Tavan Arası

İskender Pala

Tavan Arası Yorumları ve İncelemeleri

Tavan Arası yorumları ve incelemelerini, Tavan Arası kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Tavan Arası puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.110 üzerinden
89 Kişi · 10 İnceleme
345 syf.
10/10 puan verdi
"Tarih, geçmişimizin aynası olduğu kadar geleceğimizin de habercisidir." (Sf. 228) Bu cümle bu kitabın konusu ve aynı zamanda özetidir. Eskiye dair var olan şeyler iki yerde yaşar, genel itibariyle. Çöplükler ve "Tavan Arası". İnsan hayatında hem eşyaları hem de hayatı için "Tavan Arası"na mutlak surette ihtiyaç duyar. Bazı eşyalar kıymetlidir, atılamaz. Bazı hisler de kıymetlidir, unutulamaz. Kitaba bu ismi vermesi yazarın kâdime olan tutkusunu gösteriyor. Gerçekten de bugün ne varsa dünün artığı, dünün güzellikleri. Bu kitap Kahve Molası kitabının devamı niteliğinde. Muazzam hikâyeler, anekdotlar, bilgiler ve meseller var. Okumayanla ilgili bir düşüncem yok, ama okuyanın çok şey kazanacağına inandığım bir kitap. Mesela siz Fıstık Yağında Pişen Helva'nın hikâyesinin ana düşüncesini kaç ansiklopedide bulabilirsiniz?
Tavan Arası
Tavan Arasıİskender Pala · Kapı Yayınları · 2018534 okunma
345 syf.
9/10 puan verdi
·
11 günde okudu
"Bir kitabı okunur kılan biraz da ismi değil midir?" İncelememe kitaptan bir alıntı ile başlamış olayım. Evet kitapların ismi önemlidir. İlk etkiyi oradan yaparlar. "Tavan Arası" da beni ismiyle etkiledi. İskender Pala'nın romanlarından istediğim verimi alamasam da yazarın edebi kişiliğinden ve birikiminden hep etkilenmişimdir. O yüzden roman türü dışında bir kitabını okumak istedim. İyi ki de istemişim. İçinde yok yok diyebileceğimiz bu kitapta, kendi kültür deryamızdan anektotlar, tarihi kişiliklerin hayatından bazı olaylar ve buna benzer bir sürü konu işlenmiş. Ayrıntıları seven, tarih ve kültür mirasımız hakkında okumak isteyenler için zevkle okunacak bir kitap.
Tavan Arası
Tavan Arasıİskender Pala · Kapı Yayınları · 2018534 okunma
Reklam
343 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
30 günde okudu
Bize bizi anlatan bizden hikayeleri yine bize sunan, kendimizi ceddimizi ve mazimizi hatırlamak bâbında yazılmış küçük anektodlarla ve nüktelerle dimağımızda tat bırakan bu kıymetli eser için yazara teşekkürü bir borç bilirim... Genel kültüre katkı olarak sunulmuş bu naif eser de yazar kalbi bir hisle yazdığı paylaştığı satırları okuyucuya iyi aks ettirmiş. 'Akif nerede yanılmıştı' 'Fıstık yağında pişen helva' 'Nabi'den bir zarafet' 'Türk Seciyesi' 'Öteki Şehrin Hikayesi' 'Muaviye Şairi Nasıl Faka Bastırmıştı' Özellikle aklımda kalan satır başları olarak yadımda saklı kalacaktır. Yazarın dediği gibi bitirmek istiyorum incelememi; - Namaz insanı Adem kılar. Diye belirten yazar eskiye dair bir çok anı tazelemesi yaşadığım bu eserinde bende en çok Adem olabilme hissini artırdı. Ve daim bu yolda kazananların olduğunu gösterdi... Okunulası ve arada sırada da olsa tavan arası anılarına dokunulası bir eser şükran ve minnetle... Adem olabilmek dileğiyle...
Tavan Arası
Tavan Arasıİskender Pala · Kapı Yayınları · 2018534 okunma
345 syf.
·
Puan vermedi
Kitap kahve ile beraber çok rahat okuyabileceğiniz çok rahat okunabilen kitap.Tabi dili biraz ağır ama onları da okumak anlamaya çalışmak güzel.Tam kitabın adındaki gibi tavan arasında tozlu kalmış eşyaları incelemek ve hatırlarını düşünmek gibi.
Tavan Arası
Tavan Arasıİskender Pala · Kapı Yayınları · 2018534 okunma
345 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Tavan Arası kitabı uzun süredir kitaplığımda okunmayı bekliyordu ve ben hep erteledim. Sonunda neden Tavan Arası demiş kitabın ismine diyerek aldım. Roman tarzında beklediğim kitap deneme- inceleme alanında yazılmış bir eser olarak karşıma çıktı. Kitabın içerisinde yaklaşık 130 başlık bulunmakta ve her biri farklı bir olaydan, hikayeden, tarihi kişilikten, eserlerin edebi yönlerinden bahsetmekte. Sayfaları çevirdikçe bir sayfada tarih öğrenirken başka bir sayfada edebiyata dair gazel veya kasideye rastlayabiliyorsunuz. Sıkılmadan okuyup genele kültürünüze katkı sağlayacağınız bir eser olduğunu düşünüyorum. Keyifle okuyun. :)
Tavan Arası
Tavan Arasıİskender Pala · Kapı Yayınları · 2018534 okunma
Reklam