The Left Hand of Darkness

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.154
Gösterim
Adı:
The Left Hand of Darkness
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
255
Format:
Ciltli
ISBN:
9780143111597
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Karanlığın Sol Eli
The Left Hand of Darkness
"A deluxe hardcover edition of the queen of science fiction's trailblazing novel about a planet full of genderless beings--part of Penguin Galaxy, a collectible series of six sci-fi/fantasy classics, featuring a series introduction by Neil Gaiman. A groundbreaking work of science fiction, The Left Hand of Darkness tells the story of a lone human emissary's mission to Winter, an unknown alien world whose inhabitants can choose--and change--their gender. His goal is to facilitate Winter's inclusion in a growing intergalactic civilization. But to do so he must bridge the gulf between his own views and those of the completely dissimilar culture that he encounters. Exploring questions of psychology, society, and human emotion in an alien world, The Left Hand of Darkness stands as a landmark achievement in the annals of science fiction. Penguin Galaxy Six of our greatest masterworks of science fiction and fantasy, in dazzling collector-worthy hardcover editions, and featuring a series introduction by #1 New York Times bestselling author Neil Gaiman, Penguin Galaxy represents a constellation of achievement in visionary fiction, lighting the way toward our knowledge of the universe, and of ourselves. From historical legends to mythic futures, monuments of world-building to mind-bending dystopias, these touchstones of human invention and storytelling ingenuity have transported millions of readers to distant realms, and will continue for generations to chart the frontiers of the imagination. The Once and Future King by T.H. White Stranger in a Strange Land by Robert A. Heinlein Dune by Frank Herbert 2001: A Space Odyssey by Arthur C. Clarke The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin Neuromancer by William Gibson For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators"-- Provided by publisher.
304 syf.
·9/10
Ursula K. Le Guin’in hemen hemen herkese tavsiye ettiğim kitabı. Son derece özgün bir konuya sahip ve okuyucuyu gayriihtiyari düşünmeye sevk ediyor.

Yazar kitapta cinsiyetsiz bir toplum kurgulamış. Cinsiyetsiz bir toplum yaratma fikri gerçekten son derece etkileyici bir fikir. İtiraf etmeliyim ki, böyle bir şeyi daha önce hayal dahi etmemiştim. Şimdi ise cinsiyetsiz bir toplumun nasıl sonuçlara gebe olacağını az çok kestirebilir haldeyim. Gerçekten de cinsiyetsiz doğsaydık ikili ilişkilerimiz nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Ya da kitapta olduğu gibi, belirli zaman dilimlerinde kadın belirli zaman dilimlerinde erkek olsaydık hayatımız nasıl şekillenirdi hiç merak ettiniz mi?

Düşünün; birilerinin bebeği olduğunu öğrendiğimizde ilk aklımıza gelen soru ne oluyor? Ben cevaplayayım: O bebeğin cinsiyetinin ne olduğu sorusu oluyor. Gerçekten de insanın doğar doğmaz edindiği ilk kimliksel özelliği genelde cinsiyetidir. Bebeğin ismini bile cinsiyetinden sonra soruyoruz. Yazar adeta kitap boyunca bunu eleştiriyor.

Cinsiyetsiz bir yaşamın toplumsal, siyasal etkileri, toplumu, toplumdaki bireylerin hayata, yaşadığı dünyaya bakışlarını nasıl şekillendirdiğini merak ediyorsanız okuyacağınız en doğru kitap bu kitaptır.

Biraz da konuya değinmek gerekirse; kitap her yanı karla, buzla kaplı, her zaman soğuk bir dünya; “kış” gezegenini anlatıyor. Gezegende yönetim biçimleri, yaşam felsefeleri farklı insan toplulukları ve ülkeler var. İnsanların tümü yerel tabirle; “somer”, yani cinsiyetsiz. Aylar 26 gün. Bir aylık sürede, sadece kısa bir dönemde, (4-6 gün) hormonal dengeleri belirli bir cinsiyete evrilip, kadın veya erkek oluyorlar. Bu sebepten olsa gerek bu gezegende cinsiyetten doğan hiçbir statü farkı yok. Ne erkeğin kadına ne de kadının erkeğe bir üstünlüğü söz konusu. Bu çerçevede işlenen konular genel olarak politik, sosyolojik ve felsefi konulardan oluşuyor.

Özellikle kitabın içerisinde yer alan politik göndermelere ve felsefi bakış açısına hayran kaldım. İncelememin başında da söylediğim gibi soran herkese tavsiye ettiğim bir kitap. Mutlaka okuyun.
254 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitaplığımda olmasına rağmen bir türlü sıra gelmemişti Ursula K. Le Guin okumaya. İthaki bilimkurgu klasiklerindeki kitaplarından önce, yazarın herkesçe beğenilen bir kitabı ile başlamak istedim. Hem bu sayede yazarı da daha iyi anlama fırsatı buldum. İlk kitabın hep bir anlamı vardır, yazara olan bakışımı da etkiler tabi ki. (Elimde değil bir yazardan okuduğum ilk kitaba çok önem veriyorum.) Bu nedenle kitaba bir beklentiyle başlamış oldum, fazlasıyla karşıladı beklentimi okuduklarım. (Hatta çok beğendiğimi sana açıkça belirtmek isterim https://1000kitap.com/lwoH/Duvar/ :D )
Bilimkurguyu da iyiden iyiye sevmeye başladım. Karanlığın Sol Eli de çok sevdiklerim arasına girecek gibi görünüyor şimdiden.

Kitabı okumaya yine son kısım ile başladım. Gethen Takvimi ve Saati'ni anlamak istedim önce. Gethen (kış) gezegeninde, bir ay 26 günden ve bir yıl 14 aydan oluşmakta. Bir gün ise 10 saat sürmekte. Hava ise hep soğuk ve karlı. Her şeyden daha enteresanı ve önemlisi de burada yaşayan halkın cinsiyetsiz (somer) olması. 26 günlük ayda sadece 4-6 gün bir cinsiyete evriliyorlar yani kadın veya erkek oluyorlar. Bu nedenle cinsiyetten dolayı oluşan ya da oluşacak bir üstünlüğe rastlanmıyor gezegende. Zaten konu da bence burada şekilleniyor. Gezegene gönderilen erkek bir elçinin (Ai) bakış açısıyla da hem halkı hem de buradaki yönetimi ve yaşamı kıyaslamış oluyoruz.

Ve karşımıza bazı sorular çıkıyor ister istemez;
*Cinsiyetsiz bir toplumda yaşam nasıl olur?
*İnsan ilişkileri ne kadar sağlamdır?
*Toplumun böyle bir ortamda hayata bakış açısı nedir?
*Cinsiyetsiz olmak insanın özelliklerini değiştirir mi? (Cevap evet ise bunun olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?)

Kitapta bunların yanı sıra siyasi birçok unsura da rastlamak mümkün. Siyasal yapıdaki kaos, çekişmeler, yönetimin içindeki anlaşmazlıklar bu koşullarda bile devam ediyor. Yani politika her yerde politika anlayacağınız. Ancak savaş konusunda bu sözüm geçerli değil çünkü bu gezegende hatırlanan bir savaşa rastlanmıyor. Demek ki cinsiyet ayrımının olmadığı bir toplumda kaos ve hırs daha mı az oluyor? Bu nedenle mi savaşa gerek duyulmuyor? Savaşın hiç olmadığı bir toplumda yaşamak nasıldır merak ediyorum okurken...

İnsanların kendi cinsiyetini ön planda tutarak ve buna göre düşünerek hayata karşı kendince savunma oluşturduğu bir toplumda yaşıyor olmanın da etkisiyle kitap hayli düşündürdü beni. Bilimkurgu da olsa, yazılanların ders verir nitelikte olduğunu kabul etmek gerekiyor bu eserde. Hem bir erkeğin gözüyle hem de cinsiyetsiz bir toplumun gözüyle düşündürüyor okuyucuyu yazar. Burada yaşayanların zayıf yönlerini, endişelerini, korkularını hem erkek hem de kadın gibi değerlendirmeye çağırıyor okuyucuyu.

Konuyu anlayınca daha hızlı ilerliyor sayfalar, bir çırpıda okuyorsunuz bu güzel kitabı. Sanırım kitap önermemi isteyen arkadaşlarım için bir kitap daha ekledim listeme. Yazarın okuduğum ilk kitabını bu kadar beğenmem beni çok sevindirdi. Kısa süre sonra yazarı okumaya "Mülksüzler" ile devam etmek istiyorum. Sadece bir kitap okumak istemeyenlere, aynı zamanda düşünmek ve sorgulamak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir...
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum ilk eseriydi ama son olmayacak.Bilim Kurgu ve fantastik bir kitap.Yazım dili sade ve akıcı...
Kemmer döngüsü ile kadın veya erkek olarak ayrım yapılmayan buzlarla kaplı gezegen de esas olan nokta sadece insan olarak var olabilmekti...
Elçi Therem bu karlar ülkesin de itifak yapabilecek miydi?
İki yıl kaldığı bu gezegen de yaşadıklarından sonra kendi dünyasına dönebilmeyi başaracak mıydı?

Kitapta beğenmediğim tek nokta isimlerin uzun ve zor olmasıydı...
414 syf.
·6 günde·8/10
İnsanlara sadece insan olarak bakılan cinsiyetin önemli olmadığı bir dünya hayal ettiniz mi hiç?

Özellikle insana insan olarak -cinsiyetine, rengine,diline,ırkına,kıyafetine,engeline,düsünce yapısına bakmadan sadece insan olduğu için- bakılan bir dünya benim özlediğim dünya.

Hatta bazen cennette tek cinsiyet olacağını düşünürüm. Kadın ve erkek şeklinde olmayan...

Böyle bir dünyada sizce savaşlar, entrikalar döner miydi?

İnsanın hırsının, koltuk sevdasının hiç bir şekilde bitmeyeceğini biliyorum. Dünyadaki hırsımız o kadar ileri boyutta ki cinsiyetsiz sayabileceğimiz çocukları, hayvanları acımasızca katleden insanlık bunu sadece ve sadece kendi ego tatmini icin yapıyor.üstelik bu hırsla cehennemin dibini boylayacaklarını bildikleri halde...

İnsan olmak ve insan görünmek arasındaki o ince çizgi umarım hep farkındalığımız olur.
304 syf.
Cinsiyetçi toplumlarımızdan sıyrılıp cinsiyet ayrımının yerle yeksan olduğu bir gezegene gitmek isterseniz bu kitabı okuyunuz. Ah Leguin sen ne güzel bir detaysın.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Çoğu kişinin “ne buluyorsun bu kitapta anlamıyorum” dediği bir kitap. Bu kitap benim aradıklarımı tam ortasından vuruyor. Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçer. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanır ve tüm sakinleri androjendir. Bu sebeptendir ki toplumdaki düalizm eğilimi kaybolmuş arkadaşlık , sevgi gibi kavramlar bizim dünyamızda olduğundan daha çetin bir hal almıştır. Toz pembe bir ilerleyişe sahip değil. Öyle ki bu gezegende kuş bile yok. Ancak savaş kavramı da yok. Tek düze iyi ve kötü yok burada. Ama yine de beni cezbeden bir temasi var.

Mesela Kış’ın soğuğunda içimi ısıtan bir dostluğun gelişimi var: "Buzun üzerinde çadırda yatıyor gibiydik sanki ama korunaksız, yiyeceksiz, huzursuz; arkadaşlığımızdan başka bir şeyimiz yoktu”.
Mesela ölümü, belirsizliği sunuyor bana: "Hayatı mümkün kılan şey sürekli, dayanılmaz belirsizliktir, yani bir sonra ne olacağını bilememek."
Mesela ahlakı anlatıyor: 'yerine getirmem gereken görev her türlü kişisel borç ve sadakatin üzerindedir'. 'Öyleyse’ dedi yabancı hiddetli bir kesinlikle, ‘ahlak dışı bir görevdir bu.’
Mesela zaman ve yaşama değiniyor: "Böyle bazı talihli anlarda tam uykuya dalarken yaşamımın gerçek merkezinin ne olduğunu tüm kuşkuların ötesinde biliyorum, geçmiş ve yitmiş; ama yine de sürekli olan o zaman, süren an, sıcaklığın yüreği."

Velhasıl bu kitap bana değiniyor. Bende ona. Belki siz buna saplantı diyebilirsiniz. Doğrudur… Ama saplanmadan nasıl dik durabilirim ki?
304 syf.
Her manasıyla tam bir eser . Bizimkinden başka bir dünya kurgulanıp , bu dünya tasvir edilirken genellikle atlanan bir çok bilgi bu eserde karşılık bulmuş olarak karşımıza çıkıyor.
Farklı olan dünyanın ; Yıl , Ay , Gün ,Saat , Biyolojik çeşitlilik, İklim , Kültürler , Mitler , Ekonomi , Yönetim sistemi , Dil , Irk , Teknoloji vs. vs. kavramların hepsine değinilmiş ve anlatılan konunun içinde gayet iyi bir şekilde yoğurulmuş .

Bir elçi olarak Kış gezegenine gelmiş olan Genli Ai adlı karakterimizin başından geçenlere şahit oluyoruz . Bu macerada öyle anlar geliyor ki okurken dünyalı - kitaptaki tabir ile Terralı - olduğunuzu unutup hikayenin içinde buluveriyorsunuz kendinizi. Tüm olaylar Genli Ai merkezli işlenirken bence esas kahramanımız Karhide'li Therem Harth rem ir Estraven . Gethen( Kış ) gezegenin tüm insanları gibi o da çift cinsiyetli - androjen - biri ve Karhide Kral'ının Kulağı . Eminim sizlerde okuduğunuz da çağından çok daha ileri görüşlü bu karakter ile duygusal bir bağ kuracaksınız.

Bilim-Kurgu yazarları arasına adını altın harflerle yazdırmış Ursula K. Le Guin ne kadar büyük bir yazar olduğunu bu kitabı ile camiyaya kanıtlamış ve Hainli döngüsünün kült eserler arasında yer almasında emeği geçmiştir . Hepinize okumanızı şiddetle tavsiye ederim . İyi okumalar.
304 syf.
·8 günde·8/10
Uzun süredir bilim-kurgu okumuyordum bu kitap bu hasrete iyi geldi. Ursula'nın kalemine diyecek bir söz yok zaten yine mükemmel bir kurgu düşünmüş.

Uzayda bir sürü gezegen ve farklı bir zaman dilimi tasarlamış. Konu cinsiyetsizlik üzerine kurgulanmış. Size şunu düşündürüyor. Hiçbirimiz de cinsiyet olmasa nasıl yaşarız ? Cinsiyet ayrımına değinmiş yazar. Ana tema bunun üzerine olsa da politik, felsefik, toplumsal bir çok konuya da değinmeden geçmemiş.

Kısacası klasik bir Ursula bilim kurgusu olmuş. Tavsiye edeceğim bir eser. Tek kusuru ise bir çok farklı yeni uydurulmuş isimler. Okumakta biraz zorlanabilirsiniz.
304 syf.
·8/10
Ursula' nın Mülksüzler'inı çok beğendikten sonra kitabı hiç tereddütsüz aldım. Kesinlikle Ursula mükemmel bir yazar kurgusu, dili okudukça okutuyor.

Gezegenler arası birliğe katılmalari için Kış adlı gezegene gönderilen elçi Ali'nin orada yaşadıklarını anlatıyor. Kış'ta herkes çift cinsiyetlidir.(androjen) Bir ay 26 gün olmakla birlikte insanlar 22 gün sommer de yani pasif 4 gün kemmerdeler ve kemmer sonunda erkek veya dişi hormonları artıyor ve bir aylık cinsiyetleri belli oluyor. İnsanlar birilerinin hem annesi hem de babası olabiliyorlar. Cinsiyetlere atfedilen roller yok, eşitsizlik yok, taciz tecavüz yok.( Okurken bile o yapıyı hissetmek mutluluk verici )

Kış'ta cinsiyet eşitsizliği olmasa bile yönetimin olduğu her yerde baskının olduğunu, savunduğunuz fikirler için nelerden vazgeçip, nelere maruz kalabileceğinizi yazarımız o duyguları çok iyi yaşatarak anlatmış.
304 syf.
·22 günde·6/10
Kitabı bitireli bir haftadan fazla oldu ama şu sıra hiç zamanım olmadığı için yeni yorum yazabiliyorum.
Sanırım bu kitap benim için yanlış zamana denk geldi, okurken biraz sıkıldım açıkçası.
Yazarın kurduğu dünya oldukça ilginç, çift cinsiyetli insanların olduğu farklı bir evren. Yazar tüm kitaplarında olduğu gibi bunda da yönetim şekilleri, cinsiyet ayrımı gibi konulara değişmişti, kitabın bu yönünü sevsem de içinde fazla politika barındırıyordu ve ben daha tam adapte olamadan kitap bitti.
Genel olarak sevsem de yanlış zamanda okuduğumu düşündüğüm için çok net bir fikrim yok.
304 syf.
·72 günde·8/10
Üzerinde yaşayanların çift cinsiyetli olduğu Kış gezegeni. Yılın belli dönemlerinde erkek yada kadın olan, bir çocuğun annesi diğerinin babası insanlar. Cinsel kimliğin herhangi bir alanda üstünlük sağlamadığı, eşitliğin genel kural olduğu bir yaşam. Hayatımızda cinsiyetin birçok konuda belirleyici etken olduğunu söyleyerek insanı düşündürüyor yazar ve "Burada hiç kimse başka yerdeki özgür erkekler kadar özgür değil" diyor :) Kabul etmesi zor, bir o kadar doğru. Mutlaka okuyun ve bu kurguyla farklı bir bakış daha kazanın. İyi okumalar.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Karanlığın Sol Eli, cinsiyet kavramının olmadığı, karla kaplı bir ülkede insana dair bir güzelleme. Yeni terimler, isimler, diyarlar, canlılar ve yaşam şekilleri nedeniyle ilk 50 sayfada biraz zorlanılmasına rağmen romanın diğer yarısında su gibi akıp giden ritim yakalıyorsunuz.
Ursula Le Guin kitaplarına, hangisinden başlarsanız başlayın ayrı bir heyecan duyar bir sonraki kitabına başlamak için sabırsızlanırsınız. Bu da onlardan biri.
Başka dünyaların mümkün olabileceğini bize gösteren ve yıldızlara dair hayaller kurmamızı sağlayan distopik dünyaların kraliçesi Ursula Le Guin'in başyapıtı sayılabilecek bu kitabı türün meraklılarının yanında orta ve lise çağındaki gençlere de mutlaka öneriyorum.
Ne de olsa iki insan arasındaki derin bir sevginin derin bir acı da verme gücü ve olasılığı vardı.
Kışlık paltomu giydim ve tahammül edilmez bir ruh halinde, tahammül edilmez bir dünyada dolaşmaya çıktım.
Ursula K. Le Guin
Sayfa 192 - Epub ayrıntı
Melekler gibi, utanç ve arzu duymuyorlardı. Ama utanç ve arzu duymamak insanca değildir.
Ursula K. Le Guin
Sayfa 250 - Epub ayrıntı
Ekumen Okulunda söyledikleri gibi, eylem yarar sağlamıyorsa bilgi topla; bilgi yarar sağlamıyorsa, uyu.
Işık karanlığın sol elidir
karanlık da ışığın sağ eli,
ikisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana
yatarlar kemmerdeki sevgililer gibi,
tutuşmuş eller gibi,
sonuçla yol gibi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Left Hand of Darkness
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
255
Format:
Ciltli
ISBN:
9780143111597
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Karanlığın Sol Eli
The Left Hand of Darkness
"A deluxe hardcover edition of the queen of science fiction's trailblazing novel about a planet full of genderless beings--part of Penguin Galaxy, a collectible series of six sci-fi/fantasy classics, featuring a series introduction by Neil Gaiman. A groundbreaking work of science fiction, The Left Hand of Darkness tells the story of a lone human emissary's mission to Winter, an unknown alien world whose inhabitants can choose--and change--their gender. His goal is to facilitate Winter's inclusion in a growing intergalactic civilization. But to do so he must bridge the gulf between his own views and those of the completely dissimilar culture that he encounters. Exploring questions of psychology, society, and human emotion in an alien world, The Left Hand of Darkness stands as a landmark achievement in the annals of science fiction. Penguin Galaxy Six of our greatest masterworks of science fiction and fantasy, in dazzling collector-worthy hardcover editions, and featuring a series introduction by #1 New York Times bestselling author Neil Gaiman, Penguin Galaxy represents a constellation of achievement in visionary fiction, lighting the way toward our knowledge of the universe, and of ourselves. From historical legends to mythic futures, monuments of world-building to mind-bending dystopias, these touchstones of human invention and storytelling ingenuity have transported millions of readers to distant realms, and will continue for generations to chart the frontiers of the imagination. The Once and Future King by T.H. White Stranger in a Strange Land by Robert A. Heinlein Dune by Frank Herbert 2001: A Space Odyssey by Arthur C. Clarke The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin Neuromancer by William Gibson For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators"-- Provided by publisher.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 2 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları