The Little Black Fish

·
Okunma
·
Beğeni
·
89,1bin
Gösterim
Adı:
The Little Black Fish
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608185
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
The Little Black Fish, living in a small lake with thousands of fish like him, is an adventurous fish wondering what is beyond the small lake. Despite of his mother's begging and other fish trying to stop him, this little hero goes on to a fearless journey and makes friends he never thought he could have, and enemies as well. The story of this little curious fish who does not accept to be imprisoned within its borders will give you warm feelings.
56 syf.
·1 günde·10/10 puan
Güney Azerbaycan (Tebriz) Türklerinden Samed Behrengi'nin müthiş eseri. Eser bizde 12 Eylul dönemi yasaklanmış, iranda ise hala yasaktir. Kitabı içerik olarak Küçük Prense benzettim. Orada çocuk üzerinden mesaj veriliyordu burada küçük kara balık üzerinden. Çocuk kitabı gibi görünse de her yaştan insan okuyabilir. Küçük Kara Balık hayatı sorgulaması bakımından görüp görebileceğiniz en devrimci balıktır :)

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
56 syf.
·1 günde
Her ne kadar çocuk kitabı olarak biliniyor olsa da herkesin okuyabileceği bir kitap. Yaşadığı yerin monotonluğundan sıkılan merakını gidermek için yeni yerler keşfedip görmek isteyen, özgürlüğüne düşkün Küçük Kara Balık: Annesinin ve birlikte yaşadığı topluluğun tüm karşı çıkışlarına rağmen cesurca davranıp; merakının peşinden gittiği, hayatı keşfe çıktığı, yepyeni maceralardan geçtiği ve okuru da peşinde götürdüğü kısacık bir hikaye. Eğer okumadıysanız okuyun derim ama çocuklarınıza ya da kardeşlerinize mutlaka okutun.
56 syf.
·1 günde·8/10 puan
“Küçük Kara Balık”, 12 Eylül darbesi döneminde ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede yasaklanmış olup günümüzde de İran’da yasaklanan kitaplar arasında bulunmakta. Peki bu yasakların sebebi ne?

Kitap 56 sayfadan oluşuyor ama yasaklanması gerektiğini düşündüklerine göre, yeteri kadar mesaj içeren bir kitap olduğunu okumadan da anlamak mümkün gibi gözüküyor. Özgürlüğü, başkaldırıyı, sorgulamayı, değişimi, keşfetmeyi, düşünmeyi, kalıp düşünceleri yıkmayı anlattığı için korkmuş olmalılar diye düşünüyorum.

Gelelim kitabın konusuna. Küçük kara bir balığımız var başrolde. Bir gün annesine ırmağın nereye gittiğini görmek istediğini söylüyor. Annesi ise ben de düşünürdüm küçükken ama ırmağın başı sonu olmaz diyip çocuğunun hayal gücüne pranga takmaya çalışıyor. Kara balık buna karşı gelip dünyayı keşfetmek istiyor. Bu dünyanın sadece ırmağın yaşadığı kısmından ibaret olmadığını biliyor. Hapsedildiği sınırların dünyanın tamamı olduğuna inanmıyor. Annesi ise bu tavrını çocuğunun gösterdiği başkaldırı, saygısızlık, soysuzluk olarak nitelendirip çocuğunun “ahlakını” bozduğu gerekçesiyle kara balığın arkadaşı olan salyangozu suçlu ilan ediyor. Bu şekilde devam edip kitabı tamamen anlatmayacağım. Kara balığın serüveni bu şekilde başlıyor. Evini terk edip dünyayı keşfe çıkıyor. Yolda birçok badire atlatıyor ama yolun sonunda bilmiyoruz ona ne olduğunu, tahmin ediyoruz. Ümitli bir çocuksak yoluna devam ettiğini düşünüp bir yerden çıkacağını biliyoruz; değilsek verdiği son savaşıdır fakat birini kurtarmıştır orada diyoruz ve içimizi hüzünlü bir sevinç kaplıyor.

Son sayfalara kadar gayet iyi idare eden kara balık, ölüm üzerine düşünüp felsefe yapmaya başladığı anda dikkati dağılarak balıkçılara yem oluyor. Sizce bu bir tesadüf mü? Bir bakın şöyle etrafınıza; ölümü, yaşamı; iyiyi, kötüyü; var oluşu, yok oluşu ve nicesini düşünmeyenler ne kadar dertsiz, tasasız yaşamlar sürüyorlar. Biz de anca her akşam oturup kös kös düşünelim mutluluğa, deliksiz uykulara layık olup olmadığımızı.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu dünyayı "Küçük Kara Balık"lar kurtaracak!

Samed Behrengi; Azeri asıllı İranlı bir öğretmen, sosyal eleştirmen, halk bilimci, çevirmen ve kısa öykü yazarıdır.

Cehaleti, yoksulluğu, adaletsizliği, ayrımcılığı ve özgürlük eksikliğini ortadan kaldırmak için toplumda köklü değişikliklere inanan ve bu yönde çocuk kitapları, kısa öyküler yazan Samed Behrengi'nin belki de en çok bilinen kitabıdır Küçük Kara Balık .

Yazar; Adalet, sorgulama, eşitlik ve değişim gibi temaları başarıyla işlemiş. Verdiği mesajlar yönüyle çocuk kitabından öte bir kitap, gençler ve yetişkinler için kılavuz niteliğinde.
Çok güçlü didaktik bir hikaye...

Toplum olarak ne kadar çok ihtiyacımız var sormaya, sorgulamaya, öğrenilmiş çaresizlikten, içinde bulunduğumuz âcizlikten kurtulmaya...

İnsan düşünebildiği kadardır, sorgulayabildiği kadar.

İyi okumalar
56 syf.
·9/10 puan
Merhabalar hâla çok severek tekrar tekrar okuduğum kitaplardan biri olan Küçük Kara Balık hayal kurmaktan ve koşmaktan korkmayan muazzam bir eserdir.Çocuklarımızda kesinlikle okuması gereken bir eser çünkü azmi asla pes etmemeyi,hayatta kalmayı,merakımızı canlı tutmamızı,ilerlemekten korkmadan yaşamamızı anlatmaktadır.Kitabı okurken Küçük Prens,Martı ve Şeker Portakalı aklıma gelmişti kesinlikle onlar kadar muazzam bir eser.Sayfaları çevirdikçe satırlarda kendinizden bir şeyler bulacaksınız.Kitap çok akıcı ve sade bir şekilde kaleme alınmış ve çok kısa olduğundan bir solukta bitirebileceğiniz bir kitap.Asla daha ileriye gitmekten korkmayın ve çevrenizdeki kötü niyetli insanlar için bir dikeniniz olmalıdır.
Keyifli Okumalar Dilerim
56 syf.
·8/10 puan
YouTube kitap kanalımda Küçük Kara Balık kitabını yorumladım: https://youtu.be/qdtfAc2tZWs


https://i.ibb.co/...8-78f5ffe8bec6-1.jpg Bu fotoğraftaki mutluluktan, gözlerin içinde yansıyan gelecek umudundan, dişlerdeki mutluluk rengini gördükten sonra Küçük Kara Balık kitabını hangi yetersiz kelimeleri kullanarak yorumlayabilirim ki?

"Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir." Mustafa Kemal Atatürk

Küçük Kara Balık, kendi küçük su birikintisinden çıkıp yaşamın sınırlarını tanımak istedi. Aslında bu belki de kendi kimliğinin sınırlarıydı? İnsanın sadece yaşadığı ülkeden ve ona dayatılan fikirlerden ibaret olmadığını ailesine ve bütün toplumuna kanıtlamak istedi. Fakat toplumu onu dışladı. Ülkesi ondan nefret etti. Kitap, 12 Eylül sürecinde Türkiye'de yasaklandı ve İran'da da hâlâ yasaklı kitaplar arasında. Peki neden? Nedenini söyleyeyim :

"İnsanları öteki dünyanın cezalarıyla korkutmazsak, hayatın zorluklarına katlanmaları için yüreklendirmezsek, bu dünyada süngü, yumruk, tepelemekle yıldırmazsak, yarın başımız belada demektir." Sadık Hidayet

İşte nedeni yukarıdaki cümlede yazıyor.

İktidarlar sizin kitap okumanızı ve bilinçlenmenizi istemezler. Çünkü kitap okumak, aklınızda önceden oluşmamış düşünceleri, siyasi ve tinsel devrimleri yeşertebilecek bir başkaldırıdır. Küçük Kara Balık'ın gerçekleşememiş distopyası olan versiyonu, kitapların okunmasının engellendiği bir dünya olan Cesur Yeni Dünya'dır diyebiliriz.

Küçük Kara Balık kitabı eğer herhangi bir çocukta bir iç güneş, gözlerinde bir parıldama, ağzında bir tebessüm, aklında bir soru işareti, aynı kitabın sonundaki diğer balıktaki gibi bir "acaba?" sorusu canlandırabiliyorsa Atatürk'ün dediği gibi yarının yetişkinleri olacak çocuklarımız için de hâlâ bir umut var demektir...

Çünkü, küçük kara balık;
Korkmadı,
Zorluklara katlanmak için boynunu eğmedi,
Yılmadı,
Toplumun ve ebeveynlerinin ne dediğine bakmadı,
Baskılara aldırmadı,
Sonunda ne olacağını bilmediği halde sonuna kadar gitti,
Hiç kimsenin konuşamadığı Ay ile bile konuştu! :

Ay : "Dünya o kadar büyük bir yer ki, her tarafını gezmen mümkün değil."
Küçük Kara Balık : "Olsun! Gidebildiğim yere kadar gitmek istiyorum." (s. 36)

Ey insanlar! Umarım fikirlerinizle, başkasının hayatlarına etki edecek düşüncelerinizle, cesaret edemediğiniz bütün amaçlarınızla ve tinsel devrimlerinizle siz de bir gün gidebildiğiniz yere kadar gitmeyi tercih edersiniz. Unutmayın ki, bütün mucitler, bilim adamları, filozoflar, astronomlar ve öğretmenler de bir gün çocuktular!
64 syf.
·10/10 puan
Belki bulunduğu geniş coğrafyadan, belki derin yaşanmışlıklarından, belki savaştan, acıdan, aşktan, belki her birinden, hepsinden bilmem ama İran sanatı diye bir gerçek var.Sanata doğmuş adamlar ve sanat kokuyorlar.Müzik, resim, edebiyat, sinema her yerde ve her alanda varlar ve varolmalılar, varolsunlar.Eee ne de olsa Hayyam'ın suyunu içtiği topraklar.Namjoo, Maleki, Farhadi, Ferruhzad ve şimdi de Behrengi. Her biri güzel işler yapan büyük ustalar ve ben her birine ayrı aşığım.Çünkü neden olmasın :) Yeterince methiye düzdüğüme göre kitaba geçebiliriz.
"Küçük Kara Balık",
gölden çıkıp büyük denizlere ulaşmak isteyen bir balığın öyküsünü anlatıyor yüzeyde.Ama detaylı olarak
incelersek hayatı yalnızca yemek, uyumak, küçücük dünya sandığı gölde yaşamak olarak görmeyen cesur küçük kara balığın hikayesi, her ne kadar bir çocuk kitabı olarak yazılmış olsa da verdiği tavsiyelerin altında gerçek dünyaya ilişkin ipuçları gizli.En önemlisi insanların kirlenmeden yaşayabilmesi, çocuksu duygularını koruyabilimesi için bir rehber.İşin tek kötü yanı,masal türünde yazılan bir kitabın şuan hâlâ yasaklı kitaplar listesinde bulunması.Olsundu.Yasaklanmışsa amacına ulaşmış demektir.Nice özgür fikirli çocuklara...
64 syf.
·Puan vermedi
KÜÇÜK KARA BALIK - SAMED BEHRENGİ

*Soru soranlardan korkanların devrinde, elinde bir kaç kitap, gönlünde inandığı doğrularla okullara giden ve bu doğruları, yetiştirmek istediği çocuklara aktaran bir öğretmen Samed Behrengi. Etrafta her zaman olduğu gibi sorulardan korkan, soru işaretlerini düşman bellemiş insanlar var. Samed de batıyor tabi gözlerine. Korkutma ve yıpratma kampanyaları başlatıyorlar ona. En sonunda da kafasını ezip atıyorlar Hazar denizine. Ondan geriye eserleri,inandığı doğruları ve her zaman sormamız gereken sorular kalıyor geriye.

"Şimdi artık ölüm korkutmuyor beni, ama yaşadıkça onu arayacak değilim. Ölümle karşı karşıya gelince, ki bu sık sık oluyor, kaçınılmaz gerçekle karşı karşıya gelmiş olacağım. Önemli olan bu değil. Önemli olan benim yaşamamın ya da ölümümün başkaları üzerinde bırakacağı etkidir."

*Bu eserinde de sorular soruyor küçük kara balık. Bu yaşadığımız küçük dere nereye gider? Başka hayatlar mümkün mü? Düşmanlarımız gerçekten düşmanımız mı? Dostlarımız ya peki? Sonra düşüyor yola. Yola düşmemesi için önce ailesi sonra çok bilmiş kalabalıklar engel oluyor ama o vazgeçmiyor. Onu uyutmayan soruların peşine veriyor. Yolda düşmanlarıyla tanışıyor, yeni dereler, denizler, canlılar tanıyor. Her gelen ona artık durmasını ötede başka bir şeyin olmadığını söylüyor. Gidilecek, görülecek başka bir yer yok, işte burası dünyamız diyorlar. Vazgeçmiyor o, hep gidiyor hep soruyor. Masal olarak yazılmış ama yetişkin insanlara bile bir çok ders verici nitelikte bir kitap. Çocuklara sonra da çocuk kalmış, tüm soru soran insanlara birer hediyedir bu kitap. Tavsiye ederim hem de şiddetle.
56 syf.
·1 günde·10/10 puan
Bu kitabı okumaya başladığımda bu kadar derin mesajlar veren bir kitap olacağını düşünmemiştim. Zaten 7 yaş üstü çocuklara masal kitabı olarak yazılmış. Ancak kitabı okuduktan sonra araştırma ihtiyacı hissettim ve çocuklara masal kitabı olmanın ötesinde adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramlarını vurgulayan bir kitap olduğunu, bu sebepten 12 Eylül sürecinde Türkiye'de yasaklandığını ve yazarın ülkesi olan İran'da ise halen daha yasak olduğunu öğrendim. Küçük Kara Balık için, "Dünyanın en devrimci balığı," demişler.
Keşke hepimiz de birer küçük kara balık olsak... Dünya daha güzel bir yer olabilirdi sanırım. Ayrıca kesinlikle Küçük Prens kadar değer görmesi gereken bir kitap.
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İngilizcede bir tabir vardır "Think out of box!" diye. Olaylara dışarıdan bakmak, farklı düşünmek, alternatif çözüm yolları üretmek manasında. Bu bakış açısı doğuştan gelen bir yetenek de olabilir, güzel bir eğitim ile geliştirilebilir de. Bazı "balıklar" tüm dünyayı içinde yaşadıkları akvaryumdan ibaret sanır ve bazı "balıklar" da akvaryumun dışında ki dünyayı merak ederler. "Küçük Kara Balık" da maceracı ruhlu, meraklı, "kutunun dışını düşünen" farklılığı kabullenmeyen, kendini bastırmak isteyen diğer balıklara karşı mücadele eden cesur bir balıktır. "Küçük Prens" gibi ince fakat dolu olan bu kitabı okuyun, çocuklarınıza mutlaka okutturun.
Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil, önemli olan, yaşamımla da, ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir.
"Sabaha kadar senin yanında kalmak isterdim. Ama kocaman bir karabulut bana doğru geliyor. Işığımı kapatmak için."
Samed Behrengi
Sayfa 36 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Little Black Fish
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608185
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
The Little Black Fish, living in a small lake with thousands of fish like him, is an adventurous fish wondering what is beyond the small lake. Despite of his mother's begging and other fish trying to stop him, this little hero goes on to a fearless journey and makes friends he never thought he could have, and enemies as well. The story of this little curious fish who does not accept to be imprisoned within its borders will give you warm feelings.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları