Temellerin Duruşması

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.061
Gösterim
Adı:
Temellerin Duruşması
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757594032
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı
Bu kitap kendisinden bir yıl sonra doğduğum Cumhuriyetimize adanmıştır. Yakın tarihimizi yalan ve yanlış okutmanın felâketli çelişkileri ve millî birliğimizde yaptığı çatlak ortadadır. Önceki (Osmanlı) devletimizle, Türklüğün son ve sonsuz (Ebed-müddet) devlet olmasını dilediğimiz Cumhuriyet’in manevî temelleri burada karşılaştırılacaktır. Türkiye’de esasen başlamış bulunan restorasyon (onarım) çağına bu kitapta bazı fikir kapılarının açılmasına çalışılacaktır.
Ders kitaplarında okuduğumuz, savaşları, inkılapları,kanunları ezberledigimiz klasik tarihten çok daha farklı objektif ve belgelere dayanan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Kitapta milli mücadele döneminden itibaren yaşanan değişimler adım adım anlatılmış. O dönemde yazılmış kitaplardan da alıntılarla,hatıralarla dönemi gözümüzde canlandırma imkanı sunulmuş. Büyük emekler sarf edilerek 3 yılda yazılmış bu kitabı okuduktan sonra geçmişten geleceğe neler yaşandığı hakkında belli fikirler edindim ve daha çok okumam ve araştırmam gerektiğini fark ettim. Şeyh Edebali'nin de dediği gibi "Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez."


Kitaptan alıntı:

"Art arda gelen ve birbirlerinin temeli olan Selçuklu-Osmanlı-Cumhuriyet dönemlerinin, aynı millet tarafından,Islami-milli öze dayanarak,aynı maddi manevi temeller üzerinde kurulmuştur.

Selçuklu'da Osmanlı'da Cumhuriyet'te ne zaman bu temellerden uzaklaştıksa,devlet ve milletimiz yozlaşmış; halkla devletin arası açılmış, büyük sıkıntılar olmuştur. Son olarak Cumhuriyet'in Milli Mücadele içinde kuruluşu da sağlam Türk-İslam-Hürriyet-Fazilet temellerine dayalı olduğu halde Cumhuriyet'in ilanından sonra, Misak-ı Milli gibi bu temellerden de ayrılma başlamıştır.

