Tek Kelimelik Sözlük

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.449
Gösterim
Adı:
Tek Kelimelik Sözlük
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054056293
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Tek Kelimelik Sözlük
Tek Kelimelik Sözlük
Tek Kelimelik Sözlük
Sözlükte elli kelime var. Anlamı bir. Aslında bir sözlük değil bu; her kapısının aynı odaya açıldığı bir mana sarayı. Kelimeler köklerini hayatın derinlerine salarken, dalları omuzlarımıza dokunup gerçeğin labirentlerine çağırıyor bizi: "Sığ suları terk etmenin zamanı gelmedi mi?" Düşüncenin büyülü dilini yakalıyor Ural, "Tek Kelimelik Sözlük"te.
175 syf.
- Bir sözlüğe ihtiyacım var.
- Kaç kelimelik olsun?
- Tek.
- Tek kelimelik bir sözlük mü dediniz!
- Evet içinde yalnız Allah kelimesi olsun.

Bu güzel sözü söyleyen yazar yine ekliyor kitabın başka bir sayfasında :
‘Tek bir kelime kalmaz sözlükte ‘Allah’ hafızadan çıkmışsa.’...

Tasavvufu-edebiyatla bağdaştıran şair, aslında ne kadar da zıt görünür çoğu yerde, edebiyat ve tasavvuf düşüncesi ama zaten Ali URAL’ın beslendiği yerde zıtların çatışması değil mi?

Makyaj Yapan Ölüler,Tek Kelimelik Sözlük,Satranç Oynayan Derviş,Resimde Görünmeyen,Ejderha ve Kelebek...

Bunlar hep olmayacak şeyler ama Ali URAL başka bir penceden bakıyor gökyüzüne ve bize o gökyüzünü öyle güzel anlatıyor ki aynı gökyüzünü her dinleyen farklı algılıyor tıpkı kendi kitabında:

‘Her kelime dinleyende yeni yazılıyor.’ dediği gibi...

Bana denemeyi sevdiren yazar, muhteşem bir kitap yazmış yine devrik cümlelerden temiz bir dünya bırakmış bu güzel eserinde.
174 sayfalık yanlış hatırlamıyorsam içinde 99 tane deneme olan bir şahaser yazmış.

‘Çocukluğu elinden tutmayan bir yazar hiçbir yere gidemez.’ demiş Hasan Ali Toptaş

Bence bu söz Ali URAL’la da özdeşiyor, çünkü çocuklar her şeye hayranlıkla,samimiyetle, kimsenin bakmadığı bir gözle bakar Ali URAL’da öyle yapıyor her şeye hayranlıkla bakıyor biz zil seslerini duyuyoruz o kuş seslerini.

Zaten bir röportajında ‘Sanat samimiyettir.’demişti.

Hatta yazamadığı zaman kalemine şunu bile söylüyor olabilir

‘Yazamıyorum diyorsun senin çocukluğunda mı yok...’

Bazen nefes aldığımız nadir zamanlar olur bir dostla dertleşirken,dua ederken,annemizle konuşurken,Kur’an okurken,namaz kılarken bu kitabı okurken de çoğu zaman aynı şeyi hissettim.Dert dediğimiz olaylara rahmet olarak bakmamızı sağlıyor çoğu zaman...

Yine kitabın bir bölümünde şöyle demişti ‘Ayna buğulanıyorsa kaybetmediniz.’

Eğer ayna buğulanıyorsa siz de bu kitabı mutlaka okumalısınız ben de diğer kitaplarını...

İyi günler.

Esenlikle kalın :)
175 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Harfler…
Kelimeler..
İnsanlar…

İnsan varoluşundan beri aslında hiç susmadı. Bitirmedi söyleyeceklerini. Nokta koymadı. Sevindi,üzüldü,ağladı,düşündü,sordu...İnsanlar doğdu,öldü ama “insan” hep konuşmaya devam etti. Anlatmaya ihtiyacı vardı insanın.İçindeki anlam arayışının açtığı,kendine giden yolda yürümeye ihtiyacı vardı. Bu yüzden hep okudu. Harflerle,kelimelerle dost olup,cümlelerin içinde yattı,kalktı. Yakından tanıdı kelimeleri. Tanıdıkça yeniden tanımladı hepsini. Terimler, kavramlar, teoriler, paradigmalar… üretti. Sözlükler türetti. Sözcüklere sığmayanın sözlüklere de sığmadığını gördü. Anlamı sonsuzlukta okudu.

