Taşları Yemek Yasak

8,8/10  (19 Oy) · 
86 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.235 gösterim
Tiyo Yayıncılığın dokuzuncu kitabı Taşları Yemek Yasak'ın yeni baskısı, daha önce bağımsız kitaplar olarak yayınlanmış "Bakanlar ve Görenler" ve "Surat Asmak Hakkımız" kitaplarının içindeki yazıları da ihtiva etmektedir.

"İşte Allah'ın insanlar için gönderdiği emir ve nehiyler böyledir. İnsan ancak bu emir ve nehiylerle hakikatin nasıl tecelli edebileceğini öğrenebilir. Eğer Allah'ın emrettiği ve yasakladığı şeylerle ilk karşılaşan insan bunu tabii karşılarsa, aklına uygun bulursa bu emir ve nehiylerden hiçbir şey öğrenemez. Ama bazı izleri takip edip emir ve nehiylerin nelere tekabül ettiğini öğrenebilirse hakikate varabilir.

İnsanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786056323997
 • Yayınevi:
  Tiyo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sümeyye 
17 May 21:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" insanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: insanın ihtiyacı olmadan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet,şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesne açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur. O şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."
Okumanızı tavsiye ettiğim başarılı bir çalışma.

Vildan Yüksel 
02 Nis 14:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir şiiri sayesinde tanıştım İsmet Özel ile. hayranlık beslemenize yatkın bir karakteri var. şiirlerini sevdiğim kadar kitaplarını da beğeniyorum. geç keşfetmiş olmanın utancı ve cümlelerin ağırlığı üzerimde okuyorum her satırı.

Çölün Kalbi 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

İşte Allah'ın insanlar için gönderdiği emir ve nehiyler böyledir. İnsan ancak bu emir ve nehiylerle hakikatin nasıl tecelli edebileceğini öğrenebilir. Eğer Allah'ın emrettiği ve yasakladığı şeylerle ilk karşılaşan insan bunu tabii karşılarsa, aklına uygun bulursa bu emir ve nehiylerden hiçbir şey öğrenemez. Ama bazı izleri takip edip emir ve nehiylerin nelere tekabül ettiğini öğrenebilirse hakikate varabilir. İnsanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: İnsanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak." Her Müslüman'ın Okuması Gereken Kitaplar listesinde yer almalı bence.

Kitaptan 51 Alıntı

Eylem 
18 Tem 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer bilmek için kullandığım araç bilinmeye muhtaçsa bildiğimi nerden bilebilirim?"

Taşları Yemek Yasak, İsmet ÖzelTaşları Yemek Yasak, İsmet Özel

Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir.

Taşları Yemek Yasak, İsmet ÖzelTaşları Yemek Yasak, İsmet Özel
Ekrem Özkara 
27 Haz 21:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öz- gür-lük
" Bizim özümüz Rabbimiz tarafından bize verilmiş bir cevherdir.Eğer biz onun değerini bilir ve korursak gürleşir."

Taşları Yemek Yasak, İsmet ÖzelTaşları Yemek Yasak, İsmet Özel
Şeyma Aydın 
16 May 00:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşayan her şeyde artma vardır. Artan her şey de farkları doğurur.

Taşları Yemek Yasak, İsmet Özel (Sayfa 68)Taşları Yemek Yasak, İsmet Özel (Sayfa 68)
Eylem 
18 Tem 18:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kainatın ahengini bozma gücü yaratıklar arasında yalnızca insandadır."

Taşları Yemek Yasak, İsmet ÖzelTaşları Yemek Yasak, İsmet Özel