The Hound of the Baskervilles

·
Okunma
·
Beğeni
·
26,7bin
Gösterim
Adı:
The Hound of the Baskervilles
Baskı tarihi:
Ağustos 1901
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Iris Press
We can safely call The Hound of the Baskervilles the most famous detective story of all time. The super-intelligent detective Sherlock Holmes and his assistant Dr. Watson put their teeth firmly into the mysterious death of Sir Charles Baskerville. Residents of the dark and swampy Dartmoor are convinced that Sir Charles was the victim of the ancient curse of the Baskervilles. In the seventeenth century a devil that had adopted the shape of a bloodhound devoured the throat of one of the ancestors of the family. After the death of Sir Charles it is also feared for the life of the last heir, the young Sir Henry. Are the devil and the hellhound really on the road again? Or is it someone more human that has something to do with the murder? What is the cause of strange howling cry heard across the moor...?
206 syf.
·3 günde·7/10
İngiltere’nin soylu aile üyesi Charles Baskerville’nin sır dolu ölümü ile başlıyor kitabımız. Cesedin üzerinde hiçbir darp izi olmamasına rağmen yüzündeki dehşet ifadesinin anlamı nedir? Bunun ailenin üzerindeki “lanet” ile bir bağlantısı olabilir mi?
Olayın hep aynı kişiler etrafında dönmesi kitabın eksi yönü fakat kitaptaki gizem sizi etkisi altına alıyor ve sorularınıza yanıt bulabilmek için okumaya devam ediyorsunuz.
Kitap beklentimin bir tık altındaydı ama hayal kırıklığı da değildi. Polisiye sevenlerin şans vermesi gereken bir kitap.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Evet, benim için Sherlock efsanesi bu kitapla başladı. Daha ilk sayfalardan etkisine öyle bir kapıldım ki... Bence açık ara en güzel, yaratıcı ve zeki kurgulanmış bir yapıt (genel olarak Sherlock'un tüm hikayelerini kasdediyorum).
Bu kitaba gelicek olursak bildiğimiz gibi Holmes serisi 5 büyük roman (Mavi yakut, Dörtlerin yemini, Kızıl dosya ve Korku Vadisi) ve 59 küçük hikayeden oluşuyor. Baskerviller'in köpeği ise o 5 roman arasında da en büyük olanı.
Eserin başlangıcı klasik-Sherlock'la doktorumuz Watson o meşhur adresimizdeki-Baker sokağı 221B-evlerinde beklerken başlıyor. Her zamanki gibi telaşlı biri Sherlock'dan yardım istemek için onun evine geliyor ve o daha ağzını bile açmadan dedektifimiz onun hakkında her şeyini ortaya koyuyor. Aslında bu kısım bir çox Sherlock sever için sıradan bir şey olsa da, benim gibi Holmes okumaya bu kitapdan başlamışsanız inanılmaz etkileceğinize şüphem yok (özellikle gazete yazılarını incelediği yerde çok etkilenmiştim).
Dedektif gelen konuğun hikayesini gerçekten ilginç bulduktan sonra işe koyuluyor ve tek dostuyla maceraya atılıyor.
Evet, bu kitapda neleri bulacağınızı söyleye bilirim- yaratıcı senaryo, zeki düşman, suçsuz seri katil (gerçekten ilginç değil mi?), bilim, gizem, gerçek bir canavar (özellikle aslında yalan olmasını beklediğimiz canavarın gerçekliği) ve beklenmedik ters köşeler. Eğer polisiye seven biriyseniz bence, bu kadarı sizin bu kitabı okumanız için yeteri kadar ilginizi çekmiştir. Baştan sona hiç sıkımayacağınızın da garantisi benden, hadi vakit kaybetmeyin başlayın artık
İYİ OKUMALAR
Ömer K
Ömer K Sherlock Holmes - Baskerville’lerin Köpeği'yi inceledi.
210 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Baskerville'lerin köpeğide öyle böyle bir köpek değil hani... Ejderha gibi ağzından alev yayan gözlerinden ışık saçan, şeytanın köpeği gibi birşey...
Sharlock Holmes bu gizemli köpeği, işlediği cinayetleri, köpeğin sahibini ve olayların ardındaki gizemi yine o kusursuz dehasıyla ortaya çıkarıyor...
İlginç, gizemli, heyecanlı, merakla okuyabileceğiniz bir kitap. Akıcı ve sade anlatımıyla, birkaç saat içinde okuyabileceğiniz çerez kitaplardan...
272 syf.
Merhabalar :)

Sanırım sırayı karıştırdım... Açıkcası okurken sırayı karıştırdığınızı fark etmezsiniz. Çünkü her kitapta farklı bir cinayet açıklanıyor. Sherlock Holmes da yeni bir cinayet olayını çözdüğü zaman eski cinayete dair tüm hatıralarını siliyor. Adam muhteşem. Her kitapta biraz daha hayran kalıyorum ona. Hele yeni bir ipucu bulduğunda attığı çığlık, kahkaha, ellerini birbirine çırpması... Çocukça tavırları çok hoşuma gidiyor.

Bu kitap da soluksuz okuduklarım sırasına girdi. Dostumuz Dr. Watson'un detektifcilik maharetlerini Sherlock olmadan sergilediği bir kitap. Sherlock yok diye sıkıcı olduğunu mu sanıyorsunuz?
O zaman yanılıyorsunuz. Olayların gidişatı heyecan verici. Ayrıca Sherlock her zamankı Sherlock işte. Mutlaka oradadır ;)

Konusuna kısaca değinecek olursak, Baskerville soyuna lanetli bir köpek musallat olmuş durumda. Sir Charles'in ölümünden sonra kahramalarımız Sir Henry'i korumak ve bu saçma hikayenin gerçek sorumlusunu bulmak için harakete geçiyor. Olaylar ilginç ve gizemli bir şekilde devam ediyor yine. Ama Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü bile bilmeyen dahimiz ve arkadaşı Dr. Watson olayların ardındaki sırrı çözmeyi ve 'laneti' kaldırmayı başarıyor.

Heyecanla okudum, çok sevdim, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar :)
272 syf.
·3 günde·7/10
Dizisi ve filmi çekilen çok en ünlü dedektif Sherlock Holmes serisinin 5. kitabı olan ve şu ana kadar 20’den fazla televizyon ve sinema filmine uyarlanmış olan The Hound of the Baskervilles ( Baskerville'lerin Köpeği) kitabında ki hikaye 5 asırdır varlığını sürdüren Baskerville sülalesinin en yaşlı üyesinin esrarengiz bir şekilde ölmesiyle başlıyor . 1889'da Londra, İngiltere'deki Baker Caddesi'nde geçen kitapta Baskerville ailesinin lanetli olduğunsöylentileri var ve nesiller boyunca, devasa, siyah, ateş soluyan bir köpek tarafından öldürüldüğü söylentileri kol gezmekte. Kitapta Sherlock Holmes az görülürken gizemde eksilmiyor. Kitapta başrol yine Sherlock Holmes olmasına rağmen arkadaşı Dr. Mortimer ve arkadaşı Watson daha çok görünüyor.
214 syf.
·10/10
Asıl mesleği tıp doktorluğu olan ve ilk hikayesini 20 yaşından önce yayımlatan Arthur Conan Doyle odasında hasta beklerken hikâyeler yazmaya devam eder ancak Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazar, doktorluk işinde o kadar iyi olmasa da Sultan II. Abdulhamid'in de hayranlığını kazanmış kitapları polisiye türünün öncülerinden olmayı başarmıştır, kurguları olağan üstü zeka içerirken oluşturduğu Sherlock Holmes karakteri sanki gerçekten yaşayan, son derece bilge,hazır cevap ve işinin hakkını veren bir insan gibi yansıtmada yıllar geçse de eskimeyen bir iş çıkarmış 10/10
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
352 syf.
·4 günde
Öyle pek ilgimi çeken bir kitap olmamıştı aslında masanın üzerinde gördüm ve aldım okumaya başladıktan sonra resmen içinde hissettim kendimi çok akıcı bir dili var.Yeni başlamış olmama rağmen çok sevdim .Nabizade Nazım'ın Zehrası'nı okuyordum evde unutmam bunu okumama vesile oldu galiba önceliğim bu olcak.
Esma T
Esma T Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·3 günde·8/10
Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html
Canan Cihan Ekti
Canan Cihan Ekti Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·10/10
Ingiltere'nin Devinshire kırsalındaki bölgede anlatılagelen tüyler ürepertici hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden gelmediğine inanılan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir kopek tarafından öldurulmketedir .
Yine bir seherlok holmes klasiği daha bitti . Kesinlikle her sayfası gerilim ve heyecan doluydu . Okuduğum en iyi polisiye romandı kesinlikle bu gerilimi yaşamalısınız.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel bir kitap dahaDedektif Shorlock Holmes serisini okumaya karar verdim. Daha önce edebi değeri yüksek değil diye okumaktan uzak durmuştum. Ama polisiye roman dalında en muhteşem yapıt gerçeğini gözden kaçırdığımı far ettim. Keşke daha önce okusaydım dedim. İyi okumalar. Var olun

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Hound of the Baskervilles
Baskı tarihi:
Ağustos 1901
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Iris Press
We can safely call The Hound of the Baskervilles the most famous detective story of all time. The super-intelligent detective Sherlock Holmes and his assistant Dr. Watson put their teeth firmly into the mysterious death of Sir Charles Baskerville. Residents of the dark and swampy Dartmoor are convinced that Sir Charles was the victim of the ancient curse of the Baskervilles. In the seventeenth century a devil that had adopted the shape of a bloodhound devoured the throat of one of the ancestors of the family. After the death of Sir Charles it is also feared for the life of the last heir, the young Sir Henry. Are the devil and the hellhound really on the road again? Or is it someone more human that has something to do with the murder? What is the cause of strange howling cry heard across the moor...?

Kitabı okuyanlar 3.928 okur

  • Amira Mejidova

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları