Tekme Tokatlı Şehir Rehberi

·
Okunma
·
Beğeni
·
712
Gösterim
Adı:
Tekme Tokatlı Şehir Rehberi
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051851198
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Böyle ya da burada bir yerde olmalı okyanus sesi. Yer yarıldı da içine mi girdi durağan yolcu? Tekme tokatlı şehir rehberinde açık artırmayla tilkiler aç mı kalsın? Muz ve kovboylar Yalandan Kim Ölmüş Limited Şirketi'nin mi?

Manasız mı görünüyor yukarıda yazılanlar? Bu kitabı, bu ilk kitabı açtığınızda o kadar manasız görünmeyebilir.

Mevsim Yenice, olgun bir ilk kitapla okuyucunun karşısına çıkıyor. İstihzayı elden bırakmayan, gerektiğinde yoran öyküler yazıyor. Anlatıcısının sesi bir değil, bin.

Tekme Tokatlı Şehir Rehberi öyküye yeni bir soluk oluyor. Ama soluğu verdikten sonra kahkahasını da patlatıyor.

Ayağa kalkıp dizlerimdeki toprağı silkelerken çocuk sesleri duydum.

"Baban nerede Armağan? Herkesin babası var!"

Hırsla etrafa bakındım, kimse yoktu. Sonra babama baktım. Beni bu duruma düşürdüğü için ona kızdım, sonra hemen affettim rahmetliyi. Yerden bir avuç toprak alıp kolum kopacak kadar şiddetle uzağa fırlattım, sesleri babamla kovar gibi. Var gücümle bağırdım.

"Yer yarıldı," dedim, "yer yarıldı, içine girdi"
Merhabalar Üniversitede komiteler bittikten sonra üniversitenin kütüphanesine gidip kitap baktım.İsminden dolayı bir kitap dikkatimi çekti “Tekme Tokatlı Şehir Rehberi” kitabı ödünç alıp okudum.Kitap 11 öyküden oluşuyor ; Açık Artırma,Muz ve Kovboylar,Tilkiler Aç mı Kalsın?,Durağan Yolcu,Tekme Tokatlı Şehir Rehberi,Böyle,Ya da,Burada Bir Yerde Olmalı,Okyanus Sesi,Yalandan Kim Ölmüş Ltd Şti,Yer Yarıldı İçine Girdi. Daha önce okuduğum öykü kitaplarından çok farklıydı.Okumanızı Tavsiye Ederim
112 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İlk öyküyü bitirdiğim anda anlamıştım, bu kitabın bende çok farklı bir yeri olacağını. Hani en güzel anılarından birini düşüne düşüne silikleştirmişsindir ve hatırlamak için ne kadar uğraşırsan o kadar hızlı kaybedersin. Ve sonra her şeyden bıktığın bir gün, o "silikleşmeye başlamış an"da çekilmiş bir fotoğraf karşına çıkar. İşte o fotoğrafı parmaklarında tutarken yaşayacağın muhtemel hissiyat, bu kitabı bitirdiğim an ellerimi titreten çıldırtıcı mutluluğa eştir. Çünkü muh-te-şem öykülerle dolu bir kitap bu; sinematografik evet, ama hüzünlü öyküler bunlar. Gözlerim dolmadan okuyamadım birçoğunu. Tamamı favorim oldu, her biri özene bezene yazılmış; kimi delilik seviyesinde, kimi o seviyeyi çoktan aşmış... Şimdiye kadar kimse için söylemediğim bir şey söyleyeceğim; Mevsim Yenice lütfen yazmaya devam etsin, çıkar çıkmaz fiyatına bakmadan alacağım! Çünkü değer biçilemeyecek hikayeler okuyacağımı şimdiden biliyorum. Kesinlikle okumalısınız, yıldızlı tavsiyemdir. =)
112 syf.
·6/10
Tekme Tokatlı Şehir Rehberi hem isim olarak hem de yazar olarak, bir çok yerde takip edilmeye layık görülmüştü, hemen bir heves edindim kitabı. 11 öykü bulunan bir kitap, benim sevdiğim gibi 10 sayfayı geçmeyen öyküler bunlar. İlk öykü bitince inanılmaz bir heyecan kapladı içimi. Çünkü "Açık Artırma" hikayesi roman olabilecek tarzda, şahsına münhasır bir hikaye idi. İkinci öykü de de güzel bir tat aldım. Üçüncü öykü de güzeldi, dördüncü fena değildi derken gitgide düşmeye başladı. Sıradanlaşmaya başladı. Artık sonlara gelirken sırf bitirmiş olmak için bitirdim.

Kısacası Mevsim Yenice, güzel düşünceleri eksik yazımlarla süsleyen bir yazar izlenimi verdi. Bir his yakalıyor, evet bunu ben de hissediyorum diyorsunuz, ama mizah katayım, hüzün katayım derken çok zorlama işler çıkıyor.

İlk 3 hikayenin hatırına ortalama üstü sevdiğim bir kitap olarak tarihe not düşülsün. :)

150'den fazla okuduğum Türk öykü kitapları nedeniyle, hikayelere karşı toleransım düşmüş olabilir tabii. Yoksa ilk defa okuyacaklara güzel gelebileceğini düşünüyorum.

Hikayelere göz atarsak.1- Açık Artırma : Lucian Freud'un şişman bir kadını nü biçimde palete yansıttığı bir esere aşık dedemizi, sevindirmek amacıyla torununun giriştiği oyunu anlatıyor. Beğendim bu hikayeyi fazlasıyla.

2- Muz ve Kovboylar : Bir kovboy filmi ile baba şiddetinin kusursuz birleşimi.

3- Tilkiler Aç mı Kalsın? : Leyla ile Mecnun'daki İsmail karakterine aşırı benzeyen İsmail! Karakterinin güzel yalnızlığına ortak oluyoruz. Hüzünlü olmasına rağmen hüznü hissettiremedi.

4- Durağan Yolcu : Toplu taşıma aracında bir anda "kal" gelen, hiç bir yere kıpırdayamayan hikaye. Güzel bir düşünce kötü yazım.

5- Tekme Tokatlı Şehir Rehberi : Dayak yemekten kendini alıkoyamayan bir adamın hikayesi. Yine güzel bir düşünce kötü yazım.

6- Böyle : Ah bir terliğin nelere yol açtığını bir bilseniz. Bu hikayeyi de sevdim.

7- Ya da : Etgar Keret'e saygı duruşu olmuş ama anlamadım hikayeyi, Ben de problem olabilir :) Keretvari bir yazım.

8- Burada Bir Yerde Olmalı : Hayali Arkadaş Kenny ile ağabeyinin özdeşleşmesini anlatan hikaye, eh.

9- Okyanus Sesi : Okyanus sesini duyan bir kızın, abi-kardeş çatışmasının psikolojik çözümlemesi. Fena olmayan bir hikayeydi.

10 - Yalandan Kim Ölmüş Ltd Şti : Yine güzel fikir, heyecansız çözümleme. Yalan söyletme pratikleri yaptıran bir şirketi anlatıyor.

11- Yer Yarıldı İçine Girdi : Ölüm ilanı ile başlayan sıradan bir hikaye.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
nerde kendi hikayemizin yazıldığını görsem,"galiba ben hiç mutlu olamayacağım" diyorum hep. Mevsim yenice, bu hikâyelerle sürekli birilerini anlatmış. Bende onlardan biriydim . "yalandan kim ölmüş ltd şti"nin o on yaşındaki kız çocuğuydum işte.
112 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Mevsim Yenice - Tekme Tokatlı Şehir Rehberi... Everest Yayınlarından ilk defa 2017 yılında yayımlanmış. Yazarın ilk kitabı. Bu kitap 2019 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülleri'nde Mansiyon Ödülü'ne layık görülmüş.
Mevsim Yenice, genç ve iyi bir öykücü. Tekme Tokatlı Şehir Rehberi'nde aile, arkadaşlık, eşya ve insan arasındaki ilişki, iç sesler ve yalan gibi temalar işlenmiş. Ama en çok üzerinde durduğu mesele aile olmak. Acıtan babalar, terk eden anneler, topuk dikeni gibi batıp duran ağabeyler... Bir türlü memnun edilemeyen dedeler... Çok ışıklı öyküleri var. Açık Artırma, Muz ve Kovboylar, Durağan Yolcu, Böyle ve Okyanus Sesleri isimli öyküleri oldukça iyiydi. Bazı öykülerinin mizah dozu yüksek. Bazı öykülerinde hüzün hakim. Gayet sade, anlaşılır bir dili var. Hikaye anlatmaya odaklanan bir dil. Yazarların benzer şeyler anlattığı bir zamanda, Mevsim'in kurguları özgün. Kitabını "ablamın eltisinin dayısının küçük oğluna" ithaf etmiş. Kitaptaki bir öyküde bu uzun akrabalık ilişkisi dillendiriliyor ve öyle birinin olmadığını söylüyor anlatıcı. @mevsimyenice 'ye soralım, hiç kimseye mi ithaf etti kitabını Tekme Tokatlı Şehir Rehberi'ni okumadınız mı? #mevsimyenice #tekmetokatlışehirrehberi #everestyayınları #öykü #zorbasahaf #türkiyeedebiyatı #notredamdesion #book #bookstagram #kitap #kitaplık #iyikitap
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mevsim Yenice 'nin bu kitabı birbirinden özgün hikayelerden oluşuyor. Kitabın ilk sayfasında sizi " ablamın eltisinin dayısının küçük oğluna " hitap kısmı karşılıyor. Hitap kısımlarına bir eleştiri midir yoksa kitabın içindeki ironilerin başlangıcı mıdır bilinmez elbet. Her bir öykü size ne düşünmeniz gerektiğini şaşırtıği gibi hiçbir hikaye tam olarak şu kahraman haklı dedirtmiyor. Uzun zamandır okuduğum en farklı öykü kitabı. Çerezlik niyetine...
112 syf.
·4/10
Tekme Tokatlı Şehir Rehberi, 11 öyküden oluşan bir öykü kitabı. Yazarın ilk kitabıymış ama hiç öyle durmuyor, gayet başarılı. Tatlı ama hüzünlü bir kalemi var. Öykülerindeki karakterler genellikle yalnız, ruhen çok sağlıklı olmayan kişiler ama yaptıkları her şey çok mantıklı ve hep haklılar.
Elimdeki kitaba ara vermek, bir solukluk, kafa dağıtmalık bir şeyler okumak istiyorum diyenler için öneririm.
Yazarın üslubunu da, tarzını da sevdim. Özellikle, Tilkiler Aç mı Kalsın? öyküsü çok iyiydi.
112 syf.
·Beğendi·9/10
öykü sever biri olarak yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok başarılı buldum yüzeysellikten bir anda derinlere iniyorsunuz ayrıca çehov öyküleri gibi ince espriler sizi gülümseten kısımlar var çok severek okudum merakla yazarın yeni kitabını bekliyorum
112 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk eseri. Açıkça beni feci halde etkiledi. Dersiniz ki sadece kısa öykülerden oluşan incecik bir kitap nasıl oluyor bu? Gel gör ki öyle öyküler ki insanda balyoz etkisi yapıyor. Çok övgüsünü okumama rağmen bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim açıkcası. Geleneksel tek düze anlatımın dışına çıkmış. Hüzün barındıran zekice kurgulanmış öykülerde ironinin böylesi az görülür. Hangi öyküsü daha iyi diye sorsanız cevap....
https://serserikuslar.blogspot.com/...i-mevsim-yenice.html
112 syf.
Yazarin ilk kitabi olmasina ragmen hikayelerin kurgusu ve anlatimi son derece basarili. Son hikaye olan "Yer yarildi icine girdi" yogun bir anason tadi birakiyor zihinde.
112 syf.
Şöyle bir bakıyorum da sevdiğim öykü ve öykücülerin ortak yanı okurken içselleştirebilmem ve karakterin duygusunu hissedebilmem. Öyküdeki kapalı ve mekanik dili çok nadir sevebiliyorum. Bu yüzdendir ki bu kitaba kelimenin tam manasıyla ba-yıl-dım!

Dün akşamüzeri başladım kitaba, otobüste. Eve gelince mecburi bir ara verdim ama yok, içimdeki okuma telaşına yenik düştüm. Gece ilk fırsatta vedalaştık kendisiyle Daha ilk öyküsünde okuruna leziz bir serüven vadediyor kitap ama sayfalar ilerledikçe hangisinin en güzeli olduğunu şaşırıyorsunuz. Öykülerin hepsi bir tık hüzünlü ve samimi. Sanırım bende diğerlerini bir tık geçen Tilkiler Aç mı Kalsın oldu. Son parağrafını okurken boğazıma bir yumru gelip oturdu. Yazarın incelikli diline ve naif gözlem yeteneğine hayran kaldım.

Sanırım ben favori çağdaş Türk öykücülerimi üçledimcinsiyetçi olmak istemem ama üçü de kadın, genç ve kaleminin hakkını veren isimler

Siz de benim gibi Mevsim Yenice'nin kalemiyle tanışmakta geciktiyseniz naçizane tavsiyem daha fazla vakit kaybetmeden bir an evvel iki kitabını da edinin. Ben hız kesmeden Bilinmeyen Sular'a başlayacağım
Elifcan Keleş
Elifcan Keleş Tekme Tokatlı Şehir Rehberi'yi inceledi.
@Elifcekitap·30 Eki 2018·Kitabı okumadı
Günlük hayatta çokca karsılastigimiz, belki kendi yasadigimiz, siradan görünen ama bir o kadar önemli olaylarla dolu öyküler. Bazen insanin burnunun diregini sizlatan , bazen " ne kadar da dogru" dedirten öyküler. Bu aralar öykülerle aram pek iyi hadi bakalım. Mevsim Yenice de benim sevdigim tarzda bir öykü yazarıymış. Kalemiyle tanistigima pek memnun oldum.
Insanoğlunun en büyük laneti hatırlamaktı. Unutmamak için B12 hapları alanlar delirmişler miydi? Neyin çabasıydı bu?
“İnsan artık asla eskisi gibi olmaz ya bazen. Nehirler aynı okyanuslara dökülmeye devam ediyordur oysa.”
İnsanlar sabahları evlerinden çıkıyor, memnun olmadıklarını her fırsatta dile getirdikleri işlerine gidiyor, arkadaşlarıyla iyi ya da kötü zaman geçiriyor, akşam olunca da içindeki sorunlara rağmen nefes alabildikleri evlerine, düzenlerine, ailelerine geri dönüyorlardı.
Büyük bir acı yaşarken teselli olacak, acıyı hafifletecek tüm kelimelerin uzaklarda bir yerlerde kaybolduğunu o gün anladım. Kaybolmak öyle bir şeydi ve bazen o kelimeler doğru yolu hiç bulamayabilir, sonsuza dek boşlukta asılı kalabilirlerdi. Benim için de öyle oldu. Tüm teselliler iki ağaç dalının arasına gerilmiş ve hafif genleşmiş plastik ipte sonsuza dek asılı kaldı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tekme Tokatlı Şehir Rehberi
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051851198
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Böyle ya da burada bir yerde olmalı okyanus sesi. Yer yarıldı da içine mi girdi durağan yolcu? Tekme tokatlı şehir rehberinde açık artırmayla tilkiler aç mı kalsın? Muz ve kovboylar Yalandan Kim Ölmüş Limited Şirketi'nin mi?

Manasız mı görünüyor yukarıda yazılanlar? Bu kitabı, bu ilk kitabı açtığınızda o kadar manasız görünmeyebilir.

Mevsim Yenice, olgun bir ilk kitapla okuyucunun karşısına çıkıyor. İstihzayı elden bırakmayan, gerektiğinde yoran öyküler yazıyor. Anlatıcısının sesi bir değil, bin.

Tekme Tokatlı Şehir Rehberi öyküye yeni bir soluk oluyor. Ama soluğu verdikten sonra kahkahasını da patlatıyor.

Ayağa kalkıp dizlerimdeki toprağı silkelerken çocuk sesleri duydum.

"Baban nerede Armağan? Herkesin babası var!"

Hırsla etrafa bakındım, kimse yoktu. Sonra babama baktım. Beni bu duruma düşürdüğü için ona kızdım, sonra hemen affettim rahmetliyi. Yerden bir avuç toprak alıp kolum kopacak kadar şiddetle uzağa fırlattım, sesleri babamla kovar gibi. Var gücümle bağırdım.

"Yer yarıldı," dedim, "yer yarıldı, içine girdi"

Kitabı okuyanlar 98 okur

  • Gülşen Agar
  • İbrahim g
  • yenisanat
  • Öznur
  • Phoenix
  • Mesut Okan Ekşi
  • Jülide Aköz
  • Melike Öndağ
  • Tuğçe Sena Mantar
  • Ayşe'nin Kitapları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.6 (5)
9
%18.6 (8)
8
%34.9 (15)
7
%18.6 (8)
6
%14 (6)
5
%0
4
%2.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0