The Great Gatsby

·
Okunma
·
Beğeni
·
55,5bin
Gösterim
Adı:
The Great Gatsby
Baskı tarihi:
1992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781853260414
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Wordsworth Classics
Generally considered to be F. Scott Fitzgerald's finest novel, The Great Gatsby is a consummate summary of the "roaring twenties", and a devastating expose of the "Jazz Age". Through the narration of Nick Carraway, the reader is taken into the superficially glittering world of the mansions which lined the Long Island shore in the 1920s, to encounter Nick's cousin Daisy, her brash but wealthy husband Tom Buchanan, Jay Gatsby and the mystery that surrounds him.
184 syf.
·1 günde·8/10 puan
Muhteşem Gatsby dili sade bir kitap değil ama Amerika'nın birincisi dünya savaşı sonrası yani 21yüzyıl dönemini iyi yansıtmış.

Hızla zenginleşen Amerikan vatandaşlarının geçiş dönemi güzel betimlenmiş. Döneminde değeri anlaşılmayan kitapların başında gelir. Yazarı yazdığı vakit en büyük amerikan romanını yazdım demişti romanın kıymetini sonra anlaşıldı. Bir aşk hikayesi üzerine kurulu hikayede Amerika gerçeğini gözler önüne seriyor. Filmide var kitabın onu da izleyin derim.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
176 syf.
·5 günde·6/10 puan
Hani hep kitap mı film mi ? diye başlayan bir soru vardır ya bu sorunun cevabı benim için her zaman kitap olmuştur ta ki bu kitabı okuyana dek! Kesinlikle Muhteşem Gatsby için filmi diyorum ben. Bu kitap için beklentimi yüksek tuttuğumdan dolayı ne yazık ki benim için hayalkırıklığı oldu. Anlatımı çok düz, betimlemeden yoksun. Tıpkı küçükken tuttuğum günlüklere benzettim. Bu yüzden de son 50 sayfa hariç birtürlü hikayenin içine girip, hayalgücümde canlandıramadım. Ancak konu olarak beğendiğimi söylemeliyim. Ana tema olarak bir aşk hikayesi işleniyor ve bu aşk hikayesi üzerinden Amerika'nın gerçeği, insanların birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıyor.
175 syf.
·10/10 puan
Sizi şimdiye kadar yayınlanan en zarif İngiliz nesirleriyle büyülerken, güzelliği hakkında şaşkınlık duymanıza sebep olan Muhteşem Gatsby incelemesiyle karşılıyorum. Büyüleyici bir eser, büyüleyici cümleler ve büyüleyici bir anlatım... Bana kalırsa romanın büyüleyiciliği F. Scott Fitzgerald'ın insanüstü bir varlık olduğunu iddia edebilmemiz için yeterli kanıt sayılmalı.


Jay Gatsby sürekli yanlış kişilere bağlanan bir tip olsa da, Daisy ona bağlanması için üzerine düşen rolü mükemmel bir şekilde oynuyor. Gatsby'nin rakibi Tom Buchanan, kibirli bir milyoner ve aynı zamanda da Daisy'nin kocası. Daisy Buchanan ve Bay Jay Gatsby'nin hikayesini aynı zamanda kitabı da anlatan kişi Yale mezunu olan Nick, kitaba babasının kendisine başkalarını eleştirmekten kaçınması gerektiği konusunda verdiği tavsiyeyi hatırlatarak açıyor.

“Birini eleştirmek arzusu duyduğun her seferinde,” dedi bana, “bu dünyadaki herkesin senin sahip olduğun imkanlara sahip olmadığını hatırla.”

Nick, cömert ve abartılı partiler veren komşusu Jay Gatsby'den adeta büyüleniyor ve neredeyse tüm New York tarafından tanınmasına rağmen yine de yaşam tarzından memnun değil. Koyda yeşil bir ışığa özlemle baktığını gözlemledikten sonra Nick, Gatsby'nin Tom'la evli olan Daisy'den savaş için ayrıldığı zaman aşklarının kesintiye uğramasından bu yana yıllardır acı çektiğini öğreniyor. Romanda Fitzgerald, 20'lerin tarihsel bağlamını, 1. Dünya Savaşı sonrası zamanı ayrıca toplumu ve yaşam tarzlarını araştıran bir roman yaratmak için kullanıyor.


Benim için çok keyifli bir okuma deneyimiydi ve hala hafızamdan silinmeyen, beni gerçekten etkilemiş olan nadir eserlerden biri olduğu için gönül rahatlığıyla okumanızı tavsiye edebilirim.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Muhteşem Gatsby

Evet millet dilim döndüğünce sizi biri ile tanıştırmak istiyorum.
Gatsby ya yok mu bizim şu muhteşem Gatsby mutlaka duymuşsunuzdur.
Bu adamın olayı basit. Adam aşık yahu. Hem de deli gibi. Ay'ın geceye olan aşkı gibi, güneşin gündüze duyduğu özlem gibi...
Evet aşık ve gururlu.
Biraz yazardan da bahsetmek istiyorum:

İsmini Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’den alan Scott Key Fitzgerald 1896 yılının eylül ayında St. Minnesota’da dünyaya gelmiştir

Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’in uzaktan da akrabası olan Fitzgerald, bu durumdan bir anlamda gurur da duymuştur. Hatta akrabasının heykelinin önünden geçerken sarhoş olması nedeniyle bir keresinde çalılıkların arkasına saklandığı ve ‘Frank’in beni böyle görmesine izin vermeyin!’ diye bağırdığı rivayet edilmiştir.

Kitabın bizlere söylemek istediğini iyi anlamak gerekiyor, hızlı hızlı okumamak gerekiyor. Bir sebebi var ki Amerika'da müfredata sokulmuş.
Bir de meşhur Amerikan rüyası var ki çok güzel bir şekilde aktarmış okuyucularına.

Karakterlerinin tasvirleri o kadar başarılı ki okudukça önünüz de bir bir canlacak.
Anlatım sanırım çeviriden ki birçok kişi bu konu da hemfikir bir kargaşalık var.
İngilizce baskısını okuyanlar hiçbir şekilde şikayetçi değil.
Şimdi sıra filmin de.
Kitap bitti biraz biraz yeşilçam bir son.
Gatsby seni sevdim yahu
184 syf.
Aşk sahiden böyle saplantılı bir şey midir? Hiç
Aşık olmadım aşka da inanmam fakat burda anlatılanlardan gördüğüm tek şey ruhsal bir hastalık gibi görmemiz gereken , bi obsesyon olarak adlandıracağımız şeyin aşk olarak geçmesi. Ben mi çok önyargılıyım bu konuda düşünceler mi bana karışık geliyor bilmiyorum. Tüm bunlara rağmen yazılan hikayelere kıyasla çok önemli ve değerli bir eser. Çoğu kişi zaten bunlardan bahsetmiştir incelemelerinde ben sadece farklı bir açıyı sunmak istedim. Mutlaka okuyun okuduktan sonra filmini de izleyin*
Sunulan aşk hikayesinin arka planında, amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış, karakterleri son derece iyi işlenmiş önemli bir klasik. Kendinizi Gatsby karakterine aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.
184 syf.
·13 günde·7/10 puan
"- yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha da ötelere uzatacağız... Ve derken güzel bir günün sabahında..."

Yazar bu cümleyi kitabın sonlarında kullanmış ama bence Bay Gatsby bu cümleyle çıkmış yola. Hırsını ve tüm gençliğini sırf bir kadının gözüne girebilmeye adamış. Aşk insanın gözünü kör ediyor derler. Bence bu kitap karakteri için bu tanım çok doğru. Çünkü Gatsby, o kadın adına fakirlikten zenginliğe adımını atmıştı. Değmeyecek biri için bu kadar uğraşıp hayatını kazanmıştı. Ve yine değmeyecek biri için hayatı bir çöplük gibi kenara atıldı.

Daisy ve Tom karakterini hiç sevmedim. Bencil ve dünyayı umursamaz iki karakter. Nick ve Gatsby ise daha adaletli ve kendi içlerinde yaşamayı seven karakterler. Yazarın ne anlatmak istediğini anlayabiliyorum. Aşk ve para uğruna neredeyse yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Ama bu karakter ve kişilik meselesidir. Gatsby için aşk, Daisy için para hep daha önemliydi.

Kitap konu olarak güzel aslında ama bence akıcı değil. Ve çok durağan heyecanlı bir tarafı yok. Bazı olayları anlayamadım. Daha sonraki bölümlerde konuşmalardan çıkardım. Asla okunmayacak kadar kötü değil ama öncelik verilmesi gereken kitaplar arasında değil bana göre.

Gatsby nasıl başladıysa öyle bitirdi hayatını. Aşk uğruna kendini yok etti. Kitabın son cümlesi de karaktere çok uydu.

"Böylece akıntıya karşı kürek çekerek, durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz."
184 syf.
·3 günde·8/10 puan
Fitzgerald 1920’li yılların Kayıp Kuşak olarak adlandırılan yazarlarından birisidir. Buradaki ‘kayıp’ yönünü kaybetme veya yabancılaşmayı kasteder. Bu kayıp kuşağın izini Muhteşem Gatsby’i okurken de fazlasıyla görüyoruz.

Muhteşem Gatsby, Gatsby’nin aşk öyküsünü anlatırken aynı zamanda talihsiz Amerikan rüyasını da anlatır ve daha iyi bir dünya vaadinin sahteliğini gözler önüne serer.

Romandaki mekanlar sembolik olarak seçilmiştir. East Egg soy ve miras sayesinde zengin olan kesimi ele alırken, West Egg sonradan görmeliği temsil eder. New York gizli kapaklı işlerin yeriyken, Küller Vadisi zina ve çirkinliğin yeridir.

Yazar 1923’te romanını planlarken ‘olağandışı, güzel, basit ve karmaşık desenli bir eser’ yazmak istediğini ifade etmiştir. Belki eserinin başarısını yaşarken göremedi ama şimdi o başarıya ulaştığı da ortada.

Kitabı çok severek okuduğumu söyleyebilirim. Kitabın ardından filmini de izledim ve sanırım ilk defa bir filmi kitabından daha fazla sevdim. Bunun sebebi de görsellikten ziyade yazarın kitabıyla anlatmak istediği ahlaki yozlaşma ve aşırılığı filmin çok daha başarılı bir şekilde aktarmış olmasıydı.
184 syf.
·6 günde·5/10 puan
"Çok sözde yalan,çok parada haram vardır" sözünün kitaplaştırılmış hali diyebileceğimiz bu kitap.Bir adamın çok uzun zaman takıntı haline getirip elde etmeye çalıştığı bir kadını anlatıyor.Yada öyle bir şey tam anlamadım çünkü.Kitap bitti ve anlamadım bu ne biçim kitap diye bir sürü kez de dedim okurken hatta.

Kitap eğlenceli mi ? Değil. Akıcı mı? Değil. Düşündürüyor mu felsefi mi? Değil.E neden okudum o zaman ben bu kitabı.Onu ben de bilmiyorum filmini kesinlikle daha çok beğenmiştim Dicaprio vardı en azından orada.

Bu kitapta olmamış yada olamamış bir şeyler var.Bir anda bir olay oluyor mesela lan nasıl oldu neden oldu kim yaptı anlayamıyorsunuz.Bu sıkıntı anlatışta mı yoksa çeviride mi bilmiyorum tabi ama sonuçta bir sıkıntı var.Yine de kitabı okumayı ve bitirmeyi başardım.Eğer okuyacak hiç bir şeyiniz yoksa bu kitabı okuyup ilginç Gatsby karakterini öğrenebilirsiniz.Gatsby haricinde kitabı okumayı istemenizi sağlayacak bir şey bulamadım.
184 syf.
·8/10 puan
"Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten"
İlk sayfalar sıkıcı olsa da ilerleyen sayfalarda merak uyandırıcı ve güzeldi. Roman olarak kurgu ve hikaye bakımından çok güçlü olmasa da anlattığı şeyler önemli ve gerçekti; özellikle insanların nankörlüğünü yazar çok güzel işlemiş. Yazar Amerikan Rüyası da başta olmak üzere o zamanların Amerika'sını ve insanlarını kitabın içerisine çok güzel yerleştirmiş. Yazar kitabı uzun tutmamış ki bu iyi olmuş tadında ve etkileyici bitirmiş.
"Birisini eleştirmeye kalkıştığında" dedi bana, "şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma."
F. Scott Fitzgerald
Sayfa 1 - İş Bankası Kültür Yayınları
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”
Daha genç ve kırılgan olduğum yaşlarımda babamın verdiği öğüt o günden beri aklımdan hiç çıkmaz.

"Birisini eleştirmeye kalkıştığında,” dedi bana,

“Şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Great Gatsby
Baskı tarihi:
1992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781853260414
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Wordsworth Classics
Generally considered to be F. Scott Fitzgerald's finest novel, The Great Gatsby is a consummate summary of the "roaring twenties", and a devastating expose of the "Jazz Age". Through the narration of Nick Carraway, the reader is taken into the superficially glittering world of the mansions which lined the Long Island shore in the 1920s, to encounter Nick's cousin Daisy, her brash but wealthy husband Tom Buchanan, Jay Gatsby and the mystery that surrounds him.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları