Tersine Dünya

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.317
Gösterim
Adı:
Tersine Dünya
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yön Yayıncılık
Baskılar:
Tersine Dünya
Tersine Dünya
Tersine Dünya
125 syf.
·10/10
Mazbut bir ev erkeği soğuk çay getirdiği için karısından tokat yedi. Evet bu kitapta dünya tersine dönmüş.

Kadınlar kabadayılık Edip hapislere düşüyor. Zavallı ve savunmasız kocaları çocuklarıyla beraber ortada kalıyor. Namuslu erkekler ve çapkın kadınlar. Roller değişmiş. Kadınlar beğendiği erkeklere kur yapıyor. Erkekler gel babamdan iste beni diyor. Zorla tecavüze uğrayan erkekler kerhaneye düşüyor. Kadın müşteriler, bazılarını kapatma yapıyor, bazılara nikah kıyıyor. Senin namusun benden sorulur diyor.

Erkeğin yaptığı çayı karısı beğenmiyor. Halbuki o erkek sabah kalkıp bulaşıkları, çamaşırları yıkamıştı. Evin yemeği, temizliği ve de çocukların bakımı erkeklerden soruluyor ama yine de yaranamıyorlar kadın kısmına. Acıdım bu erkeklerin haline.

Okunması, tiyatro eseri olduğu için beni ilk başlarda biraz zorlasa da çok keyif aldım. Gülmek garanti.

Okumak isteyenler için link https://yadi.sk/i/Il73BIcf3PPhpV
125 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Orhan Kemal yine ülkemiz yoksul kesiminin yaşam koşullarını, zorluklarını ve yaşam mücadelesini ele alarak bir kesit sunuyor. Yalnız bu kitabında konuyu, kadın ve erkeğin rollerini değiştirerek yaratıcılığıyla çok güzel kurgulamıştır. Yarattığı Tersine Dünya'da kadının temel sorunlarına da gülümseterek ama daha çok düşündürerek değinmiştir. Başta erkekler olmak üzere herkesin okuması gereken bir eser.
125 syf.
·8/10
Orhan Kemal demek benim için Murtaza demek aslında. İlginç kurgu, ilginç karakterler ama tanıdık hayatlar var Orhan Kemal romanlarında. Kıyıda köşede kalmış, kendi fanuslarında yaşayan orta kesim. Okurken hem çok neşelenirim hem hüzünlenirim. Tersine Dünya kitabı da bu etkiyi yarattı bende.

Evet, kadın ve erkek rolleri değişmiş ama yalnızca cinsiyet olarak. Yoksa üzerlerimize yapışan ağır yükler aynı kalmış. Meta olarak görülen, yalnızca evi çekip çevirmekle ve çocuk bakmakla yükümlü, ağzı var dili yok kadınlar bu romanda erkek kimliğinde. Her fırsattan istifade eden, nerde akşam orada sabah, vuran kıran kesen biçen, aile mevhumu olmayan erkekler de kadın kimliğinde. Bu açıdan yalnızca eğlenceli bir roman olduğunu ileri sürebilirim. Ataerkil düzeni, köklü cinsiyetçi sistem algısını değiştirecek bir bakış açısı yok bana göre. Düşündürüyor evet ama keyif verici özelliği daha fazla.

Özellikle jargona hayran kaldım. 65 yapımı Şoför Nebahat filmini getirdi aklıma.

