Tavtati Kütüpati

·
Okunma
·
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Tavtati Kütüpati
Baskı tarihi:
1959
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Oyuncular Oyun Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Bana kızmayın. Bu maskeyi yüzüme takmak zorundaydım. Üstünüze çıkmak için sizi ezecektim. Ezdim de! Şimdi artık bana saygı duyuyorsunuz, benden korkuyorsunuz. Halbuki boşum, bomboşum. Bir hiçim, bir hiç. İşte bazı bazı, düşününce maske arkasını gösteriyor. Karanlık, yokluk, hiçlik... Elle tutulmaz gibi... Acınaklı... yakınaklı... yakın... ve uzak... saklı. (Birden yerinden fırlar) Yaşamak lüzumsuz. Yaşamak mânasız. Ölmek ne iyi!
Kuşlar bizim için geliyor. Kaçalım, kurtulalım buradan. (Ötekilere) Hey, bana bakın! Bizi ölüm bekliyor. Bizi karanlıklar bekliyor. Ne duruyorsunuz? Hadi, kaçalım buradan.
BİR : (BİR birden BEŞin yanına gelir) Yalancı! (BEŞin pozu kaybolur) Hiç bir şeyden haberin yok senin! Sen de bizim gibisin. Tuzağın içindesin. Ama yalan söylemek işine geliyor, değil mi? Değil mi?
BEŞ, ÜÇ, DÖRT, BEŞ - (hep bir ağızdan konuşurlar. Yavaş yavaş ayağa kalkarlar. En sonunda elleri açık, dua eder gibi, göğe bakıyorlar) Allahım! Niye var olduk? Niye yaşadık? Geldik, geçiyoruz! Çakılı bir çivimiz bile kalmayacak! Hayallerimiz, ümitlerimiz, isteklerimiz bizle beraber göçüp gidecek. Niye varolduk Allahım, niye? (Yavaş yavaş başları önlerine düşer) Ah bu yalnızlık, hiçlik, zavallılık!
BİR : Efendim, kaybedecek zamanım yok diyorum size, lütfen adınızı söyleyin.
İKİ : Gidin efendim, gidin işinize. Bu ne samimiyet! Her önüme gelene kendimi takdim etmeye kalksam...
BİR : Efendim, sizinle tanışmak isteyen filân olmadı. Sadece adınızı sormuştum.
İKİ : Bu tanışmak değil de nedir? İstemiyorum, dostluğunuz da sizin olsun, arkadaşlığınız da. Sizin gibileri çok iyi tanırım ben, büyük dostlar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tavtati Kütüpati
Baskı tarihi:
1959
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Oyuncular Oyun Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Adem Yüce

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0