Sebebi;Tanzimat'tan beri içine düşürüldüğümüz kültür buhranı, bu buhranın, üç devir (Tanzimat-Meşrutiyet-İlk Cumhuriyet) aydınlarında doğurduğu inanç bunalımıdır. O aydınlar Bati'ya özenerek, öz kültürümüzden kopmayı marifet bilmişlerdir."
Ahmet Kabaklı'nın usta kaleminden yakın tarihe dair yazılabilecek en doğru ve en cüretkar (en azından kanunlar dahilinde) eserlerden biridir zannımca. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde, bir diğer ifadeyle kurtuluş savaşının yorgunluğu henüz devam ederken, yeni bir devlet ve düzen kurulması düşüncesiyle yapılan ve yaptırılan birçok şey muhtelif kaynaklardan ve yabancı görüşlerinden de istifade edilerek açıklanmış. Tabii kitabın esas konusu da bu faaliyetlerin kadim Türk-İslam geleneklerine ve bunca zaman tabir caizse "temel" kabul edilen değerlere karşı durumu. Yazar her hükmü kendisi vermiyor, okuru da düşündürüp kendi fikrini oluşturmasını teklif ediyor. Dolayısıyla yakın tarihe bir de "temeller" zaviyesinden bakmak isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.
Tavsiye üzerine okuduğum bir kitap. Farklı bakış açılarını içinde barındırıyor. Biraz savunmacı ve koruyucu yaklaştığını söyleyebilirim. 20-40 yılları arasında hatalar olduğunu söylüyor. Fakat bu hataları ya ittihat terakkinin sonucu olarak görüyor, ya da hataları ismet inönüye havale ediyor. Sanırım kitabın yazıldığı 1989 yıl ancak buna müsait idi. Şu da bir gerçek ki padişahlar şu an kanunlarla korunmuyor.
Yakın dönem siyasi olaylara bir fikir ve dava insanın gözünden bakılabilecek güzel bir eser ve farklı bakış acıları farklı bir anlatım isteyene
Cumhuriyet tarihini bir de Kabaklı Hoca'dan okuyun derim.
Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bir eser...
İstanbul Hukuk'ta öğrenciyim. Yakın tarih hakkında birbirine zıt fikirler kılıç kalkan oynuyor...Farklı, doğru, belgeye dayanan kitap ve yazar arayışı içerisindeyim... Temellerin Duruşması bu derde deva ender eserlerden... Bir Türk entelektüelin okuması gereken bir kitap...
Kitapta;Burası Türklerin vatanıdır.Burada dil,din, tarih,ve geleneğimize,parlak geleceğe dönük hür düşünce den başka hiçbir safsataya yer yoktur Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları nin öncülük ettiği ve aynı zamanda asker, din adamı, Aydın, esnaf, köylü halkımızın gayretiyle kazanılan millî mücadele mız bir mutluluk ve ülkü çağı bir feragat, fazilet ve hürriyet dönemi olarak ele alınmıştır.
Yakın tarihin bilinmeyen gerçeklerine ışık tutan bir başlangıç kitabı. Tarihe bakışınızı değiştirecek bir baş ucu kitabı. Okunmalı ve üzerinde çokça düşünülmeli
Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK Muhasebe isimli şiirinde ''İnanmıyorum bana öğretilen tarihe.'' der. Ben de hiç bir zaman okuldaki tarih kitaplarının öğrettiklerine körü körüne inanmadım. İşte tam bu noktada yaptığım araştırmalar sonucu okuduğum kitaplardan en kıymetlisidir bu kitap. Tarihe ilgisi olan ve sorgulayan herkesin okuması gereken bir kitap.
Avrupalılaşma :bütün manevi güçlerimizden,imanımızdan,kültürümüzden,yazımızdan,töre ve adetlerimizden koparma eylemleri halinde devlet zoruyla yürütülmüştür.
Bu kitap, yakın tarihimizi yanlış aksettiren bazı kaba yalanları gidermek, doğruları araştırma fikrini milletimize arz etmek maksadıyla yazıldı.
Hatta Bizans ve Avrupa "Müslüman" dediği zaman yalnızca Türkleri kastediyor; savaşta, düşmanlıkta, barışta "İslam aleminin temsilcisi' olarak sadece bizi görüyor.
"Asım'ın Nesli'nde sembolleşen amaç ise şöyle anlatılabilir:Bir yandan Mehmetçiğin alçak gönüllü tabiatında bir yandan da gelişmiş ülkelerin okunuşları seviyesinde aydın ve bilginler olmak. Allah'ın Kur'an'ı ve Peygamberi yolunda saf ve seçkin Müslümanlar olmayı hedeflemek. Halkı düşünmede ve sorumlu icraatta ise Batıyı Batı yapan ilim adamları ile yarışmak. Gerçek Müslümanın hedefi de zaten budur."
"Lozan Muahedesi'nden sonra Ingiltere Avam Kamarasında 'Türklerin istiklâlini niçin tanıdınız' diye yükselen itirazlara Lord Gürzon'un verdiği cevap:
-İşte asıl bundan sonradır ki Türkler bir daha eski savlet ve şevketletine kavuşamayacaklardır. Zira biz onları maneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz..."
Hilafetin ilgası, düşünmeden yapılmış zararlı bir devrim olup elimizdeki "büyük devletlilik" ve İslam liderliği imkânını akıl almaz bir gafletle feda edişimizdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Temellerin Duruşması
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
418
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757594032
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Edebiyat Vakfı
Bu kitap kendisinden bir yıl sonra doğduğum Cumhuriyetimize adanmıştır. Yakın tarihimizi yalan ve yanlış okutmanın felâketli çelişkileri ve millî birliğimizde yaptığı çatlak ortadadır. Önceki (Osmanlı) devletimizle, Türklüğün son ve sonsuz (Ebed-müddet) devlet olmasını dilediğimiz Cumhuriyet’in manevî temelleri burada karşılaştırılacaktır. Türkiye’de esasen başlamış bulunan restorasyon (onarım) çağına bu kitapta bazı fikir kapılarının açılmasına çalışılacaktır.

Kitabı okuyanlar 64 okur

  • İsmail Behçet Koçal
  • İbrahim Okumuş
  • Tolga Temir
  • Gökçen DESTEBAŞ İZCİ
  • Ayşenur Kaya
  • Okuyanyazar
  • Bayındır Han
  • KUMRAL DEDE
  • Özgür Coşkun
  • Mehmet

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%35.5
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%21.2
Erkek
%78.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (5)
9
%25 (6)
8
%20.8 (5)
7
%25 (6)
6
%0
5
%4.2 (1)
4
%4.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0