Tenten'in Maceraları-20 Tenten Tibet'te

10,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
17 gösterim
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  9789751025913
 • Çeviri:
  Ela Güntekin
 • Yayınevi:
  Mandolin Yayıcılık
 • Kitabın Türü:

- SPOILER -

Tenten, Kaptan Hadok ile beraber bir otelde dinlenmektedir. Akşam Kaptan ile satranç oynarken masada uyuyakalır ve rüyasında Çin'de tanıştığı Çang'ı görür. Rüyasında Çang yaralıdır ve yardım istemektedir. Ertesi gün de uzun zaman sonra Çang'tan mektup alır. Mektupta Çang Tenten'i ziyaret edeceğini söylemektedir. Ancak daha sonra Çang'ın bir uçak kazası geçirdiğini gazeteden okur. Rüyasında sağ olduğunu gördüğü için de Tenten Çang'ın yardımına gitmeye ve onu aramaya karar verir. Kaptan Hadok başta karşı çıksa da Tenten'i yalnız bırakmaz. Çang gerçekten de kazadan kurtulmuş ve Yeti'nin esiri olmuştur. Tenten hem karla, hem dağlarla, hem de Yeti ile mücadele ederek arkadaşını kurtaracaktır.

- SPOILER -

Herge'nin Tenten serisindeki en güzel hikayelerinden biri. Kaptan Hadok da yine formunda.

Uzel 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okumayı öğrenmemle birlikte hayatıma giren çizgi romanlar arasında tartışmasız bir numaram Tenten'dir. İlkokulda olduğum yıllarda, hemen her semtte silindirik kiosklar vardı. Gazete ve derginin yanı sıra, siyah-beyaz basılmış cep boy çizgi romanlar satarlardı, her ciltte bir macera. Annemle ne zaman önünden geçsek, mutlaka bir tane aldırırdım. Süpermen, Lorel&Hardi ve Tenten en sevdiklerimdi. Okumayı bitirdikten sonra, bazen canım sıkıldığında ve artık koca çocuk olduğum için boyama kitabım olmadığından, saman kağıda basılan bu çizgi romanlarımın her karesini boyamak çok hoşuma giderdi.

İlkokul çağındaki çocuklara okuma alışkanlığı vermek için çizgi romanlar bence harika. Onları, ne kadar ince ve basit olsa da, bütünüyle resimsiz kitaplar okumak zorunda bırakmak, sadece antipati uyandıracaktır diye düşünüyorum. Bırakın çizgi roman okusunlar ve böylece, ileride resimsiz kitap okuduklarında, cümleler onların zihninde kendiliğinden resme dönüşecektir.