Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal / 1922-1938)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.919
Gösterim
Adı:
Tek Adam - Cilt 3
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1922-1938
Baskı tarihi:
Ekim 1995
Sayfa sayısı:
563
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam cilt 3
Tek Adam - Cilt 3
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR
535 syf.
·10/10
Vatanı ve milleti uğruna, canını siper eden, düşmana geçit vermeyen, şehidine "KELLE" demeyen, onun için gözyaşı döken bir liderin evlatlarıyız biz.

#alıntı
"Onu tarih dünyaya, yalnız bir milletin, bir ülkenin kurtarıcısı olarak değil, yalnız esir ve mazlum milletlere istiklâl için, uygarlık için savaşın öncü ve müjdecisi olarak da değil, bütün dünya halklarına sulhun, ıstırapları baskı ile değil, müşterek ıstırap duygusu ile dindirmenin ve dünya vatandaşlığının öncüsü, müjdecisi ve habercisi olarak gönderdi".

Bugüne kadar okuduğum tüm Atatürk kitaplarını bir kenara bıraktıran, sadece bir biyografi değil, yoğun bir inceleme ve araştırmanın ürünü bu seri.
Yazarın tarafsız kaleminden çıkan Atatürk' ün doğumundan ölümüne kadar yaşadığı yılları, mücadeleleri ve aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan bir süreci ele almış.
Abartısız, yalın, ne ise olduğu gibi kaleme aktarılan Mustafa Kemal ATATÜRK anlatılmış, gurur, mutluluk ve hüznün doruklarına çıkarak okunacak bir kez daha kendisine hayran bırakacak bir eser.
Batı' nın bizi kıskanması çok normal çünkü böyle bir lidere dünya da bizden başka hiç kimse sahip değil.

Sonsöz değil, dünya durdukça önsözdür.
Mustafa Kemal ATATÜRK ilelebet payidardır
535 syf.
·Beğendi·10/10
Kendini adamak deyimi vardır ya hani; bir annenin evladına, bir evladın anne babasına. İşte onun gibi, hatta daha fedakârca kendini milletine adamak. Daha elli yaşına bile gelmeden iç organların iflas et esi. Bunu bildiği halde kendini kurtarmak yerine, yaklaşmakta olduğunu sezdiği dünya savaşında ülkesinin başında olamayacak olmanın verdiği kahır. Daha nasıl anlatılır bilmiyorum Atam senin büyüklüğün. Tüm dünya milletlerinin değerini anlayıp yolundan gittiği fakat kendi milletimizin; kurtuluşun senin gösterdiğin yolda olduğunu hâlâ anlamamaları, anlamak istememeleri...
563 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Nihayetinde, Şevket Süreyya Aydemir'in diğer bütün kitaplarını okuma kararı aldığım, serinin bitişiyle, son sayfalarıyla insanı parçalayan son kitabıdır. Ve elbette en iyisi. Yazar, katlanarak artan birikimi ve ukalalıkla alakası olmayan üslubuyla mükemmel bir eser ortaya çıkarmış. Ne yazık ki araya giren boşluklarla uzatarak okumak zorunda kaldığım bir kitaptı fakat günde belki yalnızca beş sayfa okuduğum zamanlarda bile son derece doyurucu oldu.

Bu kitabı, on yedinci sayfasında geçen "tul-i emel" (Uzun vadeli, geleceğe ait yüksek emeller, ihtiraslar.) deyimi ile özetleyebiliriz. Beş yüz otuz beş sayfanın büyük çoğunluğunda, Atatürk'ün, kendi "tul-i emel"lerini gerçekleştirişine, bu arada çıkan birtakım problemlere tanık oluyoruz. Zaaflarının "kaplan gibi" (Sayfa dört yüz altmış: "...Kaplana gem vurulmaz.") oluşuyla karışıp ortaya çıkan muhteşem karakterle tanıştıkça onu daha çok anlayacak ve istemsizce daha çok seveceksiniz. Lise seviyesi İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders kitabının Tek Adam olması yönündeki iddiama hala devam ediyorum bu arada.

Serbest Fırka bahsine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ve hüzünlü sona hazırlıklı olmanıza.

Dikkatli okumalar.
535 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Şevket Süreyya Aydemir’in Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan üç ciltlik muhteşem bir eser.
Yazar sadece Mustafa Kemal’in hayatını anlatmakla kalmamış ,onun kararlarına etkili olan sosyal durumu , halkın kültürünü,halkın psikolojik durumunu da anlatarak o döneme geniş bir pencereden bakıp o dönemi daha iyi anlamamızı sağlamış .
Yaşamını bir milleti kurtarmaya adamış ,hayatı boyunca yalnız kalmış ,aşkı bile hakkı ile yaşamamış ,zekası ve cesareti ile dünya devletlerini yerle bir etmekle kalmamış kendine hayran etmeyi başarmış ,yokluktan Türkiye Cumhuriyetini yaratmış Kemal Atatürk’ü okudukça insan kendini “şunca yıl geçti ,onun gibi zeki , milletine önem veren ,fedakar bir lider neden gelmez Türk milletinin başına” diye isyan edemeden geçemİyor .
Atatürk ile ilgili hangi görüşe sahip olursanız olun okunması gereken kitaplardan bir tanesi . Konu ile ilgili şimdiye kadar okuduğum kitaplarla kıyasladığımda diğer okuduğum tüm kitaplar yüzeysel olduğunu anlamama sebep olan bir çalışma olmuş .
Turgut Özakman dediyse “Topyekün çağdaş uygarlığa ulaşmak zorundayız. Atatürk’e yürüyelim” ‍️
535 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Üç seriden oluşan kitap Mustafa Kemal'in doğumdan ölümüne kadar olan süreci detayları ile mükemmel işlemiş. Daha küçücük bir çocukken babasını kaybeden ama çevresindekilerin (annesinin-halasının) baskılarına boyun eğmeyen o zamanlardan kararlı bir adam olan Mustafa Kemal askeri okula gitmekte kararlı olup kendi yolunu çizer. Çanakkale zaferindeki başarısıyla adını tüm dünyaya duyurur.
İstanbul'daki düşman filolarını görünce:
'Geldikleri gibi giderler' der ve 19 mayıs 1919 Samsun'a çıkarak Milli mücadele meşalesinin ateşini yakar.
Atatürk'ün bu yolda nasıl mücadele verdiği, yoluna çıkan her türlü engelle nasıl savaştığı ve bize şanlı Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl hediye ettiğini anlamak isteyenler hiç vakit kaybetmeden okumaya başlasın. Sizlere kitabın sonlarından beni çok etkileyen bir cümle ile veda etmek isterim:

'Onun adına belki ebedi anıtlar dikilemedi. Belki üstün şiirler yazılamadı. Kitaplarda, destanlarda, hikayelerde onun, anlatılabilmekten ziyade didiklendiği doğrudur. Ama bu hayal ve ifade yetersizliği, onun için dökülen gözyaşlarının değerinden neyi eksiltir?
535 syf.
·21 günde·10/10
1881/1938 yılları arası sayısal olarak pek bir büyüklük ifade etmese de dünya tarihi açısından son derece ehemmiyeti olan bir zaman dilimidir.
O yaşadığı imparatorluk döneminin kalıntıları arasında yeni bir yurt inşa etmeyi daha mülkiye yıllarında kararlaştırmış idealist bir vatanperverdir. Ve arkadaşlarına daha o yaşlarda seni şu göreve getireceğim diyerek hayallerinden teşkilatçı yapısı ile ne kadar iddalı olduğunu göstermiştir.
Kitap serisinin en can alıcı kısmı 3.ncü ciltten itibaren başlıyor. Asıl savaş şimdi başlıyor diyor Gazi hazretleri diyerek kalkınmayı ve ekonomik anlamda bağımsızlık olmadan tam bağımsızlık olmayacağını ve çağdaş bir eğitim yöntemi ile yeni nesiller yetiştirmeye muvaffak olunacağını zaruriyetinden dolayı çektiği yalnızlığı ve kısa süren evliliğine kadar herşeyi anlatıyor. Tek bir nokta bile eksik değil Gazi'nin yaşamında.
563 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum

Üçleme serisinin son kitabın da 1922 yılından başlayıp ATATÜRK'ün ölümüne kadar ki son zaman diliminden oluşuyor. ı. Bu kitapta da cumhuriyetin ilanından sonra yapılan inkılaplara ağırlık verilmiş. Atatürk ün nasıl muazzam bir titizlikle ülkeyi baştan yarattığı gözler önüne seriliyor. .İzmir suikastini hiç bu kadar detaylı anlatıldığını görmemiştim. Gerçekten her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve size kaynaklar da gösteriyor. Atatürkün hayatını Kronolojik bir sıra ile anlatan başka bir eser olacağını sanmıyorum. Yazar iki devri de (Osmanlı-Cumhuriyet)yaşayan bir insan olarak aktardığı bilgilerin son derece önemli. Üstelik kitapta adı geçen başta ATATÜRK olmak üzere, İsmet İnönüye kadar bir çok şahsiyet ile yüz yüze konuşarak bu kitabın hazırlanması da bizim için gerçekten büyük bir şanstır..Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken şahane bir eser. Tek Adam, Veda filmine de kaynaklık etmiş bir başyapıt.... Kitabı okurken son dönemlerin de ağladım gerçekten çok çok etkileyici bir eser. ATATÜRK bu sevgiyi saygıyı sonuna kadar hak eden birisi. Ne kadar şanslıyız ki böyle bir liderimiz var bizim.
535 syf.
·12 günde·Beğendi
Şevket Süreyya Aydemir'in kendi (otobiyografik) yaşamını (hikâye yanlış olur) kaleme aldığı Suyu Arayan Adam kitabını okuyarak tanıdım ve sevdim yazarı.
..
Tek Adam'ın üç ciltlik eseri okuyup bitirdiğim için bir inceleme yazabilirim diye düşündüm.
Öncelikle bu üç ciltlik eser, tarihimizi ve Mustafa Kemal'i çocukluğundan, askerliğine, ölümüne kadar konu eder. Ama ne konu muazzam bir şaheser diyebilirim. Bir başucu kitabı ve üçlemesi. İçinde sadece Mustafa Kemal var demek yanlış olur. Neler yok ki!
..
Tek Adam Cilt III beni diğer seriler gibi coşku, bilgi vermesi yanında hüzünlendirdi. Öyle olaylar ve tarihimizde o kadar çok soru işareti var ki bu eser bu tabuyu yıkmıştır bence. Eser sadece dediğim gibi Mustafa Kemal'i kaplasa da iç siyaset, dış siyaset, cumhuriyet, antlaşmalar, yakın arkadaşlar ve bu arkadaşların sonra araların açılması, inkılaplar, bu nizamda gelişen olaylar bakımından iç açıcı bir seri. Tarih seviyorsanız Mustafa Kemal ve Cumhuriyet üzerine bu üç ciltlik eseri okumanızı tavsiye ederim.
..
Not: Sahaflarda üç cildi çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz!
Not: Yazarın İkinci Adam üç ciltlik eserinde İsmet İnönü'yü kaleme alır.(henüz okumadım)
563 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Tek Adam cilt 1-2-3
Tek Adam'in bütün hayat hikayesi, mizaci ve şahsiyeti bütün şartlar ve olaylar iyice okundugunda göreceksiniz ki, Atatürk'ün bu olaylara hakimiyeti ruh yapısını kısaca 3 unsurda toplamak olanaklı. Önsezi, mantık ve meşruluk (geçerli olma durumu)duygusu. Atatürk'ü Atatürk yapan niteliklerin başındaki üç unsur bunlar. Bu niteliklere, donmuş doktrinlere (öğreti) bağlanmamak ve aksiyon(iş) adamı olmak niteliklerini de eklersek, Mustafa Kemal'i tarif etmiş oluruz. Nutuk kadar kıymetli eser.
563 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Merhaba sevgili okur,
Üç cilt olan Tek Adam’ın son cildini de okudum. İkinci cildin sonunda artık kurtuluş mücadeleleri bitmiş ve masa başı çalışmalara sıra gelmiştir. Üçüncü cilt boyunca, yapılan ya da yapılmaya çalışılan inklaplardan, Atatürk’ün şahsi hayatından, anlaşmalardan bahsediliyor.

Kitap Atatürk’ün ölümü ile sonlanıyor. Hatta yazar kitabın son sayfasında çok güzel betimlemeler yapıyor. Atatürk’ün düşman işgali altında yabancı bayraklar arasında geldiği şehire, Türk bayrakları arasında veda etmesi adeta gözlerinde canlandı.

Son kitabı ilk iki cilt kadar sevemedim ama bitirmiş olmaktan dolayı da mutluyum.

“Ölümü istemek bir cesaret değildir ama, ölümden korkmak da bir ahmaklıktır.”

“İnkılaplar yalnız başlar. Ama inklâbın bitişi diye bir şey yoktur. Zaten inkılâbı ihtilalden ayıran da budur. Başlamak ve bitmemek!”
563 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Atatürk'ün hayatını her yönüyle anlamak için onunla ilgili tüm kitapları okumaya karar vermiştim ve Atatürk denilince akla gelen ilk serilerden olan Tek Adam serisini nihayet bitirebildim .Uzunca bir ara vermek zorunda kalmıştım. Nihayet tatilin başlamasıyla bu önemli eserin son cildini bitirebildim. Son cildin ilk bölümlerini okurken ilk iki ciltteki akıcılık yok gibi hissettim ve puanından kırık yapmayı düşünmüştüm. Ama kitabın son yüz elli sayfası beni öyle içine çekti ki bazı sayfalarında gözlerim dolu dolu okudum. Atatürk'ü merak edenlerin sabırla okuması gerektiğini düşündüğüm Atatürk hakkında bilmediğiniz konuşmaları,anıları öğrenebileceğiniz nitelikli bir eser.
563 syf.
·8/10
Tek Adam’ın üçünçü cildinde ise, Atatürk 'ün 1922 den 10.Kasım1938 yılındaki ölümüne kadarki dönemi içermektedir.Süreyya aydemir sadece biyografi olarak değil aynı zamanda incelemeleri ve gözlemlemelerinede kitapta yer vermiştir
"Hakimiyeti milliye, kayıtsız şartsız milletindir... Kime sorarsanız sonuç, bu, cumhuriyet demektir. Doğan çocuğun adıdır. Ama bu ad bazılarına hoş gelmezmiş... Varsın gelmesin."
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 146 - Remzi Kitabevi
“‘— Okuma yazma güçlüğü, bütün devlet hayatını felce uğratacak bir inkılâbı gerektirecek bir zaruret sayılabilir mi? Milletlerin medeniyetçe ileri veya geri olmaları yazılarının kolaylık veya güçlüğü ile ölçülmediği meydanda değil midir? Yüzyıllardan beri kullanılan yazı, bundan sonra da pekâlâ devam edebilir. Âlimler, bütün okur yazar kimseler, hece sınıfı çocuklarına dönecekler. Yazı değişirse kütüphaneler dolusu basma ve yazma eserlerden nasıl faydalanılacak?’

“Hulâsa hiçbir gazete ve dergide yazı değiştirme tezi müdafaa edilmiyordu. Mecliste de itirazları bastıracak hiçbir ses yükselmiyordu. Bütçeye, Gazinin emriyle 1925’ten beri tahsisat konulduğu halde ‘Alfabe Komisyonu’ bir türlü kurulamıyordu…”
Ankara'nın başkent oluşu yeni devletin gözlerini anavatanın büyük parçası, fakat asırlarca süren ihmaller, bakımsızlıklar, ihanetler içinde çökmüş, bunalmış olan Anadolu topraklarına çevirişidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Adam - Cilt 3
Alt başlık:
Mustafa Kemal / 1922-1938
Baskı tarihi:
Ekim 1995
Sayfa sayısı:
563
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam cilt 3
Tek Adam - Cilt 3
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam`da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr`i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam, sadece Türk Devrimi`ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk`ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen veokuyucuya aktaran bir başyapıt...

EMRE KONGAR

Kitabı okuyanlar 467 okur

  • Serhat Günaydın
  • Tufan Keleş
  • Çağrı Türkanoğlu
  • Cemil Rakipoğlu
  • Aziz Kamçı
  • Tahir Akay
  • Hakan Karamanlı
  • Zeli pek
  • Boran Saran
  • Yusuf Canatan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.7
25-34 Yaş
%20.6
35-44 Yaş
%38.1
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%4.8
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.3
Erkek
%75.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.7 (51)
9
%13.6 (20)
8
%9.5 (14)
7
%1.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0