The Left Hand of Darkness

·
Okunma
·
Beğeni
·
17,5bin
Gösterim
Adı:
The Left Hand of Darkness
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
255
Format:
Ciltli
ISBN:
9780143111597
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Karanlığın Sol Eli
Karanlığın Sol Eli
The Left Hand of Darkness
The Left Hand of Darkness
"A deluxe hardcover edition of the queen of science fiction's trailblazing novel about a planet full of genderless beings--part of Penguin Galaxy, a collectible series of six sci-fi/fantasy classics, featuring a series introduction by Neil Gaiman. A groundbreaking work of science fiction, The Left Hand of Darkness tells the story of a lone human emissary's mission to Winter, an unknown alien world whose inhabitants can choose--and change--their gender. His goal is to facilitate Winter's inclusion in a growing intergalactic civilization. But to do so he must bridge the gulf between his own views and those of the completely dissimilar culture that he encounters. Exploring questions of psychology, society, and human emotion in an alien world, The Left Hand of Darkness stands as a landmark achievement in the annals of science fiction. Penguin Galaxy Six of our greatest masterworks of science fiction and fantasy, in dazzling collector-worthy hardcover editions, and featuring a series introduction by #1 New York Times bestselling author Neil Gaiman, Penguin Galaxy represents a constellation of achievement in visionary fiction, lighting the way toward our knowledge of the universe, and of ourselves. From historical legends to mythic futures, monuments of world-building to mind-bending dystopias, these touchstones of human invention and storytelling ingenuity have transported millions of readers to distant realms, and will continue for generations to chart the frontiers of the imagination. The Once and Future King by T.H. White Stranger in a Strange Land by Robert A. Heinlein Dune by Frank Herbert 2001: A Space Odyssey by Arthur C. Clarke The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin Neuromancer by William Gibson For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators"-- Provided by publisher.
304 syf.
·9/10 puan
Ursula K. Le Guin’in hemen hemen herkese tavsiye ettiğim kitabı. Son derece özgün bir konuya sahip ve okuyucuyu gayriihtiyari düşünmeye sevk ediyor.

Yazar kitapta cinsiyetsiz bir toplum kurgulamış. Cinsiyetsiz bir toplum yaratma fikri gerçekten son derece etkileyici bir fikir. İtiraf etmeliyim ki, böyle bir şeyi daha önce hayal dahi etmemiştim. Şimdi ise cinsiyetsiz bir toplumun nasıl sonuçlara gebe olacağını az çok kestirebilir haldeyim. Gerçekten de cinsiyetsiz doğsaydık ikili ilişkilerimiz nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Ya da kitapta olduğu gibi, belirli zaman dilimlerinde kadın belirli zaman dilimlerinde erkek olsaydık hayatımız nasıl şekillenirdi hiç merak ettiniz mi?

Düşünün; birilerinin bebeği olduğunu öğrendiğimizde ilk aklımıza gelen soru ne oluyor? Ben cevaplayayım: O bebeğin cinsiyetinin ne olduğu sorusu oluyor. Gerçekten de insanın doğar doğmaz edindiği ilk kimliksel özelliği genelde cinsiyetidir. Bebeğin ismini bile cinsiyetinden sonra soruyoruz. Yazar adeta kitap boyunca bunu eleştiriyor.

Cinsiyetsiz bir yaşamın toplumsal, siyasal etkileri, toplumu, toplumdaki bireylerin hayata, yaşadığı dünyaya bakışlarını nasıl şekillendirdiğini merak ediyorsanız okuyacağınız en doğru kitap bu kitaptır.

Biraz da konuya değinmek gerekirse; kitap her yanı karla, buzla kaplı, her zaman soğuk bir dünya; “kış” gezegenini anlatıyor. Gezegende yönetim biçimleri, yaşam felsefeleri farklı insan toplulukları ve ülkeler var. İnsanların tümü yerel tabirle; “somer”, yani cinsiyetsiz. Aylar 26 gün. Bir aylık sürede, sadece kısa bir dönemde, (4-6 gün) hormonal dengeleri belirli bir cinsiyete evrilip, kadın veya erkek oluyorlar. Bu sebepten olsa gerek bu gezegende cinsiyetten doğan hiçbir statü farkı yok. Ne erkeğin kadına ne de kadının erkeğe bir üstünlüğü söz konusu. Bu çerçevede işlenen konular genel olarak politik, sosyolojik ve felsefi konulardan oluşuyor.

Özellikle kitabın içerisinde yer alan politik göndermelere ve felsefi bakış açısına hayran kaldım. İncelememin başında da söylediğim gibi soran herkese tavsiye ettiğim bir kitap. Mutlaka okuyun.
254 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitaplığımda olmasına rağmen bir türlü sıra gelmemişti Ursula K. Le Guin okumaya. İthaki bilimkurgu klasiklerindeki kitaplarından önce, yazarın herkesçe beğenilen bir kitabı ile başlamak istedim. Hem bu sayede yazarı da daha iyi anlama fırsatı buldum. İlk kitabın hep bir anlamı vardır, yazara olan bakışımı da etkiler tabi ki. (Elimde değil bir yazardan okuduğum ilk kitaba çok önem veriyorum.) Bu nedenle kitaba bir beklentiyle başlamış oldum, fazlasıyla karşıladı beklentimi okuduklarım. (Hatta çok beğendiğimi sana açıkça belirtmek isterim https://1000kitap.com/lwoH/Duvar/ :D )
Bilimkurguyu da iyiden iyiye sevmeye başladım. Karanlığın Sol Eli de çok sevdiklerim arasına girecek gibi görünüyor şimdiden.

Kitabı okumaya yine son kısım ile başladım. Gethen Takvimi ve Saati'ni anlamak istedim önce. Gethen (kış) gezegeninde, bir ay 26 günden ve bir yıl 14 aydan oluşmakta. Bir gün ise 10 saat sürmekte. Hava ise hep soğuk ve karlı. Her şeyden daha enteresanı ve önemlisi de burada yaşayan halkın cinsiyetsiz (somer) olması. 26 günlük ayda sadece 4-6 gün bir cinsiyete evriliyorlar yani kadın veya erkek oluyorlar. Bu nedenle cinsiyetten dolayı oluşan ya da oluşacak bir üstünlüğe rastlanmıyor gezegende. Zaten konu da bence burada şekilleniyor. Gezegene gönderilen erkek bir elçinin (Ai) bakış açısıyla da hem halkı hem de buradaki yönetimi ve yaşamı kıyaslamış oluyoruz.

Ve karşımıza bazı sorular çıkıyor ister istemez;
*Cinsiyetsiz bir toplumda yaşam nasıl olur?
*İnsan ilişkileri ne kadar sağlamdır?
*Toplumun böyle bir ortamda hayata bakış açısı nedir?
*Cinsiyetsiz olmak insanın özelliklerini değiştirir mi? (Cevap evet ise bunun olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?)

Kitapta bunların yanı sıra siyasi birçok unsura da rastlamak mümkün. Siyasal yapıdaki kaos, çekişmeler, yönetimin içindeki anlaşmazlıklar bu koşullarda bile devam ediyor. Yani politika her yerde politika anlayacağınız. Ancak savaş konusunda bu sözüm geçerli değil çünkü bu gezegende hatırlanan bir savaşa rastlanmıyor. Demek ki cinsiyet ayrımının olmadığı bir toplumda kaos ve hırs daha mı az oluyor? Bu nedenle mi savaşa gerek duyulmuyor? Savaşın hiç olmadığı bir toplumda yaşamak nasıldır merak ediyorum okurken...

İnsanların kendi cinsiyetini ön planda tutarak ve buna göre düşünerek hayata karşı kendince savunma oluşturduğu bir toplumda yaşıyor olmanın da etkisiyle kitap hayli düşündürdü beni. Bilimkurgu da olsa, yazılanların ders verir nitelikte olduğunu kabul etmek gerekiyor bu eserde. Hem bir erkeğin gözüyle hem de cinsiyetsiz bir toplumun gözüyle düşündürüyor okuyucuyu yazar. Burada yaşayanların zayıf yönlerini, endişelerini, korkularını hem erkek hem de kadın gibi değerlendirmeye çağırıyor okuyucuyu.

Konuyu anlayınca daha hızlı ilerliyor sayfalar, bir çırpıda okuyorsunuz bu güzel kitabı. Sanırım kitap önermemi isteyen arkadaşlarım için bir kitap daha ekledim listeme. Yazarın okuduğum ilk kitabını bu kadar beğenmem beni çok sevindirdi. Kısa süre sonra yazarı okumaya "Mülksüzler" ile devam etmek istiyorum. Sadece bir kitap okumak istemeyenlere, aynı zamanda düşünmek ve sorgulamak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir...
304 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Dünyada yaşıyoruz ve her birimiz bir kalıba sokulmuş, sınırlandırılmış. Toplumsal cinsiyet denilen şey üzerinden küçüklüğümüzden beri cinsiyetimizin getirdiklerini yapmak zorundayız.
Küçük erkek çocukları araba ile oynamalı mesela kız çocukları ise bebeklerle... Peh!

İnceleme videosu: https://youtu.be/rc8eIzo1Rzg

Peki, böyle keskin ayrımların olmadığı, kadın ve erkek diye cinsiyetlerin ayrılmadığı bir dünya olsaydı ne olurdu? Ursula K. Le Guin bu kitabında da bu soruya cevap aramış. Androjen yani çift cinsiyetli canlıların yaşadığı bir gezegen var. Gethen adında bir gezegen bu ve burada yaşayan canlılar kadın veya erkek olabiliyor. Kemmer denilen bir döneme girdikleri zaman cinsel istekleri uyanıyor ve içinde bulundukları duruma göre kadın ya da erkek oluyorlar.
Cinsiyetsiz bir gezegen olsaydı nasıl olurdu? Hiyerarşi, savaşlar, kavgalar olur muydu?
İlginç sorular için ilginç bir kitap...

Okumak isteyen herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim :)
304 syf.
·5 günde·9/10 puan
Yazar kurguya çok ilginç bir şekilde giriş yapıyor. 2 senedir Gethen gezegininde bulunan ve gezegenin dünyalar birliğine katılmaları için ikna etme çalışmalarında bulunan elçinin bulunduğu şehrin içinde buluyoruz kendimizi. Bay Ai(elçi), nasıl inmiş buna ancak kitabın ortalarına doğru öğrenebiliyoruz. Gethen gezegeni cinsiyetsiz bir türden oluşuyor( cinsiyetsiz demem doğru olur mu bilemiyorum çünkü senenin belli dönemlerinde cinsiyetleri kendini gösterip bu dönemlerinde cinsel birleşme yaşıyorlar. Yani bir kişi bir sene erkekse diğer sene kadın olabiliyor. )

Kurguyu kafamda canlandırmada inanılmaz zorlandım. Örneğin kral denilince aklımda direkt erkek canlandı. Belli bir alışma süresi geçene kadar da bu böyle devam etti. Gethen gezegeninde "savaş" kelimesini karşılayan bir kelimenin olmaması da çok ilginçtir. Ursula bunu kadınsal duygular ile bagdaştırmış. Kitabı okurken cinsellikle/cinsiyetle bu kadar vakit harcıyor oluşumuz beni çok üzdü. Sanıyorum, yazarın bu kitabı yazma amacı bizi cinsiyet kavramı üzerinde düşündürmek ve tabularımızı yıkmamızı sağlamak.

Cinsiyet kavramı haricinde, kullanacağım tabir ne kadar doğru olacak bilemiyorum, diplomatlara da giydirmiyor değil. İki farklı ülkenin de yönetim birimlerinin(meclis ve kral) danışman ya da dış etkenlerden nasıl etkilendiğini, yönetimin halkı ne ölçüde düşündüğü belki de düşünmediği desem daha doğru olacak oldukça net yansıtıyor.

Bir insanı tanımak için onunla yolculuk yapmak gerekir der büyüklerimiz. Elçi 2 senedir yanında bulunduğu fakat o 2 sene içerisinde tanımadığı insanla bir yolculuğa çıkıyor. Kitaptaki tüm psikolojik ve toplumsal tahlilleri, cinsiyet kavramını çıkartsalar bile bu bölümü büyük bir keyifle okurum.

Kitapta beni çok derinden etkileyen bir yer vardı:"Toplumsal-cinsel etkileşim kalıplarımızın hiçbiri yok burada. Onlar bu oyunu oynamazlar. Onlar birbirini kadın ya da erkek olarak görmezler. Bizler için tahayyül edilemez bir şey bu. Yeni doğmuş bir bebek hakkında ilk sorduğumuz soru nedir?" Bu sorunun cevabı bizim çok önemli çünkü tüm yaşantımızı biz istesek de istemesek de cinsiyetinizin yön verdiği bir gerçek. Harika bir kitaptı, büyük bir keyifle okudum. Okuyacaklara da keyifli okumalar dilemis olayım buradan.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Yazarın okuduğum ilk eseriydi ama son olmayacak.Bilim Kurgu ve fantastik bir kitap.Yazım dili sade ve akıcı...
Kemmer döngüsü ile kadın veya erkek olarak ayrım yapılmayan buzlarla kaplı gezegen de esas olan nokta sadece insan olarak var olabilmekti...
Elçi Therem bu karlar ülkesin de itifak yapabilecek miydi?
İki yıl kaldığı bu gezegen de yaşadıklarından sonra kendi dünyasına dönebilmeyi başaracak mıydı?

Kitapta beğenmediğim tek nokta isimlerin uzun ve zor olmasıydı...
414 syf.
·6 günde·8/10 puan
İnsanlara sadece insan olarak bakılan cinsiyetin önemli olmadığı bir dünya hayal ettiniz mi hiç?

Özellikle insana insan olarak -cinsiyetine, rengine,diline,ırkına,kıyafetine,engeline,düsünce yapısına bakmadan sadece insan olduğu için- bakılan bir dünya benim özlediğim dünya.

Hatta bazen cennette tek cinsiyet olacağını düşünürüm. Kadın ve erkek şeklinde olmayan...

Böyle bir dünyada sizce savaşlar, entrikalar döner miydi?

İnsanın hırsının, koltuk sevdasının hiç bir şekilde bitmeyeceğini biliyorum. Dünyadaki hırsımız o kadar ileri boyutta ki cinsiyetsiz sayabileceğimiz çocukları, hayvanları acımasızca katleden insanlık bunu sadece ve sadece kendi ego tatmini icin yapıyor.üstelik bu hırsla cehennemin dibini boylayacaklarını bildikleri halde...

İnsan olmak ve insan görünmek arasındaki o ince çizgi umarım hep farkındalığımız olur.
304 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çoğu kişinin “ne buluyorsun bu kitapta anlamıyorum” dediği bir kitap. Bu kitap benim aradıklarımı tam ortasından vuruyor. Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçer. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanır ve tüm sakinleri androjendir. Bu sebeptendir ki toplumdaki düalizm eğilimi kaybolmuş arkadaşlık , sevgi gibi kavramlar bizim dünyamızda olduğundan daha çetin bir hal almıştır. Toz pembe bir ilerleyişe sahip değil. Öyle ki bu gezegende kuş bile yok. Ancak savaş kavramı da yok. Tek düze iyi ve kötü yok burada. Ama yine de beni cezbeden bir temasi var.

Mesela Kış’ın soğuğunda içimi ısıtan bir dostluğun gelişimi var: "Buzun üzerinde çadırda yatıyor gibiydik sanki ama korunaksız, yiyeceksiz, huzursuz; arkadaşlığımızdan başka bir şeyimiz yoktu”.
Mesela ölümü, belirsizliği sunuyor bana: "Hayatı mümkün kılan şey sürekli, dayanılmaz belirsizliktir, yani bir sonra ne olacağını bilememek."
Mesela ahlakı anlatıyor: 'yerine getirmem gereken görev her türlü kişisel borç ve sadakatin üzerindedir'. 'Öyleyse’ dedi yabancı hiddetli bir kesinlikle, ‘ahlak dışı bir görevdir bu.’
Mesela zaman ve yaşama değiniyor: "Böyle bazı talihli anlarda tam uykuya dalarken yaşamımın gerçek merkezinin ne olduğunu tüm kuşkuların ötesinde biliyorum, geçmiş ve yitmiş; ama yine de sürekli olan o zaman, süren an, sıcaklığın yüreği."

Velhasıl bu kitap bana değiniyor. Bende ona. Belki siz buna saplantı diyebilirsiniz. Doğrudur… Ama saplanmadan nasıl dik durabilirim ki?
304 syf.
·29 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hainli Döngüsü’nün Hugo ve Nebula ödüllü kitabı Karanlığın Sol Eli, bu kez Gethen adlı bir gezegende geçiyor.
Yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup ikliminin yaşandığı gezegen, Hainli döngüsünün dışında olan bir gezegen.Ai, Hainli Döngüsü’ne ( Ekumen Birliği) katılımlarını sağlamak için Gethen’e elçi olarak gelir.
Gethenliler cift cinsiyetli.Sommer-kemmer çevrimine göre yaşıyorlar.
Herkes hayatını belli dönemlerde kadın belli dönemlerde erkek olarak geçiriyor.Dolayısıyla hiçbir cinsiyet diğeri üzerinde baskı oluşturamıyor.Cinsel olarak aktif oldukları süre de kısıtlı.
Erkek Ai ile cinsiyetsiz Estraven arasında kullanılan dilde bile ayrım seziliyor.
Ai ve Estraven’in yaptığı uzun yolculuk boyunca soğuğu iliklerimde hissettim.Zihin konuşması bu kitapta da var.Ayrıca Karanlığın Sol Eli’nde Hainli Döngüsü’nde tam olarak 83 gezen olduğunu öğreniyoruz.
304 syf.
Cinsiyetçi toplumlarımızdan sıyrılıp cinsiyet ayrımının yerle yeksan olduğu bir gezegene gitmek isterseniz bu kitabı okuyunuz. Ah Leguin sen ne güzel bir detaysın.
304 syf.
Yıllar sonra öğrendim ki ;
Bağırıp çağırmana gerek yok .
Sesini duymak isteyene bir fısıltın yeter .
(...)
304 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10 puan
Bir durumun içindeki insanlar için yaşadıkları ‘olması gereken ve normal’dir. Durumun yabancılığını, farklılığını sorgulamanın en iyi yolu, dışarıdan birinin gözüyle sorgulamaktır. Yazarda bunun farkında olduğu için kendi kurduğu sistemde, Gethen gezegenine bir elçi yolluyor. Elçi Ai, kendi gezegeni ile Gethen’i karşılaştırır. Garipsediği, anlam veremediği şeyler olur. Bunlardan biri toplumun androjen olması. Ai’nin Gethen’i garipsediği gibi Gethenliler de onu garipser. Cinsel kimliğini tüm zamanlarda taşıdığı için onu ‘sapık’ olarak değerlendirirler.

Kitapta Ai iki yıla yakın bir zamandır Gethen’dedir, bu sürede Kral‘a ulaşmak için Estraven ile iletişim halindedir. Estraven sürgün edilir ve ‘bir insanı tanımanın en iyi yolu yolculuktur’ düşüncesiyle Estraven ışığında Gethen’i, Ai ışığıyla da dünyamızı inceliyoruz. Benim için kitabın ivme kazandığı, roman okumanın verdiği tadı aldığım yerler Estraven’in sürgünüyle başlıyor.

’Cinsel kimliklerimizi bir tarafa bıraktığımızda nasıl bir toplum oluşur?’ Bazı dillerde üçüncü tekil zamirin cinsiyete göre farklı olduğunu, bazı dillerde nesnelerin bile cinsiyeti olduğu düşünülünce bu dünyayı tam anlamıyla hayal etmenin herkes için zor olacağını anlayabiliriz. Bir insan anne karnına düştüğünde bile düşünülen ilk şeydir cinsiyet. Kişiye biçilen roller, hangi mesleği yapacağı, hayatındaki sınırlar... Hatta çok acı olmasına rağmen bazı yerlerde yaşama hakkını kazanması için bile cinsiyet önemlidir. İnsanı sadece insan olduğu için kabul edemiyoruz. Gethenliler savaşmayı bilmiyor. Dünya tarihi düşünülünce bize çok garip geliyor ama toplu ölümleri, kıyımları yok. Belki bunun sebebi günlük hayatta başlayıp geleceğe taşınan kadın-erkek karşıtlığının olmamasıdır. Bunun kesin cevabını kitapta bulamadım ama savaşmayı bilmemelerinin bir sebebi androjen olmaları neden olmasın ki?

Gethenliler ay döngüsünün yalnızca iki günü cinsel olarak aktifler. Bizim yaşamınızdan farklı olarak cinselliği bir kimlik olarak değil, sadece üreme amacıyla kullanıyorlar. Her ay başka farklı bir cinsiyeti seçebiliyorlar. Ai “Bir insan sadece insan olarak dikkate alınır ve değerlendirilir, ürkütücü bir deneyim bu.” diyor.

Kurulan dünyanın zenginliğini, tartışılan konuların derinliğini tam olarak karşılayamamış kitap. Hatta sürükleyicilik açısından dediğim gibi sürgün kısmına kadar çok etkili değildi. Kitabı bir bilim-kurgu romanı okumak amacıyla değil de cinsiyet kavramını sorgulamak için okumak beklentinizi daha iyi oluşturmanızı sağlayabilir.

Yazarın kurduğu dünyaya girebilmek için kitaba başlamadan önce bazı kelimelerin ne olduğunu önceden öğrenip okumak daha faydalı olabilir. İsteyenler için aldığım notları paylaşabilirim. Keyifli okumalar
İnsanlar arasında yerim yok. Kimse beni görmüyor. Konuşuyorum ama duymuyorlar. Geliyorum ama karşılamıyorlar.
Ursula K. Le Guin
Sayfa 39 - Ayrıntı Yayınları
"insanlar arasında yerim yok. Kimse beni görmüyor. Konuşuyorum ama duymuyorlar. Geliyorum ama karşılamıyorlar. Ateşin yanında benim için bir yer, sofrada benim için bir tabak, uzanıp yatacağım bir döşek yok."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Left Hand of Darkness
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
255
Format:
Ciltli
ISBN:
9780143111597
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Karanlığın Sol Eli
Karanlığın Sol Eli
The Left Hand of Darkness
The Left Hand of Darkness
"A deluxe hardcover edition of the queen of science fiction's trailblazing novel about a planet full of genderless beings--part of Penguin Galaxy, a collectible series of six sci-fi/fantasy classics, featuring a series introduction by Neil Gaiman. A groundbreaking work of science fiction, The Left Hand of Darkness tells the story of a lone human emissary's mission to Winter, an unknown alien world whose inhabitants can choose--and change--their gender. His goal is to facilitate Winter's inclusion in a growing intergalactic civilization. But to do so he must bridge the gulf between his own views and those of the completely dissimilar culture that he encounters. Exploring questions of psychology, society, and human emotion in an alien world, The Left Hand of Darkness stands as a landmark achievement in the annals of science fiction. Penguin Galaxy Six of our greatest masterworks of science fiction and fantasy, in dazzling collector-worthy hardcover editions, and featuring a series introduction by #1 New York Times bestselling author Neil Gaiman, Penguin Galaxy represents a constellation of achievement in visionary fiction, lighting the way toward our knowledge of the universe, and of ourselves. From historical legends to mythic futures, monuments of world-building to mind-bending dystopias, these touchstones of human invention and storytelling ingenuity have transported millions of readers to distant realms, and will continue for generations to chart the frontiers of the imagination. The Once and Future King by T.H. White Stranger in a Strange Land by Robert A. Heinlein Dune by Frank Herbert 2001: A Space Odyssey by Arthur C. Clarke The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin Neuromancer by William Gibson For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators"-- Provided by publisher.

Kitabı okuyanlar 1.599 okur

  • Büşra Coşkun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları