Tepetaklak (Tersine Dünya Okulu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.897
Gösterim
Adı:
Tepetaklak
Alt başlık:
Tersine Dünya Okulu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755708591
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Patas Arriba - La Escuela Del Mundo Al Revés
Çeviri:
Bülent Kale
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınevi
Baskılar:
Tepetaklak
Tepetaklak
Eduardo Galeano insan onurunun, erdemliliğin, adalet duygusunun ve toplumsal belleğin yağma, talan, çıkar ilişkileri ve emperyal politikalarla alaşağı edildiği günümüzün “tepetaklak” dünyasında ayakta durmamız için kılavuzluk etmeyi sürdürüyor.
Yeni dünyayı saran belleksizleşme sendromuna keskin kalemiyle savaş açan Galeano, Meksikalı gravür ustası José Guadalupe Posada’nın kışkırtıcı tasvirleriyle zenginleşen Tepetaklak – Tersine Dünya Okulu’nda adaletsizliğin, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin temel ilkelerini; dünyamızı tahrip edenlerin dokunulmazlık kalkanını; iletişimsizliğin ve tüketimin yayılma stratejilerini; suçlu yaratma ve kitleleri köleleştirme sanatını yine benzersiz üslubuyla ele alıyor.
Okurunu ise çığırından çıkmış dünyayı eski haline döndürebilme umuduyla keyifli bir suça, unutturulmaya çalışılan tarihsel olayları ifşaya ortak ediyor.
20-30 sayfalık bir kaynakçaya sahip olan, dünya üzerinde yapılan adaletsizlikleri tek tek anlatan değeri büyük bir kitap. Çok akıcı, keskin cümlelerle izah ediliyor sorunlar. Yoksullar, suçlular, kapitalizm ve komünizm, devrimler, rejim değişiklikleri... Daha sayamadığım birçok konuya samimiyetle değinilmiş. Çocuk istismarı, kadınlara davranış, dayak, hırsızlık, ahlaksızlık, kültürel değerlerin yıkılması gibi günümüzün en önemli konuları da sebepleriyle anlatılmış. Bu kitap hem ironileriyle hem de sert çıkışlarıyla farklı bir yere sahip oldu gözümde. Yazarın siyasi görüşünü bilmiyorum ancak kültürel değerlerin yozlaşmasından rahatsız olması artı puan demektir.
MUHTEŞEM!
Sanırım hayatım boyunca okuduğum en sağlam, en iyi kitap. Kitap demeye dilim varmıyor zira hergün içerisinde olduğumuz hayatın ta kendisini Latin Amerika merkezli anlatıyor Eduardo Galeano. Bu kitap MEB tarafından zorunlu olarak okutulmalı, tüm gençlerimiz bilmeli-okumalı,yoksullara ücretsiz dağıtılmalı, kimse bu kitaptan mahrum kalmamalı.
Hergün,her an yaşıyoruz kitapta yazanları. Ama emin olun en yakın arkadaşınız bile size bu kadar dürüst değildir. Balyoz gibi kitap. Ve bu kitap 1988 yılında yazılmış.O 30 yıllık süreçte değişen hiçbir şey yok. Liyakatsizlik,cinayetler, toplumsal ayrışmalar,şiddet, savaşlar, hilebazlar, adaletsizlik, çimentodan çalan müteahhitler, bürokrat görünümlü mafya babaları, yoksulluk, vergi kaçırma vb. birçok buna benzer olaylara her an her dakika maruz kalıyoruz, yaşıyoruz . Evet bu kitap 1988 yılında yazılmış ve tam olarak bunları anlatıyor. Kitapta, -vefat eden yazarımız - Latin Amerika'dan bahsediyor fakat illaki benzer şeyler göreceksiniz.Harika, olağanüstü, muhteşem bir kitap. Kendinize hem iyilik hem kötülük yapın ve bu kitabı okuyun.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.982 Oy)19.915 beğeni45.626 okunma3.573 alıntı192.776 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.737 Oy)9.700 beğeni27.249 okunma2.012 alıntı126.122 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.781 Oy)8.395 beğeni24.027 okunma960 alıntı95.803 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.292 Oy)6.645 beğeni17.681 okunma2.986 alıntı90.376 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.131 Oy)13.962 beğeni36.178 okunma3.799 alıntı153.736 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.912 Oy)6.025 beğeni20.633 okunma923 alıntı107.271 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.937 Oy)9.207 beğeni30.243 okunma926 alıntı146.629 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.249 Oy)9.245 beğeni27.608 okunma2.938 alıntı121.681 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.738 Oy)8.199 beğeni22.315 okunma4.572 alıntı136.985 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.005 Oy)11.801 beğeni29.637 okunma1.687 alıntı154.941 gösterim
Tepetaklak,hayatımda okuduğum cümleleri balyoz etkisi yapan,bu kadar da olmaz dediğim her şeyin tam da o kadar olduğunun farkına varmamı sağlayan,kafamın acımasına sebep olan nadir kitaplar arasındadır.Bu yüzden kendisi incelenmeyi değil her gün okunmayı hatta okullarda ders kitabı olarak okutulmayı hak ediyor.Yazar tersine dünyada “dünyanın vicdanı”olarak tanınıyor.Kitabının ise vicdana,adalete,sömürüye,insan haklarına,toplum bilincine,tarihe,dünyada gelmiş geçmiş her ideolojeye karşı yaşamın her zerresiyle kutsal olduğunu hatırlatan sarsıcı bir tarafı var.
Vicdanımızı gömdüğümüz kör kuyudan aydınlığa çıkarmak ve bilincin bizi uyandırabilmesi için Eduardo Galeona bize iyi gelecek.
20-30 sayfalık bir kaynakçaya sahip olan, dünya üzerinde yapılan adaletsizlikleri tek tek anlatan değeri büyük bir kitap. Çok akıcı, keskin cümlelerle izah ediliyor sorunlar. Yoksullar, suçlular, kapitalizm ve komünizm, devrimler, rejim değişiklikleri... Daha sayamadığım birçok konuya samimiyetle değinilmiş. Çocuk istismarı, kadınlara davranış, dayak, hırsızlık, ahlaksızlık, kültürel değerlerin yıkılması gibi günümüzün en önemli konuları da sebepleriyle anlatılmış. Bu kitap hem ironileriyle hem de sert çıkışlarıyla farklı bir yere sahip oldu gözümde. Yazarın siyasi görüşünü bilmiyorum ancak kültürel değerlerin yozlaşmasından rahatsız olması artı puan demektir. ^^ Neyzen Tevfik okumayı sevenler, Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini'nden sonra hicviye arayanlar için önerebilirim. :)
Tersine Dünya okulu eğitim kurumlarının en demokratiğidir.Giriş sınavı gerektirmez,kayıt parası alınmaz, derslerini bedava verir .....
Bu okul bir biçimde insanlık tarihi boyunca ilk kez evrensel iktidarı ele geçiren sistemin kendisinden doğmuştur.
Tersine Dünya okulunda, kurşun su üstünde kalmayı öğrenir,mantar suya varmayı, yılanlar uçmayı ve bulutlar yollarda sürünmeyi...
"Tersine Dünya" evet, kitabın mottosu sanırım budur. Dünyanın her yerinde adaletsizlik kol geziyor. Galeano'da kitabında tüm bu adaletsizlik ve insanlık mantığıyla uyuşmayan uygulamaları incelemiş. Özellikle globalleşen, emperyalizmin batağındaki dünyanın acaip ve adaletsiz halleri yazarın başarılı anlatımıyla bizlerle buluşuyor. Galeano'nun bakış açısından özellikle hükümetler, küresel şirketler, bankalar güdüme konuluyor. Çevre felaketlerinin, yoksulluğun, insan onurunu yok eden haksızlıkların ve buna sebep olanların dünyayı götürdüğü felaketler açık bir şekilde anlatılmış. Kitabın son bölümlerinde ise Siber toplum anlayışına doğru giden dünya'nın gelecekteki muhtemel? kötü hali de yazar tarafından detaylıca açıklanmıştır.
Eduardo Galeano'nun en çok sevdiğim kitabı diyebilirim. Bu dünya nasıl dönüyor sorusunun cevabı adeta. İnsanın acizliğine bazen gülüp bazense üzülüyorsunuz. Dünya gerçeklerinin ne kadar gerçek olduğunu mükemmel şekilde anlatmış yazar.

"Plastik zevkler, plastik düşler. Televizyonun herkese vaat ettiği, ama çok az kişiye bahşettiği bu cennet, plastik. "
Yazarımız Eduardo Galeano dünyada halihazırda ziyadeleşen adaletsizliğin, cinsiyetçiliğin ve ırkçılığın ana kaidelerini muhtelif yönleriyle ele almış, Ayrıca insanların köleleştirilmesi,yine onların tekdüze bir hayata sevk edilmesi ve insanları kendi istedikleri yönde manipüle etme gibi hususlara keskin bir bakış atmış.Kitabı genel itibarıyla güzel buldum, bu gibi hususlarda bilgi sahibi olmak isteyenler okuyabilirler.
Eduardo Galeano yaşanan, yaşanmış ve yaşamaya devam edecek olan olayları okadar açık ve okadar net belirtmiş altını çize çize üstüne basa basa bağıra bağıra anlatmış ki. Bu dünyanın düzenini Bu dünyadaki açlığı yoksulluğu ve bunların nedenlerini öyle güzel sermişki insan önüne sayfa sayfa yaprak yaprak ancak o kadar olur hani. Çokcuk işçilerden yüz yıllardır yaşanan olaylardan öyle güzel bahsetmiş ki bu bahsi geçen olaylar bu gisiş ile yüz yıllar daha yaşayacak yaşanacak. Çağımızın plastikliğinden öyle güzel dem vurmuş ki. Plastik aşklar, plastik istekler ve hayalleri plastik olmuş insanlardan. Uyuyalım güzel dünyamın güzel insanları hiç uyanmayalım Tüketelim taki kendimizi tüketene dek tüketelim yallerimizi varımızı yoğumuzu Tanrımızı tüketelim başkalarının Tanrılarına sövelim. Dünyada eşitlikten tek bir stadyumda bahsetmiş bakıldığı zaman okadar doğru ki sadece bahsi heçen stadyum fakat diğerleri hariç. Bakış açıları öyle hoş ki ve o kadar acı ki insan yüreği acıyor doğrusu.
Kadınlar pıtlantalar taksınlar beş taşlar on taşlar
Gerdanları zümrüt yakut dolsun
Erkekler öyle roleksler bilmem neler
Öyle afilli markalar ceketler giysinler
Ve afrikada bir çocuk öldürülsün
Sonrasında gelin hep birlikte
Afrikada çocuklar öldürülmesin
Kolombiada öldürülmesin
Dünyada çocuklar öldürülmesin diyelim
Nazım’dan dem vuralım pankartlar boyu
Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler diyelim
Boyumuza elmaslar ellerimizde yakutlar
Üzerimizde altından çeketlerle
Hep birlikte söyleyelim.......
"Yoksullara yiyecek verdiğimde bana aziz diyorlar" diyordu Brezilyalı Piskopos Helder Cámara, " neden yiyecekleri olmadığını sorduğumda ise bana komünist diyorlar. "
Eduardo Galeano
Sayfa 310 - Sel Yayınları
"İkinci Dünya Savaşı'nda, pek çok Kuzey Amerikalı siyah Avrupa'daki savaş meydanlarında öldü. Bu arada ABD Kızılhaçı, yatakta yasaklanan karışımın, kan nakli yoluyla gerçekleşmesini engellemek için siyahların kanının beyazlara verilmesini yasaklıyordu."
Eğer uyuşturucu endüstrisi, ölüme sebebiyet verdiği için yasaklanıyorsa, hepsinden daha öldürücü olan silah endüstrisi neden yasaklanmıyor?
Eski bir Türk atasözünün dediği gibi, veresiye içen iki kere sarhoş olur.
Eduardo Galeano
Sayfa 252 - Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tepetaklak
Alt başlık:
Tersine Dünya Okulu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755708591
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Patas Arriba - La Escuela Del Mundo Al Revés
Çeviri:
Bülent Kale
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayınevi
Baskılar:
Tepetaklak
Tepetaklak
Eduardo Galeano insan onurunun, erdemliliğin, adalet duygusunun ve toplumsal belleğin yağma, talan, çıkar ilişkileri ve emperyal politikalarla alaşağı edildiği günümüzün “tepetaklak” dünyasında ayakta durmamız için kılavuzluk etmeyi sürdürüyor.
Yeni dünyayı saran belleksizleşme sendromuna keskin kalemiyle savaş açan Galeano, Meksikalı gravür ustası José Guadalupe Posada’nın kışkırtıcı tasvirleriyle zenginleşen Tepetaklak – Tersine Dünya Okulu’nda adaletsizliğin, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin temel ilkelerini; dünyamızı tahrip edenlerin dokunulmazlık kalkanını; iletişimsizliğin ve tüketimin yayılma stratejilerini; suçlu yaratma ve kitleleri köleleştirme sanatını yine benzersiz üslubuyla ele alıyor.
Okurunu ise çığırından çıkmış dünyayı eski haline döndürebilme umuduyla keyifli bir suça, unutturulmaya çalışılan tarihsel olayları ifşaya ortak ediyor.

Kitabı okuyanlar 56 okur

 • Mehmet D.
 • Abdurrahman
 • Deniz Gürbey
 • mrtdgdvrn

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.7 (1)
9
%0
8
%3.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0