The Girl Before

·
Okunma
·
Beğeni
·
1012
Gösterim
Adı:
The Girl Before
Baskı tarihi:
2 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780425285060
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Ballantine Books Publishing
Baskılar:
Önceki Kız
The Girl Before
In the tradition of The Girl on the Train, The Silent Wife, and Gone Girl comes an enthralling psychological thriller that spins one woman's seemingly good fortune and another woman's mysterious fate through a kaleidoscope of duplicity, death, and deception.

Soon to be a major motion picture directed by Ron Howard.

Please make a list of every possession you consider essential to your life.

The request seems odd, even intrusive - and for the two women who answer, the consequences are devastating.

Emma

Reeling from a traumatic break-in, Emma wants a new place to live. But none of the apartments she sees are affordable or feel safe. Until One Folgate Street. The house is an architectural masterpiece: a minimalist design of pale stone, plate glass, and soaring ceilings. But there are rules. The enigmatic architect who designed the house retains full control: no books, no throw pillows, no photos or clutter or personal effects of any kind. The space is intended to transform its occupant - and it does.

Jane

After a personal tragedy, Jane needs a fresh start. When she finds One Folgate Street, she is instantly drawn to the space - and to its aloof but seductive creator. Moving in, Jane soon learns about the untimely death of the home's previous tenant, a woman similar to Jane in age and appearance. As Jane tries to untangle truth from lies, she unwittingly follows the same patterns, makes the same choices, crosses paths with the same people, and experiences the same terror as the girl before.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Hayat her zaman bize adil davranır mı ? Gerçekler ortaya çıkmak için kaç gün kaç saat bekler ? Aşk her zaman tek taraflı mıdır ? Tarih tekrar tekrar aynı olayları mı yaşar ?

Bir ev düşününki siz duşa girdiğinizde sizin sevdiğiniz suyun sıcaklığına kadar ayarlasın.İşte o kadar teknolojik bir ev ve bu evde farklı zamanlarda yaşamış olan iki kadının trajik ve duygusal öyküsünü anlatıyor kitap bizlere.

Başından geçen korkunç bir olay sonrası insanlara güvenini kaybetmiş olan Emma ve hayatın hiçbir zaman yüzünü güldürmediği,büyük kayıplar yaşayan Jane.

Bu iki kadının ortak noktası da yeni başlangıçlar yapmak için fiyatı oldukça uygun ancak uyulması gereken kurallar bütünü bir hayli fazla olan bu teknolojik eve farklı zamanlarda taşınmaları,bu evin sahibi oldukça obsesif olan Edwardla başlarından geçen olaylar bütünü.

Kitap hakkındaki düşüncelerime geçecek olursak eğer sınavlarım ve yoğun bir dönemden geçmiyor olsaydım bu kitabı bir günde bitirebilirdim.Kitabı okurken en çok dikkatimi çeken detaysa iki karakterin ağzından anlatılması ancak farklı bir şekilde anlatması.Sanki iki kadın aynı zamanda aynı yerdelermiş gibi.Bir sayfa önce Emma da okuduğumuz bölümün sonunu bir sayfa sonra Janele yaşıyormuşuz gibi.Bu geçişler beni yormadı aksine oldukça memnun etti,o kadar küçük ve hafif dozlarda bir geçiş etkisi yaratıyordu ki hayran kaldım.
Kitabın akıcılığına hayran kaldım,bir bölüm sonu öyle harika bir şekilde bitirilemez diye düşünüyorum.Elleriniz ve gözleriniz direk acaba sonra ne oldu düşüncesi ile sayfaları istemsizce çevirmeye ve okumaya başlıyorsunuz.Her sayfada ayrı bir gizemin ortaya çıkması,aklımızda tonla sorular olması ve cevapların yavaş yavaş ortaya çıkması muhteşemdi.Gordion düğümü her sayfada biraz biraz çözülüyordu sanki.
Kitaptaki atmosfer ise oldukça iyiydi,Emma ile Jane arasında 3 yıl kadar uzun bir zaman çizgisi olmasına rağmen hayalinizde her şey o kadar net canlanıyordu ki hiçbir zorluk yaşamıyordunuz.
Kitaptaki karakterlere bakacak olursak Emma’nın güvensizliğini,Jane’in kayıpları yüzünden yaşadığı depresyonu ve Edward’ın ileri derece kontrol tutkusunu iliklerimize kadar işliyor ve onları hayatımızın bir parçası yapıyordu.Bu kitaptaki karakterler televizyonda görmüş olduğunuz gösterişli yaşamlar yaşayan o ünlü insanlar değiller.Bu karakterler sizin her gün gördüğünüz yanınızda bulunduğunuz yada her gün gördüğünüz ancak konuşmadığımız o kişiler.Belki de sizsiniz.Karakterlerin yerine istemsizce kendinizi koyuyorsunuz zaten.

