Tek Adam - Cilt 2 (Mustafa Kemal / 1919-1922)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.097
Gösterim
Adı:
Tek Adam - Cilt 2
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1919-1922
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406712
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 2
Tek Adam Cilt 2
Tek Adam - Cilt 2
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR
560 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tam anlamıyla bir başucu kitabı; insanın sık sık eline alması gereken, kafası bir konuya takıldı mı hemen kısaca bir göz atılması lazım gelen, birincisinden çok daha iyi bir kitap; zira burada bütün Milli Mücadele'den söz ediyoruz. Ve ben hâlâ, lisede, bu kitabın gerekirse "zorla" okutulması taraftarıyım -tabii bu tartışılır, "zorla" kısmını çok dikkate almayın.

Bir kere okunacak, "okudum" diyerek geçiştirilebilecek bir kitap değil bu; tekrar tekrar okumak, öğrenmek lazım. Burada kastettiğim, baştan sona tekrar tekrar öğütmek değil elbet ki bunun yararı konusunda da şüpheliyim. Fakat özümseyerek, sindire sindire bilmek lazım her bir kısmını.

Kitabın üç yüz kırk altıncı sayfasında geçen bir alıntıyla tamamlamak istiyorum sözlerimi: "Hakiki kültür, kazanılan ve benimsenen bilgilerin zenginliğidir. Geçmiş davaların kültürlü bir şekilde idraki ve tevarüs edilmesidir. Karşılaşılan durumların doğru olarak anlaşılması için de, bunların makul ve tenkidi bir surette açıklanabilmesidir..." Sovyet bir diplomat olan Çiçerin'in sözleri bunlar, Aralof'u Ankara'da büyükelçi olmaya ikna ederken sarf ettiği sözler. Bu da bir ışık olsun bize, neden bu kitabı okumamız gerektiğine.

"Kültürlü" okumalar.
520 syf.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basışından başlayarak, İzmir'in kurtuluşuna kadar süren 3 yılı aşkın süredeki kongreleri, teşkilatlanmaları; içeride dinimizdeki kutsal isimleri bile kullanarak Kurtuluş Savaşı mücadelesi yapan kahramanlara karşı oluşturan orducukları, ihanetleri; işgal altındaki İstanbul yönetiminin işgal kuvvetleri askerleri, subayları, temsilcileri karşısındaki el pençe duruşlarını, safiyene atıfetane( lutüfkar) beklentilerini, mandacıları, halkın savaşlardan bıkkınlıkları, yılgınlıklarına rağmen kurtuluşa inananların insan üstü gayretlerini, direniş harekatına katılan bazı direniş liderlerinin keyfilikleri, düzenli ordu oluşturma çabaları, Gazi'nin Ankara'da yaşadığı iç çekişmeleri, sıkıntıları, cepheleri ve daha birçok olay, durum, ihanet, mihnetler bu ikinci ciltte anlatılmış.

23 Nisan 1920, 30 Ağustos 1922, 9 Eylül 1922, 24 Temmuz 1923, 29 Ekim 1923; bilmeyenlere, bilmek istemeyenlere, bilipte önemsemeyenlere, değerlerini ölçemeyenlere, küçültmeye çalışanlara takvim yapraklarındaki sıradan bir gün gelebilir fakat kıymetini bilenler için, gerekli saygıyı ve vefayı gösterme basiretine sahip olanlar için; her türden farklı fikirlere, ideolojilere, tutumlara sahip olsa da hakbilir olabilenler için , bu topraklarda özgürce yaşayabilmemimizi sağlayan yüzbinlerce kahramanımızın kanlarının boşa akmadığının kanıtı kader tarihlerimizdir. Ve daha nicelerinin de değerlerinin bilinmesi temennisiyle;

İyi okumalarınız olsun...
520 syf.
Bu cilt bir biyografi gibi değil de, Milli mücadelenin hem iç hem dış savaşının eseri, hatta bir strateji kitabı gibi ders niteliğinde bir eser.

Milli Mücadele sürecini Samsuna geçişten başlayarak kongreler, meclisin kurulması, ordunun kurulması, cephelerde kazanılan zaferler ve nihayet Büyük Taarruz zaferi ile Izmirin de kurtuluşuna kadar detaylı bir anlatım mevcut.

Uzun, mihnetli bazen ümit kırıklıklarına kadar varan uzun hazırlıklar ve mücadeleleri anlatıyor. Hem içeriye hem de dışarıya karşı madde ve ruh direnişlerinin eseri.
520 syf.
Yıllar önce kütüphaneden alıp bir solukta okuduğum Tek Adam - Cilt 2 (Mustafa Kemal / 1919-1922)
Mutlaka Kütüphanemizde de bulunması gereken bir eser.
560 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Tek adam serisinin ikinci cildinde Mustafa Kemal ATATÜRK'ün en çok sorun yaşadığı dönemleri anlatıyor. 1919 da Samsun'a ayak bastığı dönem ile izmir'in yunan işgalinden kurtulduğu 9 eylül 1922 tarihleri arasında işleniyor. Atatürk ve kurduğu Cumhuriyetin daha iyi ve doğru olarak anlaşılmasını sağlamıştır. Kesinlikle başucu kitabı. Okullar da kesinlikle okutulması gereken bir seri. Okurken adeta o günleri yaşıyorsunuz. Kendinizi Mustafa Kemal'in bir yaveriymiş ve her adımında onu izliyormuş gibi hissediyorsunuz. ATATÜRK'ün sadece düşman ile mücadele etmediğini padişah ve onun müttefik askerleri ile yaptığını bilmeyenler öğrenmiş oluyor. Mustafa Kemal ATATÜRK kesinlikle çok çok özel bir insan, böyle bir insan bir daha dünyaya gelir mi çok zor o yüzden biz çok şanslı bir milletiz ki böyle bir lideri TANRI bize gönderdiği için şükretmeliyiz.
520 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba sevgili okur,
Tek Adam’ın 2.Cildinde Samsun’dan yola devam ediyoruz. Kubay-ı Milliye ve hareketinin oluşumunu izliyoruz. Özellikle güney cephesini okurken tüylerim diken diken oldu. Milletin neler başardığını, onuruna olan düşkünlüğünü, halkın direnişlerinin ardından rejim arayışılarının sancılarını okuyoruz. Arayış sancılarının sonunda dualarla Meclis kuruluyor.
Meclis kurulduktan sonra bu sefer de çeşitli isyanlar baş gösteriyor. Tam bu isyanlar biterken bu sefer de İnönü, Büyük Taaruz, Dumlupınar,Kocatepe harplerinde kan ve ter dökülüyor. Okurken insan ‘Teker teker gelin yahu!’ demek istiyor. Samsun’dan büyük umutlarla çıkılan ve birden fazla sıkıntıyla boğuşulan yolculuk zaferle sonuçlanıyor. Dönemin insanlarının uğraştıkları o kadar çok şey var ki, dayanıklılıkları ve iradeleri hayranlık uyandırıyor.
*
Atatürk’ün Çalıkuşu kitabını çok beğendiğini öğrenmek beni çok sevindirdi benim de en sevdiğim eserlerden birisidir.
*
Tarihi bir anlatıma sahip olan bu biyografiyi okumak yer yer yorucu oldu ama bazı kitaplar okunmalı efenim. Pes etmedim çünkü onlar pes etmediyse benim sadece yazılanları okumaya pes etmeye hakkım yoktu.
*
Okumalarım sırasında anladığım bir şey daha var, sayfa kenarlarına düşülen notlarda sevdiğin insanın izlerini görmek hasret gidermeye yetmiyormuş...
*
Asker başka, halk başkadır. Askere emredilir. Halkı ise inandırarak kazanmak lazımdır.
*
Bu, zirvelerle uçurumlar arasında bir oyundur…
520 syf.
·Beğendi·10/10
Nasıl bir azim, nasıl bir irade? Sıfırı tüketmiş bir halktan vatan için şahlanan bir ordu meydana getirme. Aynı fikirle yola çıktığı dava arkadaşlarının bile bir yerde; artık yeter, iradeyi İstanbul hükümetine bırakalım deyip pes ettiği, kendisinin bile zaman zaman düştüğü çaresizlik hissinden sıyrılacak kuvvet ve cesareti bulabilmesi. Ve geldikleri gibi giderler sözünün gerçekleşmesi. Bu asil milletin Kurtuluş Destanı bir mucize değil de nedir? Kâh yüreğim burkularak, kâh gururlanarak okuduğum ve Ata'ma olan saygı ve sevgimin bir kat daha arttığı mükemmel kitap...
520 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Şevket Süreyya Aydemir'in üç ciltlik TEK ADAM isimli muhteşem eserinin ikinci cildini bitirir bitirmez ilk duygularımı paylaşmak istedim. Türk Kurtuluş Savaşı gerçekten zor koşullar altında verilmiş olağanüstü bir destan. İşte TEK ADAM (2), 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da başlayıp 9-10 Eylül 1922 tarihinde İzmir'de sona eren bir destanın öyküsü. Bu destanı keşke yıllar önce okumuş olsaydım. Dört yıl askeri okulda okumuş olmama rağmen bizlere bu muhteşem destanı niçin okutmadıklarını da anlayabilmiş değilim. "Cumhuriyet Tarihi" adı altında kuru bir tarih dersi yerine bize bu üç ciltlik TEK ADAM'ı ve NUTUK'u okutsalardı keşke...
Siz de "keşke" dememek için, eğer okumadıysanız okuyun, çocuklarınıza okutun. Şiddetle ÖNERİYORUM...
560 syf.
·9/10
1919'de başlayıp 1922 tarihine kadar Atatürk liderliğinde,askerlerin,köylülerin,kadınların canla başla Anadolu'yu işgalcilerden kurtarmak adına gerçekleştirdikleri bir ölüm kalım savaşı, öncesindeki kongreler safhası, meclisin açılışı, meclisteki taraflar arasındaki çetin tartışmalar, resmi tarih çizgisiyle dile getirilmiştir. Milli Mücadele'nin safhalarını ayrıntılarıyla anlayabilmek, Mustafa Kemal'i bir komutan ve devlet adamı olarak tanıyabilmek adına yararlı bir eser.
560 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir kaynak kesinlikle okunmalı bence elinden geldiğince tarafsız davranmış yazar özellikle ikinci adam, suyu arayan adam gibi eserlerini de birleştirirseniz tarihi bir bütün olarak ele almış olursunuz
560 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Bu kitap Mustafa Kemal Atatürk 'ün 19 Mayıs 1919' da Samsun 'a çıkışıyla başlar. Düzenlenen kongrelerin ardından Ankara' da hazırlanan kuruluş ve kurtuluş mücadelelerinin sonrasında 9 Eylül 1922'de İzmir'i Yunanlılardan kurtarılması ile sona erer. Serinin ikinci cildidir.
Mustafa Kemal için askerlik, bir sanattı. Mustafa Kemal kendine bu sanatı seçmişti. Kendini askerliğe vermişti. Ama savaşı seven, savaşı arayan adam değildi. Günlük hayatında ve anlarında, savaşı hiçbir zaman özlememiştir.
..sonra geceleri Ermenilerin ev basmaları, soygunlar, adam öldürmeler başladı.
... bu arada mesela Kadirbeyoğlu Tevfik Beyi, evinde birkaç mermi bulundu bahanesiyle Köprübaşı'nda çırılçıplak çarmıha gerdiler.
... nihayet Adana halkının hatıralarında ve türkülerinde hala yaşayan korkunç dağılış günü geldi: Kaçkaç!
"Son günlerde işittim ki, İstanbul'daki ırzı kırıklar, bizim Erzurum'u Ermenilere vereceklermiş. Geldim ki görem. Bu namertler kimin malını kime verirler?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Adam - Cilt 2
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1919-1922
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
560
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406712
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 2
Tek Adam Cilt 2
Tek Adam - Cilt 2
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR

Kitabı okuyanlar 590 okur

  • Furkan KAŞLI
  • mustafa aks
  • Osman Korkmaz
  • Eren Mace
  • Rüzgâr DMR
  • Tufan Keleş
  • Ayhan demirhan
  • Cemil Rakipoğlu
  • Aziz Kamçı
  • Tahir Akay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%35
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.5
Erkek
%72.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.3 (61)
9
%15.2 (27)
8
%8.4 (15)
7
%1.1 (2)
6
%0.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0