Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar

8,3/10  (7 Oy) · 
39 okunma  · 
6 beğeni  · 
783 gösterim
Duyguların, duyumların, düşüncelerin dolaysız, sade, birebir aktarımıdır mektuplar. Hele de "en yakın" arkadaşa, bir "can dostu"na yazılmışsa, yazılan Leyla Erbil, yazan da Tezer Özlü'yse... bu mektuplar, okuru bir başka boyuta taşıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1995
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753632591
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Fikir 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

İki yakın arkadaşın yaşamları boyunca birbirine yazdıkları mektuplardan sadece Tezer Özlü'nün Leyla Erbil'e yazdığı mektuplar kaleme alınmış kitapta. Edebiyat tarihinde yazarlara bakılınca bir tarafta sanki Tezer Özlü, diğer tarafta da diğer yazarlar var gibi. İsim vermeden, bazılarınınsa sadece baş harflerini vererek yazarları eleştirmiş. Biraz sivri dilli, ama gayet de açk sözlü birisi olduğu izlenimini bıraktı bende Tezer Özlü

Irem 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki benzer ruhun dostluğunun yazılı belgeleri olan mektuplardan derlenmiş, aynı zamanda o döneme ışık tutan, naif bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda neden daha önce bu yazarla tanışmamış olduğunuza hayıflanacaksınız...

Aslı T. 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tezer Özlü'nün en yakın arkadaşı Leyla Erbil'e yazdığı mektupların derlenmesinden oluşuyor kitap. İki yakın arkadaşın arasındaki sıcak dostluğu hissediyorsunuz, yazarın samimi satırlarında. Yazar, döneminin edebiyatçılarını da isim vermeden eleştirmiş mektuplarında.
Anı-mektup türünde okunabilecek güzel bir kitap...

Kitaptan 25 Alıntı

mısra 
04 Şub 01:12 · Kitabı okudu

Aslında memnunluk ya da rahatsızlıklarımızın tümü kendi içimizden kaynaklanmıyor mu?

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 60)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 60)
mısra 
 04 Şub 01:10 · Kitabı okudu

Ama her şeyden önce yaşayabilmek… Biz, kimse ile yaşayamıyorsak da, kendimizle yaşayan, kendi içimizde gece gündüz mücadele eden insanlarız. Ben de her zaman yaşamın kendisini yazı dünyasından daha önemli bulduğum için, bakmaya, algılamaya, insanlarla konuşmaya devam ediyorum…

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 26)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 26)
Özden Onur 
 20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tezer Özlü
Dünyanın çelişkileri de tabii ki her bireye yansıyor.
Yaşam doğal gidişinden çoktan çıktı... Bir kentte doğup yaşayan,
çalışan ve ölen insanlar giderek azalıyor. Herkes başka yerlerde,
dünya küçüldü.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla ErbilTezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil
M.Ali BARAN 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Genç kız anıları hep öteki tarafa göçüyor. Burada 100 yaşını bulan, 20 yıl bitki gibi yaşayan insanlar var. Yoğun yaşayıp ölebilmek de güzel.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 55)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 55)
M.Ali BARAN 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hans Peter' de bulduğu yumuşaklık, sevecenlikti. Bir başka kültürün getirdiği, karşısındakine gösterilen saygıyı da unutmamalı.’’Sekiz yılda eşimin yapamadığını sekiz saatte yaptı, kapıyı yağladı, gıcırtıyı kesiverdi!’’ Böyle bir ayrıntıyla bile dünyalar onun oluveriyordu.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 17)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 17)
Şeyma Köse 
 18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onunla ilk kez iki insan arasındaki sevgiyi, insandan insana geçen sevgiyi duydum. Ama bu da kolay değil. Çünkü sevgi de (istersen aşk de), üzücü, yorucu, duyurucu, doyurucu bir olgu. Olması güzel , ama belki olmaması daha rahat.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 61)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 61)
Özden Onur 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen hiçbir şeyden yılmayacak kadar gücüm
oluyor. Bazen çok aciz oluyorum.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla ErbilTezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber