Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal / 1922-1938)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1969
Gösterim
Adı:
Tek Adam - Cilt 3
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1922-1938
Baskı tarihi:
Ekim 1995
Sayfa sayısı:
563
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam cilt 3
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR
563 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Nihayetinde, Şevket Süreyya Aydemir'in diğer bütün kitaplarını okuma kararı aldığım, serinin bitişiyle, son sayfalarıyla insanı parçalayan son kitabıdır. Ve elbette en iyisi. Yazar, katlanarak artan birikimi ve ukalalıkla alakası olmayan üslubuyla mükemmel bir eser ortaya çıkarmış. Ne yazık ki araya giren boşluklarla uzatarak okumak zorunda kaldığım bir kitaptı fakat günde belki yalnızca beş sayfa okuduğum zamanlarda bile son derece doyurucu oldu.

Bu kitabı, on yedinci sayfasında geçen "tul-i emel" (Uzun vadeli, geleceğe ait yüksek emeller, ihtiraslar.) deyimi ile özetleyebiliriz. Beş yüz otuz beş sayfanın büyük çoğunluğunda, Atatürk'ün, kendi "tul-i emel"lerini gerçekleştirişine, bu arada çıkan birtakım problemlere tanık oluyoruz. Zaaflarının "kaplan gibi" (Sayfa dört yüz altmış: "...Kaplana gem vurulmaz.") oluşuyla karışıp ortaya çıkan muhteşem karakterle tanıştıkça onu daha çok anlayacak ve istemsizce daha çok seveceksiniz. Lise seviyesi İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders kitabının Tek Adam olması yönündeki iddiama hala devam ediyorum bu arada.

Serbest Fırka bahsine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ve hüzünlü sona hazırlıklı olmanıza.

Dikkatli okumalar.
535 syf.
Şevket Süreyya Aydemir’in Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan üç ciltlik muhteşem bir eser.
Yazar sadece Mustafa Kemal’in hayatını anlatmakla kalmamış ,onun kararlarına etkili olan sosyal durumu , halkın kültürünü,halkın psikolojik durumunu da anlatarak o döneme geniş bir pencereden bakıp o dönemi daha iyi anlamamızı sağlamış .
Yaşamını bir milleti kurtarmaya adamış ,hayatı boyunca yalnız kalmış ,aşkı bile hakkı ile yaşamamış ,zekası ve cesareti ile dünya devletlerini yerle bir etmekle kalmamış kendine hayran etmeyi başarmış ,yokluktan Türkiye Cumhuriyetini yaratmış Kemal Atatürk’ü okudukça insan kendini “şunca yıl geçti ,onun gibi zeki , milletine önem veren ,fedakar bir lider neden gelmez Türk milletinin başına” diye isyan edemeden geçemİyor .
Atatürk ile ilgili hangi görüşe sahip olursanız olun okunması gereken kitaplardan bir tanesi . Konu ile ilgili şimdiye kadar okuduğum kitaplarla kıyasladığımda diğer okuduğum tüm kitaplar yüzeysel olduğunu anlamama sebep olan bir çalışma olmuş .
Turgut Özakman dediyse “Topyekün çağdaş uygarlığa ulaşmak zorundayız. Atatürk’e yürüyelim” ‍️
535 syf.
·10/10
Vatanı ve milleti uğruna, canını siper eden, düşmana geçit vermeyen, şehidine "KELLE" demeyen, onun için gözyaşı döken bir liderin evlatlarıyız biz.

#alıntı
"Onu tarih dünyaya, yalnız bir milletin, bir ülkenin kurtarıcısı olarak değil, yalnız esir ve mazlum milletlere istiklâl için, uygarlık için savaşın öncü ve müjdecisi olarak da değil, bütün dünya halklarına sulhun, ıstırapları baskı ile değil, müşterek ıstırap duygusu ile dindirmenin ve dünya vatandaşlığının öncüsü, müjdecisi ve habercisi olarak gönderdi".

Bugüne kadar okuduğum tüm Atatürk kitaplarını bir kenara bıraktıran, sadece bir biyografi değil, yoğun bir inceleme ve araştırmanın ürünü bu seri.
Yazarın tarafsız kaleminden çıkan Atatürk' ün doğumundan ölümüne kadar yaşadığı yılları, mücadeleleri ve aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan bir süreci ele almış.
Abartısız, yalın, ne ise olduğu gibi kaleme aktarılan Mustafa Kemal ATATÜRK anlatılmış, gurur, mutluluk ve hüznün doruklarına çıkarak okunacak bir kez daha kendisine hayran bırakacak bir eser.
Batı' nın bizi kıskanması çok normal çünkü böyle bir lidere dünya da bizden başka hiç kimse sahip değil.

Sonsöz değil, dünya durdukça önsözdür.
Mustafa Kemal ATATÜRK ilelebet payidardır
563 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum

Üçleme serisinin son kitabın da 1922 yılından başlayıp ATATÜRK'ün ölümüne kadar ki son zaman diliminden oluşuyor. ı. Bu kitapta da cumhuriyetin ilanından sonra yapılan inkılaplara ağırlık verilmiş. Atatürk ün nasıl muazzam bir titizlikle ülkeyi baştan yarattığı gözler önüne seriliyor. .İzmir suikastini hiç bu kadar detaylı anlatıldığını görmemiştim. Gerçekten her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve size kaynaklar da gösteriyor. Atatürkün hayatını Kronolojik bir sıra ile anlatan başka bir eser olacağını sanmıyorum. Yazar iki devri de (Osmanlı-Cumhuriyet)yaşayan bir insan olarak aktardığı bilgilerin son derece önemli. Üstelik kitapta adı geçen başta ATATÜRK olmak üzere, İsmet İnönüye kadar bir çok şahsiyet ile yüz yüze konuşarak bu kitabın hazırlanması da bizim için gerçekten büyük bir şanstır..Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken şahane bir eser. Tek Adam, Veda filmine de kaynaklık etmiş bir başyapıt.... Kitabı okurken son dönemlerin de ağladım gerçekten çok çok etkileyici bir eser. ATATÜRK bu sevgiyi saygıyı sonuna kadar hak eden birisi. Ne kadar şanslıyız ki böyle bir liderimiz var bizim.
563 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Tek Adam cilt 1-2-3
Tek Adam'in bütün hayat hikayesi, mizaci ve şahsiyeti bütün şartlar ve olaylar iyice okundugunda göreceksiniz ki, Atatürk'ün bu olaylara hakimiyeti ruh yapısını kısaca 3 unsurda toplamak olanaklı. Önsezi, mantık ve meşruluk (geçerli olma durumu)duygusu. Atatürk'ü Atatürk yapan niteliklerin başındaki üç unsur bunlar. Bu niteliklere, donmuş doktrinlere (öğreti) bağlanmamak ve aksiyon(iş) adamı olmak niteliklerini de eklersek, Mustafa Kemal'i tarif etmiş oluruz. Nutuk kadar kıymetli eser.
563 syf.
·52 günde·10/10
Serinin ilk iki kitabına oranla biraz daha Siyasal ağılıklı. Özellikle Meclis ve CHP nin çalışmaları ve Muhalefet arasında geçen soru-cevap gibi konuların ağırlıklı olduğu, bunun yanı sıra okuyucunun ilgisini çekebilecek Atatürk'ün yola çıktığı arkadaşları ile yaşadığı yol ayrımları, çok partili denemeleri, suikast gibi ilgi çekici konularında olduğu serinin son kitabıdır.

(Bu seri, Osmanlı ve Cumhuriyeti bir arada yaşamış olan Yazar tarafından kaleme alınması çok önemlidir. Zira yazar bu eseri hazırlarken birçok önemli isim ile konuşmalar yapmış, anlattığı birçok olayı birinci ağızdan bizlere ulaştırmıştır. Bu anlamda en iyi eser olma özelliği taşımaktadır...!)
563 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Atatürk'ün hayatını her yönüyle anlamak için onunla ilgili tüm kitapları okumaya karar vermiştim ve Atatürk denilince akla gelen ilk serilerden olan Tek Adam serisini nihayet bitirebildim .Uzunca bir ara vermek zorunda kalmıştım. Nihayet tatilin başlamasıyla bu önemli eserin son cildini bitirebildim. Son cildin ilk bölümlerini okurken ilk iki ciltteki akıcılık yok gibi hissettim ve puanından kırık yapmayı düşünmüştüm. Ama kitabın son yüz elli sayfası beni öyle içine çekti ki bazı sayfalarında gözlerim dolu dolu okudum. Atatürk'ü merak edenlerin sabırla okuması gerektiğini düşündüğüm Atatürk hakkında bilmediğiniz konuşmaları,anıları öğrenebileceğiniz nitelikli bir eser.
563 syf.
·8/10
Tek Adam’ın üçünçü cildinde ise, Atatürk 'ün 1922 den 10.Kasım1938 yılındaki ölümüne kadarki dönemi içermektedir.Süreyya aydemir sadece biyografi olarak değil aynı zamanda incelemeleri ve gözlemlemelerinede kitapta yer vermiştir
563 syf.
Atatürk ile ilgili olarak kati ve sati olarak okunması gereken üç ciltten oluşan bu seriyi , Atatürkü anlamak ve yorumlamak isteyenlerin temel kitabıdır . Şevket Sürreyya Aydemir akıcı dili ve tarihin gerçek satırlarını eserine yansıtmış bulunmaktadır.
563 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Serinin 3. Cildi olan bu kitapta Mustafa Kemal 'in İzmir' in Yunan işgalinden kurtuluşunun ardından 10 Kasım 1938 deki ebedi yolculuğuna varan hayat hikayesini anlatıyor. Şevket Süreyya Aydemir Mustafa Kemal 'i tarihe, belgelere ve kronolojiye bağlı kalmaya çalışarak mümkün olduğu kadar tam ve toplu olarak vermiştir.
Laiklik, yeni devletin, bugün de yerleştirilememiş ilkelerinden biri olarak kaldı... Dini hizmetler ve dini eğitim, daima devlet vazifesi olarak, fakat her zaman sömürülmeye hazır bir durumda kaldı.
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 153 - Remzi Kitabevi
Gazi Mustafa Kemal'e göre Lozan Antlaşması " Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr muahedenamesiyle(antlaşmasıyla) ikmal edildiği(tamamlanıldığı) zannedilmiş büyük bir suikastin çöküşünü ifade eden bir vesikadır.
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 128 - Remzi Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Adam - Cilt 3
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1922-1938
Baskı tarihi:
Ekim 1995
Sayfa sayısı:
563
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam cilt 3
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR

Kitabı okuyanlar 258 okur

  • Gamze
  • mualla canatan
  • deniz
  • TTÖ
  • Özgür Tekin
  • Fikret
  • Yunus Başar
  • blntylv
  • Çapulcu
  • Mehmetcan nadi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.7
25-34 Yaş
%20.6
35-44 Yaş
%38.1
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%4.8
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.3
Erkek
%75.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44 (37)
9
%14.3 (12)
8
%16.7 (14)
7
%2.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0