The Fault in Our Stars

·
Okunma
·
Beğeni
·
38.129
Gösterim
Adı:
The Fault in Our Stars
Baskı tarihi:
10 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
322
Format:
E-kitap
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Fault in Our Stars
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Dutton Books
Baskılar:
Aynı Yıldızın Altında
The Fault in Our Stars
The Fault in Our Stars
Despite the tumor-shrinking medical miracle that has bought her a few years, Hazel has never been anything but terminal, her final chapter inscribed upon diagnosis. But when a gorgeous plot twist named Augustus Waters suddenly appears at Cancer Kid Support Group, Hazel's story is about to be completely rewritten.

Insightful, bold, irreverent, and raw, The Fault in Our Stars is award-winning author John Green's most ambitious and heartbreaking work yet, brilliantly exploring the funny, thrilling, and tragic business of being alive and in love.
Aynı Yıldızın Altında eğlenceli diyaloglar, depresif duygular ve sıradışı betimlemelerin yer bulduğu bir eserdir. Yazar, duygusal bir gerçeklikle yazmış romanı.

Kitapta 16 yaşındaki bir kanser hastası kızın yaşadıkları fazla gerçekçi ve acıklı bir hikâye olmasına rağmen mizahın da eksik olmadığını görüyoruz. Konu itibariyle, Hazel Graze 13 yaşından beri tiroid ve akciğer kanseriyle mücadele eden şanssız bir genç kızdır. Ailesinin de tek çocuğudur ve anne babası onun için yıllardır mücadele vermektedir. Hazel’in hastalığının ölümcül olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmasına rağmen anne baba büyük bir olgunlukla, olumlu davranışlar sergiliyorlar ve bu da onu ölümü ciddiye almayan, hayatla dalga geçebilen, istediği her şeyi yaşamakta özgür bir kız olmasını sağlıyor. Annesinin tavsiyesiyle destek gruplarına katılmaya başlar ve bir gün destek grubunda 17 yaşındaki Augustus ile tanışır ve ona ilgi duyar ve olaylar bu iki genç aşık çevresinde gelişmeye başlar. Bir yandan elinde içinde oksijen tüpü olan çantasıyla akciğer kanseri genç kız ve diğer yandan geçirdiği operasyon sonucu sağ bacağını kaybetmiş Augustus’un aşk ve yaşam hikâyesi anlatılıyor. Romanda aşk temasının yanında yan tema olarak kanser hastalığı ve bunun getirdiği psikolojik durumlar da ele alınmıştır.
Aynı yıldızın altında bir aşk hikayesi. Son dönem edebiyatının en içten ve dokunaklı romanından biri olan ama aynı zaman da korkunç bir zeka, cesaret ve hüznün varoşsal trajedesini de anlatıyor:):)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.320 Oy)19.079 beğeni43.434 okunma3.018 alıntı183.192 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.730 Oy)13.434 beğeni34.579 okunma3.419 alıntı146.289 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.708 Oy)11.456 beğeni28.528 okunma1.575 alıntı149.567 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.580 Oy)9.090 beğeni25.386 okunma1.545 alıntı126.858 gösterim
 • Senden Önce Ben
  8.4/10 (2.422 Oy)2.454 beğeni7.612 okunma312 alıntı76.412 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.563 Oy)8.841 beğeni28.746 okunma843 alıntı139.849 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.289 Oy)5.137 beğeni18.837 okunma811 alıntı77.729 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.904 Oy)8.860 beğeni26.362 okunma2.662 alıntı114.959 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.220 Oy)6.922 beğeni20.196 okunma713 alıntı113.724 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.297 Oy)9.261 beğeni25.667 okunma1.835 alıntı118.941 gösterim
Yazarın kağıttan kentler dışında bütün kitaplarını okudum.Ancak bir tek bu kitabı beğendim.Aslında beğendim demekle kalmaz bayıldım.Bir yazar kolayca karakterleri bu kadar okuyucuya sevdiremez.Ancak daha başından Hazal'a karşı bir sempati duyuyor Augustus'a da aşık oluyor.Resmen bu kitaptan duygu seli yaşadım.Aptal aptal sırıtmaktan kıskanmaya,kıskanmaktan korkuya korkudan üzülmeye üzülmekten sevinmeye ve aniden sevinmekten salya sümük ağlamaya geçtim.Sonu her ne kadar yarım bitsede bence bu kasıtlı yapılmış bir hareketti çünkü peter van houten'ın görkemli ıstırabıda yarım bitmişti.
Kanserli iki gencin muhteşem hayat mücadeleleri ve birbirlerine olan sonsuz aşkı anlatıyor.tesekkurler john green.................................?....
Ilk önce kitabını okumuş olsaydım daha çok etkilenirdim duygusal acıdan. Ama kitabı olduğunu bilmeden ilk önce filmini izlemiş oldum. O yüzden biraz ağır ilerledi. Ama genel anlamda iki kanser gencinin bir yerde hayatlarının aniden biteceginin farkında olmalarına rağmen yaşadıkları aşkı en güzel şekilde anlatan bi kitap. Güzeldi. Yazarın emeğine sağlık..
Hayatımda okuduğum en overrated kitap kendisi....

Şuna açıklık getireyim, John Green bayıldığım yazarlardan biri. Adam ne yazsa okurum. Gerçekten çok başarılı kitapları var ama iş AYA’ya gelince biraz soğuyorum diyebilirim.

Çoğunuz kitabı okumakla kalmamış, filmi de izlemiştir diye düşünüyorum. Linç yeme olasılığımın yüksek olduğunu da biliyorum fakat bu kitapla ilgili çok güzel yorumlar yapamayacağım. Tamam arkadaşım anlarım seversin, beğenirsin ama böyle basit bir kitabı neden göklere çıkartırsın ki? Dram istiyorsan ben sana çok daha güzel kitaplar önerebilirim. Hem en azından daha gerçekçi (Burçak Çerezcioğlu || Mavi Saçlı Kız) bir kitap okumuş olursun. Kitaba dair hatırladığım en net şey Tamam zımbırtısıydı. Ayrıca okuduğum en basit dile sahip kitaplardan birisiydi.

Anlayacağınız, aldığı yorumları hak etmediğini düşündüğüm bir kitap. İlla okuyacağım diyorsanız pdf falan okuyun, para vermeyin.
GÖKYÜZÜNDE MİLYARLARCA YILDIZ VARKEN, NASIL OLUR DA AYNI YILDIZIN ALTINDA BULUŞABİLİRİZ?


Hastalık görkemli bir şey değil. Anlamı yok. Bir şeyden (kanserden) ölmek şerefli bir şey değil! (sayfa 218-pegasus) Bu alıntıyı okurken bir şey fark ettim. Çok önemli bir şey. Ben, biz kanseri hiç bilmiyormuşuz. hiç tanımamışız kanseri. Bu yüzden de kanserden ölenleri çok yad etmiyoruz. Nefes almayı çok kolay bir şey sanmışız. Size nefes almak onlar için büyük bir lütuf desem. Veya bir bacağa sahip olmak veya görmek... Yarım olmak ne kadar da korkunçmuş! Kitap bana onların acılarını bir nebze de olsa anlamamı sağladı. Ölümü bir misafir bekliyormuş gibi bekliyorlar. Hayatlarındaki insanlar (anne, baba vs.) çocuğumuz, kardeşimiz öldükten sonra hayatımıza nasıl devam ederiz diye düşünerek yaşıyorlar. Daha önce hiç bu konuda böyle detaylı düşündüğümü hatırlamıyorum. Ama bu kitap benim yaşamadığım bir hayatı anlattığından çok etkilendim.

SPOİLER


Kitap iki kanser çocuğun aşkını anlatıyor. Birbirlerine aşktan başka verecek şeyleri olmayan bu iki genç daha fazlasını verebilmek için çaba sarf ediyorlar. Biri oksijen tüpüyle gezmek zorunda diğerinin de bir bacağı protez... Acaba ölmeden önce kaç gün daha birbirimize bakabileceğiz diyerek yaşıyorlar. Üstüne üstlük kanser olduktan sonra sosyal çevrelerince soyutlanıyorlar. Ama bu haksızlık!! Yaşarken bile ölü olduklarını düşünüyorlar ki şöyle bir alıntı daha yapayım:
-Öldüğünü düşünmüyorum. Bence sadece birazcık kanserin var... (sayfa 219-pegasus) Bu da hayat mı?

Kitaba 7 puan verdim. Çünkü olaylar hızlı gelişti hem de bayaa hızlı. İlk görüşte aşk tabiri vardı kitapta ve daha tanışalı 1 ay bile olmayan 2 çocuk Hollanda ya gittiler. Bu da bana saçma geldi. Bir de pegasus yayınlarını kınadım. Şuraya alıntıyı bırakayım da anlayın neden kınadığımı:

-Beğn çiğkin değilim. Sensin çiğkin, buğnu tüplü kız. (Sayfa 212-pegasus) Ayıp vallahi. Kitabın içine etmişsiniz tek bir cümleyle. Cümlede ne demeye çalıştığını 5 dakikada çözebildim:) Tek yazım hatası bu da değildi. Ama yine de 7 puan veriyorum kitaba gölge düşüremediği için.


Kitabı okuyanlara tavsiyem çooook da bir beklenti içine girmesinler. Çünkü ben o beklentiye girdim ve sonu hayal kırıklığıydı:\ ama okunulabilir bir kitap tabii. Kitap tasarımı harika bence. Filmi de var ve izleyeyim mi diye düşünüyorum. İzlerim muhtemelen. Siz de etrafınızdaki insanların hayatlarının ne kadar farklı ve hasta insanların çoook daha farklı olduğunu unutmayın! Allah hepimize huzur, sağlık ve mutluluk versin. Keyifli okumalar:)
Aşk kitaplarının yaşıtlarım kadar ilgimi çekmediğini fark ettim. Kitap hoş yaz tatili için uygun bir kitap fakat kitabın içeriği beni çok sıktı kitabın anlatış tarzında farklı yazarların farklı kitapları hakkında spoiler vermesi hiç de hoş olmamış ayrıca o bölümler kitabı benim için daha da sıkıcı kıldı. Üzülerek bir kitabı beğenmedim.
Okuduğum tüm kitapları hatırladığım kadarı ile incelemesini yazmaya karar verdim :) Sanırım 3-4 günde okuyup bitirmiştim. Akıcı bir kitaptı, yeri geldi çok üzüldüğüm yerler oldu ama kitabı çok beğenmiştim. Akciğer kanseri bir kız ile kanser hastası bir erkeğin ilişkisini anlatıyor. Çok severek okuduğum bir kitaptı, filmini de izledim. Tavsiye ederim :)
Bu kitab hayata bakis acimi deyisti. İçindeki olaylar ani olarak deyisiyor. Gözümdən gelen yaşların arasından öyle bir şey oluyor ki gözüm yaşlı yaşlı guluyorum. Bazi kitablar vardır ki onu başkasinin kesfetmesini istemezsin. Bu kitab da benim için öyle bir yerde. Hazel ve Qus-un hayati beni başka dünyalara goturdu. Keşke kitabın 2-ci versionu olsa
Normalde kitabı yarım bırakmak gibi bir huyum yok ama ilk filmini izlediğim için okumak içimden gelmedi. Filmini çok beğenmiştim ama keşke önce kitabını okusaydım. Ama biraz zaman geçtikten sonra tamamlamayı düşünüyorum.
İlk önce kitabını okumuş olsaydım daha çok etkilenirdim duygusal acıdan. Ama kitabı olduğunu bilmeden ilk önce filmini izlemiş oldum. O yüzden biraz ağır ilerledi. Ama genel anlamda iki kanser gencinin bir yerde hayatlarının aniden biteceginin farkında olmalarına rağmen yaşadıkları aşkı en güzel şekilde anlatan bi kitap. Güzeldi. Yazarın emeğine sağlık..
Kimi zaman bir kitap okursunuz ve o kitap içinizi tuhaf bir coşkunlukla doldurur ve paramparça olmuş dünyanın, hayatta olan tüm insanların o kitabı okumadan tekrar bir araya gelmeyeceğini hissedersiniz. Kimi zaman da insanlara söyleyemediğiniz kitaplar vardır, öyle güzel ve nadir ve sizin olan kitaplardır ki sevginizi ilan etmek ihanetmiş gibi hissettirir.
Tanrım, değiştiremeyecegim şeyleri kabul etmem için sükunet, değiştireceklerimi değiştirebilmem için cesaret ve aradaki farkı bilmem için akıl ver.
"Bu dünyada incinip incinmeyeceğine dair tercih yapma şansın yok ancak seni kimin inciteceğini seçebilirsin..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Fault in Our Stars
Baskı tarihi:
10 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
322
Format:
E-kitap
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Fault in Our Stars
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Dutton Books
Baskılar:
Aynı Yıldızın Altında
The Fault in Our Stars
The Fault in Our Stars
Despite the tumor-shrinking medical miracle that has bought her a few years, Hazel has never been anything but terminal, her final chapter inscribed upon diagnosis. But when a gorgeous plot twist named Augustus Waters suddenly appears at Cancer Kid Support Group, Hazel's story is about to be completely rewritten.

Insightful, bold, irreverent, and raw, The Fault in Our Stars is award-winning author John Green's most ambitious and heartbreaking work yet, brilliantly exploring the funny, thrilling, and tragic business of being alive and in love.

Kitabı okuyanlar 5.947 okur

 • Furkan Doğan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları