kadınlar olarak aynı elleri sıkı sıkı tutmaya devam ediyorlar. Dilek, Ulaş ve Deryasıyla mutlu. İşinde başarılı. Hâlâ çocuksu neşesini, öfke patlamalarını, patavatsızlığını sürdürüyor. Toprak, özel yaşamını konuşmayı sevmeyen bir özgür ruh... Evliliğe inanmıyor ama seçtiği hayat arkadaşıyla mutlu görünüyor. Daha fazlası zaten sorulmaz ona. Melis, Toprak’ın tam anlamıyla zıttı. Hepsine karışan, onların dertlerini dert edinen, en olmadık sorularla özel yaşamlarına dalıveren bir anaç tavuk. Hem başarılı bir iş kadını, hem de çok iyi bir anne. Her koşulda güzel, şık, ışıl ışıl bir kadın. Esin, sakin, sessiz, sanatkâr ruhlu… Başarılı bir sanatçı olma yolunda hızla ilerliyor. Zor zamanları sabırla, hoşgörüyle aşabilen, içlerinde bilgeliğe en yakın kişi. Sıla, narin ama çelik bir tel gibi dirençli ve güçlü… Nelerden geçti ama çok başarılı olduğu mesleğinden asla vazgeçmedi. Ailesiyle işini bir arada keyif ve uyumla sürdürmeyi başaran Serra ise on beş yaşında yazmaya başladığı anı defterlerine artık son noktayı koyuyor. Minik kızı Selin’e ilk anı defterini alarak bu geleneği bir sonraki kuşağa aktarmayı arzu ediyor. Tüm sevdikleri kendi hayatlarını kurarken, başka başka ufuklara yelken açarken, Serra, onların arkasından mutlulukla bakıyor. Bir yandan da o ince hüzün, gelip yerleşiveriyor yüreğine

Kitaptan 4 Alıntı

Nurhan Işkın 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Durup durup beni ciddiye almayanlara bir öfkeleniyorum ki...
Ne işe yarayacaksa...

Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 286)Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 286)
Nurhan Işkın 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Beni etkileyen, paylaşmak, dertleşmek istediğim zamanlarda yazar oldum artık.

Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 399)Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 399)
Nurhan Işkın 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Havana'nın, o en ünlü bulvarında, Atamızın büstü duruyordu, altında da adı yazılıydı. Meğer, devrimci kişiliğiyle tanınıyormuş Küba' da.

Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 105)Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 105)
Nurhan Işkın 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Havana sokaklarında dikkatimi çeken bir başka görüntü, 1950 yıllarının arabaları...

Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 103)Taşlar Yerine Otururken, İpek Ongun (Sayfa 103)