Tersi ve Yüzü

7,7/10  (39 Oy) · 
137 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.553 gösterim
"Brice Parain, sık sık, yazdıklarımın en iyisini bu küçük kitabın içerdiğini ileri sürer... Hayır, aldanıyor, çünkü deha bir yana bırakılırsa, insan yirmi iki yaşında yazı yazmasını pek bilemez. Ama Parain'in söylemek istediğini anlıyorum.Bu acemice sayfalarda, sonradan yazdıklarımdakilerden daha çok gerçek aşk bulunduğunu söylemek istiyor, haksız da değil... Bu sayfaların yazıldığı zamandan beri, yaşlandım, çok şeyler görüp geçirdim. Sınırlarımı, sonra hemen hemen bütün zayıflıklarımı tanıyarak kendi hakkımda bilgi edindim... Herkes gibi ben de düşlerim bazı bazı. Ama iki sakin melek onun eşiğinden hiçbir zaman geçirmediler beni; biri dostum yüzünü gösterir, öbürü düşmanın suratını. Evet, bütün bunları biliyorum, aşkın neye patladığını da öğrendim ya da aşağı yukarı. Ama yaşamın kendisi hakkında, "Tersi ve Yüzü"nde acemice söylenenden daha fazlasını bilmiyorum."
-Albert Camus-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789755103235
 • Orijinal Adı:
  L'envers Et L'endroit
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
esm. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

22 yaşında bir insanı günümüz yaşıtlarına göre kıyasladığımızda ağzı açık bırakacak ama kendi içinde yaşına uygun bir ölçüde olduğuna inandığım bir kitabı ele almıştır. bir camus, değil 22 ,18 yaşında bile bunları dile getirebilirdi herhalde diye düşündürmüştür, o yüzden bu yaş değerlendirmesini akranlarında değil camus'nun içinde yapmak lazım gelir.
diğer kitaplarına zemin hazırlığının ruhunu hissettim mi? fazlasıyla. camus'nun kendini ilanı da diyebiliriz belki bu baş ve ilk yapıta. kekremsi bir umursamazlığın temelini bu kitapta işte tam da şu paragrafta yansıtmıştı; ''...kahramanlarımın 'büroda geçirdiğim saatler olmasaydı, halim ne olurdu?’ ya da ‘karım öldü, ama, bereket versin ki, tamamlanacak bir sürü evrak var yarına,’ diye konuşacakları romanlar yazmak gelir hep içimden.”
toyluğunu sadece ve sadece dikkatle okuduğum zaman dilimlerinde kendini hunharca aktarma dürtüsünde hissettim. dolmuştu da tüm güzel kelimeler bir araya gelmişti sanki. aslında bu noktada da camus karakteri dökülüyordu sokaklarımıza. yine bir uçlarda yaşama, yine bir benim grim yok edası hakimdi. ''yaşama umutsuzluğu yoksa, yaşama aşkı da yoktur.'' cümlesi ve daha bu tarzdaki onlarca cümle ile siyah ve beyazı gri yapmadan yansıtmıştı, bu devrim midir? bir başkaldırı olduğu kesin. sizi soktuğu yahut zaten orada olduğunuzu hissettirdiği bataklıktan çok küçük nüanslarla çıkarmasını yine bu zıt ruh haliyle bilmiştir.
peki kimler mi okumalıdır? nüansları yakalamak isteyenler, karamsarlık çukuruna girince o çamurlardan merdiven yapabilecekler.

MyBooks 
24 May 12:21 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Camus ile tanışmam bu kitabı ile oldu. Çok geç kalmışım, çok. Karşılaştığımız anda sarstı beni. Çok etkileyici bir kalemi, müthiş betimlemeleri, alıcı bir uslübu beni benden aldı kendi dünyasına götürdü. Dünyaya bakış açısı ve düşünceleri yadsınamaz derecede gerçekçi. Camus'un da dediği gibi açık görüşlülük ve basitlik... Kısa bir kitap ile bize birçok şey anlatmış. Benim başyapıtlarımın arasına girmiştir.

İlknur Burcu Keser 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Albert Camus kitabı henüz yirmi iki yaşındayken yazmıştır. Kitap, daha çok öyküye benzeyen beş denemeden oluşuyor. Daha sonra yazacaklarının ana hatlarını oluşturan bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Camus'yü yazmaya yönelten düşünce kitapta geçen bir tümceden anlaşılıyor aslında. "Birdenbire anlar ki yarın da böyle olacaktır, öbür gün de, bütün öteki günler de. Bu çaresiz buluş ezer onu. İşte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadığından öldürür insan kendini ya da, gençse, tümceler yapar bunlarla." diyor Camus. Yani "ölüm" yerine yazmayı seçiyor. "Düşüş" ve "Sürgün ve Krallık" adlı kitaplarıyla karşılaştırınca "tersi ve yüzü" çok daha hafif bir kitap.

"Dünyanın bu tersiyle yüzü arasında bir seçim yapmak istemiyorum, seçmesini sevmem!
İnsanlar AÇIK GÖRÜŞLÜ ve ALAYCI olmanızı istemiyorlar. Bu 'sizin iyi olmadığınızı gösterir' diyorlar..."
(sayfa 70)

Bu 70 sayfalık kitapta toplanmış kısa hikayecik türünde denemeleri Camus, 22 yaşındayken yazmış. Kendince yine insanları, yaşamı, ölümü sorgulamış. Okurken bazı yerlerde dağımış, dikkatim bazı yerlerde tekrar toparlanmıştı.
Ben Camus değince Düşüş ,Yabancı vr Veba diyorum, bu üç kitap da çok iyiydi.

Hüseyin Düver 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yaşlılıkla ilgili ilk öykü özellikle beni etkiledi. Yaşlıların o toplumdan yalıtılmışlıkları, sözlerinin dinlenmemesi umursamadan bir kenara bırakılışları ve hatta yük görülmelerini kısa kısa insan manzaralarıyla çok iyi betimlemişti. Bir solukta okuduğum bir kitap oldu.

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 18:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir tür çıraklık dönemi eseri fakat ustalığın ilk pırıltılarını vermiş bile. Kaleminin gücünü daha o zamandan göstermiş. Çok bilinmeyen bu eserin okunmasında fayda görüyorum .

Şerife Şeyma Keser 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

"Birdenbire anlar ki yarında böyle olacaktır, öbür gün de ve tüm öteki günler de. Ve bu çaresiz buluş ezer onu. Işte böyle düşünce öldürür insanı. Bunlara katlanamadığı için öldürür insan kendini ya da gençse tümceler yapar." Aynı Camus'un yirmili yaşlarında yaptığı gibi..

şengül şahin 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 94 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı kitapları ilk okuduğumuz zaman tanıyamayız. Zaman zaman tekrar buluşmak gerekir. Tersi ve Yüzü'de öyle oldu benim için. Mutlaka tekrar okumayı istediğim kitaplardan. Oldukça güzeldi.

ALEYNA YILMAZ 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Müthişti.Adamın denemesinde bile ayrı bi tat var.Yazar anlatmak istedigi düşünceleri hikayeler üzerinden anlatmış.Olur da kitaba rastlarsaniz.Alın okuyun yani.

Sefa Kumru 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Albert Camus'nün ilk yapıtı beş denemeden oluşuyor. Denemeler zor fakat sonraki yapıtları bunun üzerine inşa etmiş yazar.

2 /

Kitaptan 71 Alıntı

Meursault 
23 Mar 00:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adaleti kendi yaşamında bile egemen kılamayan kişi adaletten dem vurabilir mi?

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 26 - Can Yayınları)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 26 - Can Yayınları)
Meursault 
22 Mar 22:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumun ayırdıklarını yalnızlıklar birleştirir.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 25 - Can Yayınları)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 25 - Can Yayınları)
Meursault 
23 Mar 00:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uykumun her saati yaşamımdan çalınacakmış gibi bir his uyanırdı içimde.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 66 - Can Yayınları)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 66 - Can Yayınları)
Meursault 
23 Mar 00:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gecenin okşayışını duyacak derim olmadıktan sonra, ruhumda yeniden yaşamışım ne çıkar?

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 59 - Can Yayınları)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 59 - Can Yayınları)
eso.okur 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu saat "evet"le "hayır" arasında bir aralık, bir duraklama gibi olduğuna göre; yaşama umudunu, yaşama tiksintisini başka saatlere bırakıyorum.

Tersi ve Yüzü, Albert CamusTersi ve Yüzü, Albert Camus
Meursault 
23 Mar 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız aşk bizi kendimize getirdiğine göre en sonunda kendi kendimdim.

Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 39 - Can Yayınları)Tersi ve Yüzü, Albert Camus (Sayfa 39 - Can Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 57 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.