Tehlikeli Diyardan Öyküler

8,5/10  (27 Oy) · 
89 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.803 gösterim
"Peri Diyarı tehlikeli bir yerdir ve ihtiyatsız ayaklar için pek çok çukur, fazla cüretli olanlar için pek çok zindan barındırır...
"Peri masallarının dünyası engin, derin ve yüksektir, ve birçok şeyle doludur: Orada her tür hayvan ve kuş; kıyısız denizler, sayısız yıldız; kendisi bir büyü olan güzellik, ve her daim mevcut bir tehlike; kılıç kadar keskin coşku ve hüzün vardır. O diyara girmiş bir insan orayı gördüğü için kendini talihli sayabilir, ama Peri Diyarı´nın zenginliği ve tuhaflığı gezginin dilini bağlar, anlatamaz. Ve orada bulunduğu sürece, çok fazla soru sorması tehlikelidir, çünkü kapılar yüzüne kapanabilir ve anahtarlar kaybolabilir..."
J.R.R. Tolkien
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789752734074
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Orta Dünya'nın dışında yazarın kafasındaki farklı coğrafyalarda ve ütopik olan ve farklı mitlere dayanan olaylardan esinlenilen, harika bir şekilde işlenmiş çok güzel masallar vardı. Erdiyarda geçen şiirsel dilde anlatılan yerler ise çok zarif ve hoştu. Yüzüklerin Efendisi , Hobbit kitaplarını okumuş herkesin bu kitabı da özenle okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı

Gece
İşte sona geIdik...
Şimdi yaInızca gün aşkı tatmayacak, fakat aynı zamanda gece ruh buIacak ve kutsanacak; tüm korkuIar uçup gidecek.

Tehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. TolkienTehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. Tolkien

Ham'li Çiftçi Giles
Olayarın gidişatı Giles'a büyük bir zevk veriyordu. Köpeğine de. Vaat edilen kamçıları hiç yemedi. Giles kendine göre adil bir adamdı, içten içe Garm'ın da olaylardaki rölünü kabul ediyordu, ama bunu dile getirecek kadar da ileri gitmiyordu. Canı istediğinde köpeğe sert sözler ve sert nesneler fırlatıyordu, ama pek çok küçük geziye de göz yumuyordu. Garm yürüyüşe çıktığında daha uzaklara gitmeye başladı. Çiftçi daha çalımlı yürüyordu ve şans yüzüne güldü. Güz ve kış başı iyi geçti. Her şey yolunda gidiyor gibiydi -ta ki ejderha gelene kadar.

Tehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 24 - ithaki)Tehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 24 - ithaki)

Yaprak Çizen Niggle
Elinde bitmesi gereken epey resim vardı; çoğu onun yeteneklerine göre fazla büyük ve iddialıydı. Niggle ağaçtan çok yaprak resmedebilen türden bir ressamdı. Tek bir yaprak üzerinde uzun uzun çalışır, şeklini, rengini , kenarlarından parıldayan çiy damlalarını yakalamaya uğraşırdı. Buna rağmen , her bir yaprağın farklı, ancak aynı tarzda resmedilmiş olduğu koca bir ağaç çizmek de isterdi.

Tehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 154 - İthaki)Tehlikeli Diyardan Öyküler, J. R. R. Tolkien (Sayfa 154 - İthaki)