Tenten'in Maceraları-9 Altın Kıskaçlı Yengeç

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
9 gösterim
Küçükken çok normal kabullendiğim bir şeydi Altın Kıskaçlı Yengeç. Çocukken okumuş, berisine çok takılmamıştım. Ama Herge’nin çıraklık dönemini yavaş yavaş arkasında bıraktığı yıllarda, yani 1940-41 seneleri arasında basılan, 41’de renksiz, 43’te renkli olarak kitaplaştırılan Altın Kıskaçlı Yengeç uyuşturucu ticareti, bu ticaretin siyasal izdüşümleri, bunun sonucunda oluşan komplo ile ilgilidir. Üstüne üstlük tüm bunlar yaşanırken, her şeyin merkezinde bir de Hadok’un alkol problemleri işlenir. Tenten’le Hadok bir ara yanlışlıkla kafa olur, beraber şarkı söylerler; ondan bir saniye önce baya silahlı çatışma içindedirler… Baya serttir yani Altın Kıskaçlı Yengeç ama size hiç öyle hissettirmez. Bu konuda bir acayiptir anlayacağınız.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  9789751022646
 • Çeviri:
  Ela Güntekin
 • Yayınevi:
  Mandolin Yayınları
 • Kitabın Türü:

- SPOILER -

Tenten, Milu ile beraber uyuşturucu kaçakçılarının peşine düşer ve sonunda çetenin liderini yakalar.

- SPOILER -

Herge, bana göre, bu hikayeyi yazarken yapacağı en doğru işlerden birini yaptı ve Kaptan Hadok karakterini yarattı. Genel olarak da hikayenin kurgusunun başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

- KAPTAN HADOK İÇİN SPOILER -

Kaptan, yer aldığı bu ilk macerada alkole düşkünlüğünden dolayı aciz, kendi gemisine bile kaptanlık yapamayan biri olarak tasvir edilmiş. Herge'nin ilerleyen maceralarda bu hatadan vazgeçmesi yerinde bir karar olmuş.

- KAPTAN HADOK İÇİN SPOILER -