The Hound of the Baskervilles

·
Okunma
·
Beğeni
·
44,7bin
Gösterim
Adı:
The Hound of the Baskervilles
Baskı tarihi:
1 Ocak 2008
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788723900876
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Easy Readers
Strange things happen on desolate Dartmoor. A mysterious death causes Sherlock Holmes to become involved in the case.
352 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sherlock Holmes serisinin 5. kitabı olan bu kitabımızda ana karakterimiz gizemli bir köpek yüzünden öldüğü düşünülen Sir Charles Baskerville'in ölümünü araştırıyor.

Tüm kitap tek olaya adanmış, önceki kitap olan Akıl Oyunlarının Gölgesinde kitabı gibi kısa kısa olacak şekilde birçok öykü yok kitapta.
Benim şahsi kanaatim kısa kısa öykülerden oluşan kitap bu kitaptan daha iyiydi. Daha hızlı ve zevkli okunabiliyordu. Tüm kitap bir olaya verilince yazar bu sefer betimlemelere vurmuş kendisini. Bazı noktalarda Yüzüklerin Efendisi okuyormuş gibi oldum.

Benim elimdeki kitap 200 sayfa civarıydı ve 3 günde zar zor bitirdim çünkü okurken epey sıkıldım bu kitabı.

Her ne olursa olsun okuyanın bir şey kaybetmeyeceği bir kitap bu.

Sıradaki gelsin :)
206 syf.
·3 günde·7/10 puan
İngiltere’nin soylu aile üyesi Charles Baskerville’nin sır dolu ölümü ile başlıyor kitabımız. Cesedin üzerinde hiçbir darp izi olmamasına rağmen yüzündeki dehşet ifadesinin anlamı nedir? Bunun ailenin üzerindeki “lanet” ile bir bağlantısı olabilir mi?
Olayın hep aynı kişiler etrafında dönmesi kitabın eksi yönü fakat kitaptaki gizem sizi etkisi altına alıyor ve sorularınıza yanıt bulabilmek için okumaya devam ediyorsunuz.
Kitap beklentimin bir tık altındaydı ama hayal kırıklığı da değildi. Polisiye sevenlerin şans vermesi gereken bir kitap.
Erkut Demir
Erkut Demir Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
Serinin en başarılı romanlarından ben severek okudum. Derslerden dolayı geç yazıyorum ama diğerlerine kıyasla bir adım daha önde olan bir kitap. Diğerlerine göre daha çok şaşırttı. Zaten en çok filme uyarlanan eserde bu kitapmış Bence bu türü seven herkes okumalı.
Ömer K
Ömer K Sherlock Holmes - Baskerville’lerin Köpeği'yi inceledi.
210 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Baskerville'lerin köpeğide öyle böyle bir köpek değil hani... Ejderha gibi ağzından alev yayan gözlerinden ışık saçan, şeytanın köpeği gibi birşey...
Sharlock Holmes bu gizemli köpeği, işlediği cinayetleri, köpeğin sahibini ve olayların ardındaki gizemi yine o kusursuz dehasıyla ortaya çıkarıyor...
İlginç, gizemli, heyecanlı, merakla okuyabileceğiniz bir kitap. Akıcı ve sade anlatımıyla, birkaç saat içinde okuyabileceğiniz çerez kitaplardan...
272 syf.
·3 günde·7/10 puan
Dizisi ve filmi çekilen çok en ünlü dedektif Sherlock Holmes serisinin 5. kitabı olan ve şu ana kadar 20’den fazla televizyon ve sinema filmine uyarlanmış olan The Hound of the Baskervilles ( Baskerville'lerin Köpeği) kitabında ki hikaye 5 asırdır varlığını sürdüren Baskerville sülalesinin en yaşlı üyesinin esrarengiz bir şekilde ölmesiyle başlıyor . 1889'da Londra, İngiltere'deki Baker Caddesi'nde geçen kitapta Baskerville ailesinin lanetli olduğunsöylentileri var ve nesiller boyunca, devasa, siyah, ateş soluyan bir köpek tarafından öldürüldüğü söylentileri kol gezmekte. Kitapta Sherlock Holmes az görülürken gizemde eksilmiyor. Kitapta başrol yine Sherlock Holmes olmasına rağmen arkadaşı Dr. Mortimer ve arkadaşı Watson daha çok görünüyor.
214 syf.
·10/10 puan
Asıl mesleği tıp doktorluğu olan ve ilk hikayesini 20 yaşından önce yayımlatan Arthur Conan Doyle odasında hasta beklerken hikâyeler yazmaya devam eder ancak Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazar, doktorluk işinde o kadar iyi olmasa da Sultan II. Abdulhamid'in de hayranlığını kazanmış kitapları polisiye türünün öncülerinden olmayı başarmıştır, kurguları olağan üstü zeka içerirken oluşturduğu Sherlock Holmes karakteri sanki gerçekten yaşayan, son derece bilge,hazır cevap ve işinin hakkını veren bir insan gibi yansıtmada yıllar geçse de eskimeyen bir iş çıkarmış 10/10
272 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten bir an acaba dedektif olsam mi diye düşündüm bu kitap sayesinde de gerçekten olmasan da bu yol gösteriyor bazı problemler yaşanıyor hemen çözüm bulabiliyorum taktiklerle
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Aykut
Aykut Sherlock Holmes - Baskerville’lerin Köpeği'yi inceledi.
216 syf.
·4 günde·10/10 puan
Ünlü dedektif Sherlock Holmes ve dostu Dr. Watson.

Bu sefer doğaüstü bir olayın peşine düşüyorlar. Sir Charles'ın ölümü ile işler karışıyor. Dr.Mortimer'ın Holmes'e yardım için gelmesiyle ise maceramız başlıyor.

Hikayenin kurgusu çok iyi, sizi içine fazlasıyla çekiyor. Olayın geçtiği mekanların betimlemesi çok güzel, orada bulunuyor gibi hissediyorsunuz. Zaten yazarın en iyi kitabı olarak gösteriliyormuş.

Heyecan ve gizem istiyorsanız okuyun derim.
“hayat insan aklının düşünebileceğinden çok daha gariptir. İnsan, gerçekte sıradan denen şeyleri çoğu zaman hayal bile edemez. Eğer şu pencereden el ele uçup, bu büyük şehrin üzerinde dolaşarak çatıları hafifçe kaldırıp aşağıda olan garipliklere, sıra dışı tesadüflere, planlara, niyetlere nesilden nesile süren olaylar zincirine bakabilseydik,aslında doğası gereği sıradan ve önceden tahmin edilebilir olan insan ürünü eserlerinin hepsi,yararsız ve donuk bir hat alırdı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Hound of the Baskervilles
Baskı tarihi:
1 Ocak 2008
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788723900876
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Easy Readers
Strange things happen on desolate Dartmoor. A mysterious death causes Sherlock Holmes to become involved in the case.

Kitabı okuyanlar 5,1bin okur

  • ilkbahar ✿
  • Samet işte boşver aq
  • Sinan Yıldırım
  • Murat Han
  • Burak Buğra Okur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.1 (1)
8
%0.2 (2)
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları