Teksas’tan Hakikate Yolculuk

·
Okunma
·
Beğeni
·
950
Gösterim
Adı:
Teksas’tan Hakikate Yolculuk
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146399
Çeviri:
Sena Çiftçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Temmuz Kitap
Bu kitapta “hakikat”e yönelik zorlu, öğretici ve etkileyici bir yolculuğa tanıklık ediyoruz. Teksas’ta başlayıp farklı dönemeçlere uğrayarak gövdeleşen hem fiziksel hem de içsel bir yolculuk bu. Her bir aşaması; arayış, çırpınış ve zorlukların yanı sıra sabır ve teslimiyetin güzel örnekleriyle dolu.
Çarpıcı betimlemelerle resmedilen doğanın, sıra dışı bir ailenin ve çocukluğun, şehir hayatındaki savruluş ve karşılaşmaların, dinsel kıyaslama ve sorgulamaların, yeni dostlar eliyle açılan farklı kapıların, acı ve sevinçlerin eşlik ettiği bu yolculuğa dair anılarını paylaşıyor bizimle Najla Tammy Kepler. Düşündürerek, hüzünlendirerek, gülümseterek aktarıyor yaşamının bir dönemindeki önemli kesitleri. Yalın ve akıcı bir dille yazılmış olması, Teksas’tan Hakikate Yolculuk’a edebî bir boyut ve tat da katıyor.
144 syf.
·9 günde·Puan vermedi
ب

Kitaba başlarken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Yazar yaşamının en genç çağlarında henüz Müslüman olmadan hatta Müslümanlık ne demek bilmeden tefekkür edip Rabbine daha ne kadar yakın olabileceğini arayıp durmuş . Hayatı hep aramakla sonrasında da bulduğuna şükretmekle geçmiş . Tefekkür etmenin ve yaşamın her anında her konuda Allah ile olmanın güzelliğini içine öyle nakşetmiş ki okurken tefekkür etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.
144 syf.
·1 günde
Kitabı okurken başka bir dinden islama geçen birinin manevi duygusunun çok daha farklı olduğunu gördüm. Alışılagelmiş bir çok davranışıma ilahi açıdan tekrar sorgulama gereği hissettim. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır olduğu için bir günde bitebilecek bir kitap biraz sıkıcı gibi görünsede empati kurarak okuduğumuzda hayatımızı tekrar gözden geçirmemize vesile olabilecek bir kitap..
144 syf.
Bir hidayet öyküsü okuyorsunuz. Ruhun Tevhid inancına kavuşmak için nasıl çırpındığına şahit oluyorsunuz. Duygularını çok güzel ifade etmiş, biz de onun gözünden dahil olduk hayatına. Sade ve öz bir hikaye. Hidayetinin arkaplanı küçüklükten itibaren inancı, ailesi anlatılmış. Sosyal ve psikolojik hallerinden de haberdar oluyoruz böylece. Dikkatimi çeken şu oldu ki heykel, sevgililer günü, duvara poster asmak ve batıl inançlar gibi hususlarda müslüman olmadan önce de bunlara karşı duruyor. Bu durumda biz müslümanlar neden bu kadar yapışmış haldeyiz bu inançlara, sorgulamadığımızdan mı? İslam’ı anlayamadığımızdan mı?
144 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okuduktan sonra bizlere sıradan gelen çoğu şeyin yeni müslüman olan birisi için ne kadar heyecan verici olduğunu anladım. Bunun sebebi şu olabilir ; bizlerin aileleri müslüman olduğu için hayata müslüman gelip müslüman olarak başlıyoruz ve yaptığımız şeylerin çoğunu sebebini bilmeden, büyüklerimizden gördüğümüz için yapıyoruz. Ancak yeni müslüman olan birisi zaten bazı şeyleri sorgulayarak müslüman oluyor ve yaptığı her eylemi sorgulayarak yapıyor. Buda o kişiye tarifi olmaz bir lezzet veriyor.Bu anlamda beni etkileyen bir kitap oldu. Bence çok büyük bir hidayet mücadelesini barındırmıyor ama okuyanların kendisini iç muhasebeye çekmesine vesile olacak bir kitap.
144 syf.
·2 günde
Allah katında hak din İslâm'dır.
Yazar İslam'la şereflenmesini ve hakikate ermesini çok duygusal bir şekilde ele alıyor ve bizlerin şükretmesine de vesile oluyor. Allah'a hamd olsun bizi İslam'la şereflendirdiği için.
144 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Müslüman olarak doğduğumuz için şükrederiz ve kendimizi şanslı hissederiz. Belki hayata 1:0 galib başlarız ama bu kitabı okuduktan sonra anladım ki sonradan hidayete eren bir insanın aldığı manevi zevkten mahrum bir galibiyet benimkisi. Galiba kültürel müslümanlıktan sıyrılıp tıpkı ilk defa müslümanlıkla şereflenenler gibi yeniden doğuşa ihtiyacı var kalplerimizin. Allah'a inanmaya programlanmış olan kalplerimiz ondan başkasına inanç duyunca nasıl manevi bir acı duyar ve insan içinde derin ve kapanmayan bir boşluk hisseder bunu çok iyi anlatmış hanımefendi. Hele ki namazla ilgili duyguları özellikle de ilk ramazan ayı deneyimi bende kendimi sorgulamamı ve bu ibadetlere bakış açımı gözden geçirmemi sağladı. Okunup şöyle bir silkelenilecek bir kitap. Okuyun efenim :)
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kapağını gördüm, ismini okudum ve dikkatimi çekti. Bazı kitapları niçin aldığınızı bilmezsiniz. Aynen böyle oldu.
Nejla, Tammy hanımefendinin hayat hikayesi dikkatimi cezbetmişti.
Kitap elime ulaştıktan iki gün sonra okumaya başladım ve bitirdikten sonra kitabı elimden bıraktım.
Kitaba giriş yazan hanım dediğinde çok haklı. Kitap "canlı tasvirler, akıcı üslup, sade bir dil." ile yazılmış.
Yaşanılan hayatın insana kattığı şeyler dışında kitap, kendini okutturuyor.
Hızlı bir giriş. Çocukluk. Çocukken bizim belki köy hayatı diyebileceğimiz hayvanlarla içiçe yaşadığı güzel anılar ve anne baba ayrılığı ile sonuçlanan kötü bir son. Akabinde babasının yanında dini olarak yetişme. Gençlik yılları. Okul. İş hayatı. İslama girmeden önce sorguladığı sorular. Huzur bulmak için gidilen çeşitli mezheplere ait kiliseler. Ve bir vesile ile Amerika toplumunun zıddına, nazik, yardımsever bir Türk genci ile tanışma. Aslında bir vesile.

Kitap güzel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okumalısınız.
Amerika'ya, Teksas'a bir de Teksaslı akıllı bir genç kızın gözüyle bakmalısınız. Bir de Hristiyanlığa.

Ufuk açıyor. Bir anı, yaşam hikayesi olmaktan çıkıp, ibret veren, sarsan, sorgulatan, bazı şeyleri daha iyi yerleştirmeyi sağlayan güzel bir esere dönüşüyor. Hoş bir hayat hikayesi okuyorsunuz.
İslamı bir kere daha seviyorsunuz. Bunun için bile okunur. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyunuz.
144 syf.
·7 günde
Dünyanın bir ucunda hidayete uzanan sırlı, hikmetli, zorlu bir o kadar imtihanlı, sabır ve teslimiyetin vücud bulduğu bir hayat hikayesidir bu, Najla Tammy Hanımefendinin... Okudukça tefekkür sınırlarımı zorlayan kitap, bana şu zorlu soruyu sormama sebebiyet verdi ya da vesile oldu mu diyeyim bilemedim.. •İslam olmak için inandığı dava uğruna ailesini karşısına alan, maddi açıdan çok zor zamanlar geçiren Najla Hanımefendi'nin hayatını okuyorsun evet.. Peki sen müslüman olmak için bedel ödedin mi?
.
Mü'min olmanın kıymetini anlamayı yabancı bir gözden okumak isterseniz tavsiye ederim .
144 syf.
Kitabı büyük bir heyecanla aldım elime oysa hiçte umduğunu bulamadım. Son rapteye kadar çok büyük bekletideydim. Gördüm ki fazla abartılı gelmiş haberler oysa pembe diziden farksızdı. Üzüldüm açıkçası.
144 syf.
·6/10
Icimdeki huzursuzlugu takip ederek huzuru arayan kadının yaşadıkları..kendi hayatını anlatmis neler yaşadığını.herkese nasip olur InşAllah böyle huzura kavuşmak.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Müslümanlığı seçerken hangi koşullarda hangi mucizeyle seçtiğini merak ettiğim için alıp okudum. Müslümanlığa sonradan geçen birinin Müslümanlığı anlatmasınıda merak ettim açıkçası. Örnek bir Müslümanın karşısına çıkması vesile olmuş çok hoşuma gitti genellikle okuduğum kitaplardaki karakterler vede yurtdışı çıkan Türklerden öyle aman aman islami bir örnek teşkil edecek vasıfta bir olay pek duymamıştım. Biz bilip tam anlamıyla yapmayan bir toplumuz son dönem iyi yönde gidiş var en azından öyle bir intibah içindeyim. Müslümanlığı tercih eden insanları duydugum zaman ne yazık ki Yusuf İslamın (Cat Stevens) şu sözü aklıma gelir. Müslümanlığı Müslümanlardan öğrenseydim müslüman olmazdı.
144 syf.
·Puan vermedi
İslam bizim en güzel yönümüz en güzel bakışımız. Sürekli çevremde islamı tam olarak tanımlayamayan, gerçek manasını idrak edemeyen öğrencilerime Hidayet öyküleri okumalarını tavsiye ediyorum çünkü dışarıdan bir göz şeffaftır naiftir. İslamı en zirveden tanır ve hayatında yaşadığı en ulvi duygu islam olduğu için bize de içimizde olduğumuz nimetin güzelliğini hatırlatır. Bir hidayet öyküsü okuyorsunuz ve nasıl islama bu gözle bakamadım diye kendinizi kınıyorsunuz tabi bir yerden sonra da silkeleniyorsunuz. Dili oldukça akıcı bir çırpıda bitiyor islam ne güzel nimet dedirtiyor. Aslında fıtratı bozulmamış her insan islama bir şekilde ulaşıyor yeter ki irademizi kullanabilelim. Uyanık, rikkatli, şükür halinde olalım. Kitabın en sevdiğim yönü ufak imtihanların üstesinden yalnızca bu güzel dinin eteklerine sıyrılarak nasıl gelindiği. Hele son zamanlarda artan tesettür furyasındaki çığırdan çıkışın yeni müslüman olmuş birinin gözüyle “namaza durmak için üzerime ekstra bir başka parça kıyafet alıyorsam o zaman bu gerçek tesettür değildir” demesi beni etkiledi yine evlenirken islam böyle emretmişse hayallerim varsın olmasın noktasında bir teslimiyet.. Evet evet ülkesinde sadece 3-5 kapalıdan görüyor belki ama irade, kullanılınca muhakkak doğruya yönlendiriyor. Güzeldi bu tarz kitaplar çoğalsın
Beni düşünmeye sevk eden başka bir şey de muhafazakar giyim tarzıydı.

Onurunu ve saygınlığını bu şekilde korumak ve fiziksel görünüşünden ziyade imanı ve aklıyla değer görmek istemeleri kendi seçimleri olamaz mıydı?
... başörtüsü ve kullandıkları sade görünümlü kıyafetler üzerinde düşünmeye başladım.

İslam dini asırlar öncesinden kadını ve erkeği; onurlarını, namuslarını muhafaza etmeleri, böylece yabancıların şehvetinden korunmaları maksadıyla kendilerini sergilemekten men etmişti.

Erdemliliği kişinin hem içinde hem de dışında gerçekleştirmeyi savunan böyle bir anlayışı tanıdığım için çok şanslıydım ve halkın içinde kendimi daha rahat hissedebilmenin yolunu uzun ve bol kıyafetler giymekte buldum.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 99 - Temmuz Yayıncılık
Hiçbir teşekkür ifadesi, bana kalem kullanabilme yeteneğini veren Yaratıcı'ya olan minnetimi yeteri kadar ifade edemez.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 9 - Temmuz Yayıncılık
"Bugün yaptığımız herhangi bir şeyin yarınımız, gelecek günlerimiz üzerinde bire bir etkisi var. Her seçimin bir sonucu vardı. Bugün seçtiğimiz yol, yaptığımız tercih sonumuza doğru uzanıyordu. "
Hiçbir şeyi körü körüne kabul edemezdim.

Gözler kalbe, akla ve ruha açılan pencereler olduğu için sürekli açık tutulmalıydı;
duyulan, okunan ve karşılaşılan şeylerdeki hakikati görmek için kullanılmalıydı.

Müslüman ya da gayrimüslim her kim bana bir şey söylese onu alıp dikkatle incelemeli ve aslını anlamalıydım.
Böylece, her şeyden ben sorumlu olurdum ve kendim dışında suçlayabileceğim bir şey kalmazdı.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 133 - Temmuz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Teksas’tan Hakikate Yolculuk
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146399
Çeviri:
Sena Çiftçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Temmuz Kitap
Bu kitapta “hakikat”e yönelik zorlu, öğretici ve etkileyici bir yolculuğa tanıklık ediyoruz. Teksas’ta başlayıp farklı dönemeçlere uğrayarak gövdeleşen hem fiziksel hem de içsel bir yolculuk bu. Her bir aşaması; arayış, çırpınış ve zorlukların yanı sıra sabır ve teslimiyetin güzel örnekleriyle dolu.
Çarpıcı betimlemelerle resmedilen doğanın, sıra dışı bir ailenin ve çocukluğun, şehir hayatındaki savruluş ve karşılaşmaların, dinsel kıyaslama ve sorgulamaların, yeni dostlar eliyle açılan farklı kapıların, acı ve sevinçlerin eşlik ettiği bu yolculuğa dair anılarını paylaşıyor bizimle Najla Tammy Kepler. Düşündürerek, hüzünlendirerek, gülümseterek aktarıyor yaşamının bir dönemindeki önemli kesitleri. Yalın ve akıcı bir dille yazılmış olması, Teksas’tan Hakikate Yolculuk’a edebî bir boyut ve tat da katıyor.

Kitabı okuyanlar 136 okur

  • Rümeysa Oğuz
  • ruukiyedeğilrukiye
  • Gamze
  • Esra
  • Carpe Diem
  • Ümmü Gülsüm Bulut
  • rabia uçar
  • Zeynep Fırat
  • Esra Kanar
  • Emine Sarıoğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (12)
9
%25.6 (10)
8
%17.9 (7)
7
%7.7 (3)
6
%7.7 (3)
5
%5.1 (2)
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.6 (1)