İşte, “Tek Kelimelik Sözlük” de varlığın, Mutlak Varlık ile anlamlandığını bize hayattan, peygamberlerden, Sahabe-i Kiramdan, filazoflardan,şairlerden, yazarlardan bolca alıntılar yaparak gösteren, 50 civarında denemeden oluşan, A.Ali Ural’ın naif üslubunu her cümlede görebileceğiniz, okuru sıkmayan,boğmayan, yormayan anlatımıyla her zaman okuyabileceğiniz bir kitap olarak karşımıza çıkmakta. Ben keyifle okudum. Denemeseverlere de tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.

Ayrıca bu güzel etkinliği düzenleyen inci Hocama da ayrıca teşekkür ederim. 1000k bu etkinliklerle başka bir güzel...

Selamlar,saygılar,iyi okumalar...
215 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Her yazar okuruna bir şeyler kazandırır ve ona bambaşka kapılar açması sağlar ban da Ali Ural bambaşka kapılar açtı hatta eger Ali Ural okumaya basladiysaniz özellikle de Tek kelimelik sözlük kitabına bir cok yazar hakkında ve pek cok kitap hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayetlerin bile hic bakmadiginiz düsünmediginiz yönlerini görürsünüz...
215 syf.
·8 günde·9/10
İnceleme yazmak gerçekten zor.
Böyle kelimelerin dökülmesi lazım kitaptan sonra.
Bu da her kitapta olmuyor.
Ama bu sözlükte oldu işte :)

Klasik başlarsak yazarın okuduğum ilk kitabı. Posta Kutusundaki Mızıka ile duydum adını ama ilk bu kitabıyla başladım. Memnun da kaldım şükür ki.

50 tane denemeden oluşuyor kitap ve her denemenin size katacakları olduğunu düşünüyorum.
Bir kaç denemenin adını örnek vermek gerekirse:
Adalet
Alışkanlık
Aşk
Cömertlik
Gıybet
Hüzün
Kibir
Korku
Para
Sabır
Susmak
Şüphe
Tövbe
Uyku
Yalnızlık

Daha var işte :) Güzel güzel kısa kısa değinmiş hepsine kendi kalemiyle ve inanın bana göre iyi değinmiş. Ha bir iki tanesi okurken sıktı ama neyse ki kısa hepsi bunu da söylemiş olayım :)

Değindiği konular önemli konular insanın anlamadığı, anlayamadığı, göremediği, duyamadığı, hissedemediği konular ve bizim daha iyi anlayabilmek, görebilmek, duyabilmek ve hissedebilmek için okumamız daha çok okumamız gerek...

Bunun için okuyabileceğimiz kitaplardan...

İyi okumalar.
175 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Seviyorum Ali Ural okumayı .İçin de çıkarılabilecek bolca ders var .Okurken öyle çok işaretleyip not almışım ki ,kitap karalama derfterine döndü .

Okunası bir eser .
175 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İthal kelimeler dayadılar önce bize.Kelime oyunlarıyla zihnimizi bulandırıp kavram karmaşası dediler adına,oysa şuur kaybıydı yaşadığımız.Ağzımıza hiçte yakışmayan kelimelerle konuşunca kimimiz “cool” oluyordu,kimimiz “entellektüel”...Münevverler antika,içi boş tenekeler moda olmuştu gari. Boş adamlar lakırdadıkça kelimelerin iç boşalıyor,derinliği azalıyordu.Kelimelerimiz yittikçe zihnimizden;bakan ama görmeyen gözlerimizle,duyan ama işitmeyen kulaklarımızla hiçbir şey şaşırtmıyor artık bizi,alıştık şaşmamaya...Hal böyle olunca bakışımız değişti,gülüşümüz...Kelimelerimiz yittikçe küçüldü cümlelerimiz;basit,kuru,yavan...”Büyüklerin sözleri,sözlerin büyüğüdür.” derler. Küçüldükçe sözlerimiz,küçüldük...”Ey Oğul!” diye seslenen adamlar kalmayınca,kapıların arkasına saklandı çocuklar...Asıl zenginliği unutup paraya ram olunca mahsur kaldık kendi heykelimizin içinde...Şimdi dilimizin bağını çözüp tüm kapıları açacak bir anahtara sözlerimizi büyütecek bir iksire ihtiyacımız var;tek bir kelimeye...
Bir an zihnimizdeki tüm kelimelerin silindiğini hayal edelim,kelimeler olmadan hayal etmek bile güç,hele ki içine düştüğümüz çaresizlik ve arayışı anlatmak imkansız...Sbbb...Sdbd...Sgbg....Ssbs...Çıkardığımız garip seslerin anlam kazanması için kelimelere ihtiyacımız var.Sonsuz varlığıyla sonsuz kelime hazinelerinin sahibinin tek bir kelimesi olmasaydı ; O’nun “ya” ve “sin “ harflerine bile anlam veremeyen biz ,bir kelime bile üretemezdik.O’nun herşeye anlam katan “Ol!(Kün)” kelimesi olmasaydı nereden bilirdik,kelimelerin gücünü.Ne bilirdik;şiiri,şarkıyı,aşkı,meşki ...O yüzden tüm kelimelerin kökü “Ol! (Kün)” dur;bütün kelimeler ve anlamlar O’nun bir Ol’undan türemiştir.
Ol!
İnsan ol!
Adam ol!
Dürüst ol!
Adil ol!
Cömert ol!
Sabırlı ol!
Ölçülü ol!
Bir kelime olmasaydı,hiçbir kelime olmayacaktı.Bir kelimeyi anlayabilsek,bütün kelimeleri anlayabilecektik.Bir kelimeye ihtiyacımız var!
“Ol! (Kün!)”
O tek bir kelime unutulunca tüm kelimeler anlamını kaybediyor.

Sayfalar boyu dolu dizgin koşup kitabın sonunda soluk soluğa dinlenirken Oscar Wilde düştü aklıma,diyor ki :”Hiç yorulmadan okunan bir kitap,hiç yorulmadan yazılmış olmalı”...Ali Ural çok yorulmuş olmalı;bilmediğim yerlerde bilmediğim adamların peşinde beni gezdirirken...Beraber kah adaleti aradık,kah aşkı,kah sevgiyi...Ama en çok O’nu,o tek bir kelimeyi...Bu sayede tanıdım adalet timsali Nuşirevan’ı,cömertlik timsali Hatem’i ve daha nicesini... Teşekkürler Ali Ural...
215 syf.
·7 günde
Sevgili dost,
Ali Ural’ın bir kitap incelmesi bir dosta yazılan kendince bir değerlendirme..
Ali Ural, kelimelerin mimarı diyebilirim aynen bir mimar titizliğinde kelimeler seçiyor. Özellikle bu kelimeleri tasavvufi düşünceyle yoğuruyor ve en can alıcı yerlerde en güzel şekilde süsleyerek bizlere sunuyor. Bizde bu eseri elimize alıp okuduğumuzda önce beynimizde sonra gönlümüzde derin anlam kuyuları oluşuyor. Yazarın kitaplarını okurken insan bazı cümlelerini tekrar tekrar okuyor ve kendisini kendiyle yüzleşirken buluyor.
Senai Demirci “Dinlemek, bir insanın ruhunu ruhunuzda ağırlamak demektir” diye okumuştum “Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu” kitabında… Ancak Ali Ural insanların var oluşunda susmak ve konuşmanın var olduğunu ve İnsan varoluşundan beri aslında hiç susmadığını ve hiç bitirmedi söyleyecekleri, sonlandırmadı sözcüklerini nokta koymadı asla.. Anlattı.. Anlattı
İnsanlar bir dert ve derman yumağındadır bu nedenle ömür serüvenin de doğdu, yaşadı, sevdi, terk edildi, ayrıldı, ağladı, güldü, dertlendi, dert sahibi oldu, dert sahibi dertti, yaşlandı, hastalandı, hasta etti ve öldü. Bu ömür yolculuğunda hep dert ile derman yumağında derdini anlatma derman bulma telaşıyla hep konuşmaya devam etti.
Anlattıkça keşfetti kelimeleri, kelimelerin farklı anlamlarını ve yakından tanıdı kelimeleri. Kelimelerle tanındıkça farklılaştı değer leşti ve türedi. Kelimeler kavramlara, teorilere, paradigmalara ve sözcüklere dönüştü.
Bu kitabında kelimelerle elliye yakın denemeyle A.Ali Ural’ın Mutlak Varlık ile anlamlandığını bize hayattan, peygamberlerden, Sahabe-i Kiramdan, filazoflardan, şairlerden, yazarlardan bolca alıntılar yaparak bizlere anlatmaktadır.
Kelimelerin mimarisinden oluşan, okurken birçok şey öğreneceğiniz deneme tarzı yazıları seven okurlara tavsiye ederim..
Keyifli Okumalar…
175 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yine bir Ali Ural ve yine mest edecek bir kitap. Harika bir dil mükemmel bir uslüp hissiyat dolu ruh dinlendirecek bir kitap.
Yazarı Ali Ural olan her kitap okunmalı..
175 syf.
·22 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ali Ural seviyorum.Okumaya devam edeceğim yazarlardan.
175 syf.
·Beğendi·10/10
Yine çok güzel bir Ali Ural eseri okudum... Bu okuduğum sanıyorum dört ya da beşinci kitabı olmalı. Kitap hayatta yaşadığımız bazı kavramların 3 sayfalık deneme yazılarından oluşuyor. Ben her sayfayı ayrı ayrı beğendim desem mübalağa etmiş olmam. Hele en cok ve sanıyorum hiç unutamayacağım ve üzerimde etki eden bölüm "kibir"di... Velhasıl cok guzel bir Ali Ural eseri daha okuyup, sonlandırdım. Kitabı bir aydan fazla sürede okumusum fakat çalıştığım işler, günlük rutin işler, gerek ev gerek dışardaki işlerden bu kadar uzun sürdü. Hızlı okuma yapan biri için üç oturuşta okunacak bir kitap fakat bence bu kitaba böyle hızlı okuma yapmayın. Kitap elde uzun süre durmayı hak ediyor. Benim öyle başucu kitabım yoktur hiç, lâkin bunu sanıyorum ki masamdan hiç kaldırmayacagım ya da hep aklımda olacak...
175 syf.
A. Ali Ural'dan yine harika bir deneme kitabı.. Yazar bu kez çıkış noktası olarak kelimeleri almış kendine. Seçtiği kelimeden yola çıkarak konuşturmuş kalemini. Kelimeleri, kalemin diliyle harika bir armoniye dönüştürmüş. Kelimelerin dünyasına yazarın gözünden bakmak isterseniz bu kitaba göz atın derim, keyifli okumalar.
215 syf.
·8 günde·10/10
Sürekli filtre kahve içenler bilir. Uzun süre sonra sütlü kahve içtiğinizde damağınızda yumuşacık bir tat kalır. Bu tadı arada bir hissetmek size iyi gelir, mutlu eder. Ali Ural'ın kitapları benim için tam da öyle. Ünlü düşünürlerin, düşüncelerini alıntılayarak, kendi düşünceleriyle harmanlayıp ortaya çıkardığı denemelerinden oluşan bir eserdi bu sefer okuduğum. Çok keyif aldığım, okurken düşündüğüm, düşünürken düşlediğim bir kitap oldu. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
-Neyin Peşindesin?
-Gölgemin.
-O da senin peşinde!
-Ne istiyor benden?
-Secde etmeni!
-Secde mi!
-Evet bütün gölgeler secdede.
-Kimin sözü bu?
-Kur’an’ın.
-Ne diyor Kur’an?
-“Allah’ın yarattığı şeylerin gölgelerinin sağa sola vurarak,boyun eğip Allah’a secde ettiklerini görmüyorlar mı?” (Nahl,48)
-İnanmayanların gölgeleri de mi secde ediyor Allah’a?
-“Göklerde ve yerde olanların hepsi, ister istemez Allah’a secde ederler.Gölgeleri de sabah akşam(uzayıp kısalarak O’na secde etmektedirler.) ” (R’ad,15)
-Demek gölgeler çağırıyor bizi.Peşimizde olmaları bu yüzden.
-Evet gölgeler çağırıyor!
-Allahuekber!
Yaşamak kolay değil, aynaya baktığınızda katilinizi görüyorsanız.
Kimse sizi kendinizden iyi öldüremez..
Halbuki ne kadar uzak insan insana!. Kimi zaman konuşarak inşa ediliyor köprü, kimi zaman susarak..
"Sakın adımı sevgilimin yanına götürmeyin! Çünkü onun bulunduğu yerde benim anılmam manasız olur."
"Benim gözüm senden başkası üzerinde eğlenip durmaz; mıknasın özellikleri diye anlatılanlar tam sana uyuyor./ Her nereye yönelirsen yönel ve hangi işi yaparsan yap, dilbilgisinde sıfatın nitelediği isme uyduğu gibi, gözlerim seni izler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Kelimelik Sözlük
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054056293
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Baskılar:
Tek Kelimelik Sözlük
Tek Kelimelik Sözlük
Tek Kelimelik Sözlük
Sözlükte elli kelime var. Anlamı bir. Aslında bir sözlük değil bu; her kapısının aynı odaya açıldığı bir mana sarayı. Kelimeler köklerini hayatın derinlerine salarken, dalları omuzlarımıza dokunup gerçeğin labirentlerine çağırıyor bizi: "Sığ suları terk etmenin zamanı gelmedi mi?" Düşüncenin büyülü dilini yakalıyor Ural, "Tek Kelimelik Sözlük"te.

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Feray Taşdelen
  • Ayşe
  • Zülal Balık
  • Melike Baydı
  • KübraZG
  • Ümmü Vural
  • Elif
  • Tugay Mengütaş
  • Zeynep Avcı
  • HY

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.4 (6)
9
%2.1 (2)
8
%3.2 (3)
7
%2.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0