Tenbihü'l Gâfilîn Bostanü'l Arifin

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
389 gösterim
İnsanlara doğru yolu göstermeleri, hal ve hareketleri ile örnek olmaları Allah celle celaluhu dostlarının belli başlı vasıflarıdır.

Aynca, Allahü Teala'nın rızası için insanların dertleri ile dertlenmeleri ve fedâkârlıkları onların şânındandır. Onlar, peygamberlerden sonra seçilenler sınıfındandır. Bir rehber elinde yetişerek silsile yoluyla Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem'e kadar gitmeleri; nerede ve hangi memlekette yetişirlerse yetişsinler, onları tek bir kaynağa bağlamıştır. Sultanlar, padişahlar doğruyu onlarla bulmaya çalışmışlar, mânevi sultanın onlar olduğunu görmüşler, onların nasihatleri ile devlete, millete ve insanlığa faydalı olmaya çalışmışlardır. Onlar, duâ ordularının kumandanları ve dertlerin manevî tabibleridir. On beş asırdır müslümanlara rehberlik etmiş, onlara doğruları öğretmiş, kendileri de eksiksiz islâmî bir hayat yaşamış olan İslâm âlimleri ye Evliyâ'yı kiramdan olan büyük zatlar sohbet ve nasihatlerini yazdıkları çok kıymetli eserlerinde gelecek nesillere hediye etmişlerdir. İyi insanların hayatları Öğrenildikçe, iyilerin adedi artacaktır. Mazisini, büyüklerini tanıyamayan çocuklar, gençler ve yaşları ilerlemiş insanlar, büyüklüklere talip olamazlar. İnsanların çeşitli buhranlara, bunalımlara, ruhî sıkıntılara maruz kaldıkları asrımızda büyük insanların yaşayış tarzları, tavsiye ve nasihatları, hal ve hareketleri, kerametleri, hem zevk ve ibret almaya,hem de uyanmaya sebep olacaktır.

Kitaptan 5 Alıntı

Hatice bülbül 
13 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Gece uzundur, onu uyku ile kısaltma.
Gündüz ise aydınlıktır, onu günâhlarla karartma."

Tenbihü'l Gâfilîn Bostanü'l Arifin, Ebu'l-Leys Semerkandî (Sayfa 41)Tenbihü'l Gâfilîn Bostanü'l Arifin, Ebu'l-Leys Semerkandî (Sayfa 41)
Hatice bülbül 
24 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Dili Tutmak
Peygamberimizin, "Dilini tut!" şeklindeki buyruğu."Ağzını sadece hayırlı söz söylemek için aç!"demektir.Yani, ya hayırlı bir söz söyle de kendine yarar sağla veya susta selâmete er.Çünkü selâmet, susmaktır.

Tenbihü'l Gâfilîn Bostanü'l Arifin, Ebu'l-Leys Semerkandî (Sayfa 292)Tenbihü'l Gâfilîn Bostanü'l Arifin, Ebu'l-Leys Semerkandî (Sayfa 292)