Tek Adam Mustafa Kemal 3 Kitap Takım (kutulu)

9,4/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
571 gösterim
Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam'da, değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr'i imzalanmış olan bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.

Tek Adam, sadece Türk Devrimi'ni değil, aynı zamanında, Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen ve okuyucuya aktaran bir başyapıt...
- Emre Kongar
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  1437
 • ISBN:
  9789751400499
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Serkan ERASLAN 
21 Nis 21:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tarihte önemli roller oynayan kişiler,tarihin akışına ayak uydurup,Tanrı’nın adımlarını izlediklerinde,etkili ve güçlü bir konuma yükselirler.Ne var ki,tarihin akışını kendi çıkarlarına çevirmeye çalıştıklarında,hırslarının tutsağı olduklarında,görünmeyen bir el,onu tarih sahnesinden alıp,boş bir kabuk gibi bir kenara atar.Bu da Hegel’in deyişiyle ‘’Evrensel Aklın Hilesi’’dir.

Şevket Süreyya’nın ‘’Tek Adam’’ kitabında belirttiği gibi tarihsel kişiler,halkın beklediği şeyleri kucaklarında taşırlar.Eğer bir insan,vakti gelmiş bir düşüncenin eri ise,yapacakları tarihsel koşulların mantığına uyuyorsa ve halkın beklentisine karşılık oluyorsa,işte o adam ‘’ beklenen adam’dır ‘’ve misyonu onun ruh programına yazılmıştır.O nedenle o, ne zaman ne yapacağını bilir ve bildiği işini vakti gelince gerçekleştirir.."

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek Adam, Şevket Süreyya Aydemir'in Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının anlatıldığı üç ciltlik bir eserdir.Biyografi olmasının yanı sıra bir inceleme-araştırma kitabı olarak da değerlndirilmelidir. Mustafa Kemal'in farklı dönemlerini anlatan yazar, bu kitabında yalnız Mustafa Kemal'i değil, Osmanlı Devletinin son dönemi ile Kurtuluş Savaşını da anlatmaktadır