Kitaptaki tek kötü nokta benim için sadece 447 sayfa olmasıydı.Bu kitaplar neden bu kadar kendine bağlayıp neden çabucak bitiyor hiçbir zaman anlayamayacağım sanırım.

Eğer psikolojik gerilim romanlarına ilginiz varsa mutlaka okuyun.Bu kitabı okumadan psikolojik gerilim okuyorum demeyin bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.Okuyun. :)
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bence güzel bir kitaptı ve katil hiç beklemediğim biri çıktı bu da güzeldi şaşırmayı seviyorum ama sonu daha iyi bitebilirdi bence ama genel olarak keyifli bi kitaptı
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitaba ilk başladığım satırlar da farklı olduğunu düşündüm sonlara doğru evet farklı olduğuna karar verdim ama sonu tipik çokta bilindik tarz da bitti. Ama güzel keyifliydi..
448 syf.
·5 günde·9/10
İnanılmaz sürükleyici, okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir roman. Gerilim romanı, biraz da rahatsız ve tedirgin edici. Ron Howard'ın yöneteceği bir filmi de olacakmış yakında.
448 syf.
------SPOİLER içerebilir-----------

Son teknoloji bir ev.Şu anda olmayan ya da henüz karşılaşmadığımız türde hem son teknoloji hem minimal...Bu evde yaşayan iki kız konu alınıyor, arada zannediyorum 1 veya 2 yıl var.İki sayfa şimdiki kız olan Jane'den iki sayfa önceki kız olan Emma'dan bahsediyor ve bu neredeyse kitabın sonuna kadar devam ediyor.Sürekli en son ne okuduğunuzu tam olarak hatırlamak zorunda kalıyorsunuz.Amaç neredeyse aynı şeylerin yaşanmış olması ve küçük farkların tam zamanlı anlatılması ama açıkçası beni biraz sıktı başlarda.Sonrasında alıştım.

Obsesif bir müteahhit.Bahsi geçen evi aslında kendi ailesi için yapmak niyetindeyken oğlu ve eşi bir kazada ölüyor ve onları yapacağı evin temeline gömdürüyor...Sonra evi kiralıyor ama kiracılara sayfalarca süren koşullarda yaşamaları şartıyla...Mesela evde hayvan beslenmesini,daha önceki evlerinden herhangi bir mobilya ve fazla eşya getirilmesini istemiyor...
Buna benzer obsesif ve deli davranışlarda bulunan bir tipten bahsediliyor.

Sonuç aslında belliyken sonlara doğru birden yön değiştiriyor olaylar.Bu yön değiştirme bir çok insana göre " aa çok şaşırdım hiç beklediğim gibi değilmiş"dedirtebiliyor ama bana değil.Yani bir anda katilin başkası çıkması çok saçma geldi.Şaşırtayım derken...

Üslup akıcı,teknik güzel.Her bölümü heyecanlandıracak yerde bitiriyor ve ister istemez "bu kısmı da okuyayım nasılsa 2 sayfa" diye diye kitabı bitiriyorsunuz.

Sonuç: Kitabın sonları şaşırttı ama o son basit geldi.Beklenmedik bir sonuç yazmak için "katil bu bu bu" deyip de hiç yapmayacak birini neredeyse hiç sebepsiz katil yapmak biraz kolaya kaçmak olmuş.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ve “Önceki Kız” kitabım bitti.
Gerçekten çok farklı bir kurgu… Çok değişik bir hikaye.
Oldukça sürükleyici bir psikolojik gerilim kitabı… Yakında kitabın filmi de geliyormuş :)
Son teknoloji bir ev. Ama çok başka bir ev bu. Evin Mimarı obsesif bir Müteahhit.
Evi, ailesi için tasarlarken eşi ve oğlu ölüyor ve onları o evin temeline gömdürüyor.
Evi kiralamak isteyenler için yaklaşık 200 sayfalık bir kontrat sunuluyor ve her bir soru cevaplanmak zorunda, ve inanılmaz, akıl almaz koşullarında kabul edilmesi gerekiyor.
Bu koşulların ne olduklarını yazmayacağım :)
Bu evde yaşayan iki ayrı kız Emma ve Jane üzerine oluşuyor kurgu. Biri geçmiş zamanda Emma’nın yaşadıklarını anlatıyor, diğeri ise şimdiki zamanda Jane’in yaşadıkları…
O evde ölen bir kız, o kızın ölümünü araştıran diğer kız ve ortaya çıkan benzerlikler ile heyecanla diğer sayfayı okumak için sabırsızlanıyorsunuz.
Evde yaşananlar, gizemler ve cinayetin belirsizliği, bir çok kişiden şüphelenmeme sebep oldu.
Birçok yerde çelişkide kalıyor insan ve tam acaba böyle mi oldu diye düşünürken, sonlara doğru ters köşe oluveriyor konu :)
Aralarda bize sorulan psikolojik sorularda ayrıca çok düşündürücüydü.
Güzel bir piskilojik gerilim, çok farklı bir kurgu. Bu tür sevenlere tavsiye ederim, ben severek okudum.
Kitaptan bir alıntı ile yorumu noktalıyorum:
"Senin olan her şey bir zamanlar onundu"
448 syf.
·Beğendi·8/10
Farklı bir kurgu değişik bir tarz. Kitaba başladığımda bir an durdum acaba yazar Christopher Nolan’mı dedim. Sizi kurgusuyla büyülüyor. Sürükleyici fakat yer yer bunaltan Psikolojik-Gerilim türünde yazılmış bir kitap.

Not: İncelemelerim kesinlikle spoiler içermez.
448 syf.
·Beğendi·10/10
Ölen bir kız ve geride bıraktığı paronayaları...
Jane ölü bir kızın söylediği sözlere inanarak bazı sorulara yanıt bulmaya çalışır fakat ölü kızın söylediklerinin ne kadarının doğru olduğu meçhuldur.
"Sana ait olan her şey bir zamanlar onundu"
--------------------
Kitap gerilim ve gizem okumayı sevenler için kesinlikle okunması gerken bir kitap. Yazar, daha önce karşılaşmadığınız bir kurgu üzerinde ilerliyor ve anlatım şekide oldukça büyüleyici.
Kitabı okurken bir çok kez çelişkide kalıyor ve neye inanmanız gerektiği konusunda fikirsiz kalıyorsunuz.
Ve çoğu gerilim kitabında olduğu gibi sizi değişik sonuyla şoka uğratıyor. Bence gerilim meraklılarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir kitap
448 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
inanılmaz akıcı bir kitap yazarın üslubunu çok beğendim hiç bitmesini istemediğim bir kitaptı
Emma
Folgate Sokak Bir Numara. Burası gerçekten eşsiz. İyi ki burayı gördük. Sanki kaderimizde varmış.
Yeni bir başlangıç olacak.
Şu an tam da ihtiyacımız olan şey…
448 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Kitap Folgate Sokak 1 numaralı evin şimdiki ve bir önceki kiracisinin hayatlarını anlatıyor. Kitap kolaylıkla okunan çabucak biten bir kitap. Bir yolculukta başlamıştım ve yolculukta da bitirdim. Uzun biri süreye yayarak okumak isteyenler için en büyük handikap olay şimdiki kiracının mi başına geldi, önceki kiracının mi başına geldi karıştırmak olabilir. Kitap her iki kiracının hayatını eş zamanlı verdiği için degisik olmus Bir de kitap sonunda katille ilgili yapılan ters köse bana biraz zorlama geldi. Sanki kitabın sonuna gelince fikir değiştirilmiş katil de değişmiş gibi.
“İnsan ilişkileri,tıpkı insan hayatı gibi,gereksiz şeyleri toplamaya meyillidir.”
J. P. Delaney
Sayfa 102 - Edward
Hani şu kaypak politikacıların, başkalarını üzdükleri için diledikleri özürler gibiydi.
J. P. Delaney
Sayfa 218 - Pena Yayınları
Ne garip, birisini tanıdığınızı sanıyorsunuz, oysaki hiç tanımamışsınız.
J. P. Delaney
Sayfa 220 - Pena Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Girl Before
Baskı tarihi:
2 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780425285060
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Ballantine Books Publishing
Baskılar:
Önceki Kız
The Girl Before
In the tradition of The Girl on the Train, The Silent Wife, and Gone Girl comes an enthralling psychological thriller that spins one woman's seemingly good fortune and another woman's mysterious fate through a kaleidoscope of duplicity, death, and deception.

Soon to be a major motion picture directed by Ron Howard.

Please make a list of every possession you consider essential to your life.

The request seems odd, even intrusive - and for the two women who answer, the consequences are devastating.

Emma

Reeling from a traumatic break-in, Emma wants a new place to live. But none of the apartments she sees are affordable or feel safe. Until One Folgate Street. The house is an architectural masterpiece: a minimalist design of pale stone, plate glass, and soaring ceilings. But there are rules. The enigmatic architect who designed the house retains full control: no books, no throw pillows, no photos or clutter or personal effects of any kind. The space is intended to transform its occupant - and it does.

Jane

After a personal tragedy, Jane needs a fresh start. When she finds One Folgate Street, she is instantly drawn to the space - and to its aloof but seductive creator. Moving in, Jane soon learns about the untimely death of the home's previous tenant, a woman similar to Jane in age and appearance. As Jane tries to untangle truth from lies, she unwittingly follows the same patterns, makes the same choices, crosses paths with the same people, and experiences the same terror as the girl before.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0