Adı:
Tehlikeli Yalanlar
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053437758
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dangerous Lies
Çeviri:
Sevinç Seyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Tehlikeden korunmak için kurduğunuz yalanlarla örülü hayatta gerçek aşkı bulsaydınız hangisinden vazgeçerdiniz? Hayatınızdan mı, aşkınızdan mı?

Stella Gordon'ın hayatı bir yalandan ibaret.

Stella, Nebraska, Thunder Basin'de yaşasa da kendini oraya ait hissetmemektedir. Bir uyuşturucu satıcısının işlediği bir cinayet davasının kilit tanığı olarak, tanık koruma programına alınmıştır. Kasaba halkı ise Stella'nın gerçekte kim olduğunu bilmez. Gerçek kimliğini açıklamak istediği çocuk, Chet Falconer bile... Doğruları söylemenin, güvenli cennetine tehlike getirmekten başka bir sonuç doğurmayacağının farkındadır.

Genç kız her ne kadar dikkat çekmemeye çalışsa da, tehlike hızla yaklaşmaktadır. Suçluların tanıklardan kurtulma yolları vardır ve Stella'nın tek bir hatası, soğukkanlı katilleri kapısına kadar getirecektir.

"Okuyucuları şaşırtacak sonuyla, gerilim maskesi ardına saklanmış, muhteşem bir roman."
Publishers Weekly

"Bir dram, gerilim ve aşk hikâyesi... Hepsi bir arada. Sırların karakterleri nereye sürükleyeceğini öğrenmek için yanıp tutuşacaksınız."
School Library Journal
384 syf.
·7/10
Tehlikeli Yalanlar da bitti, geriye Becca Fitzpatrick'den okumadığım tek bir kitap kaldı. Tehlikeli Yalanlar da klasik bir Becca Fitzpatrick kitabı. Oldukça akıcı bir şekilde ilerleyen, olayları hızlı gelişen, kendini sıkmadan, keyifle okutabilen...

Konusundan biraz bahsedecek olursak: Estella tanık olduğu bir cinayet nedeniyle tanık koruma programına alınır. Annesi tekrar rehabilitasyona verilirken kendisi, alındığı program nedeniyle yeni bir kasabada yeni bir hayata başlamak üzere Carmina adlı bir kadının evine gönderilir. Ve artık Estella değil, Stella'dır. Hayatı bir yalana dönüşmüştür.
Kitaptaki olaylar bu kasabada gelişiyor.

Bir oturuşta bitirilebilecek kadar akıcıydı. Yazarın diğer kitaplarını sevdiyseniz bunu da seversiniz diye düşünüyorum :)
384 syf.
·Beğendi·10/10
Stella Gordon'ın hayatı bir yalandan ibaret.

Stella annesinin uyuşturucu bağımlılığı nedeni ile tanıklık yaptığı cinayet soruşturması üzerine tanık koruma programına alınıyor.Bütün sahip olduklarını ise geride bırakmak zorunda kalıyor.Kasabada yeni bir hayata atılıyor.Annesi ise rehabilitasyona gönderiliyor.Stella bu hayata uyum sağlamaya çalışıyor.Onu kasabada nelerin beklediğini okuyup görün.Mutlaka okunması gerekir.
 • Akıl Çıkmazı
  8.4/10 (174 Oy)121 beğeni459 okunma62 alıntı3.154 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.4/10 (223 Oy)155 beğeni604 okunma45 alıntı4.733 gösterim
 • Tek İsim, Tek Kader
  6.6/10 (140 Oy)72 beğeni368 okunma140 alıntı4.370 gösterim
 • Eksik Parça
  8.1/10 (315 Oy)199 beğeni850 okunma137 alıntı6,9bin gösterim
 • Bir Başka Mavi
  7.9/10 (112 Oy)72 beğeni256 okunma126 alıntı3.436 gösterim
 • Patron
  7.9/10 (178 Oy)102 beğeni466 okunma48 alıntı5,8bin gösterim
 • Karanlık Ateş
  8.3/10 (134 Oy)107 beğeni332 okunma61 alıntı3.947 gösterim
 • Anlaşma
  8.1/10 (141 Oy)83 beğeni398 okunma23 alıntı5,5bin gösterim
 • Avcı
  9.1/10 (129 Oy)125 beğeni397 okunma9 alıntı2.951 gösterim
 • Çirkin Aşk
  7.6/10 (224 Oy)122 beğeni454 okunma100 alıntı6,4bin gösterim
384 syf.
Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı ve burda da erkek karakterimize hayran kaldım. Chet genç yaşına göre oldukça olgundu. Stella'nın ilk zamanlardaki şımarıklığına bile katlandı çocuk. Kibar, saygılı ve romantik bu çocuğu çok sevdim ben. Romanın geneline bakarsak idare eder bir kitaptı. Aşk ve çok az gerilim içeriyor ki ben gerilimin az olmasını uygun buldum. Keşke aşk daha da ön planda olsaydı... Chet 'e bayıldığımı söylemiş miydim?♡
Bir de kitapta bazı yerler geçiştirilmişti. Mesela Reed' e ne olduğunu merak ediyorum ben. Annesine ne oldu, Inny ile konuştu mu? Yazar bir iki cümleyle anlatsaydı daha iyi olurdu.
Akıcı bir kitaptı, elimden bırakamadan okudum. Sırf Chet için bile okunur bence. Bir göz atın derim. İyi okumalar.
384 syf.
·8/10
Okumak için geç kaldığımı düşünüyorum. Hikayesi beni o kadar içine çekti ve sürükledi ki 381 sayfa olması etkilemedi ve bir günde bitti. Biraz konusundan bahsedelim.

Estella ,başkarakterimiz, bir olaya şahit oluyor ve sonucunda tanık koruma programına dahil oluyor. Bu sebeple hiç bilmediği bir yerde hayata sıfırdan başlaması gerekiyor. Stella’nın yeni hayatını, bu süreçte yaşadıklarını, tanıştığı insanları ve gerçekleşen olaylara tanık oluyoruz. Unutmayın Stella’nın amacı 18ini doldurup oradan gitmek.
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Becca, şaşırtmayı seven bir yazar.Fısıltı serisinden sonra çıkan Siyah Buz'un Fısıltı serisiyle hiç alakası yoktu.Ve Tehlikeli Yalanlar da diğerlerinden bağımsız.

Konusuna değinecek olursak; ana karakterimiz Stella, başından bir dizi olay geçmiş ve bunun sonucunda kimliğini ve sevgilisini ardında bırakıp yeni bir hayat kurmak için küçük bir kasabaya taşınmış bir kız.Tek cümlede özetlemiş oldum.

Yerleştiği kasabada kimliğini saklaması gerek yoksa adamlar peşine düşerler, Carmina adında emekli bir polisin yanında yaşamaya başlar.

Gerisi kasabaya alışması, oradakilerle ilişkiler kurması ve Chet.Chet konusunu uzun hikaye, anlatayım ben size.Bu kızımızın, başta da söylediğim gibi, ardında bırakmak zorunda kaldığı bir sevgilisi var; ama kasabada da kendisine benzer acıklı bir hikayesi olan Chet ile tanışır, gerisi spoiler olur.

Arkadaşlar, ben genç yetişkin okurum ama polisiye okumam.Bu kitap ise ikisinin karışımı.Başı ve sonu polisiye ağırlıklı, kalanı genç yetişkin gibi bir şey.

Benim ilgimi çeken bir şey var.Stella eski hayatını bıraktı, o kısım tamam ama birkaç paragraf dışında hiç bahsetmedi ardında kalanlar.Ailesinden filan değil, arkadaşlarından, okulundan, çevresinden...

Aynı zamanda Reed meselesini ve mektuplarını çok gereksiz buldum.Aramızda kalsın, Stella da soğuk bir karakterdi zaten.Okuyucudan bile sakladığı çok şey vardı ayrıca davranışları tam bir ergen gibiydi; ama ben onu biraz anladım.Asi bir ergendi.Bu tarz diğer kitaplarda 17-18 yaşındaki gençler bayağı olgunmuş gibi davranıyorlar ama bu kitapta öyle değildi.

Becca'nın sevdiğim bir yanı yan karakterleri çok güzel veriyor olması.Bu kitapta da öyleydi.Inny, Carmina... Aynı zamanda tasvirleri güzel, ben o kasabayı, o karanlık evi hayal edebiliyorum şu an.

İki yaralı gencin birbirini bulması, özetle bu kitap.Beklediğime değdi, ama çok çok iyi bir kitap değil.Beklentiniz ortalama olsun.herhangi birinin yazmış olduğu iyi bir kitap olarak okuyabilirsiniz, bana pek özgün gelmedi.
384 syf.
·31 günde·9/10
Öncelikle söylemem gerekiyor ki diğer Becca Fitzpatrick kitapları gibi sırlar dolu, şaşırtıcı bir kitap olmamış. Normal bir gençlik romanı tadında ama yine küçük sırların olduğu bir kitap ayrıca Becca'nın bu kitapla beraber son iki kitabında çok üzerinde durduğu eski sevgiliyi geride bırakma ve başka birine aşık olup vicdan azabı çekme olayı var kızımızda. İlk 30 sayfasında sıkılıp okumayı 1 ay erteledim ama oradan sonrası bir gün içinde bitti yani inanılmaz akıcı bütün Becca kitapları gibi tavsiye edilir.
384 syf.
·2 günde·6/10
Becca Fitzpatrick kitaplarını çok seven biri olarak bu kitapta eski heyecanı, espri anlayışını ve orijinalliğini pek göremedim. Kitapta basma kalıp kasaba söylemlerinin gerçeği çok yansıtmadığını göstermek istese bile klasikleşmiş Amerikan kasaba hikayelerinin ötesinde pek bir şey yok. Ne Siyah Buz'daki gibi gerilimi yaşayabiliyorsunuz ya da Fısılta'daki gibi genç fantastik romanın keyfini sürebiliyorsunuz, diğerlerinden sonra epey yavan geliyor.

Tanık koruma programı olunca daha fazla aksiyon görmeyi ummuştum, Stella'nın oldukça pasif bir karakter olması benim için üzücü oldu.
384 syf.
·Beğendi·8/10
Becca Fitzpatrick'in diğer kitaplarına özellikle Hush Hush serisine göre daha az başarılı bulduğum kitabıdır. Sonu gayet tahmin edilebilir şekilde. Zaten önceden bu yazarın kitaplarını okuduysanız hemen anlıyorsunuz nasıl biteceğini. Lakin okurken yormayan, akıcı bir kitap. Ağır kitaplardan yorulunca okunabilir. Kötü mü? Değil. Ama ahım şahım bir şey beklemeyin kitaptan.
384 syf.
·8 günde·7/10
Becca Fitzpatrick’in tüm kitaplarını okumuş bulunmaktayım ve bana göre en zayıf kitabıydı.
Hush Hush(paranormal- fantastik ) serisiyle patlama yapan yazar tamamen farklı bir tarzda (suç-gizem) Siyah Buz’u çıkardı. Ardından da Tehlikeli Yalanlar kitabıyla Siyah Buz tarzında ama daha genç yetişkin türüne kayma yapmış. Her zamanki gibi aşk ögeleriyle süslemiş.
Kitap bana biraz eksik geldi. Türü gereği biraz daha olaylar, aksiyon beklentisindeydim ama olmadı. Olan olaylar bana Major Crimes dizisini hatırlattı. (Çok sevdiğim dizilerden biridir.) Stella’nın tanık koruma programına alınması, eski polisin onu kollaması ve aralarında gelişen bağ, annesinin uyuşturucu problemleri vs daha bir çok benzerlik sayılabilir.
Tüm bunlara rağmen kötü bir kitap mıydı? Hayır. Özellikle genç yetişkin okuyucularının ve küçük yaş grubunun çok seveceğini düşündüğüm bir kitap.
Zaten yazarın okuyucu üzerinde çok büyük etkisi var. Dili, anlatımı, akıcılığı ile Okuyucuyu kitabın içine çekmeyi biliyor.
Azımsanmayacak sayıda okuyucu, “okuma sevgisini neyle kazandınız?” Sorusuna Hush Hush serisini söylüyor. .
.
.
Yazarın kitaplarını kendime göre sıralarsam da ; - Siyah Buz - Hush Hush - Tehlikeli Yalanlar
Şeklinde bir sıralama olur
.
384 syf.
·5/10
Bir aydır falan inceleme yazmadığım için salak saçma bir şey yazacağım o yüzden şimdiden özür dilerim..

Neden bilmiyorum ama Becca benim gözümde çok başarılı bir yazardı. Bu zamana dek sadece Fısıltı’yı okumuştum ki o da yıllar önceydi ve biraz ergensi ama yine de akıcı olduğundan başka pek bir şey hatırladığım da söylenemezdi ama yine de Tehlikeli Yalanlar’ı ve Siyah Buz’u falan baya iyi kitap olarak düşünüyordum.

Ancak hiçte düşündüğüm gibi değilmiş.

Daha kitabın ilk başında zaten o beklediğim kitabı bulamayacağımı anlamıştım çünkü cümleler o kadar sıradan ve kolaydı ki, asla istediğim o ağırlığı bulamayacağımı hissetmiştim. Ve daha kitabın ilk başında sonda beni nelerin beklediğini anlamıştım. Nasıl olacağını değil elbette ama ne olacağını diyeyim.

Tam yoruma başlamadan şunu söyleyeyim, benim gibi güzel bir gerilim ve aşk romanı okuyorum diye başlamayın kitaba. Bildiğimiz ergen aşkı. Gerilim de çok ama çok arka planda kalmış zaten.

Stella Gordon bir cinayetin görgü tanığı ve tanıklık yaptığı adam şehrin en tehlikeli adamlarından biri olduğundan tanık koruma programına alınıyor. Bu da yaşadığınız yerden tutun isim ve soy isminize kadar her şeyi değiştirmek zorundasınız demek. Ve eski hayatınızdan kim olursa olsun iletişime geçemezsiniz.

Stella tanık programıyla gönderildiği yer olan Thunder Basin’den nefret ediyor çünkü bu yer eski hayatıyla uzaktan yakından bir benzerlik taşımıyor. Thunder Basin büyükbaş hayvanlarıyla kesinlikle Philadelphia’dan çok daha farklı bir yer. Ayrıca bu da yetmezmiş gibi yanında kalacağı kişi olan Camila? (şuan kadının adı hafızamdan silindi resmen çok öfkelendim)’dan nefret ediyor ve bir an önce on sekiz yaşını doldurup sevgili erkek arkadaşı Reed ile birlikte hayal ettikleri pembiş hayata kavuşmak istiyor. Ancak o da ne?! Chet!

Thunder Basin aniden daha güzel bir yer olmaya başlıyor çünkü Chet!

Kitapta tek ters köşe olduğum nokta buydu diyebilirim. Hayal ettiğim ve var olan Chet o kadar farklıydı ki şoka uğradım. Yani ben baya sigara içen bad boy bir tip hayal etmiştim ama Chet yani çok tatlı bir çocuktu. Çok şaşırdım. Gerçi düşününce çiftlikte ne kadar bad boy olabilirsin ki djkdj

Şuan çok saçma sapan yazıyorum ama kitap şu tanık olayıyla başlamış olsa bile genel olarak Stella’nın Chet’le olan ilişkisini anlatıyordu. Ve Camila? O yüzden bahsedecek bir şey bulmakta zorlanıyorum çünkü yok… Beklemediğim bir şey olmadı, klasik ve biraz da sıkıcı olan bir aşk hikayesiydi. Stella’nın Reed var Chet’le yapamam mantraları falan beni benden aldı çünkü hepimiz biliyoruz ki Chet’le yapacaktı. Bunun dışında Stella’nın sırf ‘aldatmış’ görünmemesi için Reed’i kitabın sonunda kötü adam yapmaları… işte bu en başında bildiğim şeydi ve beni deli ediyor. Reed’in öyle olduğunu bilmeden yaptığın için yine de onu ALDATMIŞ oluyorsun. BU SENİ DAHA AZ KÖTÜ YAPMIYOR. BENİ ÇILDIRTMAYIN.

Bu olaydan gerçekten nefret ediyorum ve bu olay varsa iyi bir puan zaten yok.

Onun dışında Reed’in yaptığı ve olayın asıl yüzü, kabul, beni şaşırttı. Asla olayların göründüğü gibi olmadığını düşünmemiştim. Bu yüzden bir puanı oradan verdim.

Kitabın kapağı da çok hoşuma gitti ama önemli olan iç güzellik… yani yapacak bir şey yok.

Ben tavsiye etmiyorum yani vaktinizi bundan çoook ama çoook daha güzel kitapları okuyarak değerlendirebilirsiniz. <3

Bkz: Bize çıkan yollar, Eleanor&Park, Fangirl, Erebos, İki hayat arasında ve elbette… Asla Vazgeçme!!
384 syf.
·1 günde·10/10
Tehlikeli Yalanlar| Kitap Yorumu

Herkese selam Gerçekten harika bir kitapla daha karşınızdayım. İki gün önce gece tam 23:00'da başladım ve gece 04'te 400 sayfa bitmişti.

Öncelikle çok sürükleyiciydi onu söyleyeyim. Ben okurken bir an bile sıkılmadım, burada kesip uyuyayım demedim. Yazarın dilini zaten çok severim. Fısıltı serisi ve Siyah Buz kitaplarınıda bayılarak okumuştum zaten.

Konusundan bahsetmek gerekirse, Estella bir cinayet tanık olur ve devlet tarafından tanık koruma programına alınarak eski emekli bir polis olan Carmina'nın yanına yerleştirilir. Artık yeni bir kimliği ve Stella olan yeni bir hayatı vardır. Alıştığı düzenin bozulmasından rahatsız olan Stella, burada Chet ile tanışıp yeni arkadaşlıklar kurarak sevmeyi, sevilmeyi öğrenirken; geçmişi yakasını bırakmaz ve onu bulur.

Ben çok seveceğinizi düşünüyorum, heyecanlı ve sürükleyiciydi. Eğer bu yazarla tanışmadıysanız Fısıltı serisinide okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

#53
#eylül4 #tehlikeliyalanlar #beccafitzpatrick #pegasusyayınları #kitapyorumu
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu sefer de kurgu cinayet ve aşkı bir araya getirmiş yazar. Hush Hush serisinden sonra farklı bir tarz ile yoluna devam etmiş ve gayette güzel olmuş. Estella nın başına gelen, tanık olduğu bir cinayet, tanık koruma programı, zamansız gelen aşk ve insanlara güvenmeyi öğrenme çabası çok güzel işlenmiş. Bir günde biten bir kitap oldu. Bakalım bir sonraki kitabında yine fantastik aleme mi yoksa bu şekilde günümüz dünyadan kurgularla mı devam edecek...
"Tecrübeme göre, iyileşmek için bazen kötü şeyleri kusmak gerekir. Dışarı atmak acı verir ama zehri içeride tutmaktan iyidir."
"Herkesin en az bir kez böyle hissetmeye hakkı olmalı, diye düşündüm. Her şey karardığında tutunacak bir ışık. İnsana ışığın geri geleceği umudunu verecek bir mutluluk kırıntısı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tehlikeli Yalanlar
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053437758
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dangerous Lies
Çeviri:
Sevinç Seyla Tezcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Tehlikeden korunmak için kurduğunuz yalanlarla örülü hayatta gerçek aşkı bulsaydınız hangisinden vazgeçerdiniz? Hayatınızdan mı, aşkınızdan mı?

Stella Gordon'ın hayatı bir yalandan ibaret.

Stella, Nebraska, Thunder Basin'de yaşasa da kendini oraya ait hissetmemektedir. Bir uyuşturucu satıcısının işlediği bir cinayet davasının kilit tanığı olarak, tanık koruma programına alınmıştır. Kasaba halkı ise Stella'nın gerçekte kim olduğunu bilmez. Gerçek kimliğini açıklamak istediği çocuk, Chet Falconer bile... Doğruları söylemenin, güvenli cennetine tehlike getirmekten başka bir sonuç doğurmayacağının farkındadır.

Genç kız her ne kadar dikkat çekmemeye çalışsa da, tehlike hızla yaklaşmaktadır. Suçluların tanıklardan kurtulma yolları vardır ve Stella'nın tek bir hatası, soğukkanlı katilleri kapısına kadar getirecektir.

"Okuyucuları şaşırtacak sonuyla, gerilim maskesi ardına saklanmış, muhteşem bir roman."
Publishers Weekly

"Bir dram, gerilim ve aşk hikâyesi... Hepsi bir arada. Sırların karakterleri nereye sürükleyeceğini öğrenmek için yanıp tutuşacaksınız."
School Library Journal

Kitabı okuyanlar 382 okur

 • Ayşenur Solak
 • Sümeyye bozdag
 • İrem
 • Brc AY TEMEL
 • Gözde Özbudun
 • Aylem Güngördü
 • fatma zehra
 • Elif Taş
 • beyza kurban
 • Dilara

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%26.8
18-24 Yaş
%33.9
25-34 Yaş
%16.1
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.3
Erkek
%6.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.7 (37)
9
%10.7 (16)
8
%25.3 (38)
7
%19.3 (29)
6
%13.3 (20)
5
%4 (6)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%1.3 (2)