Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Tekrar Yollarda

Ernesto Che Guevara
"Her büyük eser gibi devrim de büyük dozlarda tutku ve cesaret ister..." Che'nin 1953-1956 yılları arasında, 25 yaşındayken çıktığı ikinci Latin Amerika gezisinde tuttuğu bu günlüklerde, bir devrimcinin doğusunu haber veren işaret fişekleriyle karşılacaksınız: Guatemala'da doktorlukta uzmanlık yapmayı kendi içindeki iki Ben'e, Sosyalist Ben ile Gezgin Ben'e ihanet olarak görmesi; Mexico City'de kendisine tıpatıp benzediğini düşündüğü Kübalı devrimci Fıdel Castro'yla tanışması, Carletto [Karl Marx] ile Federicuccio'nun [Friedrich Engels] sadık bir okuyucusuna dönüşmesi, zengin kurumlarda çalışan burjuva evliliği yapmış bir çiftten ziyade bir balinayla daha çok ortak noktası olduğunu itiraf etmesi, komünist ahlakının insana heyecan veren o "Biz"i hissettirebilecek en güzel şey olduğunu savunması, hayatının ilk yirmi beş yılına üç büyük eylem çizgisinin damgasını vurması: bilime duyduğu ilgi, tuhaf gezginlerle çıktığı yolculuklar ve gerçek bir devrimde yer alma isteği... Dolayısıyla bu kitap, ünlü arkeolojik yerleri gezmek üzere yola çıkan bir genç adamın adım adım nasıl siyasal bir eylemciye dönüştüğünü anlatmakta, okura bir devrimcinin doğuşunun ipuçlarını vermektedir... (Tanıtım Yazısından)
Yazar:
Ernesto Che Guevara
Ernesto Che Guevara
Çevirmen:
Gürol Koca
Gürol Koca
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 18 dk.Sayfa Sayısı: 152Basım Tarihi: Haziran 2002Yayınevi: Everest YayınlarıOrijinal Adı: Back on The Road
ISBN: 9799752890052Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
152 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Tekrar Yollarda Che Guevara'nın ikinci Güney Amerika gezisi sırasında tuttuğu günlüklerden oluşan bir kitap. Bu günlüklerde, katıldığı yolculukları,bilime duyduğu ilgiyi,Fidel Castro'yla tanışmasını,Che'nin adım adım siyasal bir devrimciye dönüşmesini okuyoruz. Benim çok hayran olduğum bir karakter Che Guevara sizde benim gibi kendisinin hayranıysanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Tekrar Yollarda
Tekrar YollardaErnesto Che Guevara · Everest Yayınları · 2002119 okunma
Reklam
152 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
23 günde okudu
1953-1956 yılları arasında yaptığı bu gezi sırasındaki tuttuğu bir günlük ve ailesine yazdığı mektuplardan yola çıkılarak oluşturulmuştur eser.25 yaşında bir doktor mesleğini yapmak yerine önce içindeki gezgin ben ve sosyalist beni yaşamak için yapılan bu yolculuk ;az miktarda para ve başına sık sık bela astımının izin verdiği ölçülerde yapılacaktır. Bu eser de Che' nin hobisini de görme şansını elde ediyoruz, bütçesinin elverdiği ölçüde temin ettiği fotoğraf makineleri ile çektiği fotoğraflarda eser de yer almakta. En hoşuma giden ise Che nin yaptığı yolculuğu tekrarlayan oğlunun aynı yerleri yıllar sonra fotoğraflaması oldu.
Tekrar Yollarda
Tekrar YollardaErnesto Che Guevara · Everest Yayınları · 2002119 okunma
152 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Bir isyanın ilk kıvılcımları
İkinci Latin Amerika yolculuğunun günlüğüdür. Artık Ernesto aynı Ernesto değildir. Kimlik ve kişiliğindeki değişimleri fark ettiği, adaletsizliği çıplak gözlerle gördüğü ve haksızlığa olan tahammül kotasının tükendiği bir Ernesto göreceksiniz.
Tekrar Yollarda
Tekrar YollardaErnesto Che Guevara · Everest Yayınları · 2002119 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.