Tersi ve Yüzü

7,6/10  (32 Oy) · 
110 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.405 gösterim
"Brice Parain, sık sık, yazdıklarımın en iyisini bu küçük kitabın içerdiğini ileri sürer... Hayır, aldanıyor, çünkü deha bir yana bırakılırsa, insan yirmi iki yaşında yazı yazmasını pek bilemez. Ama Parain'in söylemek istediğini anlıyorum.Bu acemice sayfalarda, sonradan yazdıklarımdakilerden daha çok gerçek aşk bulunduğunu söylemek istiyor, haksız da değil... Bu sayfaların yazıldığı zamandan beri, yaşlandım, çok şeyler görüp geçirdim. Sınırlarımı, sonra hemen hemen bütün zayıflıklarımı tanıyarak kendi hakkımda bilgi edindim... Herkes gibi ben de düşlerim bazı bazı. Ama iki sakin melek onun eşiğinden hiçbir zaman geçirmediler beni; biri dostum yüzünü gösterir, öbürü düşmanın suratını. Evet, bütün bunları biliyorum, aşkın neye patladığını da öğrendim ya da aşağı yukarı. Ama yaşamın kendisi hakkında, "Tersi ve Yüzü"nde acemice söylenenden daha fazlasını bilmiyorum."
-Albert Camus-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789755103235
 • Orijinal Adı:
  L'envers Et L'endroit
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
esm. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

22 yaşında bir insanı günümüz yaşıtlarına göre kıyasladığımızda ağzı açık bırakacak ama kendi içinde yaşına uygun bir ölçüde olduğuna inandığım bir kitabı ele almıştır. bir camus, değil 22 ,18 yaşında bile bunları dile getirebilirdi herhalde diye düşündürmüştür, o yüzden bu yaş değerlendirmesini akranlarında değil camus'nun içinde yapmak lazım gelir.
diğer kitaplarına zemin hazırlığının ruhunu hissettim mi? fazlasıyla. camus'nun kendini ilanı da diyebiliriz belki bu baş ve ilk yapıta. kekremsi bir umursamazlığın temelini bu kitapta işte tam da şu paragrafta yansıtmıştı; ''...kahramanlarımın 'büroda geçirdiğim saatler olmasaydı, halim ne olurdu?’ ya da ‘karım öldü, ama, bereket versin ki, tamamlanacak bir sürü evrak var yarına,’ diye konuşacakları romanlar yazmak gelir hep içimden.”
toyluğunu sadece ve sadece dikkatle okuduğum zaman dilimlerinde kendini hunharca aktarma dürtüsünde hissettim. dolmuştu da tüm güzel kelimeler bir araya gelmişti sanki. aslında bu noktada da camus karakteri dökülüyordu sokaklarımıza. yine bir uçlarda yaşama, yine bir benim grim yok edası hakimdi. ''yaşama umutsuzluğu yoksa, yaşama aşkı da yoktur.'' cümlesi ve daha bu tarzdaki onlarca cümle ile siyah ve beyazı gri yapmadan yansıtmıştı, bu devrim midir? bir başkaldırı olduğu kesin. sizi soktuğu yahut zaten orada olduğunuzu hissettirdiği bataklıktan çok küçük nüanslarla çıkarmasını yine bu zıt ruh haliyle bilmiştir.
peki kimler mi okumalıdır? nüansları yakalamak isteyenler, karamsarlık çukuruna girince o çamurlardan merdiven yapabilecekler.

İlknur Burcu Keser 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Albert Camus kitabı henüz yirmi iki yaşındayken yazmıştır. Kitap, daha çok öyküye benzeyen beş denemeden oluşuyor. Daha sonra yazacaklarının ana hatlarını oluşturan bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Camus'yü yazmaya yönelten düşünce kitapta geçen bir tümceden anlaşılıyor aslında. "Birdenbire anlar ki yarın da böyle olacaktır, öbür gün de, bütün öteki günler de. Bu çaresiz buluş ezer onu. İşte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadığından öldürür insan kendini ya da, gençse, tümceler yapar bunlarla." diyor Camus. Yani "ölüm" yerine yazmayı seçiyor. "Düşüş" ve "Sürgün ve Krallık" adlı kitaplarıyla karşılaştırınca "tersi ve yüzü" çok daha hafif bir kitap.

