Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.684
Gösterim
Adı:
Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)
Sayfa sayısı:
535
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam - Cilt 3
şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam´da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel-geleneksel imparatorluktan ve Sevr´i imzalamış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.
Tek Adam, sadece Türk Dvrimi´ni değil, aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk´ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen okuyucuya aktaran bir başyapıt…
535 syf.
·7 günde
Serinin en hızlı biten kitabı oldu. Bu seriyi herkesin okumasını tavsiye ederim çünkü ülkemizin ne şartlar altında, ne fedakarlıklar ve zorluklarla kurulduğunun anlatılmasının yanı sıra bunları o dönemi bizzat yaşamış bir yazar anlatıyor.

Atatürk'ün savaş bittikten sonra fakir ve gelişmemiş bir ülkede, yönetim biçiminden başlayarak yaptığı yeniliklerin, bizim tarih kitaplarında inkılaplar adı altında sadece ezberlediğimiz kadar kolay olmadığının, savaş görmemiş bizler tarafından anlaşılmasını kolaylaştırır diye düşünüyorum.

Bundan sonra Çankaya ve İkinci Adam Cilt: 1 serisini de okuyacağım.
535 syf.
·10/10 puan
Vatanı ve milleti uğruna, canını siper eden, düşmana geçit vermeyen, şehidine "KELLE" demeyen, onun için gözyaşı döken bir liderin evlatlarıyız biz.

#alıntı
"Onu tarih dünyaya, yalnız bir milletin, bir ülkenin kurtarıcısı olarak değil, yalnız esir ve mazlum milletlere istiklâl için, uygarlık için savaşın öncü ve müjdecisi olarak da değil, bütün dünya halklarına sulhun, ıstırapları baskı ile değil, müşterek ıstırap duygusu ile dindirmenin ve dünya vatandaşlığının öncüsü, müjdecisi ve habercisi olarak gönderdi".

Bugüne kadar okuduğum tüm Atatürk kitaplarını bir kenara bıraktıran, sadece bir biyografi değil, yoğun bir inceleme ve araştırmanın ürünü bu seri.
Yazarın tarafsız kaleminden çıkan Atatürk' ün doğumundan ölümüne kadar yaşadığı yılları, mücadeleleri ve aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan bir süreci ele almış.
Abartısız, yalın, ne ise olduğu gibi kaleme aktarılan Mustafa Kemal ATATÜRK anlatılmış, gurur, mutluluk ve hüznün doruklarına çıkarak okunacak bir kez daha kendisine hayran bırakacak bir eser.
Batı' nın bizi kıskanması çok normal çünkü böyle bir lidere dünya da bizden başka hiç kimse sahip değil.

