Tekrar Selam Ederim

·
Okunma
·
Beğeni
·
526
Gösterim
Adı:
Tekrar Selam Ederim
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057525666
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Kitap
Bizler siyasetten değil, istikametten sorumluyuz.
Kişiler ve kurumlar değişir, hakikatten değişmez.
Herkes gider, o kalır.

Yalnız bize iyiliği dokunan insanlara değil; hakikate,
toprağa, tarihe, hatıralara, şehitlere, emek ve eser
sahiplerine de vefa göstermeliyiz.
207 syf.
·Puan vermedi
"Vatan şuradan veya buradan başlamaz, insanın kendisinden / içinden başlar."
İbrahim Tenekecinin köşe yazılarının ve denemelerinin olduğu bir kitap
“Tekrar Selam Ederim”....


İbrahim Tenekeci, dürüst...yalın ve iyi niyetli bir insan, aynı zamanda dilimizi harika kullanıyor.
Onun baktığı pencerelerden meseleler üzerine düşünmek bana iyi hissettiriyor..

“. Evvela kendi duruşumuzun altını çizelim: Türkiye, bütün partilerin ve kişisel menfaatlerin üstündedir. “
Buna böyle inanmayan, arkadaşımız olmaktan çıkar. Hangi arkadaş? "Yurduma alcakları uğratma sakın" hitabına muhatap olabilecek güzel insan İbrahim Tenekeci....

....Türkiye’nin içinde bulunduğu son yıllardaki olaylara ,tarih,İslam ve en önemlisi de İnsan bilinciyle bakarak anlatmış.
Ayrıştırmayan birleştiren söylemleri ,bir davaya sahip değil ait olduğu o kadar belli ki cümlelerinde..
Yazdığı satırları biraz üstümüze alsak..
Toplumsal olarak belki de daha çok kaynaşacağız ...
Samimiyetinin her satırında olduğunu yine gözlemledim...
Samimi ,yalın ve içten ...
Düşünerek,hüzünlenerek hak vererek okudum okumayanlara tavsiye ederim ...
Keyifli okumalar...
207 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Hayat bir yolculuk, doğduk, nefes alıyoruz; her gün yavaş yavaş ölüyoruz. " Geldik Sayılır" Yolculuk devam ediyor, istemsizce ilerliyoruz. Durmuyoruz, duramıyoruz. Ama bir nefes alıp, söyleyecek sözümüzü söylemek, hoş bir sada bırakmak için " Tekrar Selam Ederim" diyoruz.

Selam güzeldir. Eminlik bildirir. Sükunet halidir. Gün içinde hep dışa, dışarıya kayan el ve göz içe döner; el kalbe gider, göz kapanır, baş eğilir. Selam aynısı veya daha güzeliyle alınır. Eminlik, güven karşılık bulur.
Selam olsun hepinize tüm insanlık alemi. Selam size, sizden öncekilere, daha öncekilere, daha sonrakilere olsun. Selam... herkese ve selam her şeye.

Beyaz bir kapak, kırmızı ay yıldız. İbrahim Tenekeci' nin son kitabı: Tekrar Selam Ederim. Köşe yazıları derlemesi. Konusu: insan ve vatan. Haricen 15 Temmuz, biz, bizler, siz, sizler, olanlar, bitenler, bitmeyenler...

Yazının girişinde hayat dedik. Hayat kelimesi insan ve vatan için farklılık gösterir öncelikle. 100 yıl insan ömrü için uzun, bir devletin hayatı için çok kısadır. Devlet vatandır, emniyettir, huzurdur, yurttur, çoluk çocuktur. Vatansız olmaz. Vatan olmadan hiçbir şey olmaz. Vatan tek başına bir insanı yeşertmeye yeter( sy. 198) Ağacın gövdesi vatan, kökleri insandır. Vatan insanı sinesinde barındırır; insan vatanı ayakta tutar.
Söyleyecek çok söz var. Yol uzun, yoldaşlık eden bazen çok bazen az. Bazısı iyi bazısı kötü. Bazısı iyi görünümlü kötü. Etraf gece gibi karanlık, herkes herkese; her şey her şey karışmış, kurt sürüde;  kuzu postu giymiş.

Kubbeler altında omuzlarımız uzaklaşmış, kötülük için fırsat kollayanlar aramıza sızıp, bizi bize düşman etmiş. Biz bizi bize şikayet ederken; onlar atı alıp Üsküdar yoluna düşmüş. Gençlerimizden şikayet etmekle yetinmiş, elimizi taşın altından alıp cebimize koyup, bir Rock müziği mırıldanmaya başlamışız. Evden çıkmış, ele varmışız.
Her gün bir bombayla, şehit haberleriyle uyandığımız günlere gelince; herkese bakmış, hiçkimseyi görememişiz. Biz bizi de tanımaz olmuşuz iyice. Boyası dökülmüş evlere asılan devasa Türk Bayrağı' ndan, vakur babalardan, sessiz ağlayan analardan utanmışız. " Bu halkın mayası iyidir." diyenlere kulak tıkayıp, hiçbir şey yapmadan şikayet etmişiz. Tavşan olup, dağa küsmüşüz.

Sonra bir selada ölmeden, yeniden dirilmişiz. Toprak düşmesin diye, toprağa düşmüşüz. Alınlarımızdan vurulup kızıl kanın nuruyla kaplanmış, dalga dalga semaya varmışız. Allah ve vatan diye  bağırıp slogan attıkça yeşermiş, cennete koşmuşuz.

O gün gözümüzü yeniden açıp, üstümüzdeki uyuşukluğu şöyle bir silkinip atmışız. Yenmişiz. Yükseltmişiz, indirmemişiz. Sabah namazında bizlere mescid kılınan yeryüzünde, meydanlarda gökyüzü kubbesi altında omuz omuza saf tutmuş, aramıza fenanın girmesini engellemişiz. Sağ ve solumuzu kontrol ederken bizi, birbirimizi görmüşüz. Her gün bakmış, bugün ilk defa görmüşüz. Bir şaşkınlık içinde: " Siz de mi burdasınız?" demişiz. Burdayız. Hepimiz, kadın erkek, çoluk çocuk, Türk Kürt, Türkiye Kudüs olarak buradayız. Burada olacağız.
" Tekrar Selam Ederiz."
207 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Yine, yeniden İbrahim abinin köşe yazılarından oluşan güzel bir eser. Konumuz vatan, bitmeyen dersimiz Türkiye.

Kitap, kapağından tut son kelimesine kadar çok güzel hazırlanmış. Emeği geçen herkese Tekrar Selam Ederim.
Siz değerli okurlara da tavsiye ederim.

" Biz, akıllı ve ahlaklı iki güzel arkadaştık, kardeştik. Birbirimizi tekrar bulmaktan, kazanmaktan başka çaremiz yok. Yılmadan, yılgınlık göstermeden.
(syf 107)
207 syf.
·27 günde·8/10
"Türkiye'nin kuvvetlenmesi, kötülüğün zayıflaması demektir."

Kitapla karşılaştığımız süre boyunca tekrar tekrar selamını aldık İbrahim Tenekeci'nin. "Görmeden Ölmek" kitabının sonundaki:
"Bir şey istemeyen insanın
Selamıdır şiirim,
Okudun aldın."
mısralarını da hatırladık. Bir de ilaveten buradaki tekrarlanan selamı almaya niyet edip şair hassasiyetiyle yazılmış deneme yazılarını okuduk.

Doktrini kaçırmadan yazıldığı dönemin günceline dokunduğu için hala güncelliği korunan yazıların arasında yola çıkarken gördüğümüz kitap kapağındaki "Tekrar Selam Ederim" yazısını, bugünün günceli olan ve şimdilik ara verdiğimiz bir harekâta da armağan edilmiş gibi hissettik.

Sözün fazlası yorar. Vatan düşüncesi ve hassasiyetiyle 15 Temmuz sürecine duyarlı bir şahitliği izlemek, alıntılarla, nasihatlerle, prensiplerle ve sadelikle inşa edilmiş titiz yazıları görmek için uygun bir kitap. Bizden de selamlarla...
207 syf.
·8/10
İbrahim Tenekeci muhafazakar ve mütedeyyin çevrenin önde gelen fikir ve düşünce önderlerindendir. Bu kitabın deneme tarzında, son yıllarda kaleme aldığı köşe yazılarından oluşmakta. Okurken adeta pamuk gibi olduğum, bazen de ''yok artık'' dediğim anlar oldu. İnsanı naif bir şekilde şu anki düzen ve gidişatı sorgulamaya itiyor. Cumhuriyetin kuruluş felsefesine yer yer göndermelerde bulunuyor. Bugünün bazı sorunlarının ve özellikle geçmişle yaşanan irtibat sıkıntısından kuruluş aşamasında yaşanan ve yapılan devrimleri sorumlu tutuyor gibime geldi. Her hali ile okunması gereken, farklı ve diri bir eser.
Kalp kalpten derindir.
Kalp demişken.
Mehmet Akif'in tavrı,
İsmet Özel'in kavgası,
Sezai Karakoç'un mücadelesi,
Cahit Zarifoğlu'nun samimiyeti,
Necip Fazıl'ın ısrarı;
Nuri Pakdil'in çabası ve
Nurettin Topçu'nun ahlakı...
Bütün bunların bize anlattığı/söylediği ne?
Halis Niyet, Salih Amel...
"Asıl mesela, bir davaya sahip olmak değil, bir davaya ait olmaktır."
Hayır, kelime oyunu yapmıyorum.
Biri Ev sahibi, diğeri Misafir gibi davranır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tekrar Selam Ederim
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
207
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057525666
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Kitap
Bizler siyasetten değil, istikametten sorumluyuz.
Kişiler ve kurumlar değişir, hakikatten değişmez.
Herkes gider, o kalır.

Yalnız bize iyiliği dokunan insanlara değil; hakikate,
toprağa, tarihe, hatıralara, şehitlere, emek ve eser
sahiplerine de vefa göstermeliyiz.

Kitabı okuyanlar 40 okur

  • Muallim
  • Seda Acar
  • Ahmet SAP
  • Sercan CEBECİ
  • Talha Özmen
  • Özge
  • Vildan üstündağ
  • Mehmet Yıldız
  • N.E.A 'nın Kütüphanesi
  • Şeyma Saylam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (6)
9
%29.4 (5)
8
%23.5 (4)
7
%5.9 (1)
6
%5.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0