"Dünyanın bu tersiyle yüzü arasında bir seçim yapmak istemiyorum, seçmesini sevmem!
İnsanlar AÇIK GÖRÜŞLÜ ve ALAYCI olmanızı istemiyorlar. Bu 'sizin iyi olmadığınızı gösterir' diyorlar..."
(sayfa 70)

Bu 70 sayfalık kitapta toplanmış kısa hikayecik türünde denemeleri Camus, 22 yaşındayken yazmış. Kendince yine insanları, yaşamı, ölümü sorgulamış. Okurken bazı yerlerde dağımış, dikkatim bazı yerlerde tekrar toparlanmıştı.
Ben Camus değince Düşüş ,Yabancı vr Veba diyorum, bu üç kitap da çok iyiydi.

Hüseyin Düver 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yaşlılıkla ilgili ilk öykü özellikle beni etkiledi. Yaşlıların o toplumdan yalıtılmışlıkları, sözlerinin dinlenmemesi umursamadan bir kenara bırakılışları ve hatta yük görülmelerini kısa kısa insan manzaralarıyla çok iyi betimlemişti. Bir solukta okuduğum bir kitap oldu.

Şerife Şeyma Keser 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

"Birdenbire anlar ki yarında böyle olacaktır, öbür gün de ve tüm öteki günler de. Ve bu çaresiz buluş ezer onu. Işte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadığı için öldürür insan kendini ya da gençse tümceler yapar." Aynı Camus'un yirmili yaşlarında yaptığı gibi..

şengül şahin 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 94 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı kitapları ilk okuduğumuz zaman tanıyamayız. Zaman zaman tekrar buluşmak gerekir. Tersi ve Yüzü'de öyle oldu benim için. Mutlaka tekrar okumayı istediğim kitaplardan. Oldukça güzeldi.

ALEYNA YILMAZ 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Müthişti.Adamın denemesinde bile ayrı bi tat var.Yazar anlatmak istedigi düşünceleri hikayeler üzerinden anlatmış.Olur da kitaba rastlarsaniz.Alın okuyun yani.

Sefa Kumru 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Albert Camus'nün ilk yapıtı beş denemeden oluşuyor. Denemeler zor fakat sonraki yapıtları bunun üzerine inşa etmiş yazar.

Damla. 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap yazarın 20'li yaşlarda yazdığı denemelerden oluşuyor. Ama o yaşlarda dahi nasıl büyük bir yazar olacağının ıspatı gibi. Kitap bittiğin de bunları 2o'li yaşlarda toy bir gencin yazıdğına inanamayacaksınız.
Zaten kısa bir kitap olduğu için içeriğinden bahsetmek istemiyorum. Ama içinizde bir yerlere dokunacağından eminim.
Bu arada Tersi ve Yüzü benim okuduğum 2. Camus kitabı ve kendime durup soruyorum neden bu kadar geç kaldın diye?
Kesinlikle herkesin okuması gereken yazarlardan.
Tersi ve Yüzü ile birlikte Okuma Şenliği kapsamındaki ilk kitabımı da bitirmiş bulunuyorum (:

Aslı T. 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın ilk kitabı imiş, 22 yaşında yazmış. Kitap ilginç, neredeyse kitabın yarısında bu kitabın Camus'un eserleri arasındaki yeri ve önsöz yer alıyor. Daha sonra hikâyeler geliyor.

Benim gibi olay örgüsünden çok yazarın içsel konuşmalarını sevenler için zevkle okunabilecek bir kitap. Yaşlanmak üzerine insanın içini acıtan tespitleri çok başarılı.

Basit bir dille derin düşüncelerin içine çeken bir anlatımı var...

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

eso.okur 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu saat "evet"le "hayır" arasında bir aralık, bir duraklama gibi olduğuna göre; yaşama umudunu, yaşama tiksintisini başka saatlere bırakıyorum.

Tersi ve Yüzü, Albert CamusTersi ve Yüzü, Albert Camus
seher 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük yüreklilik, ölüme olduğu gibi ışığa da gözlerimizi kırpmadan bakabilmektir. Sonra, insanı yiyip bitiren yaşama aşkından bu gizli umutsuzluğa götüren bağı nasıl anlatmalı?

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 70)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 70)
seher 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoksullukta bir yalnızlık vardır, ama her nesneye değerini veren bir yalnızlık.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 41)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 41)

Tüm devinimlerimle dünyaya, tüm acımam ve tüm minnetimle insanlara bağlıyım. Dünyanın bu tersiyle yüzü arasında bir seçim yapmak istemiyorum, seçmesini sevmem. İnsanlar açık görüşlü ve alaycı olmamızı istemiyorlar. “Bu sizin iyi olmadığınızı gösterir,” diyorlar. Ben arada bir ilişki göremiyorum.

Tersi ve Yüzü, Albert CamusTersi ve Yüzü, Albert Camus

Ölüm herkesin başında, her an her yerde... Ama herkesin ölümü kendine göre...
Olsun, güneş gene de ısıtıyor kemiklerimizi.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 38)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 38)
Noir 
20 Şub 00:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi biliyorum ki yanılıyorum, benimsenilmesi, tanınması gereken sınırlar vardır. Yaratırsa böyle yaratır insan. Ama sevmenin sınırı yoktur ve ben her şeyi kucaklayabildikten sonra, iyi sarılamasam da ne çıkar?

Tersi ve Yüzü, Albert CamusTersi ve Yüzü, Albert Camus
seher 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle ya yolculuğun değerini oluşturan şey korkudur. Yolculuk, benliğimizdeki bir tür iç dekoru yıkar. Hile yapmak yani büro ve şantiye saatlerinin ardına gizlenmek olanaklı değildir artık. Bu yüzden kahramanlarımın, bürodaki saatlerim olmasaydı halim ne olurdu ya da karım öldü ama bereket versin ki tamamlanacak bir sürü evrak var yarına diye konuşacakları romanlar yazmak gelir hep içimden.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 63)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 63)
Damla. 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- .. yarın herşey değişecek, yarın. Birdenbire anlar ki yarın da böyle olacaktır, öbür gün de , tüm öteki günler de. Ve bu çaresiz buluş ezer onu. İşte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadıgı için öldürür insan kendini ya da , gençse, tümceler kurar.
-Böyle işte, dünyanın derin anlamını duyar gibi olduğum her seferde, onun bu basitliği şaşırttı beni.
- Karşılaşılan her varlık, bu sokağın her kokusu, her şey, her şey sonsuzca sevmeye bir bahane benim için.. - artık yalnız olmasını bilmeyen kişi için bir o kadar dayanak.
- Yaşam umutsuzluğu yoksa yaşama aşkı da yoktur.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (tersi ve yüzü)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (tersi ve yüzü)
Hüseyin Düver 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Sinemaya gitmek için bırakılan bir kadın. Artık sözleri dinlenmeyen bir yaşlı adam. Hiçbir işe yaramayan bir ölüm. Sonra öbür yanda dünyanın tüm ışığı. Ne çıkar insan her şeyi kabul ettikten sonra? Birbirine benzeyen, gene de farklı olan üç yazgı söz konusu. Ölüm herkesin başında ama herkesin ölümü kendine göre. Olsun güneş yine de ısıtıyor kemiklerimizi.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 38)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 38)
Esra B. 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Masal anlatmasınlar bize. Ölüm mahkumu için. "Topluma borcunu ödeyecek," demesinler, "Kafası kesilecek," desinler. Hiç önemli değilmiş gibi görünüyor. Ama ufak bir ayrım var arada. Hem sonra, yazgılarının gözünün içine bakmayı yeğ tutan insanlar da vardır.

Tersi ve Yüzü, Albert CamusTersi ve Yüzü, Albert Camus
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 57 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.