Tekrarı Olmayan Öyküler

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
302 gösterim
Tülin Dursun'un güçlü kaleminden yaşanmış, sarsıcı, gerçek öyküler... Türkiye'den insan manzaraları ve hiçbir yerde rastlayamayacağınız özgün hikâyeler bu kitapta bir araya geldi...

Çocukluk yıllarımızda bize anlatılan masalların etkisinde kalmayan hiç kimse yoktur. Masalların içindeki iyi kalpli kahramanları kendimizin yerine koyarak, arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizi belirlemişizdir. Onların gerçek olmadıklarını anladığımız zaman kendi masallarımızı uydurmaya başlamış ve ilk yalanlarımızı kendimizi savunma amaçlı söylemişizdir. Masalları öyküye dönüştürürken çıktığımız yolculuklarda inmek zorunda olduğumuz duraklar geleceğimizi belirlediğinde geride iyi-kötü anılar, pişmanlıklar, kırgınlıklar kalır. Bazı öyküler vardır ki dinlediğinizde veya okuduğunuzda kahraman siz olursunuz. En güzel aşkları yaşar, bütün ihanetleri, yokluğu-varlığı siz çekersiniz. İsyan eden de, boyun eğen de sizsinizdir. Öykülerin hep iyi bitmesini isteriz. Tıpkı masallardaki gibi "Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine" veya "Gökten üç elma düşmüş, kimin ne muradı varsa onun başına" dileklerimiz gibi biten. Yaşam öykülerinde herkes kerevete çıkıp başına düşen elmanın tadına bakmıştır. Elma tatlı veya zehirlidir ama mutlaka tadına bakılmıştır.
Haydi! Hep beraber elmaların tadına bakalım mı?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9789944362399
 • Yayınevi:
  Yitik Ülke Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Merve K. 
31 May 19:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baba
Sahurda annem komşulardan her gün ödünç aldığı erişte ve pestilden yaptığı hoşafla babamın karnını doyurmaya çalışıyordu. Biz babamıza açlıktan oruç tutmadığımızı söylemiyorduk. O bizim babamızdı. O yemeliydi. O çalışıyordu.

Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 40 - Yitik ülke yayınları)Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 40 - Yitik ülke yayınları)
Merve K. 
31 May 19:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bestegül
Ben yorgun ve yenik bir savaşçıyım.
Ben yaşam oyununda mızıkçılık yapan, istekleri hiç bitmeyen yorgun çocuğum.
Ben tavan arasına geçmişini saklamayı becerememiş biriyim.
Ben içinde "gül" geçen bütün isimleri seven Bestegül.
Mezarıma kimse bir gül bırakmayacak.

Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 80)Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 80)
Merve K. 
31 May 19:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçim pişmanlıklarla doluydu. Yolum dönüşsüzdü. Bu yolculuğun uzun olacağını biliyordum. İnebileceğim duraklarda kararsızdım. Kararsızlığım yaşamımı, yapacaklarımı ertelettiriyordu. Zaman bana iyi bir öğretmendi ama ben derslerimde başarısızdım.
Evrenin dibi var mıydı? Ben neredeydim? Üstümden geçen otuz iki yılın ağırlığını hafifletecek kim vardı? a geçmişimi sorgulamanın, sonra da kendime yaptırınlar uygulamanın zamanı mı gelmişti yoksa?
Çok yorgundum.

Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 79)Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 79)
Merve K. 
31 May 19:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amatörce
Neden insanlar sanal ortamlarda kendilerini özgürce ifade ediyordu? Neden insanlar bu ortamda daha farklı yazıyordu? Gerçek duygu ve düşünceleri yazdıkları mıydı? Yoksa bastırılmışlığın verdiği duygularla burada üstün görünmek mi istiyorlardı? Dayatma duygularından arınmak, "Bende varım" demek miydi amaçları?

Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 112)Tekrarı Olmayan Öyküler, Tülin Dursun (Sayfa 112)