Tehdit Mektupları

8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
283 gösterim
Dil kullanımındaki ustalığı bilinen Aslı Biçen bu kitabıyla da olağanüstü bir kurgu yeteneği gerektiren mektup-roman türünün çok başarılı bir örneğini sunuyor. 1981 yılında bir mahkeme salonunda başlayan Tehdit Mektupları bütünüyle mahkeme tutanaklarından, tehdit mektuplarından, maktulün oğlu Cihan'ın sevgilisine yazdığı mektuplardan, sanığın günlüğünden ve maktulün hapisteki oğluna yazdığı gönderilmemiş mektuplardan oluşuyor.
Bu adli dava aktarılırken 1970'lerdeki siyasi ortamın bir portresi sunuluyor üç farklı perspektiften: Solun ideallerine sempati duyduğu halde "harekete" mesafeli duran ama silahlı örgüte yardım iddiasıyla yargılanan bir gencin, o davaya bakan ülkücü bir savcının ve oğlunu kurtarmak için ümitsizce çırpındığı sırada bile darbe olduğunda huzur gelecek diye sevinen bir babanın bakış açılarından o yılların umutlar kadar korkularla da dolup taşan Türkiyesi'ne bakıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753428279
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

İnsan gibi insan olmayı da beceremeyeceksek dünyada işimiz ne? Bizi çıkarlarımızın, korkularımızın, rahatımızın idare etmesine izin vereceksek.

Tehdit Mektupları, Aslı BiçenTehdit Mektupları, Aslı Biçen

Bir yerde yaşayan herkesin vicdanı rahat değilse, haksızlık ve mağduriyetin sıcak nefesi durmadan burunlara çarpıp mideleri bulandırıyorsa, mutluluk mümküm olmaz kimse için.

Tehdit Mektupları, Aslı BiçenTehdit Mektupları, Aslı Biçen