Tek Kişilik Ölüm

8,3/10  (6 Oy) · 
27 okunma  · 
6 beğeni  · 
337 gösterim
Tarihsel olanı bütün katılığı, çiğliğiyle roman dışı niteliklerini göze batırıcı biçimde roman olaylarının içine koymaya özen gösterdim. Roman yapısındaki düşsel olaylar; yoğun, acılı, duygu dokusu içinde gelişirken, kaynayan suya atılmış buz kalıpları gibi somut tarihsel olaylar, kişiler yolunu kesip, birden karşısına dikiliverir okuyucunun. Somut, tarihsel olaylar bitince roman yine kendi çizgisi içine döner.
Tek Kişilik Ölüm’de; tarihsel anlarda, o anları kapsayan süreçlerdeki yıkılışlara neden olan kişisel yanlışların saptanıp yansıtılmasıyla, özellikle 1940’dan sonraki TKP tarihinin önemli kesitleri alınarak bir tür eleştirel şema çıkarılmıştır.

Tarihte kaçırılmış fırsatların getirdiği zarar kolay giderilemiyor. Hele ders alınması bilinmemiş de, kayıplar üst üste binmişse…

Değerlendiremediğimiz fırsatların acısını, o günleri yaşayarak çekmiş birileri olarak bize düşen; neleri, nasıl kaçırdığımızı açık seçik ortaya koyup içtenlikle sergilemektir. Geçmişi cicili boyalarla süsleyip yeni kuşaklara gözbağcılık etmek devrime de, demokratik gelişmeye de zarardan başka bir şey sağlamaz. Tüm çabam, uğraşım bu temel inancıma dayanır.

Bu inancın ürünüdür Tek Kişilik Ölüm…
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  978-605-314-020-7
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Silahlı eyleme katılmış cezaevindeki oğullarının akıbetini bekleyen, boşanmış bir ana babanın öyküsü 'Tek Kişilik Ölüm'. İlk bölümde baba Nazif'in, ikinci bölümde anne Gülşen'in öyküsünü anlatmış yazar.

Anlatının orta yerinde yer alan bu üç kişilik parçalanmış ailenin bireyleri kendi dünyalarında tek başlarına ölmektedir aslında; ikisi ruhen, biri bedenen...

Yazar, romanlarının çoğundaki gibi yine yılgın ve zayıf bir erkek karakterin karşısına güçlü bir kadın kahraman koymuş. Geneli itibariyle karanlık, çaresizliğin ve umutsuzluğun hakim olduğu bir roman. Ve yine, siyasi tarihe ilişkin bilgiler de kitabın sayfalarında öyküleniyor.

Başından sonuna dek içsel hesaplaşmaların yapıldığı 'Tek Kişilik Ölüm' inceliğine rağmen ağır bir kitap.

Kitaptan 85 Alıntı

Özge 
 08 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kendi diline düşmek başkalarının diline düşmekten çok daha kötü; kulağını tıkayamazsın."

Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 116 - Ayrıntı Yayınları, Nazif)Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 116 - Ayrıntı Yayınları, Nazif)

Acılardan damıtılmış nasıl mazlum, sırasında yüreği nasıl sımsıcak, nasıl sevecen bir halktı Kürt halkı.

Tek Kişilik Ölüm, Vedat TürkaliTek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali
Özge 
09 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İnsanız; vaktimiz de o kadar az ki..."

Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 135 - Ayrıntı Yayınları, Gülşen)Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 135 - Ayrıntı Yayınları, Gülşen)

Uğrunda acılara battıkları toplumun tüm değerlerine yabancı birileri devrimcilik taslıyorlar!

Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 69)Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 69)

Sürüp giden yaşamın baş döndüren doğurganlığında bir şeyleri sonuna dek örtbas etmeye kimin gücü yeter ki??

Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 4)Tek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali (Sayfa 4)

Unutma ...
Yaşamın tatlı akışıyla yıllar boyu güçlenen unutma çabası, içindeki minik kara taşın serpilip gelişmesinden başka şeye yaramamıştı demek .

Tek Kişilik Ölüm, Vedat TürkaliTek Kişilik Ölüm, Vedat Türkali