The Impact of the Highly Improbable

The Black Swan

Nassim Nicholas Taleb

The Black Swan Sözleri ve Alıntıları

The Black Swan sözleri ve alıntılarını, The Black Swan kitap alıntılarını, The Black Swan en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Bir treni kaçırmak ancak peşinden koşarsanız acı verir. Missing a train is only painful only if you run after it.
Plato believed that we should use both hands with equal dexterity. It would not "make sense" otherwise. He considered favoring one limb over the other a deformation caused by the "folly of mothers and nurses." Asymmetry bothered him, and he projected his ideas of elegance onto reality. We had to wait until Louis Pasteur to figure out that chemical molecules were either left or right-handed and that this mattered considerably.
Reklam
Talihsizliğin yaşamlarımız üzerindeki etkisinin uzunluğunu fazlasıyla abartıyoruz. Servetinizi veya mevcut konumunuzu kaybetmenin yıkıcı olacağını düşünüyorsunuz, ancak muhtemelen yanılıyorsunuz. Daha büyük olasılıkla, muhtemelen geçmişteki talihsizliklerden sonra yaptığınız gibi, her şeye adapte olacaksınız. Bir acı hissedebilirsiniz, ancak beklediğiniz kadar kötü olmayacaktır. We grossly overestimate the length of the effect of misfortune on our lives. You think that the loss of your fortune or current position will be devastating, but you are probably wrong. More likely, you will adapt to anything, as you probably did after past misfortunes. You may feel a sting, but it will not be as bad as you expect.
Geçmiş olayları kendi iyiliğimiz için yorumlamanın çok fazla yolu var.
In medio stat virtus...virtue lies in moderation... fazilet ölçülülükte yatar.
The überpsychologist Danny Kahneman has given us evidence that we generally take risks not out of bravado but out of ignorance and blindness to probability!
Reklam
History doesn’t crawl; it jumps. Tarih emeklemez; zıplar. 
Anyone looking for confirmation will find enough of it to deceive himself, and no doubt his peers. Onay arayan herkes, kendisini ve şüphesiz akranlarını aldatmaya yetecek kadarını bulacaktır.
Yogi Berra'nın dediği gibi "Öyle insanlar vardır ki, zaten bilmiyorlarsa onlara anlatamazsınız."
İnsanlara ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir...
Sayfa 134 - Nassim Nicholas TalebKitabı okudu
Reklam
“Bak senin için ne yaptım”ı pazarlamak, - “Bak senin mutlu olman için neyin gerçekleşmesine engel oldum"u pazarlamaktan daha kolaydır.
Sayfa 149 - Nassim Nicholas TalebKitabı okudu
Bir olgu ne denli nadirse, hata payı o denli yüksek olacaktır...
Sayfa 292 - Nassim Nicholas TalebKitabı okudu
1965 yılında, New Jersey’deki Bell Laboratuarları’nda büyük bir anten dikmeye çalışan iki radyo astronomu, fonda yayın kalitesi düşük olduğunda duyulan parazit sesi gibi tıslamaya benzer, rahatsız edici bir ses duydular. Ne yaptılarsa da sesten bir türlü kurtulamadılar. Çanaktaki kuş dışkılarını bile temizlediler, çünkü sesin ardında bir kuş pisliğinin olduğundan emindiler. Duydukları şeyin evrenin oluşumundan kalma, dünyaya mikrodalgalar halinde ulaşan kozmik bir fon ışınımı olduğunu anlamaları epeyce bir zaman aldı...
Sayfa 213 - Nassim Nicholas TalebKitabı okudu
Paradoksal olarak, ne kadar çok enformasyon edinirseniz görüşlerinizin o denli doğrulandığını hissedersiniz.
Sayfa 87 - Nassim Nicholas TalebiKitabı okudu
1.087 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.