Sonsöz değil, dünya durdukça önsözdür.
Mustafa Kemal ATATÜRK ilelebet payidardır
563 syf.
Serinin 3.kitabı benim için ilk kitabıydı. İlk iki cildinde yer alan birçok şeyi çeşitli vesilelerle zaten okuduk bu yüzden okumaya gerek duymadım. Bu kitap ise işin siyasi kısmı yani benim daha çok merakımı uyandırdığı kısımları içerdiği için okuma listemde duruyordu. Sonraları Emrah Safa Gürkan'ın Atatürk biyografisi olarak bu kitabı önerdiği videosunu görmüştüm. Orada Falih Rıfkı'nın Çankaya'sı gibi hayran bir insanın değil realist bir insanın gözüyle yazıldığını söylemişti. Bunu ben de fark ettim okurken. Direkt olarak bir eleştiri yok ama bazen olanı olduğu gibi verdiği için diğer eserler arasından sıyrılabilecek bir eser. Ama 15 yıllık bu dönem hakkında çapraz okumalar yaptıysanız Şevket Süreyya'nın da görmezden gelip dokunmadığı bazı yerleri fark edebilirsiniz. Fakat sonuç olarak kitabın övülmesi gereken çok önemli bir yeri var o da kitabın kaynakları. Gerçekten çok uzun ve çok zahmetli bir araştırma ürünü olduğu çok belli. Atıf yapılan o kadar çok eser var ki sırf bu yüzden bile okunması gerekir bence. İyi okumalar :)
Funda
Funda Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)'ı inceledi.
535 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kendini adamak deyimi vardır ya hani; bir annenin evladına, bir evladın anne babasına. İşte onun gibi, hatta daha fedakârca kendini milletine adamak. Daha elli yaşına bile gelmeden iç organların iflas et esi. Bunu bildiği halde kendini kurtarmak yerine, yaklaşmakta olduğunu sezdiği dünya savaşında ülkesinin başında olamayacak olmanın verdiği kahır. Daha nasıl anlatılır bilmiyorum Atam senin büyüklüğün. Tüm dünya milletlerinin değerini anlayıp yolundan gittiği fakat kendi milletimizin; kurtuluşun senin gösterdiğin yolda olduğunu hâlâ anlamamaları, anlamak istememeleri...
563 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Nihayetinde, Şevket Süreyya Aydemir'in diğer bütün kitaplarını okuma kararı aldığım, serinin bitişiyle, son sayfalarıyla insanı parçalayan son kitabıdır. Ve elbette en iyisi. Yazar, katlanarak artan birikimi ve ukalalıkla alakası olmayan üslubuyla mükemmel bir eser ortaya çıkarmış. Ne yazık ki araya giren boşluklarla uzatarak okumak zorunda kaldığım bir kitaptı fakat günde belki yalnızca beş sayfa okuduğum zamanlarda bile son derece doyurucu oldu.

Bu kitabı, on yedinci sayfasında geçen "tul-i emel" (Uzun vadeli, geleceğe ait yüksek emeller, ihtiraslar.) deyimi ile özetleyebiliriz. Beş yüz otuz beş sayfanın büyük çoğunluğunda, Atatürk'ün, kendi "tul-i emel"lerini gerçekleştirişine, bu arada çıkan birtakım problemlere tanık oluyoruz. Zaaflarının "kaplan gibi" (Sayfa dört yüz altmış: "...Kaplana gem vurulmaz.") oluşuyla karışıp ortaya çıkan muhteşem karakterle tanıştıkça onu daha çok anlayacak ve istemsizce daha çok seveceksiniz. Lise seviyesi İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders kitabının Tek Adam olması yönündeki iddiama hala devam ediyorum bu arada.

Serbest Fırka bahsine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ve hüzünlü sona hazırlıklı olmanıza.

Dikkatli okumalar.
Yunus Acar
Yunus Acar Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)'ı inceledi.
535 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okumadan önce Atatürk'ü zaten gayet iyi biliyorum diye düşünüyordum fakat bu düşüncemin ne kadar yanlış olduğunu şu an son cildi bitirerek anlamış bulunmaktayım. Kitabın son sayfalarında Falih Rıfkı'nın çok güzel bir sözü vardı: "Atatürk'ü yatak odasına girenler değil, kafasının içine girenler tanır." İşte bu kitap serisi bunu fazlasıyla sağlamakta...
535 syf.
·21 günde·10/10 puan
1881/1938 yılları arası sayısal olarak pek bir büyüklük ifade etmese de dünya tarihi açısından son derece ehemmiyeti olan bir zaman dilimidir.
O yaşadığı imparatorluk döneminin kalıntıları arasında yeni bir yurt inşa etmeyi daha mülkiye yıllarında kararlaştırmış idealist bir vatanperverdir. Ve arkadaşlarına daha o yaşlarda seni şu göreve getireceğim diyerek hayallerinden teşkilatçı yapısı ile ne kadar iddalı olduğunu göstermiştir.
Kitap serisinin en can alıcı kısmı 3.ncü ciltten itibaren başlıyor. Asıl savaş şimdi başlıyor diyor Gazi hazretleri diyerek kalkınmayı ve ekonomik anlamda bağımsızlık olmadan tam bağımsızlık olmayacağını ve çağdaş bir eğitim yöntemi ile yeni nesiller yetiştirmeye muvaffak olunacağını zaruriyetinden dolayı çektiği yalnızlığı ve kısa süren evliliğine kadar herşeyi anlatıyor. Tek bir nokta bile eksik değil Gazi'nin yaşamında.
535 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Üç seriden oluşan kitap Mustafa Kemal'in doğumdan ölümüne kadar olan süreci detayları ile mükemmel işlemiş. Daha küçücük bir çocukken babasını kaybeden ama çevresindekilerin (annesinin-halasının) baskılarına boyun eğmeyen o zamanlardan kararlı bir adam olan Mustafa Kemal askeri okula gitmekte kararlı olup kendi yolunu çizer. Çanakkale zaferindeki başarısıyla adını tüm dünyaya duyurur.
İstanbul'daki düşman filolarını görünce:
'Geldikleri gibi giderler' der ve 19 mayıs 1919 Samsun'a çıkarak Milli mücadele meşalesinin ateşini yakar.
Atatürk'ün bu yolda nasıl mücadele verdiği, yoluna çıkan her türlü engelle nasıl savaştığı ve bize şanlı Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl hediye ettiğini anlamak isteyenler hiç vakit kaybetmeden okumaya başlasın. Sizlere kitabın sonlarından beni çok etkileyen bir cümle ile veda etmek isterim:

'Onun adına belki ebedi anıtlar dikilemedi. Belki üstün şiirler yazılamadı. Kitaplarda, destanlarda, hikayelerde onun, anlatılabilmekten ziyade didiklendiği doğrudur. Ama bu hayal ve ifade yetersizliği, onun için dökülen gözyaşlarının değerinden neyi eksiltir?
563 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Merhaba sevgili okur,
Üç cilt olan Tek Adam’ın son cildini de okudum. İkinci cildin sonunda artık kurtuluş mücadeleleri bitmiş ve masa başı çalışmalara sıra gelmiştir. Üçüncü cilt boyunca, yapılan ya da yapılmaya çalışılan inklaplardan, Atatürk’ün şahsi hayatından, anlaşmalardan bahsediliyor.

Kitap Atatürk’ün ölümü ile sonlanıyor. Hatta yazar kitabın son sayfasında çok güzel betimlemeler yapıyor. Atatürk’ün düşman işgali altında yabancı bayraklar arasında geldiği şehire, Türk bayrakları arasında veda etmesi adeta gözlerinde canlandı.

Son kitabı ilk iki cilt kadar sevemedim ama bitirmiş olmaktan dolayı da mutluyum.

“Ölümü istemek bir cesaret değildir ama, ölümden korkmak da bir ahmaklıktır.”

“İnkılaplar yalnız başlar. Ama inklâbın bitişi diye bir şey yoktur. Zaten inkılâbı ihtilalden ayıran da budur. Başlamak ve bitmemek!”
563 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Tek Adam cilt 1-2-3
Tek Adam'in bütün hayat hikayesi, mizaci ve şahsiyeti bütün şartlar ve olaylar iyice okundugunda göreceksiniz ki, Atatürk'ün bu olaylara hakimiyeti ruh yapısını kısaca 3 unsurda toplamak olanaklı. Önsezi, mantık ve meşruluk (geçerli olma durumu)duygusu. Atatürk'ü Atatürk yapan niteliklerin başındaki üç unsur bunlar. Bu niteliklere, donmuş doktrinlere (öğreti) bağlanmamak ve aksiyon(iş) adamı olmak niteliklerini de eklersek, Mustafa Kemal'i tarif etmiş oluruz. Nutuk kadar kıymetli eser.
563 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
#kitapyorum

Üçleme serisinin son kitabın da 1922 yılından başlayıp ATATÜRK'ün ölümüne kadar ki son zaman diliminden oluşuyor. ı. Bu kitapta da cumhuriyetin ilanından sonra yapılan inkılaplara ağırlık verilmiş. Atatürk ün nasıl muazzam bir titizlikle ülkeyi baştan yarattığı gözler önüne seriliyor. .İzmir suikastini hiç bu kadar detaylı anlatıldığını görmemiştim. Gerçekten her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve size kaynaklar da gösteriyor. Atatürkün hayatını Kronolojik bir sıra ile anlatan başka bir eser olacağını sanmıyorum. Yazar iki devri de (Osmanlı-Cumhuriyet)yaşayan bir insan olarak aktardığı bilgilerin son derece önemli. Üstelik kitapta adı geçen başta ATATÜRK olmak üzere, İsmet İnönüye kadar bir çok şahsiyet ile yüz yüze konuşarak bu kitabın hazırlanması da bizim için gerçekten büyük bir şanstır..Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken şahane bir eser. Tek Adam, Veda filmine de kaynaklık etmiş bir başyapıt.... Kitabı okurken son dönemlerin de ağladım gerçekten çok çok etkileyici bir eser. ATATÜRK bu sevgiyi saygıyı sonuna kadar hak eden birisi. Ne kadar şanslıyız ki böyle bir liderimiz var bizim.
" Bir millet, bir memleket için kurtuluş ve selâmet istiyorsak, bunu yalnız bir şahıstan hiçbir zaman istememelidir. Bir milletin muvaffakıyeti, milletin bütün kuvvetlerinin, bir istikamette birleşmesi, teşekkül etmesiyle mümkündür."
" Hâkimiyet ve saltanat hiç kimseye, ilim icabıdır diye, müzakere ile, münakaşa ile verilmez. Kudretle ve zorla alınır...Nitekim Türk milleti hâkimiyet ve saltanatı, isyan ederek kendi eline bilfiil almıştır. Bu bir emrivâkidir ( olup bittidir ). Mevzubahis olan, millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız değildir. Mesele zaten emrivâki olmuştur. Şimdi mesele bu emrivâki olmuş hakikati ifade etmekten ibarettir. "
" Camiler, birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler itaat ve ibadetle beraber, din ve dünya için neler yapılması lâzım geldiğini düşünmek, yani meşveret etmek ( karşılıklı danışmak ) için yapılmıştır. İşte biz de burada din ve dünya için, istikbal ( gelecek ) ve istiklâlimiz için, bilhassa hâkimiyetimiz için düşündüğümüzü meydana koyalım. Ben yalnız kendi düşündüklerimi söylemek istiyorum. Milli emeller, milli irade, yalnız bir şahsın düşünmesi değil, milletin bütün fertlerinin emel ve iradelerinin hasılasıdır ( birleşmesi, toplamı ). Benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ediyorum. "
16 Kasım'da Vahideddin İstanbul'daki işgal orduları başkumandanı ve İngiliz Generali Harrington'a bir sığınma mektubu yazdı. Bir İngliz zırhlısına alındı ve İstanbul'dan ayrıldı.
“Amerika, Yunanlıların Anadolu’ya saldırışına karar verenlerden biri ve Sevr muahedesine imza koyup, bu muahede ile Ermenistan sınırlarının düzenlenmesini üstüne alan devlet olduğu halde Lozan’a, ancak bir gözlemci gönderdi.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)
Sayfa sayısı:
535
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406729
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi kitabevi
Baskılar:
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam - Cilt 3 (Mustafa Kemal/ 1922-1938)
Tek Adam - Cilt 3
Tek Adam - Cilt 3
şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam´da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel-geleneksel imparatorluktan ve Sevr´i imzalamış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.
Tek Adam, sadece Türk Dvrimi´ni değil, aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk´ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen okuyucuya aktaran bir başyapıt…

Kitabı okuyanlar 597 okur

  • Ali Kağan Fıçıcı
  • Meltem.
  • Erdi Okulmuş
  • Ömer Arıkan
  • Veli Kerem
  • Nihal caglii
  • E.
  • Gülce Şevval Sezen
  • Alptekin D
  • Alper Üstün

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.7 (54)
9
%4.8 (9)
8
%5.3 (10)
7
%1.1 (2)
6
%0.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)