2 Kitap Birarada

Tek Kişilik Ölüm - Komünist

Vedat Türkali
Tek Kişilik Ölüm: Tarihsel olanı bütün katılığı, çiğliğiyle roman dışı niteliklerini göze batırıcı biçimde roman olaylarının içine koymaya özen gösterdim. Roman yapısındaki düşsel olaylar; yoğun, acılı, duygu dokusu içinde gelişirken, kaynayan suya atılmış buz kalıpları gibi somut tarihsel olaylar bitince roman yine kendi çizgisi içine döner. Tek Kişilik Ölüm'de; tarihsel an'larda, o an'ları kapsayan süreçlerdeki yıkılışlara neden olan kişisel yanlışların saptanıp yansıtılmasıyla, özellikle 1940'dan sonraki TKP tarihinin önemli kesitleri alınarak bir tür eleştirel şema çıkarılmıştır. Tarihte kaçırılmış fırsatların getirdiği zarar kolay giderilemiyor. Hele ders alınması bilinmemiş de, kayıplar üstüste binmişse... Değerlendiremediğimiz fırsatların acısını, o günleri yaşayarak çekmiş birileri olarak bize düşen; neleri, nasıl kaçırdığımızı açık seçik ortaya koyup içtenlikle sergilemektir. Geçmişi cicili boyalarla süsleyip yeni kuşaklara gözbağcılık etmek devrime de, demokratik gelişmeye de zarardan başka bir şey sağlamaz. Tüm çabam, uğraşım bu temel inancına dayanır. Bu inancın ürünüdür "Tek Kişilik Ölüm"... Komünist: Vedat Türkali, seksen üç yıllık yaşamından bir kesiti anlatıyor 'Komünist'te: Nasıl bir aile ortamında, nasıl bir çevrede büyüdüğünü; neler okuyup, kimlerden etkilendiğini; sosyalist düşünceyle ilk kez nasıl tanıştığını, ilk örgütsel ilişkilerini... Yalın bir dille, hiçbir kurgu kaygısı taşımadan, gerçek isimler ve olaylarla... "Şefik Hüsnü'ye son gidişimde, Kapalıçarşı'da bir sokakta sayacı Ahmet Fırıncı'nın adresini verdi; gidip onunla görüşecektim. Ahmet Fırıncı da (Dede Ahmet) ad olarak tanıdığım eskilerdendi. Uzun süre Moskova'da kalmış, Merkez Komitesi üyesi olduğunu bildiğim biriydi. Gittim. Kendimi tanıtır tanıtmaz üst üste yığılmış derileri attı yere, başına çömeldik karşılıklı; dükkâna alış verişe gelmiş biriydim, arka sokakta konuşuyorduk. Bir akşam geç bir saatte, Fatih Camii'nin arka kapısında, Boz Mehmet'in beni bekleyeceğini söyledi. Ürkek, tedirgin bir görünümdeydi konuşurken. Dede Ahmet Fırıncı'nın söylediği gün, saatte gittim buluşma yerine; kimseciğin bulunmadığı karanlık bir duvar dibinden çıktı Boz Mehmet." (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Vedat Türkali
Vedat Türkali
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 55 dk.Sayfa Sayısı: 456Basım Tarihi: Şubat 2008Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752895294Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
456 syf.
·
Puan vermedi
Tek Kişilik Ölüm-Komünist
Her ne kadar bu kitap , literatürlere roman olarak girmiş olsa da,bence romandan ziyade anı-belgesel niteliğindeydi. Kıymetli yazar ve düşünür Vedat Türkali 'nin,"Birgün Tek Başına"ve "Yalancı Tanıklar Kahvesi" adlı eserlerinden sonra okuduğum 3.ve 4.eserleri oldu bunlar.Aslında seri kitaplar değiller ancak
Tek Kişilik Ölüm - Komünist
Tek Kişilik Ölüm - KomünistVedat Türkali · Everest Yayınları · 2008145 okunma
Reklam
456 syf.
4/10 puan verdi
Attila İlhan’ın eserlerinden sonra okudum... Sanırım kimi okusam yine yavan gelecekti... Belki bundan dolayı beğenmedim. İleride tekrar okumayı deneyeceğim.
Tek Kişilik Ölüm - Komünist
Tek Kişilik Ölüm - KomünistVedat Türkali · Everest Yayınları · 2008145 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.