·
Okunma
·
Beğeni
·
14,2bin
Gösterim
Adı:
Tespih Ağacının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Eylül 2020
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051737683
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Tespih Ağacının Gölgesinde
Go Set a Watchman
Tespih Ağacının Gölgesinde
Get Gözətçi Təyin Et
“Bu ülkede beni korkutan tek şey şu: Devlet bir gün öyle bir canavarlaşacak ki, en küçük bireyler ayaklar altında ezilecek ve artık yaşamanın hiçbir değeri kalmayacak. Şu yorgun dünyamızda Amerika’nın hâlâ tek ve benzersiz yanı, burada bir insanın beyninin götürebildiği yere kadar, istiyorsa da cehennemin dibine gidebilmesi; ancak bu da fazla sürmeyecek.”Bülbülü Öldürmek’te hikâyeyi gözünden izlediğimiz çocuk kahraman Scout, yani Jean Louise Finch, artık genç bir kadın. Yıllar sonra ihtiyar babası Atticus’u ziyaret etmek için New York’tan evine dönen Jean Louise, hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor: Çocukluğundan beri inandığı ve güvendiği ne varsa, Atticus’un ihanetiyle yerle bir oluyor.Harper Lee, mizah ve tutku dolu karakteri Scout’ın refakatinde, hiç kaybolmayan, aksine, güçlendikçe güçlenen ırkçılığın, insanın riyakâr doğasının ve gerçeğin hayal kırıklığı yüklü yapısının bir portresini çıkarıyor.
239 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Pulitzer ödüllü, Amerikan edebiyatının başında gelen kitaplardan biri olan Bülbülü Öldürmek kitabının devamı olan kitabımız ne yazık ki bana Bülbülü Öldürmek'i okurkenki hazzı vermedi. Harper Lee'nin güçlü bir edeyatı var. Ama sanırım birinci kitapta daha etkileyici bir kurgunun olması ikinci kitaba da aynı beklentiyle başlamanızı sağlıyor.  Hikaye, ilk kitapta küçük bir kız çocuğu olan Scout'un 20 yıl sonra babasının yanına dönmesiyle devam ediyor.

Küçüklüğünde babasının adaletine ve doğruluğuna olan sarsılmaz güveni, hayal kırıklığı yaşatacak bir değişimle artık genç bir kadın olan Finch'imizi derinden etkiliyor. Olayların bu ve bundan sonrası kitabı okunaklı kılıyor. Birinci kitabın bıraktığı etkinin devamını beklemeden okursanız hoşunuza gidecektir.

Bu kitapla beni tanıştırdığın için sana çok teşekkür ederim sevgili şirin kardeşim Sherlock Holmes/Duvar/ Hediyelerin en güzeliyle hayatıma dokunman fevkalade hoş bir duygu. Daha nice satırları beraber paylaşmayı umuyorum. Seviliyorsun tatlımm... :)
239 syf.
·8/10
Geçen ay Harper Lee'den Bülbülü Öldürmek'i okumuş ve çok sevmiştim. Hem ilk kitapta olanları unutmamak için hem de Harper Lee'nin doğum günü(28 Nisan) olduğu için hemen ikinci kitaba da başlamak istedim. Başlamadan önce yorumlara göz attığımda ilk kitaptaki tadı alamadığını veya kitabı beğenmediğini belirtenlerin çoğunlukta olduğunu gördüm. Dolayısıyla beklentim düşük başladığım için olsa gerek, ben kitabı sevdim. Yani elbette ilk kitaptaki gibi eğlenceli olaylar ya da çocuk bakış açısının o saf sıcaklığı vs yoktu. Ama yine de asla sıkmayan anlatımı, eşsiz güzellikteki mesajları ve duygu durumu tahlilleriyle Harper Lee benim gönlümü çeldi açıkçası.

-Spoiler içermeye başlayabilir.-

Bu kitapta da yine olaylara Jean Louise' in gözünden tanık oluyoruz. Tabi bu sefer onlu yaşlarındaki haylaz Scout'u değil, otuzlu yaşlara yaklaşmakta olan genç bir kadını görüyoruz. Scout yaşanan bazı tatsız olaylardan ve Maycomb onu artık iyice sıkmaya başladıktan sonra New York'a taşınır. Senelik ziyaretlerinden birine geldiğinde Maycomb'da işlerin hiç de bıraktığı gibi olmadığını ve herkesin bir tuhaf olduğunu fark eder. Yoksa babasının küçükken ona öğrettiği onca şey, boşa mıydı? Babası aslında onun düşündüğü kadar adaletli, hatasız ve mükemmel değil miydi? Genç bir kadının başta babası(Atticus) olmak üzere sevdiği herkesin ikiyüzlü olduklarını düşünmesiyle yaşadığı bu şok, yalıtılmışlık ve hayal kırıklığı beni gerçekten çok etkiledi. Keza ırkların eşitliği vurgusu da öyle. Dediğim gibi ben ilk kitap gibi bunu da çok sevdim ve yine aynı duygularla kitabı bitirdim. Eğer konusu ilginizi çekiyorsa, akıcılığı veya biçemi konusunda içiniz rahat olsun, kesinlikle tavsiyemdir. Sevgim üzerinize.

"Eşit haklar herkese, özel haklar hiç kimseye." /95
239 syf.
·19 günde·6/10
Çok sevdiğim ve 2 günde bitirdiğim Bülbülü Öldürmek kitabının ikinci kitabı olan bu kitabı malesef 18 gün kadar uzun bir sürede kendimi zorlayarak okudum. İlk kitabın 20 yıl sonrasını anlatan bu kitap çok fazla olay içermediği için ve gereksiz ayrıntılara boğulduğu için beni tatmin etmedi. Son 30 40 sayfası olmasaydı kesinlikle hiç okumamış olmayı dilerdim. Yine de çok sevdiğim bir yazarın kitabı olduğu için ve sonunda kitabı toparladığı için tavsiye edebilirim.
239 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Tespih Ağacının Gölgesinde kitabı, Bülbülü Öldürmek ile dünya çapında büyük ses getiren Harper Lee'nin 2015 yılında yayımlamış olduğu ikinci ve son kitabıdır.

İlk kitabın 20 yıl sonrasını konu edinen eserde, Bülbülü Öldürmek'te küçük bir kız çocuğu olarak tanıdığımız ve tüm olayları onun gözünden izlediğimiz Scout Finch artık yetişkin bir kadın olmuştur. Doğup büyüdüğü kasabaya ziyarete geldiğinde eski arkadaşlarını, anılarını ve yaşantısını hatırlamıştır. Geçmişte şahit olduğu ırk tartışmalarının ve çatışmalarının daha farklı bir boyut aldığını gören Scout, mevcut durumu sorgulamaya ve anlamlandırmaya çalışmaktadır.

Bülbülü Öldürmek kitabıyla aynı temaya sahip olsa da açıkçası bende aynı etkiyi yarattığını düşünmüyorum. Bu yüzden pek fazla beklentiye girmemenizi öneririm. Çünkü, 'Bülbülü Öldürmek gibi bir baş yapıtın, devam kitabı da elbette harikadır' diye düşünüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

İyi okumalar...
239 syf.
·Beğendi·6/10
Neden"ırkçılığın"önüne gecemiyoruz?İnsanları dilleriyle,dinleriyle,renkleriyle,sınıflandırmak ne demek,insani insan olduğu için sevmeyi ogretebilsek keşke...
239 syf.
·20 günde·5/10
Bülbülü Öldürmek kitabının yanından dahi geçemeyecek bir kitap. Devam niteliği taşıması nedeniye hevesle okumaya başladım ama tüm hevesim kursağımda kaldı. Tavsiye eder miyim sorusunun cevabı mutlak suretle hayır olur. Yazarın emeğine saygımdan ötürü yarım bırakmadım ama benim adıma boşa zaman kaybıydı.
239 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
İlk kitap Bülbülü Öldürmek'ten tanıdığımız karakterlerle devam ediyoruz. Aradan yıllar geçmiş küçük kızımız Scout New York'a yerleşmiştir. Ailesini ziyarete Maycomb'a doğru yolculuğu ile başlıyor hikayemiz.

İlk kitaba göre yine ırkçılık üzerinde yoğunlaşılsa da kitabın asıl odak noktası çok daha kişiselleşmiş. Artık Finch ailesi ilişkilerine değiniliyor daha çok.

Yıllar sonrasını konu alırken ilk kitaptan aşina olduğumuz bazı yan karakterlerden hiç haber alamıyoruz. Hatta birden bire ortaya çıkmış kaç yıllık dost Henry'den bahsediliyor. Başlarda Henry'i ilk kitaptaki Dill sanmıştım fakat öyle değilmiş. Ortalıkta yoktu bu Henry şimdi nereden çıktı diye afallatıyor.

Kitabın içeriğine spoiler içereceği için fazla değinemiyorum çünkü genelde tüm olaylar birbiriyle bağlantılı.

ilk kitaptaki başarıyı yakalayamasa da okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. Özellikle Finch ailesini sevdiyseniz. Ben sıkılmadan okudum.
239 syf.
·10 günde·5/10
Kitaba dair beklentilerim cok yuksekti, ne de olsa beni cok etkilemis olan bir kitabin, "Bulbulu oldurmek"in devam romaniydi.
Ilk kitaptan yaklasik 50 yil sonra yazilmis olan ve ilk kitabin 20 yil sonrasini konu alan bu ikinci kitap beni ne yazik ki tatmin etmedi. Harper Lee'nin dili ve anlatimi kesinlikle ayni tada sahipti, ancak icerik biraz zayif kalmisti sanki. Yine irkcilik konusunu ele almasina ragmen, ilk kitaptaki mahkeme surecinin doyuruculugunu saglayacak somut bir hikaye unsurunu bu kitapta bulamadim ben. Olay romanindan cok, Jean-Louise'in tatil icin eve donusunden sonra kasabasinda ve hayran oldugu tek erkek olan babasinda gozlemledigi degisimlerin kendi ic dunyasinda yarattigi buhrani uzerinden irkciliga deginen bir tahlil romani bence.
239 syf.
·Puan vermedi
"Gelelim bugünkü kitabımız Tespih Ağacının Gölgesinde’ye. Tespih Ağacının Gölgesinde aslında Bülbülü Öldürmek‘ten önce yazılmış ama sonra editörün tavsiyesiyle Tespih Ağacının Gölgesinde bırakılıp Bülbülü Öldürmek ortaya çıkarılmış. Daha sonra Bübülü Öldürmek‘ten 55 yıl sonra ise Tespih Ağacının Gölgesinde nasıl olduysa tekrar yazılmaya başlanmış ve sonunda okuruyla buluşmuş."

⬇️ Kitapla ilgili yazımız ⬇️
http://1cay1kitap.com/...agacinin-golgesinde/
239 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Harper Lee'nin meşhur "Bülbülü Öldürmek" kitabının devamı niteliğinde olan bir eser. Ancak ilki kadar nitelikli değildi bence. Lee'nin üslubu oldukça akıcı olduğundan, rahat okuyabiliyorsunuz. Neyse ki Atticus hayallerimizi yıkmadı.
239 syf.
·38 günde·Puan vermedi
Yorum videom için YouTube kanalımın linki

https://youtu.be/FYYzHGcn8QA

Bülbülü Öldürmek ile başlayan Harper Lee yolculuğum bu kitap ile son buldu.
Henüz bir çocukken tanıdığım Scout büyümüş, serpilmiş ve okumak için gittiği New York’tan baba evine ziyarete gelmiş
Huyu suyu aynı 7-70 muhabbeti yani. Hayatının kahramanı olan babasının artık Maycomb’ da siyahilere daha farklı bir bakış açısı oluşturduğunu görüyor. Bu durum kendisinin ergen triplerine girmesine neden oluyor sayıyor sövüyor
Az bi dur kuzum. Tamam pantolon giy, göle gir, erkeklerle oyna, evlenme amaaa bi sakin ol. Savaşlar yaşanmış, insan ırkı değişmiş, sınırlar yeniden çizilmiş sen hala ne diyorsun ? (Atticus’a çemkirmesine sinirlendim)
İşin geyik tarafını bir yana bırakarak devam ediyorum
Lee’ nin bu kitabı çok geç yayınlanan bir eser. Bülbülü Öldürmek Pulitzer ödülü kazanan bir başyapıt ️Bu kitap ise editör baskı / zorlama / öteleme nedeniyle gecikmiş. İstemsiz bir kıyas yaparsam kesinlikle bende olsam #pulitzer ödülünü ilk kitaba verirdim. Fakat Tesbih Ağacının Gölgesinde kitabını okurken o kadar çok güldüm ki ( iyi ki jüri değilim)
Kitapta beklenmedik gelişmeler okudum. Eski bir mahalleyi gezmek gibiydi. İyi ki okudum diyorum çünkü o çocuklarla Maycomb’ ta takılmayı özlemişim
YouTube kanalımda #bülbülüöldürmek kitap yorumu mevcut

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tespih Ağacının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Eylül 2020
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051737683
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Tespih Ağacının Gölgesinde
Go Set a Watchman
Tespih Ağacının Gölgesinde
Get Gözətçi Təyin Et
“Bu ülkede beni korkutan tek şey şu: Devlet bir gün öyle bir canavarlaşacak ki, en küçük bireyler ayaklar altında ezilecek ve artık yaşamanın hiçbir değeri kalmayacak. Şu yorgun dünyamızda Amerika’nın hâlâ tek ve benzersiz yanı, burada bir insanın beyninin götürebildiği yere kadar, istiyorsa da cehennemin dibine gidebilmesi; ancak bu da fazla sürmeyecek.”Bülbülü Öldürmek’te hikâyeyi gözünden izlediğimiz çocuk kahraman Scout, yani Jean Louise Finch, artık genç bir kadın. Yıllar sonra ihtiyar babası Atticus’u ziyaret etmek için New York’tan evine dönen Jean Louise, hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor: Çocukluğundan beri inandığı ve güvendiği ne varsa, Atticus’un ihanetiyle yerle bir oluyor.Harper Lee, mizah ve tutku dolu karakteri Scout’ın refakatinde, hiç kaybolmayan, aksine, güçlendikçe güçlenen ırkçılığın, insanın riyakâr doğasının ve gerçeğin hayal kırıklığı yüklü yapısının bir portresini çıkarıyor.

Kitabı okuyanlar 2.662 okur

  • Ceyda
  • Vesselam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları