Temellerin Duruşması

8,2/10  (20 Oy) · 
46 okunma  · 
12 beğeni  · 
947 gösterim
Bu kitap kendisinden bir yıl sonra doğduğum Cumhuriyetimize adanmıştır. Yakın tarihimizi yalan ve yanlış okutmanın felâketli çelişkileri ve millî birliğimizde yaptığı çatlak ortadadır. Önceki (Osmanlı) devletimizle, Türklüğün son ve sonsuz (Ebed-müddet) devlet olmasını dilediğimiz Cumhuriyet’in manevî temelleri burada karşılaştırılacaktır. Türkiye’de esasen başlamış bulunan restorasyon (onarım) çağına bu kitapta bazı fikir kapılarının açılmasına çalışılacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9757594032
 • Yayınevi:
  Türk Edebiyat Vakfı
 • Kitabın Türü:
Şehrazat 
 07 Şub 22:41 · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Ders kitaplarında okuduğumuz, savaşları, inkılapları,kanunları ezberledigimiz klasik tarihten çok daha farklı objektif ve belgelere dayanan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Kitapta milli mücadele döneminden itibaren yaşanan değişimler adım adım anlatılmış. O dönemde yazılmış kitaplardan da alıntılarla,hatıralarla dönemi gözümüzde canlandırma imkanı sunulmuş. Büyük emekler sarf edilerek 3 yılda yazılmış bu kitabı okuduktan sonra geçmişten geleceğe neler yaşandığı hakkında belli fikirler edindim ve daha çok okumam ve araştırmam gerektiğini fark ettim. Şeyh Edebali'nin de dediği gibi "Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez."


Kitaptan alıntı:

"Art arda gelen ve birbirlerinin temeli olan Selçuklu-Osmanlı-Cumhuriyet dönemlerinin, aynı millet tarafından,Islami-milli öze dayanarak,aynı maddi manevi temeller üzerinde kurulmuştur.

Selçuklu'da Osmanlı'da Cumhuriyet'te ne zaman bu temellerden uzaklaştıksa,devlet ve milletimiz yozlaşmış; halkla devletin arası açılmış, büyük sıkıntılar olmuştur. Son olarak Cumhuriyet'in Milli Mücadele içinde kuruluşu da sağlam Türk-İslam-Hürriyet-Fazilet temellerine dayalı olduğu halde Cumhuriyet'in ilanından sonra, Misak-ı Milli gibi bu temellerden de ayrılma başlamıştır.

Sebebi;Tanzimat'tan beri içine düşürüldüğümüz kültür buhranı, bu buhranın, üç devir (Tanzimat-Meşrutiyet-İlk Cumhuriyet) aydınlarında doğurduğu inanç bunalımıdır. O aydınlar Bati'ya özenerek, öz kültürümüzden kopmayı marifet bilmişlerdir."

Yakın dönem siyasi olaylara bir fikir ve dava insanın gözünden bakılabilecek güzel bir eser ve farklı bakış acıları farklı bir anlatım isteyene

Temellerin Duruşması benzeri kitaplar

Kitapta;Burası Türklerin vatanıdır.Burada dil,din, tarih,ve geleneğimize,parlak geleceğe dönük hür düşünce den başka hiçbir safsataya yer yoktur Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları nin öncülük ettiği ve aynı zamanda asker, din adamı, Aydın, esnaf, köylü halkımızın gayretiyle kazanılan millî mücadele mız bir mutluluk ve ülkü çağı bir feragat, fazilet ve hürriyet dönemi olarak ele alınmıştır.

Sait çelik 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İstanbul Hukuk'ta öğrenciyim. Yakın tarih hakkında birbirine zıt fikirler kılıç kalkan oynuyor...Farklı, doğru, belgeye dayanan kitap ve yazar arayışı içerisindeyim... Temellerin Duruşması bu derde deva ender eserlerden... Bir Türk entelektüelin okuması gereken bir kitap...

mehmet tekiner 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cumhuriyet tarihini bir de Kabaklı Hoca'dan okuyun derim.
Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken bir eser...

Sıtkı Öztürk 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihin bilinmeyen gerçeklerine ışık tutan bir başlangıç kitabı. Tarihe bakışınızı değiştirecek bir baş ucu kitabı. Okunmalı ve üzerinde çokça düşünülmeli

Kitaptan 8 Alıntı

ErDeM... 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hatta Bizans ve Avrupa "Müslüman" dediği zaman yalnızca Türkleri kastediyor; savaşta, düşmanlıkta, barışta "İslam aleminin temsilcisi' olarak sadece bizi görüyor.

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 14)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 14)
Şehrazat 
 13 Şub 18:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Asım'ın Nesli'nde sembolleşen amaç ise şöyle anlatılabilir:Bir yandan Mehmetçiğin alçak gönüllü tabiatında bir yandan da gelişmiş ülkelerin okunuşları seviyesinde aydın ve bilginler olmak. Allah'ın Kur'an'ı ve Peygamberi yolunda saf ve seçkin Müslümanlar olmayı hedeflemek. Halkı düşünmede ve sorumlu icraatta ise Batıyı Batı yapan ilim adamları ile yarışmak. Gerçek Müslümanın hedefi de zaten budur."

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 196 - undefined)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 196 - undefined)
Şehrazat 
13 Şub 20:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Lozan Muahedesi'nden sonra Ingiltere Avam Kamarasında 'Türklerin istiklâlini niçin tanıdınız' diye yükselen itirazlara Lord Gürzon'un verdiği cevap:
-İşte asıl bundan sonradır ki Türkler bir daha eski savlet ve şevketletine kavuşamayacaklardır. Zira biz onları maneviyat ve ruh cephelerinden öldürmüş bulunuyoruz..."

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 165)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 165)
Şehrazat 
13 Şub 20:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hilafetin ilgası, düşünmeden yapılmış zararlı bir devrim olup elimizdeki "büyük devletlilik" ve İslam liderliği imkânını akıl almaz bir gafletle feda edişimizdir.

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 191)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 191)
Samet D 
21 Şub 23:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mehmet Rauf
Musul meselesi doğu illeri meselesidir.Vilayeti şarkiye tehlikeye düşerse Türkiye tehlikeye düşer

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 45)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 45)
Samet D 
26 Şub 21:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Islam gazisi olmayan bir kimse Türkün kahramanı da sayılmaz"

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 117)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 117)
Şehrazat 
 13 Şub 21:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ayasofya'nın, şanlı bir zaferden sonra, hiçbir sebep ve hiçbir fayda yokken, tam manasıyla "Karambole" getirilerek camilikten çıkarılması ne yazık ki, şu korkunç anlamı taşımaktadır: "Haçlılığın İslam üzerine zaferi, Yunan'lınin kılıcıyla olmayınca,bu, Fethiye Camii'nin mabetlikten çıkarılması ile sağlanmıştır."

Yani fiilî zafer bizim fakat malesef karanlık temaslarla sağlanan "diplomasi zaferi" onlarındır. Tıpkı Lozan'da "Misak-ı Milli'den" verdiğimiz tavizlere,tıpkı Hilafetin İngiliz çıkarlarına feda edilmesine benzeyen garip bir bahşiştir.

Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 203 - undefined)Temellerin Duruşması, Ahmet Kabaklı (Sayfa 203 - undefined)