Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar

8,1/10  (17 Oy) · 
98 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.041 gösterim
Duyguların, duyumların, düşüncelerin dolaysız, sade, birebir aktarımıdır mektuplar. Hele de "en yakın" arkadaşa, bir "can dostu"na yazılmışsa, yazılan Leyla Erbil, yazan da Tezer Özlü'yse... bu mektuplar, okuru bir başka boyuta taşıyor.
 (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1995
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753632591
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Admış 
 06 May 17:13 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Okurlar açısından, bir yazarın, anı-mektup-günlüklerini okumak, çoğu zaman zevklidir. Çünkü bu tür kitaplarda, sevdikleri yazarların samimi ve kitaplarında yer almayan kendi yaşamlarını okurlar. Böylece yazar hakkında daha doğru bir bilgi edinirler... Yalnız, Tezer Özlü için aynı şeyleri diyemeyeceğim...

Tezer Özlü (bilenler bilir), yapıtlarında her zaman kendi hayatından kesitler sunmuştur okurlarına. Ve bunu, samimi, açık sözlü, lafını esirgemeden, kimseden de utanıp sıkılmadan yapan başarılı bir yazar ablamızdır..

Kitap, iki kısımda değerlendirilmelidir. 1. Kısmı, Leyla Erbil'in Tezer Özlü hakkında yazdıkları ve 2. Kısmı, Tezer Özlü'nün Leyla Erbil'e yolladığı mektuplardır.

Leyla Erbil, kitabın bu ilk kısmı olarak değerlendirilmesi gereken kısımda, yani; 'BENİM GÖZÜMLE TEZER ÖZLÜ'de, onu çok güzel bir şekilde anlatmıştır. Zaten Tezer Özlü okuyan herkes, bu kısımda anlatılanları bilir. Çünkü Leyla Erbil de, kitapta buna atıfta bulunmuşçasına; "Tezer Özlü'nün sanatı, acılar kadar sevgiyle de besleniyordu, ve sanatını yaşamından ayırmak pek mümkün de değildi." diyor.

İkinci kısımda, yani; 'MEKTUPLAR'da, sadece Tezer Özlü'nün yazdığı mektuplar yer almaktadır. Buradan çıkarılabilecek en güzel şey, Leyla Erbil'in Tezer Özlü için ne kadar 'Sevgili' olduğu, onu dostane ne kadar çok sevdiğidir. Örneğin; "Sevgili Leyla'cığım,
En sevgili arkadaşıma üç aydır mektup yazamadım. Bunun baş nedeni, bir "iç monolog" olarak sürekli seninle konuşmam (...) Hemen her anımı seninle bölüşüyor, içimden sana anlatıyorum." demiş. Aynı zamanda, -bilindiği üzere Tezer Özlü, göğüs kanserinden dolayı vefat etmiştir- burada o günlerde yaşadıklarını da, yine aynı açık sözlülükle dile getirmiştir.

Şimdi gelelim, incelemenin başında niye Tezer Özlü'yü ayrı tuttuğuma ve aynı zamanda kitabı beğenmeme nedenime...
Evet, kitabı beğenmedim! Bunun ilk nedeni, Leyla Erbil'in de Tezer Özlü'ye yazdığı mektupların olmayışıdır. Çünkü, bu mektuplar olmadan, Özlü'nün yazdığı kimi yerler havada kalıyor ve okur bunları anlamlandıramıyor. İkinci neden ise, başta da dediğim gibi Tezer Özlü, açık sözlü ve lafını esirgemeyen bir güzide ablamızdır. Yalnız bu kitapta, eleştirdiği yazar ve ya kimselerin isimleri geçirilmiyor sadece bir harf kullanarak belirtiliyor, ya da kimi cümleler arasına -hatta cümle içine- üç nokta koyarak sözleri sansürlemişler.. Kitap boyunca, "Ah! Tezer abla olsaydı, bu kitap böyle mi olurdu?" deyip durdum.. O olmuş olsaydı, her şeyi bütün çıplaklığıyla ortaya koyardı. Okurları bilsin isterdi.. Ki Leyla Erbil, kitabın ilk cümlelerinden ikisinin birbirlerine iki söz verdiğini, bunların da, "ilki, evlilik kurumu ve daha çok eşleri hakkında bir roman yazmak ve ikincisinin de mektuplarını yayımlamak" olduğunu dile getiriyor.. Burada haklı olarak ben de şunu soruyorum (kendi kendime): Madem ki, mektupları yayımlamak için yazdınız Sayın Leyla Erbil hanım, neden kendi yazdığınız mektupları da bu kitap altında yayımlamadınız? Ve aynı zamanda, madem ki yayımlanması için mektup yazdınız ve haydi sizin mektuplarınızı yayımlamamanızı kabul ettik. O zaman neden Tezer ablanın mektuplarına sansür uyguladınız? Bence çok saçma bir şey ve kitabın kalitesini düşürücü bir durum..

Neyse, daha fazla uzatmanın alemi yok! Son olarak şunları söyleyip, incelememe nokta koymak istiyorum;
"Eğer Tezer Özlü'yü anlamak istiyorsanız, bu kitabını değil de, YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK, KALANLAR, ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ, ESKİ BAHÇE~ESKİ SEVGİ adlı kendi yapıtlarını okuyun.. Bence Özlü, orada kendisi daha güzel, yalın ve açık sözlü bir dille anlatmış kendini..."

Keyifli okumalar dilerim.. Sağlıcakla kalın..

Merve Fikir 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

İki yakın arkadaşın yaşamları boyunca birbirine yazdıkları mektuplardan sadece Tezer Özlü'nün Leyla Erbil'e yazdığı mektuplar kaleme alınmış kitapta. Edebiyat tarihinde yazarlara bakılınca bir tarafta sanki Tezer Özlü, diğer tarafta da diğer yazarlar var gibi. İsim vermeden, bazılarınınsa sadece baş harflerini vererek yazarları eleştirmiş. Biraz sivri dilli, ama gayet de açk sözlü birisi olduğu izlenimini bıraktı bende Tezer Özlü

İlknur Özdemir 
 29 Nis 23:56 · Kitabı okudu · Beğendi

İnsanın kendi dünyası dışında yaşayacağı bir dünya yoktur demiş Tezer Özlü.
42 yıllık yaşamı boyunca, hayatı sorgulaması ve tek dostluğu ölülerde ve onların kitaplarında bulması onun yaşamla ilişkisinin iyice zayıfladığını gösterir bize. Velhasıl kelam kendi devrimini yaratmış bir kadın..

Ayşe Gül 
25 Ağu 17:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İki samimi arkadaş bir söz vermişler. Birbirlerine yazdıkları mektupları sonradan yayınlayacaklarmış. Ahh... Bu ne güzel dostluk. ^^

Benim de böyle samimiyetle bağlandığım, mektuplaştığım ama yüz yüze gelmenin bir türlü kısmet olmadığı çok sevdiğim bir dostum var. Leyla ve Tezer gibiyiz diyebiliriz. Bu yüzden bu kitabı çok merak edip okudum. Leyla Erbil sözünü tutmuş ama ne yazık ki Tezer Özlü bu sözünü gerçekleştirememiş. Bizim de bir sözümüz var, umarım biz sözümüzü yerine getirebiliriz.

Samimiyetlerini çok sevdiğim bu iki kadını daha çok okumak istiyorum artık.

Duygu 
 26 Tem 04:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Özlü'nün kitabını tamamen şans eseri almıştım. Ve okuduğum andan itibaren tarif edemeyeceğim hisler büyüttüm kendisine karşı. Zaman zaman sevdiği yazarların anılarını hissetmek adına doğduğu, büyüdüğü hatta öldüğü yerlere adım atması ve onları hissetmesi, zaman zaman da ölüm hakkında -ölümle göz göze gelmiş iken- kurduğu cümleler ile beni tamamen kendisine çekti. Ve bu kitapta onun tamamen bambaşka -aslında bir bakıma da aynı- bir yanıyla karşılaştım. Erbil'e olan o muazzam bağlılığı dostluklarımı sorgulamaya kadar da itiyor idi beni. Tezer benim için edebiyatın lirik anti-prensesi olarak kalacağı için pek objektif olamayacağım sanırım.
Sevgili Tezer'ciğim. Öpüyorum gözlerinden özlemle.

Irem 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki benzer ruhun dostluğunun yazılı belgeleri olan mektuplardan derlenmiş, aynı zamanda o döneme ışık tutan, naif bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda neden daha önce bu yazarla tanışmamış olduğunuza hayıflanacaksınız...

İlknur Karabulut 
 03 Haz 21:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabın bana kazandırdığı;sevdiğim yazarların günlüklerini okumayı sevdiğimi ama mektuplarını okumayı sevmediğimi anladım.
Her okur okuduğu yazarı kafasında bir yere oturtuyor fakat mektupları okuduğunda o yazarında hırsları, kıskançlıkları, sevmedikleri vb. özellikleri olduğunu görüyorsun... tabiki insani şeyler çok normal ..
ama o var olan büyü bozuluyor...
herhalde artık mektup okumam!
sevgiyle :)

fulden ufacık 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik.
İlki evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. Ben bu sözü Mektup Aşkları'yla yerine getirmeye çalıştım. Yazık ki Tezer, kendininkini yazmaya fırsat bulamadan, benimkini de göremeden hayata veda etti.
İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı. Ortak dostumuz Harald Schmidt'in de tanık olduğu, daha sonra eşi Hans Peter'e yinelediği bu isteği ise bu kitapçıkla yerine getirmiş olacağım. "
Ben mektup okumaya bayılırım. Özellikle de yazarların yazdığı mektuplara. Sanki o mektuplarda onları bana yazıyorlarmış gibi bir his geliyor. Aslında komik bir durum fakat yazdıkları o kadar içten ki okurken karşı tarafın yerinde oluyorum.
Tezer Özlü, Leyla Erbil'e yazdığı mektuplarında onun o sıcaklığını o insanlara duyduğu sevgiyi ve mektuplarında yaşadıklarına bir kez daha okumak onunla birlikte yaşama neden oldu. Mektuplarının yayımlanmasının istemesinin nedeni de onu daha iyi tanımamız içindir. Bence bu işe yaramıştır çünkü ben Tezer Özlü'yü daha iyi tanıdım ve onu daha çok sevmeye başladım.
"Hepimizin hayatında karşılaşmaktan, dostluk etmekten pişmanlık getirdiğimiz insanlar olmuştur. Hayatımızı güzelleştiren karşılıklı olarak yüreklerimizi değiştirdiğiniz insanlar da. Tezer Özlü benim yaşamımda, ne şanslıyım ki sayıları pek de az sayılamayacak derin dostluklar kurabildiğim bir kişi olarak yerini aldı."
Herkesin kendince dostluk tanımı vardır. Benimki ise mutsuz veya mutlu anlarda yanında olacağım ve benim yanımda olacak kişilerdir.
Bu zamanda dostluklar çabuk yitiyor. Bu biraz da bizim elimizde. Dostluk çaba ister emek ister. Kendinden başka dostunu da düşünmektir.
"Özverinin, kardeşlik duygusunun silinip, kullanmanın, çıkar ilişkilerinin egemen olduğu bir dünyada dostlar olmadan ne yapardık bilemiyorum."
Tezer Özlü'yü anlamak için onunla birlikte hayatı yaşamak gerekir.
"Özlü'nün sevgi dünyası birçoklarımızın anlayabileceğinden çok ötede, çok geniş kucaklayıcılığa sahipti. Bu yüzden bazı insanların onu anlaması gerçekten de zordu."
Tezer Özlü'nün en beğendiğim eserlerinden biri de Yaşamın Ucuna Yolculuktur. Kendisini kendi istediği gibi yolculuk etmesi, iç düşüncelerini bize açması kitabın temel öğesidir."
"Kendim 30-40 sayfa kadar yazdım. Ancak konulu bir şey anlatmak istemiyorum. Konu o kadar çok ki, çevresine bakan binlerce konuyu görür, görsün. Ünlü ve aktüel olmak da istemiyorum. Ama gene küçük bir kitap yaparsam, okuyana bir şey versin, içini dalgalandırsın, onu huzursuz etsin istiyorum..."
"Ve o on dört günlük yolculuk, yaşamımın en yoğun, en hareketli, en enerjik süresi oldu. Bir başıma, nereye gideceğimi bilmediğim, yalnız ve yalnız Kafka'nın, Italo Svevo'nun ve Cesare Pavese'nin mezarlarını aradığım o iki hafta."
Leyla Erbil'e için Tezer Özlü:
"Şu doğruyu içten benimsemişti; bir yazarın başına gelen, tüm insanların başına gelmiş sayılır, doğrular ne denli aykırı olsalar da, onlara yan çizdiğin an yok olma başlar."

Meltem Parlak 
18 Ağu 01:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorumu #tezerözlüdenleylaerbilemektuplar #yapıkrediyayınları #leylaerbil

Leyla Erbil öncelikle kendi gözünden gördüğü Tezer'i anlatmış sonrasında ise Tezer'n kendisine yolladığı mektuplara yer vermiş. Bazı yerlerde Tezer'in bizzat kendi el yazısı konulmuş, bu çok hoşuma gitti. Tezer başlı başına sevdiğim bir yazar ve mektuplarını okurken de insan duygulanıyor. En çok üzüldüğüm nokta, kendi mektupları ve arkadaşı Leyla Erbil'in mektuplarını bir an evvel kitaplastirmak istemeleri imiş ama maalesef buna ömrü yetmemiş.. Kitaplikta bulunması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum ve tavsiye ediyorum kesinlikle.

Tezer Özlü'nün en yakın arkadaşı Leyla Erbil'e yazdığı mektupların derlenmesinden oluşuyor kitap. İki yakın arkadaşın arasındaki sıcak dostluğu hissediyorsunuz, yazarın samimi satırlarında. Yazar, döneminin edebiyatçılarını da isim vermeden eleştirmiş mektuplarında.
Anı-mektup türünde okunabilecek güzel bir kitap...

Kitaptan 110 Alıntı

Visal... 
 18 Nis 08:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ''burası bizim yurdumuz değil ki, burası bizi öldürmek isteyenlerin yurdu.''

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 14 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet Admış 
05 May 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanın sevgi özleminin doyurulması o denli başka bir duygu ki...

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)
Mehmet Admış 
04 May 12:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yazı yazmak için, bütün dünya ile ilgiyi koparmak gerek.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 31 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 31 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)
mısra 
04 Şub 01:12 · Kitabı okudu

Aslında memnunluk ya da rahatsızlıklarımızın tümü kendi içimizden kaynaklanmıyor mu?

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 60)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 60)
Visal... 
 18 Nis 10:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Leyla Erbil (1984)
''Burası deli bir ülke, ama deliliği güzelleştirici değil, anlamsız ve katı, iliklerine kadar satılmış''

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet Admış 
04 May 12:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ne büyük acı ki, topluma yön verecek olan yazarlar, kendi kendilerinin bilincinde değiller. Dünyanın ve dünya yazınının ne olduğunu bilemiyorlar. Bunlar daha mahalle ve gün kadını.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 29 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 29 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)
mısra 
 04 Şub 01:10 · Kitabı okudu

Ama her şeyden önce yaşayabilmek… Biz, kimse ile yaşayamıyorsak da, kendimizle yaşayan, kendi içimizde gece gündüz mücadele eden insanlarız. Ben de her zaman yaşamın kendisini yazı dünyasından daha önemli bulduğum için, bakmaya, algılamaya, insanlarla konuşmaya devam ediyorum…

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 26)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 26)
Visal... 
18 Nis 10:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yalnız olunca insan acı düşüncelere saplanıyor.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 69 - Yapı Kredi Yayınları)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 69 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet Admış 
04 May 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ama her şeyden önemli olan, yaşayabilmek... Biz, kendi içimizde yaşayamıyorsak da kendimizle yaşayan, kendi içimizde gece gündüz mücadele eden insanlarız.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları - 8. Basım)

Kitapla ilgili 1 Haber