The Lord of the Rings - The Two Towers

·
Okunma
·
Beğeni
·
7630
Gösterim
Adı:
The Lord of the Rings - The Two Towers
Baskı tarihi:
1 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
463
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007488322
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Harper Collins
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - İki Kule
The Two Towers
The Lord of the Rings - The Two Towers
Continuing the story of The Hobbit, this is the second part of Tolkien's epic masterpiece, The Lord of the Rings, featuring an exclusive cover image from the film, the definitive text, and a detailed map of Middle-earth. Frodo and the Companions of the Ring have been beset by danger during their quest to prevent the Ruling Ring from falling into the hands of the Dark Lord by destroying it in the Cracks of Doom. They have lost the wizard, Gandalf, in the battle with an evil spirit in the Mines of Moria; and at the Falls of Rauros, Boromir, seduced by the power of the Ring, tried to seize it by force. While Frodo and Sam made their escape the rest of the company were attacked by Orcs. Now they continue their journey alone down the great River Anduin - alone, that is, save for the mysterious creeping figure that follows wherever they go. To celebrate the release of the first of Peter Jackson's two-part film adaptation of The Hobbit, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY, this second part of The Lord of the Rings is available for a limited time with an exclusive cover image from Peter Jackson's award-winning trilogy.
412 syf.
·17 günde·10/10
Merhabalar. Birazdan Yüzüklerin Efendisi serisinin okumuş olduğum 2. kitabını -İki Kule'yi- inceleyeceğim. Ama ondan önce söylemek istediğim birkaç şey var. Hepimiz biliyoruz ki 2001 yılının Aralık ayından bu tarihe kadar dünyanın en çok izlenen ve hasılat yapılan, 17 farklı dalda oscar ödülü olan film serisinin uyarlandığı kitaplar bunlar. Bazı kısımlar filmde daha güzel ele alınırken - savaş sahneleri, karşılıklı diologlar vs.- bazı kısımlar ise kitapta çok iyi anlatılmış. - kitabın temelini oluşturan ırkların özellikleri, birçok ayrıntı gibi - Lakin taktir edersiniz ki bir kitabın verdiği haz ile filmin verdiği tat bir olamaz. Kitabı okurken hayal gücü devreye girerken , filmi sadece, herhangi bir zihin sörfü yapmadan izleyebiliyorsunuz. Bu yüzden filmi izlemek daha güzel gibi zannedilse da asıl güzel olan tüm bu olayların sizin hayal gücünüze göre şekillenmesidir. Velhasıl kelam buradan Yüzük serisinin hayran kitlesine sesleniyorum kesinlikle kitabı okuyun okumamazlık etmeyin zira Yüzüklerin Efendisi serisi bize sadece fantastik bir şeyler anlatmakta kalmıyor bizi Orta Dünya'nın içine alıyor; Birçok dil, ırk, lehçe, kültür ile tanıştırıyor. Ve ne kadar kurgusal birtakım şeyler olsa da genel kültürüm geniştir diyen birinin bunlardan haberdar olmaması ihtimalsiz. ORTA DÜNYA NEDİR? Hobbitinden tut Entine kadar çeşit çeşit ırka yaşam kaynaklığı yapan, J. R. R. Tolkien'in kurguladığı hayali bir kıtadır.

Evet konumuza dönebiliriz. Kitabımızın adı İki Kule.

"Kimde Mordor ile Isengard'ın ordularına karşı koyacak güç var? Sauron ile Saruman'a, iki kulenin birleşmesinin kudretine kim dayanır?" İşte İki Kule ismi buradan geliyor.
Sauron ve Barad-dûr ile Saruman ve Orthanc.

İki Kule'de olaylar çok güzel oluşturulmuş, olay örgüsüne hayran kaldım. Yüzük Kardeşliğindeki birlikteliğin aksine ki zaten öyle olmak zorunda zira kardeşlik bozulunca herkes bir tarafa savruldu; Gandalf, yüzyıllar öncesinde yaşayan tamahkar cücelerin uyandırdığı gölge ile aleve yani Balrog'a karşı 'YOU SHALL NOT PASS' gibi efsane sözlerle karşı koyarken kadim dünyanın pis iblisi ile birlikte bir çukura düştü. Boromir, Merry ve Pippin'i kollarken hain bir ork tarafından öldürüldü. Ve Merry ve Pippin kaçırıldı. Aragorn, Gimli, Legolas sonradan bu iki bucukluğu aramak üzere yola koyuldu. Onun öncesinde ise Sam ile Frodo nehir kıyısında gruptan ayrılan diğer isimlerdi.
#38689741 Yani bu kitapta kardeşlik namına pek bir şey kalmadı kimsenin kimseden haberi yoktu hatta birbirini öldü zannediyorlardı.

Nereden başlayacağımı bilemedim o yüzden kitabın sıralayışına göre yapacağım bölümlere yorumlarımı.

Kitabın girişinde, Gondor'un 26. Vekilharcı Denethor'un oğlu Boromir malesef aramızdan ayrılıyor. Ölümünden dakikalar önce Frodo, Yüzük'ün akibetini düşünmek üzere gruptan ayrıldığı sırada arkasından gidip Yüzük'ü ona vermesi için birtakım şeyler söylüyor ki en başından beri aklı fikri Yüzükte olan biriydi Boromir. #38687892 Bu sayede, Yüzük'ün kendisi dönek olduğu gibi etkisi altına aldığı insanları da döndüren bir güce sahip olduğunu anlamıştık. Boromir, kaçan Frodo'nun arkasından yaptığına karşı derin bir hüzün duyarken kaldıkları nehir dibini orklar basıyor ve Boromir orada Merry ve Pippin'i korumak üzere kahramanca can veriyor. Öldükten sonra o hengamede Gimli, Legolas, Aragorn üçlüsünün, Boromir'i orada bir başına, orklara yem olarak bırakmayıp bir kayığa bağlayarak akıp giden Rauros şelalesinin bağrına bırakmaları beni derinden etkiledi ve üçlünün bu hareketi ayakta alkışlanacak türdendi.
Aragorn:

"Ey Boromir!
Yüksek surlardan bakıyorum
batıya, uzaklara,
Ama kimsenin yaşamadığı
boş topraklardan
çıkıp gelmiyorsun bu yana."


Legolas:

"Nerede Dürüst Boromir?
Geciktikçe keder basıyor insana."
"Sorma bana nerede diye
Ey Boromir!
ağlaşan martılarla
çıkıp gelmiyorsun bu yana."

Şeklinde ağıt bile yaktılar. :(( Lakin Legolas'ın "keder basıyor insana" dizesini söylemesini garipsemedim değil çünkü o bir elf. :))

Bu olayların sonucunda üçlünün önünde 2 seçenek koyuldu.

+ Ya Merry ile Pippin'i kaçıran orkları izlemek.

+ Ya da Sam ile Frodo'nun izini sürmek.

Lakin Aragorn'un kararı birinci seçenekten yanaydı çünkü Yüzük ve Yüzük Taşıyıcısının kaderi artık onun ellerinde değildi. O böyle düşünüyordu.

Merry ve Pippin'i kaçıran orklar , onlardan birinin değerli bir şey taşıdığını - Tek Yüzükten bahsediyorum ama Yüzük Frodo ile birlikte gitti - düşündüğünden onları canlı olarak Saruman'a doğru götürüyorlardı. Lakin karşılaştıkları Uruk hai'lar ile aralarında çıkan tartışmalar vs. onları yavaşlattı ve dinlenmek için durdukları bir akşam Eomer'in önderliğindeki Rohan Süvarileri tarafından baskına uğradılar o sırada Merry ve Pippin karışıklıktan faydalanarak Fargorn Ormanı'na doğru kaçtı. Ve orada ormandaki ağaçlara bekçilik etmesi için yaratılan Entlerin başı Agaçsakal ile karşılaştılar. Ağaçsakal entlerin en yaşlısı, güneşin altında Orta Dünya' da yaşayan en yaşlı canlıdır. #39303824 Ağaçsakal onları ilk başta ork sansa da sonradan Shire'ın Hobbitlerinden olduklarına ikna oldu ve onları öldürmedi, onlara karın tokluğu için Ent suyu içirdi ve Merry ile Pippin sonraki hayatlarına Shire'ın en uzun Hobbitleri olarak devam etti. Çünkü Ent suyunda canlıların boyunu uzatan bir sihir vardı. Entler uyanarak gerçeğin farkına vardıklarından Saruman'a düşmanlık besliyorlardı ve bu hareketlerinde haklıydılar çünkü İsengard'ın önünde uzanan Forgorn Ormanına ait ağaçları yakıp biçen biriydi. Entler de artık savaşa gitmeye karar verdi. Isengarda doğru yol aldılar Merry ile Pippin ile birlikte. #39047734
#39047974

Entlerin Isengard'a doğru savaşa gitmesi o sırada gerçekleşmiş Miğferdibi kuşatması bakımından çok güzel hamle olmuştu çünkü her şey su altında kalınca, etraftaki her iğrenç yaratık öldü ve Ortanc kulesinde mahsur kalan Saruman'ın asası ve taşıdığı küre dışında pek bir vasfı kalmadı. Miğferdibi kuşatması demişken Aragorn, Gimli ve Legolas ; iki küçük hobbitin izini sürerken süvariyle birlikte orkları yok edip dönen Eomer'e karşılaşıp arkadaşlarının da öldüğü fikrine kapıldılar çünkü Eomer kimseyi sağ komadık leşleri yığıp bir güzel yaktık diyince daha elem dolu bir halde Eomer'in ayrılırken onlara verdiği Külteri ve Tiz atlarıyla dumanı tüten ork leşlerine doğru sürdüler.
#38768667
#38834652

Fakat orada Hobbitlerle ilgili bir şeye ratlayamadılar fakat bir adamla karşılaştılar ve yaşlı ak adam Yüzük Kardeşliğinde Balrog ile çukura düşen Gandalf'tan başkası değildi.
#38836904
Gandalf onlara Merry ve Pippin Entler ile birlikte olduğunu söyleyip, Rohandaki savaşa, doğru gitmelerini Rohan'ın kralı Theoden'in işleri rast gitmediğini söylüyor ve Edoras'a doğru yola düşüyorlar. Üçlü Gandalf'a düştüğü zamandan birşeyler sorunca ;

