Tevekkül ve Tevhid

0,0/10  (0 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
76 gösterim
Ey İlâhi sırları öğrenmek isteyen!
Sen bil ki, tevekkül, Allah'a yakın olanların makammdandır. Onun derecesi de büyük ve yüksektir. Lâkin tevekkülün bilgisi aslında çok zor ve inceden de incedir. Bu bilginin ve onunla amelin çok güç olduğu şundan ötürüdür ki, bir kimse, Hak Teâlâ'dan başka bir şeyin bir işte tesir ettiğini düşünse, bu kişinin tevhidinde noksanlık olmuş olur. Hak Teâlâ'yı tek tanımakta, bir bil-mekte kusur işlenmiş olur. Eğer o kişi bütün sebepleri ara yerden kaldırıp:
"Bunlar gerekmez! dese, şeriate aykırı hareket etmiş, o yoldan ayrılmış olur." Ya da: "Bir şeyin meydana gelmesinde vasıta olan Hak Teâlâ'dan başka bir yaratıcı güçtür!" dese, bu da açık bir inkârdır. "Sebepleri araya koymak gerekli değildir," dese akla aykırı hareket etmiş olur. "Sebepler gereklidir," dese ihtimaldir ki, sebeplerden kimisine güven göstermiş olur. Yine tevhidine, yani Allah'ı bir ve tek tanımasına noksanlık erişmiş olur.
Bundan dolayı bu tevekkülün açıklanması akla, şeraite ve tevhide uygun şekilde olmalı, hiçbirine aykırı bulunmamalıdır. Bu da müşkül bir ilimdir. Her kişi her ilmi bilmez. Biz önce Tevekkülün (Yüce Allah'a güvenmenin) faziletini söyleyelim, ondan sonra hakikatini, daha sonra da onun âmellerini ve hallerini anlatalım.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786054810819
 • Çeviri:
  Osman Yolcuoğlu
 • Yayınevi:
  Gelenek Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Beyza 
 08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen bil ki tevekkül Allah'a yakın olanların makamındandır." Tevekkül eden sırtındaki koca bir yükü dünya hayatındaki yolculuğunda kenara koymuş giden bir yolcu gibidir. Yol boyunca dünya yükünü sırtında taşımak mı yoksa kenarda taşımak mı ey akıl sahibi. Gel bu kitaba kulak ver.

Kitaptan 1 Alıntı

Beyza 
 08 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ben takdir eyledim, tedbir kıldım. Kendi sanatımı sağlamlaştırdım. Her ne olması gerekiyorsa onun olmasına hüküm verdim.Buna razı olan kişi ile benim rızam birliktedir. Hak Teala.

Tevekkül ve Tevhid, İmam GazaliTevekkül ve Tevhid, İmam Gazali