Filmi ve tiyatro oyunu da mevcut.
Tavsiye ederim.
125 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Erkek egemen toplum yerine kadın egemen toplum olsaydık nasıl olurdu? Kitap bunu insan eleştirisi ile harmanlayarak anlatıyor. Kadın egemen bir toplumda namus kavramını işlemiş Orhan Kemal. Yüksek doz empati içeren güzel bir eser.
"Bir kadın erkeğinin küçük tanrısıydı."
Farklı bir kitap. Okuyun, okutun :)
125 syf.
·1 günde·7/10
Namıdiğer Bacaksız Orhan Tersine Dünya'sında okurlarına kadın erkek ilişkilerini mizahi ve oldukça yalın bir dille anlatmış.Sadece bununla yetindiğini söylemek yoksul kesimin,işçilerin, garibanların tercümanına haksızlık olur.
Orhan Kemal kadın ile erkeğin rollerini tersyüz edip,tersine anlatmaya çalışmış...Niye mi?Belki de düz anlatılanların anlaşılmadığını görüp,hiçbir şeyin değişmediğine isyan ederek,bu şekilde anlaşılabilmeyi ümid etmiş ve tersine bir yol seçmiştir kim bilir...
1970 li yılların feodal zihniyetinin kadınlara biçtiği rolü ,harfiyen kaleme alıp belki birazda abartarak, ibret alınacak bir komediye dönüştürmüş...Günümüzden bakıp o tarihlerde kaleme alınan ve neredeyde her sayfasında onlarca gönderme yapılmış bu eserin,günümüz dünyasına yabancı olduğunu kim söyleyebilir ki...
Kadın erkek demeden hepimizin okumasında ve dersler çıkarmasında fayda var.
20 yıl kadar önce okumuştum.Kütüphanemi düzenlerken gözüme ilişti.Okumadan edemedim.İyi ki tekrardan okumuşum.
Keyifli okumalar herkese...
125 syf.
·Puan vermedi
Orhan Kemal, bu eserinde ülkemizdeki ekonomik sorunları insanların yaşadığı geçim sıkıntısını düzü ters, tersi ise düz ederek Tersine Dünya'da anlatmıştır.
Bu eserde kadınların ataerkil toplum düzeninde yaşadığı hayat, sorunlar, erkeklere yaşatılmıştır.
Bir gece gelen nara sesleri üzerine pencereye çıktığımızda sokak kavgası yapan, nara atan sarhoşların erkekler değil de kadınlar olduğunu görmekteyiz. Erkekleri ise; evde temizlik, bulaşık çocukların bakımı derken eşlerinin yolunu iki göz iki çeşme bekler, halde buluruz. Ayrıca erkekler bu eserde namuslarını kadınlardan koruyabilmek adına türlü sıkıntılara katlanırlar.
Sonuç olarak, Orhan Kemal 'Tersine Dünya' adlı eserde kadınların yaşadığı sorunlara gülümseterek aynı zamanda da kişinin düşünmesini sağlayarak değinmiştir. Kısa fakat oldukça anlamlı bir eser. Okumak isteyenlere tavsiye edilir.
125 syf.
·Puan vermedi
Abimiz argoyu ve deyimleri on numara kullanmış birtakım içler acısı durumları olaydaki karakterlerin cinsiyetlerini birbiriyle değiştirerek anlatmış. Okuduğum ilk kitabıydı ve devamını da getireceğim hatta sanırım Ekmek Kavgası ile devam ederim :)
122 syf.
·4 günde·7/10
Kadınlar (abartılı olarak) erkek gibi olsalardı dünya nasıl olurdu? Yani bu beden değiştirme gibi filmler evet çok var, ama yazar değişik bir bakış açısından, değişik karakterlerle kitabını yazmış. Beden, ruh değiştirme olmadan, kadın hovardaları anlatmış, iyi okumalar, hayretler içinde okudum
125 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kadın egemen bir toplum!

Düşünün ki erkek sadece ev işlerinden,çocuk bakımından,temizlikten sorumlu. Evin geçimini sağlayan karısının işten dönüşünü her gün aşkla pencerede bekleyen koca. Eşlerine fazlasıyla sadık kocalar bunun yanında gözü hep dışarda olan kadınlar. Yolda gözlerini yerden kaldırmayarak yürüyen erkeklere laf atan,sarkıntılık yapan kadınlar. Meyhaneden gelmeyen, kumardan başını kaldırmayan, torbacılıkta üstüne olmayan, genelevlerden çıkmayan kadınlar. Yakışıklı erkekleri ayartmaya fırsat kollayan komşu kadınlar. Namusunu koruma derdinde olan erkekler. Alkolün dozunu kaçırıp oraya buraya sataşan cezaevlerini mekan belleyen kadınlar. Evinin direği cezaevine düşen aç,sefil,çoluk çocuk,ortada kalan geçimini nasıl sağlayacağını bilemeyen erkekler.

Düşününce komik geliyor değil mi? Çünkü erkeğin yapmasıyla alışılagelmiş şeylerin kadında ne kadar da iğreti durduğu algısı var! Kadın ya da erkek olmadan insan olunmalı diye düşünüyorum. Yaradılışımız gereği hayatta belirli rollerimiz var tabi anne-baba olmak gibi. Baba olmanın nasıl bir his olduğunu bilemem ama anne olmadan anneliği hissedebiliyor olmam kadın olmamdan ileri geliyor olabilir.

Bu arada kadın egemen toplumların gerçekte var olduğunu biliyor muydunuz? Kadınların erkekleri istemeye gittiği birden fazla erkekle evlenebildikleri vb. Okumak isterseniz linkini bırakıyorum.

https://onedio.com/...-modern-bolge-376338

Orhan Kemal farklı bir pencere açmış kitabında. Okumanızı tavsiye ederim. :)
125 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok iyi düşünülmüş, çok iyi kurgulanmış ve dönemine göre yazılması büyük cesaret gerektirdiğini düşündüğüm şahane Orhan Kemal romanı. Lisede Edebi Metinler dersi öğretmenimizin ödev olarak verdiği kitabı sınıfça bir çırpıda okuduğumuzu ve üzerine ateşli tartışmalara giriştiğimizi anımsıyorum. Ne güzel öğretmenler vardı bir zamanlar, ne güzel öğrettiler okumayı, tartışmayı, dinlemeyi, konuşmayı... İyi Okumalar
125 syf.
·7/10
İlk okuduğum Orhan Kemal eseri. Sokak dilini, yaşamını yazar çok iyi anlatmış, sanki o mahallede yaşıyor gibisiniz. Kadın ve erkek rollerini tersine çevirerek kadınların sorunlarını , toplumun kadına bakış açısını, biçtiği rolleri çok başarılı ve esprili bir uslupla anlatmış. Benzer konulu film izlemiştim. Şuan İstanbul Devlet tiyatrolarında oyunu sahneleniyor, en kısa zamanda fırsat bulursam izlemek istiyorum. Kitapta tek zorlandığım bitirim dili oldu, bazı kelimeleri anlamakta zorlandım.
125 syf.
Orhan Kemal gibi toplumcu gerçekçi değerli bir yazarımız benim yıllardır sevdiğim yazarımızın kitabının ilk satırlarını okurken sıkıldım desem umarım kızmazsınız bana :)
Daha sonra mı ?
Bakış açısı çok çok iyi işlenmiştir. Ezilen kadınların her yaptığı batıp kötü her işi yapan erkeklerin normal görüldüğünü eleştirel bir şekilde işlemiştir. Teşekkürler Orhan Kemal 1950'lerde bile KADIN konusunun üzerine egildigin için
"Kaçtan aşağı olmaz yani?"
"Ne demek o?"
"Senin bıyığını yerim sonra ama!"
"Benimle böyle konuşmaktan utanmıyor musun? Ben evli, namuslu bir aile erkeğiyim!"
"Ne olur namusluysan? Namus dediğin de ne? Aktarlarda kiloyla satılıyor. Tükenecek değil ya!"
Orhan Kemal
Sayfa 70 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016
Namusumuzla yaşayalım, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayalım deriz, rahat bırakmazlar!
Orhan Kemal
Sayfa 45 - Everest Yayınları, 3.Baskı
Palabıyık, "Ah yavrum ah," dedi. "Sen erkekleri tanımazsın, henüz ağzın süt kokuyor. Saçı kısa olanlar biraz aklı kısa olurlar. Baban en iyi arkadaşımdır. Sen de bilirsin, annenden çok çekti."
Orhan Kemal
Sayfa 83 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016
İşçi kadınlar o gün haftalıklarını almışlardı. Bakkal, kasap borçlarını kapatacak, evde bütün gün tahta silmek, çamaşır, bulaşık yıkamaktan imanları gevremiş eksik etek kocalarına üç beş götüreceklerdi.
İki kafa dengi arkadaşımı aldım yanıma. Kısa bir plan. Bıyıklarıyla kocaman ayaklarına vurulduğum oğlanı kaçıracağım.
Orhan Kemal
Sayfa 94 - Everest Yayınları, 3.Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tersine Dünya
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yön Yayıncılık
Baskılar:
Tersine Dünya
Tersine Dünya
Tersine Dünya

Kitabı okuyanlar 163 okur

  • Hakan KURU
  • Melike Gül
  • Betül Gündüz
  • Beyzanur AYGÜNDÜZ
  • Burcin Aydogan
  • Sezer Aslan
  • İsmail KOCAMAN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0