"Uzun süre düştüm," dedi sonunda yavaş yavaş, sanki geçmişi güçlükle hatırlayabiliyormuş gibi. "Uzun süre düştüm, o da benimle düştü. Ateşi etrafımdaydı. Yarımıştım. Sonra derin bir suya daldık, her yer karanlıktı. Ölümün gelgiti kadar soğuktu. Neredeyse yüreğimi dondurdu. Yine de, bir dibi var, ışığın ve bilginin ötesinde," dedi Gandalf. Sonunda oraya vardım, taşın en uç kaynağına. O hala benimleydi. Ateşi sönmüştü ama artık balçık gibi bir şey, insanı boğarak öldüren yılanlardan daha güçlü bir şey olmuştu. Zamanın hesabının tutulmadığı yerde, yaşayan toprağın çok altında dövüştük. Durmadan kenetlendi bana ve durmadan biçtim onu, sonunda karanlık, tünellere kaçıncaya kadar. O tüneller Durin'in halkı tarafından yaratılmamışlardı. Cücelerin en derin mağaralarının çok çok altında, dünya isimsiz şeyler tarafından kemirilir. Ben orada yürüdüm ama günün ışığını karartmak için onların haberlerini verecek değilim. O çaresizlik anında düşmanım tek çarem idi, onu izledim, peşini bırakmadım. Böylece beni Khazaddûm'un gizli yollarına getirdi: hepsini çok iyi biliyordu. Durmadan yukarıya çıktık, ta ki Sonsuz Merdiven'e varıncaya kadar. Binlerce kesintisiz sarmal basamakla, sonunda Gümüşçatal'ın zirvesi olan canlı Zirakzigil kayasından oyulmuş Durin Kulesi'ne çıkıncaya kadar, en alttaki
zindandan en yüksekteki uca kadar gidiyor. Orada, Celebdil'de yalnız bir pencere vardı karlar içinde; tam önünde de dar bir aralık, dünyanın pusları üzerinde baş döndüren bir kartal yuvası vardı. Güneş burada şiddetle parlıyordu ama altındaki her şey buluta sarınmıştı. Buradan dışarı fırladı ve ben tam arkasından giderken yepyeni bir alevle parladı. Görecek kimse yoktu ama belki de sonraki asırlarda Zirve Savaşı'nın şarkıları söylenir. Gandalf aniden güldü. "Ama şarkıda ne diyecekler? Uzaktan bakanlar dağın tepesini bir fırtına aldı zannetmişlerdir. Gökgürültüsünü duymuşlar ve Celebdil'e yıldırım düştü de ateşten bir sürü dile bölünerek geri sıçradı demişlerdir. Bu yetmez mi? Etrafımızda koca bir duman yükseldi, buhar. Buz, yağmur gibi düşüyordu. Düşmanımı aşağıya attım; bu yüksek yerden düşerken dağın bir yanına çarptı ve ölürken düştüğü yeri de parçaladı. Sonra beni karanlık aldı; düşünceden ve zamandan ayrıldım ve anlatmayacağım uzak yollarda dolandım .Çıplak olarak yollandım geriye kısa bir süre için, görevim tamamlanıncaya kadar. Ve dağın tepesinde çıplak olarak yattım. Arkadaki kule un ufak oldu, pencere de yok olmuştu; harap olan merdiven yarımış ve kırılmış taşlarla boğuldu. Tek başımaydım, unutulmuştum dünyanın sert boynuzu üzerinde, kaçacak bir yerim olmaksızın yatıyordum. Orada, yıldızlar üzerimden dönüp geçerken yukarı bakarak yattım; her günüm yeryüzündeki bir ömüre denkti. Kulaklanma yavaş yavaş bütün toprakların bir araya toplanmış cılız söylentileri geldi; Filiz verenlerle ölenler; şarkı ile ağıt ve haddinden fazla yüklenmiş taşın bitmek tükenmek bilmeyen yavaş homurtusu. Sonunda Yelhükümdarı Gevaihir tekrar buldu beni; alıp götürdü." şeklinde başından geçenleri anlattıktan sonra Aragorn; Külteri , Legolas; Tiz ve Gandalf ile Gimli ise Gölgeyele ile yola koyuldular.

Gölgeyele, Yılkının başı, atların efendisidir, At Beyi Rohan Kralı Theoden bile daha iyisini görmemiştir. Theoden'in Konağına geldiklerinde Gandalf, Saruman'ın ajanı Grima Soluncanfil'in Kral Theoden'i etkisi altına aldığını görünce pek şaşırmamış Grima'nım icabına bakıp Theoden'i saran o kötü tılsımdan azad ettikten sonra öyle şöyle bir şeyler olunca Miğferdibi'ne doğru gidip kuşatmayı başlatmış bulundular.
Theoden, yıllardır onu var duygularını sömüren Grima'yı öldürmek yerine gitmesine izin vermişti. Miğferdibi Kuşatması; diğer olaylara göre daha soluk bir şekilde anlatılmış, betimlemenin kralı olan Tolkien'in mesela entler olsun veya ilk kitapta elf diyarında geçenler olsun verdiği fazla ayrıntıdan dolayı biraz sıkılmıştım şimdi de bu kısım benim okuduğum versiyona göre sadece 52 sayfa sürmesine çok şaşırdım çünkü filmde ise yaklaşık bir saate yakındı. Belki de filminde asıl sahneler olarak gösterilen bu savaş kısımları Tolkien'in pek ilgi gösterdiği, önem verdiği durumlar değildi. Neyse devam edelim.

Kitapta, filmdeki gibi gelen giden yok yani o muhteşem fon müziği nizami bir asillik abidesi elf taburu gelmiyor, doğal olarak Haldir'de Miğferdibi'nde ölmüyor. Zaten kaç asırlık kaptan gül gibi Haldir'in bu şekilde ölmesi saçma olurdu. Bu arada hep merak ettiğim bir konu hakkında araştırma yapma vaktim oldu ve sonunda kendime cevap buldum. Elflerin biyolojik olarak ölümsüz olduğunu, onları öldürecek tek şeyin ise savaş var keder olduğunu öğrendim. Ne kadar da zarifler Allah'ım, kederden ölebiliyorlar. :( Savasta 300 Rohanlı 1000 Uruk- hai'ye karşı mücadele ediyor. Uruk hai (ork- goblin kırması) ırka verilen ad. Silmarillion'da Melkor elfleri kaçırıp kaçırıp, işkence ile orklara dönüştürüyormuş. Ama ben bir türlü anlayamıyorum, bu kadar zarif, asil, güzel varlıklar nasıl olur da bu biçim yabani yaratıklara dönüşebiliyorlar? Yine orklar kadar kötü, tehlikeli olan goblinler ise tekrardan orklar ile birlikte tüm iyi ırkların düşmanı bir ırk. Kötücül ruhlar var zararlı yaratıklar olarak geçiyor sözcüklerde. İşte bu meret iki ırkın melezlemesi sonucu olarak oluşmuş bu Uruk- Hai'lar. Bu ırk Saruman tarafından tekrar tekrar tekrarlanarak oluştu, Saruman kendine ait melez ırkı oldu. Orklara göre zırhları daha kalın, kalkanları daha geniş ve güneşe karşı daha dayanıklılar. Yani orclar gibi ışıktan çekinmezler.Ve söylenenlere göre LOTR serisinde Türkleri temsil eden ırkmış. Turkey ( turkay) diye Uruk Hai (urukhay) diye okunup; serisinin en agresif, yabani, ırkının birde üzerine egoları eklenince Türkler temsili demişler. Bu son bilgi ile Uruk abilerimizi rahat bırakalım.

1000'e 300 savaşı kaybetmek üzere olan Rohanlıların imdadına Gandalf ile ErkenBrand ve askerleri 1000 kişilik ordusuyla geliyor ve Uruk- hai 'lar püskürtülüyor. Bu arada filmde Batı Ağıl Muhafızı ErkenBrand yerine Eomer geliyor ve iyi ki o gelmiş yoksa o "Rohirrim" diyişindeki güzelliği nerde görür, duyardık daha. Miğferdibi Kuşatması , bitikten sonra Entlerin hallettiği İsengard'a yollanan Aragorn, Gandalf, Gimli, Legolas, Theoden ve adamları yolda kendi aralarında güzel bir şölen veren Merry ile Pippin ile karşılaştılar. İki tarafta karşılaşmalarına çok sevinmiş şekilde Hobbitleri de önlerine atarak Saruman'ın kulesi Orthanc'a doğru yol aldılar. Orthanc'ın önünde Gandalf, Saruman'a seslenip Grima'nın ortaya çıktığını görünce sinirlenmişti, Theoden ise şaşırmıştı hatta "Ben bu sesi tanıyorum ve tanıdığım güne lanet olsun." gibi birşeyler söylemişti. Daha dün sağ koluyken kralın arkasında Rohan'ı asıl yöneten oyken şimdi lanetlerin üzerine gönderildiği biri olmak Grima'yı üzmüş olmalı :(Bir süre sonra ne kadar kötü de olsa benim en sevdiğim karakter Saruman geldi, rahatsız edilmesinin sebebini sorup Theoden'e dostluk çağrısı yapmıştı. Saruman'ın "Ben diyorum ki Theoden Kral, barış yapıp dost olalım mı, sen ve ben? " sorusuna Theoden'in "We shall have peace" ile başlayan cevabını yılın kapağı seçtiğimi belirtmek isterim.

"Barış yapacağız, dedi Theoden sonunda boğuk bir sesle, kendini zorlayarak. "Evet, barış yapacağız," dedi bu kez berrak bir sesle, "barış yapacağız, sen ve senin bütün yaptıkların ve bizi teslim etmeye çalıştığın karanlık efendinin bütün yaptıkları yok olduktan sonra. Sen bir yalancısın Saruman ve insanların yüreklerini çürüten birisin. Bana elini uzatıyorsun ama ben yalnızca Mordor'un pençesinin bir parmağını görüyorum. Kıyıcı ve soğuk! Senin benimle yaptığın cenk hakça olsaydı bile ki değildi, çünkü on kere daha akıllı olsaydın bile beni ve benim olanı kendi çıkarın için dilediğin biçimde yönetmeye hiç hakkın yok öyle olsaydı bile Batıağılı'ndaki meşalelere ve orada ölmüş yatan çocuklara ne demeli?PENCERENE KURULAN BİR DARAĞACINDAN SALLANIP DA KARGALARIN EĞLENCESİ OLDUĞUN ZAMAN, SENİNLE VE ORTANC İLE BARIŞ YAPACAĞIM."

https://youtu.be/haRu8ujpsp4

Daha sonra Saruman'ın ona gerçek yüzünü söyleyenlere karşı bir takım hakaretlerini geçtikten sonra Gandalf,
"İyi bak, ben senin arkadan vurduğun Boz Gandalf değilim. Ben, ölümden geri dönen Ak Gandalf'ım. Senin artık hiç rengin yok; seni hem nizamımızdan hem de Divan'dan atıyorum." diyerek asasını kırdı ve Saruman tamamen etkisiz hale getirildi şimdilik ilerde ne olur bilmiyorum.


VE ŞİMDİ FRODO, SAM VE SEVGİLİ GOLLUM'UN YAŞADIKLARINI SON BÖLÜME KATARAK EN GÜZEL ŞEYİ YAPAN TOLKİEN'E TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

ve Sam'i övmeye başlıyorum.

Bahçıvan Sam, Cesur Sam, Canım Sam ya da sadece Sam.

Bu kadar sadık, merhametli, Frodo'yu tıpkı babası gibi seven, koruyan; güvenin, sevginin, dostluğun temsili biri asla olamaz. Tolkien'e göre de bu hikayenin asıl kahramanı Samwise Gamgee'dir. Filminde seslendirmesi olsun karaktere uygunluğu en başından beri en sevdiğim karakterlerden ikincisi oldu benim için. Sam Gamgee, 6 Nisan'da dünyaya gelmiş Shire'ın Hobbitlerinden biri. Çocuklarından birine ileride Frodo adını verecek olan Sam, Çıkın Çıkmazı'nda aile yadigarı meslek olan bahçıvanlık yapıyordu. Elfleri de çok severdi. Bilbo ona hep hikaye anlatırmış. Ama ne yazık ki o da Frodo ile birlikte bu yolculuğa başlamak zorunda bırakıldı Gandalf tarafından.
Evet yolda Yüzüğün peşinde olan Gollum ile karşılaştıkları andan beri Sam asla güvenmemişti ona. Çünkü iki de bir kıymetliyi çaldıklarını, onu ona geri vermeleri gerektiğini, söylüyordu ama Frodo onu öldürme fikrine hiçbir zaman yanaşmadı çünkü Gandalf'ın Gollum hakkında söylediği bazı şeyler hep aklındaydı. Gollum, Yüzük'ün korkunç çağrısını hissediyordu ve Sam de bunun farkındaydı. Frodo'ya hiçbir şekilde yakınlaşmasına, dokunmasına izin vermiyordu hatta Gollum'a güveni o kadar azdı ki Frodo uyurken başında nöbet tutuyordu. Kara Kapılardan normal yollardan geçemeyeceklerini anlayınca Gollum'un onları götürdüğü gizemli yollardan birinde ilerlerken bir sürpriz oldu ve Ithilien kolcuları tarafından görüldü Frodo ile Sam ama Gollum onlara gözükmeden çoktan kaçmıştı. Ithilien kolcularının başında ise Gondor Reis-i Faramir vardı. Faramir Denethor'un oğlu, Boromir'in erkek kardeşi. Faramir, Frodo'ya çok fazla soru sordu, Frodo ise çok fazla şey öğrenmiş oldu Anduin nehrinden gittikleri vakitten beri.

#39868348
#39871700
#39878970


Faramir, birçok yiğitçe laflar söyledi, Frodo ile Sam'a iyi baktı ve onları azad etti daha sonra askerlerinden biri Gollum'u yakalayınca onu sorgulamaya başladı. Ama Frodo'nun istegi üzerine onu da öldürmeyip sağ bıraktı. Faramir ile yollarını ayırdıktan sonra Frodo ile Sam'in bir dialogu benim için en güzel, anlamlı dialogdu.

"Burada hiç olmamalıydık, yola çıkmadan önce bu konuda daha fazla şey öğrenmeliydik. Ama sanırım bu hep böyle olur. Eski masallardaki ve şarkılardaki bütün o kahramanlıklar Bay Frodo. Maceralar yani, öyle derdim adlarına. Hep bunların, o masalların mükemmel kişilerinin çıkıp aradığı şeyler olduğunu düşünürdüm, çünkü onlar macera isterlerdi, çünkü maceralar heyecan verici, yaşam ise biraz sıkıcıydı; bunu spor olsun diye yapıyorlardı falan filan. Fakat gerçekten önemli olan öykülerde, ya da akılda kalan öykülerde böyle olmuyor.
Kahramanlar sanki bu olayların içine düşüyorlar yani yolları onları o tarafa götürüyor da denebilir. Ama galiba onların da, bizim gibi bir sürü seçenekleri oluyordu ellerinde, geriye dön- mek gibi; sadece onlar geri dönmüyordu. Eğer dönüyorlardıysa bile bizim bundan haberimiz olmuyordu çünkü dönenler un- utuluyordu. Biz sadece yollarına devam edenlerden haberdar oluyorduk ve dikkatini çekerim, hepsi de mutlu bir sona varmıyordu-en azından öyküdeki veya öykü dışındakilerin mutlu son dedikleri bir sona varmıyorlardı. Yani memleketine dönüp de, her şeyi bıraktığı gibi olmasa bile yolunda bulması gibi - yaşlı Bay Bilbo gibi yani. Fakat mutlu sonlu öyküler en iyileri sayılmazlar her zaman, gerçi içinde bulunulacak en iyi öyküler sayılabilirler aslında! Acaba biz ne
tür bir öykünün içine düştük?"
"Kim bilir," dedi Frodo. "Ben bilmiyorum. Gerçek öykülerin adeti de budur işte. Hoşuna giden bir tane öykü seç. Dinlediğin öykünün nasıl bir öykü olduğunu, yani sonunun mutlu mu, mutsuz mu olduğunu bilebilirsin veya tahmin edebilirsin ama içindeki kişiler bunu bilmezler. Sen onların
biliyor olmasını istemezsin zaten."
"Öyle beyim, elbette istenmez. Acaba neden bunu daha önce düşünemedim beyim! Vay canına, düşününce, biz de hala aynı öykünün içindeyiz! Öykü devam ediyor. Büyük öyküler hiç bitmez mi acaba?"
"Hayır, onlar hiçbir zaman öykü olarak bitmez," dedi Frodo. "Fakat onların içindeki kahramanlar gelir, rolleri bitince giderler. Bizim bölümümüz de bir zaman sonra bitecek ya da kısa bir süre sonra.''
"O zaman biraz dinlenip, biraz da uyuyabiliriz," dedi Sam. Acı acı güldü. "Tam da bunu kastediyorum Bay Frodo. Yani bildiğimiz, basit bir istirahati, bir uykuyu ve sonra bahçedeki sabah işlerini yapmak için de uyanmayı kastediyorum. Korkarım benim bütün ümidim hep bundan ibaret olmuştur. Bütün o büyük önemli planlar benim gibilere göre değil. Yine de merak ediyorum acaba bizi şarkılara veya öykülere katacaklar mı di- ye? Şimdi öykünün birindeyiz elbette ama ben şunu kastediyorum: Yani sözlere dökecekler mi, anlarsınız ya, hani yıllar, yıllar sonra ocak başında anlatılan veya kırmızı siyah harfleri olan kocaman bir kitaptan okunan bir öyküdeki sözlere. Ve insanlar şöyle diyecekler: Hadi bize Frodo ile Yüzük'ü anlatın!' Onlar da şöyle diyecekler: 'Evet, bu benim de en sevdiğim öykülerden biri. Frodo çok cesurmuş, öyle değil mi baba?'
'Evet, oğlum, hobbitlerin en meşhuru, bu da kolay bir şey değil."
"Hiç kolay değil," dedi Frodo ve uzun uzun, içinden gelerek güldü. Öyle bir ses, Sauron Orta Dünya'ya geldiğinden beri bu yerlerde hiç duyulmamıştı. Sam'e aniden sanki bütün kayalar dinliyorlarmış, uzun kayalar da üzerlerine eğilmiş gibi geldi. Fakat Frodo onlara kulak asmadı; yine güldü. "Hey gidi Sam," dedi, "seni duymak, sanki öykü yazılmış gibi mutlu etti beni. Ama en önemli karakterlerden birini unuttun. Aslan yürekli Samwise. 'Ben daha çok Sam'i dinlemek istiyorum baba.
Neden onun konuşmalarını daha çok katmamışlar baba? Ben en çok onu seviyorum, beni o güldürüyor. Üstelik Sam olmasaymış Frodo pek uzağa gidemezmiş, değil mi baba?'"


Yollarına devam ettikleri sırada son olarak Gollum'un hainliğine uğradılar ve Shelob'un ininde Frodo öldü daha doğrusu Sam öyle zannetti ki, çok büyük acılar çektikten sonra yolculuğun asıl amacını, yüzügün yok edilmesi görevini yerine getirme kararı aldı ve yüzügü Frodo'nun boynundan aldı. Daha sonra Frodo'nun ölmediğini ve orklar tarafından mahkum edildiğini gördüğü sırada kitabımız bitmiş bulundu.Sam'in, Frodo'nun öldüğü zaman söylediği bu sözler #39956132 beni çok etkiledi ve "Sizin için yüzüğü taşıyamam Bay Frodo ama sizi taşıyabilirim." sözleri aklıma geldi ve manik depresif moddan çıkmam zaman aldı.

Kısacası kitap böyleydi, güzeldi hatta serinin ilk kitabından daha güzeldi bana daha farklı duygular yaşattı.

Sevgi, sadakat, kötülük, acı, şehvet, dostluk, aşk, her türlü duygu ile birlikte böylesi güzel bir bütün oluşturabilen Tolkien'e ,bu kitabı okumamda emeği geçen ve buraya kadar sıkılmadan okuyan herkese teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.
416 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
İki kule… Yüzük Kardeşliği macerasından sonra heyecanın bende zirve yaptığı ve şimdi ne olacak diyerek okuduğum muhteşem kitap… Dur! Seni inceleyeceğim ama senin harika yazarın Tolkien ile ilgili birkaç cümle söylemeden bu analizi yapmam doğru olmaz sanırım.
Tolkien… Tolkien …. Tolkien….Her cümlesini okuduktan sonra:”Bir insanın hayal dünyası bu kadar da zengin olamaz!” deyip hayret ettiğim büyük yazar, usta, anlamını İngilizcesi ile daha da bulan “MASTER”, sen bir başkasın, hayranım sana, hayal dünyana, inanılmaz saygı duyuyorum… Küçük bir yüzük ama ne yüzük, “ONE RING TO RULE THEM ALL” diyerek bize ORTA DÜNYA’nın kapısını açtığın, beni ve diğer okuyucuları farklı kültürler, diller, yerler, ırklar, maceralar ile tanıştırdığın muhteşem seri. Milyonlarca okuyucularından biri olarak sana “TEŞEKKÜRÜ” bir borç bilirim. Çünkü ben senin kitaplarını okurken bambaşka diyarlara gidip orada kayboldum, senin yarattığın karakterler dostum, büyük bilgeler öğretmenlerim oldu, kötülüğü simgeleyen bazı karakterler yaptıkları ile hayatımda nelere dikkat etmem gerektiği ile ilgili bana dersler verdiler. Frodo, Sam, Peregrin ve Merry ile dostluğu, sadakati ve asla pes etmemeyi, Gandalf, Galadriel, Elrond ve Ent ile bilgeliği, Aragorn, Eomer ve Faramir ile mütevaziliği ve cesareti, Legolas ve Gimli ile ne kadar birbirimizden farklı olsak da dostluğun asla sınır tanımayacağını, Smeagol diğer adıyla Gollum ile her insanın içinde de biraz iyi biraz kötü olduğunu, Saruman, Boromir, Grima ile herkesin yoldan şaşabileceğini, Eowyn ile kadınların da en az erkekler kadar cesurca yurdunu savunmak için savaşabileceğini ve daha sayamayacağım kadar şey öğrendim. Ben senin eserlerine sadece “fantastik eserler” deyip geçemem. Sen eserlerinde “iyi” ve “kötüyü” o kadar güzel betimleyip değerleri içine öyle bir yedirmişsin ki bu kitaplar “fantastik” adını aşıyor. Hatta burada biraz da haddimi aşıp şunu söylemek isterim, bence herkes bu eserleri okumalı. Neden mi? Hayatı daha iyi anlayabilmek için…
A book that is a must-read for EVERYBODY!

Gel gelelim İki Kule’ye… Yüzük Kardeşliği bozulur, küçük gruplar halinde herkes bir yola düşer ama hepsinin amacı aynıdır, daha iyi bir dünya için el ele verip yüzüğü yok etmek…Bu sefer Saruman/ Isengard bir yandan Sauron/ Mordor diğer yandan bastırır. İşler daha da zorlaşır. Sam ve Frodo Mordor yollarında Hüküm Dağı’na yol alırken, Peregrin ve Merry’yi korumaya çalışırken orklar tarafından öldürülen Boromir’i yolculayan Aragorn, Legolas, Gimli hobbitleri kurtarmak için yola düşerler. Yolda orklar ve Uruk-hai’lar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucunda kaçmayı başaran Merry ve Peregrin Fangorn ormanına girerek bilge Ent ile tanışırlar ki bu tanışma ile Isengard tehlikesini yok edeceklerdir. Bu sırada ilk kitapta Gandalf the Grey olarak tanınan bilge İki Kule’de Gandalf The White olarak karşımıza çıkar ve Balrog ile yaşadığı mücadeleyi anlatır. Bu süreçte Rohan’da yaşanan durumla ilgili Aragorn, Legolas ve Gimli’yi haberdar eder ve Kral Theoden’in zor durumda olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek 1000 Uruk-Hai’ya karşı 300 kişi olan Rohanlılara, ErkenBrand ordusuyla beraber yardım ederek savaşı kazanırlar. Sonra Gandalf, Aragorn, Gimli, Legolas, Kral Theoden ve birkaç Rohanlı asker Isengard yollarına düşüp Peregrin ve Merry’nin sağ olduğunu görüp sevinirler. Bu arada Saruman, Kral Theoden’le anlaşma yapmak ister ancak Grima’yı Saruman’ın yanında gören Theoden bu anlaşmaya asla sıcak bakmaz. Gandalf the White, Saruman’ın asasını kırar. Yani iyilik kazanır. Bu arada Frodo ve Sam, Gollum eşliğinde devam ederler Mordor yoluna ancak hain Gollum yine yapacağını yapar ve bu ikiliye bir tuzak kurar ve onları Shelob’un inine yönlendirir. Sadakatin ve dostluğun simgesi olan Sam, örümcek tarafından sokulan Frodo’nun öldüğünü düşünerek çok ağlar ve ne yapacağını bilemez, en sonunda yüzüğü alır ve görevi tamamlamak adına kendisi takar. Bir süre sonra orklar tarafından ele geçirilen Frodo’nun da ölmediğini duyar ve kitabımız tam “climax” yani zirvede biter ve üçüncü kitap “The Return of the King” büyük bir heyecanla okumak için beklenir.
Ben kitaplarının da filmlerinin de fanıyım! Keşke yaşasaydın da “Orta Dünya” efsanelerini daha çok okusaydık… Hep söylerim iyi ki bir TOLKIEN geçti bu dünyadan…MASTER, REST IN PEACE!
416 syf.
·11 günde
Yüzüklerin Efendisi serisinin 2.cildi. Bu kitabı da okuduğum için o kadar mutluyum ki. Hep içimde bir eksiklikti LOTR. Son cilde geçtim artık Tabii daha Orta Dünya ile ilgili okunacak çokça kitabım var.
İki Kule cildi iki bölümden oluşuyor. Birisi Frodo ve Sam’in İki Kule yolundaki maceraları, diğeri de Merry ve Pippin çevresinde olanlar. Merry ile Pippin ikilisine çok gülüyorum :)
Hem macera, hem Orta Dünya karakterlerini, yüzüğün güçlerini, yüzüğün yapılış zamanları ile ilgili bilgiler okuyacağınız bir kitap. Hadi ben şimdi filmini izlemeye 🧝‍️🧙‍️
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
416 syf.
·9 günde·10/10
Birinci kitap olan Yüzük Kardeşliği'nin devamıyla başlayan kitap heyecanı fazlasıyla artırarak devam ederken ilk kitaba göre daha fazla aksiyonlu devam ediyor. Kitapta artık yeni ırktan karakterler de ortaya çıkarken grup ayrı yollardan devam etmeye başlarlar ve yavaş yavaş Orta Dünya'nın Kaderi çizilmeye başlanmıştır.

-------- Çok Ağır Spoiler----------

Orkların saldırısı sonucu Boromir'in cesedi kıyıya vurmuştur ve Legolas ,Gimli ve Aragorn onu kıyıyla Minas Thrith'e doğru göndermişlerdir.Frodo ve Sam epeydir onları takip eden yaratık ile tanışırlar ve o Gollum'dur. Ve Frodo'ya yemin edip onları Mordor'a götüreceğini söyler fakat Sam Gollum'u sevmemiştir ve ondan hep Mordor yolunda süpheyle yaklaşmaktadır.Aragorn (Yolgezer) ekibinde yoldan ayrılan Pippin ile Merry Fragorn Ormanı sahibi soyları tükenmekte olan Ent Ağaçsakal ile tanışırlar ve onunla Saruman'ı yok etmek için yola koyulurlar.Legolas ,Gimli ve Aragorn , Gandalf ile öldü diye düşünürlerken onunla karşılaşırlar ve Miğfer Dibine giderler ve orada yine ork saldırısına uğrarlar ve bir ara yanlarından Gandalf getirdiği ekip ile onları kurtarır.Ve Gandalf ekibi ve Kral Theodon ile onu yakalayan Ağaç sakal ile hapisteki büyülü sesi olan Saruman ile görüşüp ondan küre alırlar ve yolda Gimli ona bakınca korkar ve Gandalf ile Minas Thrite giderler.Ve bunlar olurken Frodo ve Sam Gollum'un oyunana gelmiştir ve Mordor yolunda Gollum'un oyunu zaferle sonuçlanmıştır.
412 syf.
·Beğendi·10/10
1. Kitabın sonunda hüzünlü biten olaylar ve sandalda acaba umut var mı? sorusunun cevabı. Galiba serinin en karanlık bölümü. Miğferdibi savaşı, çaresiz ama asil Eomer'in umudu arayışı. Gimli, Legolas ve Aragorn'un asker arkadaşlığı türünden bağlılıkları. Saruman'ın bilge olmuş ama adam olamamış halleri :) davayı satması. Bu serinin dizisi yapılmalı, içinde GOT'u solda sıfır bırakacak hikayeler, karakterler ve anlatımlar mevcut.
416 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Evet itiraf etmem gereken bir şey var. Filmlerde hep bu kötümüz saf mı bu kadar güçlüyken yüzüğün bu kadar yakına gelişini nasıl anlayamadı sorusunu kendime sormuş lakin cevap alamamışımdır. Kitapla birlikte cevabı öğrendim. Meğerse sebep kibir ve iyiliğe hiç inanmamakmış. Yüzüğün mutlaka birileri tarafından kullanılacağını, asla yok edilemeyeceğini düşündüğü için yakınları değil hep uzakları tarayarak yüzüğü arıyormuş. Kitap tabiki çok güzel. Ve filmle neredeyse birebir ilerliyor.
412 syf.
·27 günde·10/10
Olay örgüsünü çok çok çok fazla beğendim. Özellikle hikayeye dahil olan karakterlerin yanında tabi ki kuşkusuz Gollum muhteşemdi. Zaten ilk kitapta bahsedildiğinden beri ona hayrandım. -Filmleri kitaptan ayrı tutarak değerlendiriyorum.- Aynı zamanda mekanların betimlemeleri de çok hoşuma gitti. Yine ilk kitaptaki gibi anlatış esnasında durup "Bu olay hikayenin sonunda da bilinmiyor," gibi bilgilendirici cümleler de oldukça sevimliydi. Şunu da yazmadan geçemeyeceğim: "Füller!" :D
416 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Filmini izlediğimi bir kez daha pişmanlık duydum. Karakterlerin görüntülerini filminde görünce, kitapta okurken sanki bazılarına oturmamış gibi geliyor bende. Ama filmini izlediğimi bir kenara atmayı başardığım zamanlarda çok zevk alarak okudum. Hiç sıkılmadan okunacak, sürükleyici, gizemli ve akıcı bir kitap.
416 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Herkese Merhaba.
Serinin ikinci kitabıyla olaylar hız kesmeden devam ediyor. Yüzüklerin Efendisi İki Kule'de kardeşlik dağılıyor. Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci kitabı olan İki Kule adından anlaşacağı gibi iki farklı hikayeyi anlatıyor. Bunlardan birincisi ilkinde uğradığı ihanet sonucu yola Sam ile birlikte devam eden Frodo’nun hikayesi. İkincisi ise Orkların kaçırdığı Pippin ve Merry’yi kurtarmak için yola düşen Legolas, Gimli ve Aragorn’un hikayesi. Her iki yolda da bizi bekleyen olaylar var. Tercihler var ve seçimlerde var. Onları bekleyen iyi ve kötü yol arkadaşlıkları olacak. Kimisi iyi kimisi kötü arkadaşlıklar. Miğfer Dibi düşmek üzeredir ve bir savaş çıkıcaktır. Savaşı kazanıp ya da kazanmadıklarını söylemicem. Sizler okuduğunuzda ögrenmenizi istiyorum. Yüzük yolculuğunda fedakarlıklar ve seçimler bizi bekliyor. Gercekten inanılmaz bir seri. İkinci kitap yani iki kulede harika bir şekilde ele alınmış. Çok severek okudum. Sizlerinde seveceğinizi düşünüyorum. Fantastik sevenler mutlaka okusun kesinlikle. Ayrıca filmini izleyip de kitabını okumayanlar varsa kesinlikle kitabını okuyun diyorum. Film ve kitap sahneleri hem var hem yok bunu bilin. Önce kitabı okuyun sonra filmini izleyin. Tolkien'e teşekkür ediyorum. Orta Dünya'yı bize anlattığın için. İyi ki böyle bir eseri yazmış ve bizlere sunmuş. Her sayfayı büyük bir heyecanla okudum. Mükemmeldi kitap. Hala Orta Dünya'yla tanışmadıysanız mutlaka tanışın. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun.
310 syf.
·8 günde·9/10
Rohan beyi Theoden'nin dirilişi, Miğferdibi, Isengard'ın düşüşü ... Ve Ak Mithrandir... Serinin ikinci kitabı olan İki Kule sanki iyilik ve kötülüğün savaşını bu kadar derinden ve alegorik veriyor. Miğferdibi, Isengard savaşlarını çok güzel betimleyen bu eser, bizlere pek çok şahsı kazandırıyor. Lorien Ormanı, Fangorn Ormanı, Rohan, Miğferdibi, Isen gibi pek çok yer de zihnimize kazınıyor. Olayın, sadece zayıflar arasında veya sadece güçlüler arasında geçmediğini anlıyoruz. Tolkien'in de yazmış olduğu gibi: "Dünyada pek çok şey tesadüflere bağlıdır, dedi Mithrandir. Bilgeler sendelediklerinde, çoğu kez yardım zayıf olanlardan gelir."
412 syf.
·6 günde·8/10
En İyi Öğretmendir 'Yanan El' . Ondan Sonra Ateşe Karşı Verilen Öğüt Gönlüne Kadar İner
Öncelikle kitap yine çok kaliteliydi. Bir kaç eksiği vardı Tolkien Reisin. Merry ve Pippin yerleri ve bazı uzatılmış kısımlar biraz baya biliyor birde Sam ve Frado merak ediyorsunuz ancak onlar ikinci kısımda işlenmiş bu işleniş birazz hoş olmamış ama üstüne filmi izleyince Peter Jackson ne kadar iyi bir eleştirici olduğunu anladım. Ve kitabın eksiklerini filmde müthiş kapatmış . Size tavsiyem her kitaptan sonra o kitabın filmini izleyin. Kitaba gelecek olursak kitap dediğim gibi baya kaliteliydi. Buluşma noktalarında tüyleriniz diken diken oluyor . Gülümsüyorsunuz. Bu kitapta belki de serinin en gülümseten kitabı olabilir :) Pişman olmayacaksın Aragorn Legolas Ve Gimli her okuduğunuzda daha da seveceksiniz :) İçerik vermek istemiyorum o yüzden içindeki öğütler cidden güzel. onlardan birşeyler kapmaya çalışın Yazgınız Bu Topraklarda Sürünceye Kadar Yoldaşlarım :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Lord of the Rings - The Two Towers
Baskı tarihi:
1 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
463
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007488322
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Harper Collins
Baskılar:
Yüzüklerin Efendisi - İki Kule
The Two Towers
The Lord of the Rings - The Two Towers
Continuing the story of The Hobbit, this is the second part of Tolkien's epic masterpiece, The Lord of the Rings, featuring an exclusive cover image from the film, the definitive text, and a detailed map of Middle-earth. Frodo and the Companions of the Ring have been beset by danger during their quest to prevent the Ruling Ring from falling into the hands of the Dark Lord by destroying it in the Cracks of Doom. They have lost the wizard, Gandalf, in the battle with an evil spirit in the Mines of Moria; and at the Falls of Rauros, Boromir, seduced by the power of the Ring, tried to seize it by force. While Frodo and Sam made their escape the rest of the company were attacked by Orcs. Now they continue their journey alone down the great River Anduin - alone, that is, save for the mysterious creeping figure that follows wherever they go. To celebrate the release of the first of Peter Jackson's two-part film adaptation of The Hobbit, THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY, this second part of The Lord of the Rings is available for a limited time with an exclusive cover image from Peter Jackson's award-winning trilogy.

Kitabı okuyanlar 2.831 okur

  • Sergen Yalçın
  • Erdem Çavdar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 10 üzerinden 10.0 Puan (1 Okur)
  • 12 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları