Taşları Yemek Yasakİsmet Özel

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.435
Gösterim
Adı:
Taşları Yemek Yasak
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056323997
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınevi
Tiyo Yayıncılığın dokuzuncu kitabı Taşları Yemek Yasak'ın yeni baskısı, daha önce bağımsız kitaplar olarak yayınlanmış "Bakanlar ve Görenler" ve "Surat Asmak Hakkımız" kitaplarının içindeki yazıları da ihtiva etmektedir.

"İşte Allah'ın insanlar için gönderdiği emir ve nehiyler böyledir. İnsan ancak bu emir ve nehiylerle hakikatin nasıl tecelli edebileceğini öğrenebilir. Eğer Allah'ın emrettiği ve yasakladığı şeylerle ilk karşılaşan insan bunu tabii karşılarsa, aklına uygun bulursa bu emir ve nehiylerden hiçbir şey öğrenemez. Ama bazı izleri takip edip emir ve nehiylerin nelere tekabül ettiğini öğrenebilirse hakikate varabilir.

İnsanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."
(Tanıtım Bülteninden)
"İnsanın taş yeme ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler içinde böyle. Bilgi içinde böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar "o şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar."
(Alıntı)
İnsandan, onu çevreleyen dünyadan ve insanın kendi özünden öylesine güzel bahisler açmıştır ki yazar, gönül istikametinde şekillenecek türden.
En son 'Taşları Yemek Yasak' bölümünde "Eğer söylediklerimi anladıysan aramızda hakikatin bir parçası tecelli etti." dediği kısım ise özettir.
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.419 Oy)11.808 beğeni29.687 okunma2.150 alıntı125.181 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.260 Oy)16.489 beğeni36.861 okunma1.669 alıntı155.190 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.360 Oy)7.692 beğeni24.159 okunma518 alıntı119.077 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (5.808 Oy)6.995 beğeni18.922 okunma2.380 alıntı111.315 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (760 Oy)866 beğeni2.242 okunma1.160 alıntı22.377 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (6.734 Oy)7.613 beğeni22.369 okunma1.251 alıntı95.221 gösterim
 • Diriliş Neslinin Amentüsü
  8.8/10 (378 Oy)413 beğeni1.220 okunma314 alıntı13.281 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (8.716 Oy)10.330 beğeni25.107 okunma1.233 alıntı134.196 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.607 Oy)3.497 beğeni13.268 okunma850 alıntı64.696 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.840 Oy)7.815 beğeni20.819 okunma1.091 alıntı97.155 gösterim
"Ey iman edenler! Gerek kendilerinizi, gerek çoluk çocuğunuzu öyle bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taştır."
(Tahrim;6)

2017'nin benim için en özel en güzel en sıradışı isimli kitabıydı. Bana kitap önerir misin diye sorduklarında ismini başta verdiğim eserlerin listesine dahil oldu. (Sezai Karakoç, Tarık Tufan, Mustafa Kutlu gibi çok sevdiğim yazarlardan sonra) İyi ki de dahil oldu. Hatta bu zamana kadar neden İsmet Özel okumadım hadi İsmet Özel'i geçtim diyelim (geçmeyelimde) kitabı neden okumadın diye kendime hayıflanıp durdum.

Felsefe ve Kur'an. Bunları yan yana getirerek karşısındaki insanı ne güzel silkelemiş Sayın Özel. Kaleminden dava akıyor. Net. Allayıp pullamamış. Meal, hadis, tefsir kitaplarının yanına böylesi kitaplarda eklenmeli. Çerez niyetine elbetteki değil. Ama ne okuyoruz nasıl okuyoruz hayatımıza nasıl etki ediyor diye bize kesinlikle geri bildirim sağlar.
" insanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: insanın ihtiyacı olmadan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet,şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesne açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur. O şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."
Okumanızı tavsiye ettiğim başarılı bir çalışma.
bir şiiri sayesinde tanıştım İsmet Özel ile. hayranlık beslemenize yatkın bir karakteri var. şiirlerini sevdiğim kadar kitaplarını da beğeniyorum. geç keşfetmiş olmanın utancı ve cümlelerin ağırlığı üzerimde okuyorum her satırı.
Bu kitabın her sabah bir bölümünü okuyup tahlil ederdik arkadaşlarla. 3 sene önce okuduk bu kitabı. İlk o zaman tanıdım kendisini daha sonra şiirlerini okudum, dinledim. Çok iyi kullanıyor kelimeleri. Günümüz sorunlarını ele alıp yorumlamış.İnsanları ve yaptıklarını irdeleyen bir kitap. (Tabi İslami olarak incelemiş yorumlamış) Herkese tavsiye ederim.
İşte Allah'ın insanlar için gönderdiği emir ve nehiyler böyledir. İnsan ancak bu emir ve nehiylerle hakikatin nasıl tecelli edebileceğini öğrenebilir. Eğer Allah'ın emrettiği ve yasakladığı şeylerle ilk karşılaşan insan bunu tabii karşılarsa, aklına uygun bulursa bu emir ve nehiylerden hiçbir şey öğrenemez. Ama bazı izleri takip edip emir ve nehiylerin nelere tekabül ettiğini öğrenebilirse hakikate varabilir. İnsanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak." Her Müslüman'ın Okuması Gereken Kitaplar listesinde yer almalı bence.
İslami düşünce açısından kesinlikle okunması gereken bir eser.Günümüz meselelerini çok güzel yansıtıyor. Sonundaki hikaye kitabın ana düşüncesini çok iyi toparlamış
Çok iyi bir kitap kesinlikle herkesin ve özellikle her müslümanın özüne donmesi için okumasi gerekiyor. Bu cagin ve getirdiklerinin bize unutturduklarini hatirlatmasi acisindan cok faydali. Birçok kavram zihninizde tekrar şekillenecektir okudukca.
Kitabın yazılış gayesini nedir diye bir soru soracak olursak, yazarın önsözde yer verdiği şu paragrafta buluruz cevabı.
"İslami sorumluluklarımızın merkezden muhite yerine getirilmesi inancıyla yazılmış bir metindir elinizdeki kitap. Gücümüzün yettiğinin ötesinde hedefleri önümüze koymadan, ama gücümüzün yettiğini de ifa etmekten geri durmaksızın ve sorumluluklarımızı siyaset şemalarına hapsederek onları ahlaki özlerinden koparmadan görevlerimizi yerine getirebilirsel bundan Allah’ın rızası umulur. "
2-3 sayfalık yazılardan oluşuyor kitap.Özgürlük, düşünce, yönetim,insanlığın temel sorunları ve duyarsızlığı, iman ,inanç gibi konular öne çıkıyor yazılarında. Yazıları o kadar kaliteli ve aydınlatıcı ki! Bir o kadar doyurucu.
Kitabın ismine gelinecek olursa kitabın sonunda yer alan hikayeyle ne demek istendiği anlaşıyor. Bu da başka bir vurgun. Aslında kitabın kısa bir özeti gibi anlatılmak istenen,kıssadan çıkarılan mana.
Tekrar tekrar okumak isteyeceğim nadir kitaplar arasında yerini almış bulunmakta.
Vesselam.
İnsan kendi bildiği doğruları bir daha sorguluyor özellikle islam uzerine idame ettirdigi yada ettirmeye çalıştığı hayatı.. Hiç bir bölümü hiç bir bölümden ayirt edemiyor insa söz konusu Özel olunca her cümle kayda değer oluyor..
İsmet Özel benim içim Evet İsyan'dır. Düşüncelerini haddim olmayarak sorgulayacağım biri ama şiirlerindeki ruhu için okuduğum kitap. Düşüncelerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bir eser. Yaptığı çoğu analiz bakış açınızı değiştirecektir hem İslam'a hem Özel'e.
(...)O halde ilk yapacağımız iş, İslâm'ın gerçek hedeflerini yani yaradılışımızın, insan oluşumuzun sebeplerine matuf hedefleri tanımak olacaktır. Kulluk konusunda bize düşenin ne olduğunu anladığımız zaman İslâm'ın hedeflerini de açık seçik görebileceğiz.
Eskiden "Durmayalım, düşeriz." derlerdi. Şimdi düştüğümüz, her tarafımızın çürükler içinde oluşundan belli. Ama düşünmeye hâlâ niyetimiz yok gibi.
Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir.
Eğer şimdiye kadar başımıza gelenler bize bir şey öğretmediyse, bundan sonra bildiklerimiz hiç işe yaramayacaktır.
"Eğer bilmek için kullandığım araç bilinmeye muhtaçsa bildiğimi nerden bilebilirim?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Taşları Yemek Yasak
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056323997
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tiyo Yayınevi
Tiyo Yayıncılığın dokuzuncu kitabı Taşları Yemek Yasak'ın yeni baskısı, daha önce bağımsız kitaplar olarak yayınlanmış "Bakanlar ve Görenler" ve "Surat Asmak Hakkımız" kitaplarının içindeki yazıları da ihtiva etmektedir.

"İşte Allah'ın insanlar için gönderdiği emir ve nehiyler böyledir. İnsan ancak bu emir ve nehiylerle hakikatin nasıl tecelli edebileceğini öğrenebilir. Eğer Allah'ın emrettiği ve yasakladığı şeylerle ilk karşılaşan insan bunu tabii karşılarsa, aklına uygun bulursa bu emir ve nehiylerden hiçbir şey öğrenemez. Ama bazı izleri takip edip emir ve nehiylerin nelere tekabül ettiğini öğrenebilirse hakikate varabilir.

İnsanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 235 okur

 • Mehmet Soymaz
 • aydın
 • Halime Özkan
 • Burak KARADAĞ
 • Şerife
 • KelimelerKafi
 • Rabia OTALI
 • atilla
 • Cezmi şeker
 • Serap Erarslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%1.1
18-24 Yaş
%23.7
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.2
Erkek
%43.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.9 (37)
9
%24.3 (17)
8
%17.1 (12)
7
%4.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%0