The Ocean at the End of the Lane

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.783
Gösterim
Adı:
The Ocean at the End of the Lane
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781472200341
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Ocean at the End of the Lane
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Headline Publishing Group
Baskılar:
Yolun Sonundaki Okyanus
The Ocean at the End of the Lane
Sussex, England. A middle-aged man returns to his childhood home to attend a funeral. Although the house he lived in is long gone, he is drawn to the farm at the end of the road, where, when he was seven, he encountered a most remarkable girl, Lettie Hempstock, and her mother and grandmother. He hasn't thought of Lettie in decades, and yet as he sits by the pond (a pond that she'd claimed was an ocean) behind the ramshackle old farmhouse, the unremembered past comes flooding back. And it is a past too strange, too frightening, too dangerous to have happened to anyone, let alone a small boy.

Forty years earlier, a man committed suicide in a stolen car at this farm at the end of the road. Like a fuse on a firework, his death lit a touchpaper and resonated in unimaginable ways. The darkness was unleashed, something scary and thoroughly incomprehensible to a little boy. And Lettie—magical, comforting, wise beyond her years—promised to protect him, no matter what.

A groundbreaking work from a master, The Ocean at the End of the Lane is told with a rare understanding of all that makes us human, and shows the power of stories to reveal and shelter us from the darkness inside and out. It is a stirring, terrifying, and elegiac fable as delicate as a butterfly's wing and as menacing as a knife in the dark
182 syf.
·19 günde·7/10
öncelikli olarak kitap gerçekten akıcıydı. hakkını yiyemem. sonuna kadar merak ederek bağladı beni.
bi aması var bu kitabın tabi. bana çok çocuk kitabı gibi geldi ve konusu gereği büyük beklentiler içerisinde okuduğum için hayal kırıklığına uğradım ve açıkçası diğer kitaplarını okuma isteğim gitti. bi kaç kitabını daha almıştım okumak için çünkü. her yaşa hitap eden bir kitap olduğunu düşünmüyorum.
182 syf.
·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir korku ve gerilim romanı. Bir adam annesinin cenazesine gider ve sonra kendini yalnız hissettiğinden eski evinin oraya gider. Orada geçmişini hatırlar. Çocukken başından geçen bir olayı. Yan çiftlikteki Lettie Hampstock ile tanışır ve arkadaş olur. Ancak Lettie, annesi ve büyükannesi özel güçlere sahiptir. Bir gün Lettie ile gezerken bir ağ onu yaralar. Ve asalak denilen bir doğaüstü yaratık ona musallat olur. Bir şekilde yaratığı yok ederler ancak onu yok edenler çocuğu peşindedir. Acaba bu çocuk kurtulabilecek midir? Geçmişini hatırladıktan sonra her şey eskisi gibi olabilecek midir? Lettie'yi bir daha görebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
182 syf.
·3 günde·6/10
Neil Gaiman bu romana hikaye olarak başlamış ama hikaye büyümüş, gelişmiş ve masalsı öğeleri barındıran fantastik bir romana dönüşmüş.

Yazarın okuduğum ikinci kitabı Yolun Sonundaki Okyanus. Kitap kahramanımızın cenaze nedeniyle çocukluğunun geçtiği kasabaya gitmesi ve yedi yaşına dair olan anılarını hatırlaması ile başlıyor. Yazarın anlatım dili çok başarılıydı. Fantastik kitapları sevmeyen ve kafamda o dünyayı bir türlü canlandıramayan bana bile gerek tasvirleriyle gerekse üslubu ile bu kitabı sevdirdi.

Başlangıçta su gibi akan ama sonlara doğru tekdüze hale gelen bir hikayeydi anlatılanlar. Bunun için hızlıca okumaya başladığım ama biraz geç bitirdiğim bir kitap oldu. Çünkü olaylar sona doğru biraz karmaşık hale geliyor ve fantastik de olsa "Yok artık" halini alıyor bana göre.

Yıldız Tozu'nu da okumuştum ben Neil Gaiman'dan o kitabın da sonunu sevmemistim çünkü film halinin sonu gönlüme taht kurmuştu. :) Ben sonunu sevemedim ama kitap anlatım dili ile, yazarın kıvrak zekası ve bizi tanık ettiği fantastik dünya ile kendisini güzel bir şekilde okutur, tavsiye ederim. Ama şöyle de bir şey var bu kitabı rahatça okumak için zamanınızın bol ve kafanızın rahat olduğu bir dönemde okumanızı tavsiye ederim çünkü kitap biraz karmaşık ve olaylı.
182 syf.
·8/10
Neil Gaiman’ın okuduğum ikinci kitabı. Şu aşamada Yokyer bu kitaba ağır basıyor, zira Yokyer daha kapsamlı bir roman. Kitapları birbiri ile kıyaslamıyorum ama Neil’ın tüm kitaplarını okuduğumda içlerinden birinin benim için referans olması hoşuma gider. Yolun Sonundaki Okyanus hikâye olarak tasarlanan ama romana dönüşen bir kitap. Neil Gaiman’ın düş gücü ve akıcılığı çok tatmin edici.

Adı olmayan ana karakterimiz cenaze dolayısı ile çocukluğunun geçtiği yere gelir ve kendini Hempstock’ların arazisinde geçmişini hatırlarken bulur. Hempstock’lar ana karakterimizin çocukluğunun önemli bir parçasıdır ve karakterimiz ihtiyar Bayan Hempstock’u gördüğünde kitap 7 yaşında bir çocuğun anlattığı fantastik bir hatırata dönüşür.

Fantastik öğelerin normal yaşamın bir parçası gibi gösterilmesi, yaşamın bu fantazyadan oluşması, bu gerçekçiliğin bize bu kadar saydam yansıması Neil Gaiman yaratıcılığının başarısıdır.

En kısa zamanda diğer kitaplarını ve Sandman serisini okumayı planlıyorum.
182 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Fantastik bir roman. Ancak bir yandan da sürrealist bakış açısıyla bakılınca gerçek olayları bir çocuğun gözüyle nasıl fantastik öykü şekline getirilebileceğini görebiliriz. Ana karakter çocukluğunda başından geçen olayları, fantastik olaylar zincirini ve iyi ile kötünün mücadelesini anlatıyor. Ancak hepsinin bence gerçek dünyada mantıklı ve gerçekte açıklaması olan olaylardır. Çocuk hayaliyle süslenmiş ve fantastik öyküye dönüştürülmüş de olabilir.

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...nundaki-okyanus.html
182 syf.
·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Anlatımı çok çok güzel. Sanki satırları arasında samimi bir şey var da, size dünyadan soyutlanabileceğiniz bir okuma sunuyor. Konusu itibariyle biraz çocuksu olsa da elimden bırakamadım. Sürükleyici bir kitaptı. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı kafaya koydum. Okumanız tavsiye.
182 syf.
·8/10
Yorumumun tamamı için ---->
http://rapunzelinkulesinden.blogspot.com.tr/...ki-okyanus.html#more

Öncelikle Yolun Sonundaki Okyanus beni gerçekten şaşırtan bir kitap oldu çünkü son zamanlarda çok fazla fantastik okuduğuma karar verip, biraz ara vermek adına pek sevmesem de polisiye/korku/gerilim tarzı bir şeyler okumak istemiştim ve kitabı da bu niyetle elime aldım ancak başladıktan sonrası güzel bir sürpriz oldu benim için, iyi ki de olmuş. Sonuç olarak yine bir fantastik okumuş oldum ama değdi doğrusu. Yalnız kitabı okuduktan sonra çoğu kitapta yaşadığım ben bunu daha önce nasıl okumadım? Nasıl okumam? triplerine girdim. Keşke beğeneceğimiz kitapları önceden anlayabilecek yeteneğimiz olsaydı. Ne güzel olurdu dimi? Hiç boşa zaman kaybetmezdik.
182 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
............................................................................................................................................................................................
182 syf.
·8/10
Yazarın kalemini uzun zamandır merak ediyordum , çok övülüyordu.Yolun Sonundaki Okyanus ile başladım okumaya.İyi ki başlamışım diyorum.Kurgusu bana "Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları" nı hatırlattı.Özel güçlerle ve insan dışı varlıklarla ilgiliydi.İlginç bir kitap.Önerimdir.
182 syf.
·5 günde·6/10
Biraz uzun sürdü okumam ancak keyifle okuduğum bir kitap oldu yolun sonundaki okyanus.

Çocukken masal okuduğumda hissettiğim gibi heyecan ve merak duymama sebep oldu kitap. Son 50 sayfaya kadar gerçek bir keyifle okudum. İlginç bir bakış açısı öğrendim, farklı bir kalemle tanıştım. Son kısımların biraz daha farklı olmasını dilerdim ama bu haliyle de sevdim. Sadece bayılmadım diyelim. Kitapla ilgili en sevdiğim şey ise yazarın anlatımı oldu.

Okumanızı tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarını almayı düşünüyorum.
182 syf.
Yedi yaşında bir çocuğun gözünden büyüklere anlatılan ürkütücü bir masal. Kitabın hem hayattan bu kadar uzak hem de hayatın gerçeklerine bu kadar yakın olması ilginçti.

Aslında ilginç başka noktalar da vardı. Karakterlerden bazılarının isimleri varken bazılarının ise yoktu. Mesela ana karakterin isminin olmadığını kitabın yarısında falan farkettim. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama yazar fantastik karakterlere isim verirken gerçek karakterleri isimsiz bırakmış sanki.

-Spoiler-
Bir de kitabın başında bir cenazeden bahsediliyor. Kimin cenazesi acaba diye düşündüm durdum kitap boyunca ancak cevabı yoktu. Kitabın sonunda ise üstü kapalı bir şekilde ana karakterin öldüğünden bahsetmiş yazar. Bunu sonradan farkettim.
" Üstelik kardeşimi, kaybıma ne kadar üzüldüklerini dile getirmek için sıra bekleyen bir sürü misafirle baş başa bırakmıştım."
-Spoiler sonu-

Kitabı herkes sevmeyebilir. Ben sevdim diyebilirim. Kısa bir kitap olduğu için şans verilebilir.
182 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Fantastik romanlar arasında Neil yine yapmış yapacağını... Bir an kendinizi o hayali karakterlerle birlikte uçtuğunuzu düşüneceğiz anlarınızın olmasına şaşırmayın... Sıkılmadan okuduğum nadir kitaplardan..
"Küçük çocuklar kendilerini tanrı zanneder, en azından bazıları. Geri kalan herkes onların dediklerini yapana dek tatmin olmazlar."
Sana çok önemli bir sır vereceğim: İçlerine baktığında, yetişkinler de yetişkin değildir. Dışarıdan, büyük, düşüncesiz veya ne yaptıklarını bilen kişilermiş gibi görünebilirler. Ama içleri çocukken nasılsa öyledir.
''Bir kelebeğin kanatları kadar narin ve hüzünlü. Karanlıktaki bir bıçak kadar tehtitkar ve korku verici.''
''Koridordan içeri süzülen ışığı kullanıp gizli gizli kitap okuyabiliyordum. Canım istediğinde tabii. Canımın istemediği herhangi bir zamanı hatırlamıyorum.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Ocean at the End of the Lane
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781472200341
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Ocean at the End of the Lane
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Headline Publishing Group
Baskılar:
Yolun Sonundaki Okyanus
The Ocean at the End of the Lane
Sussex, England. A middle-aged man returns to his childhood home to attend a funeral. Although the house he lived in is long gone, he is drawn to the farm at the end of the road, where, when he was seven, he encountered a most remarkable girl, Lettie Hempstock, and her mother and grandmother. He hasn't thought of Lettie in decades, and yet as he sits by the pond (a pond that she'd claimed was an ocean) behind the ramshackle old farmhouse, the unremembered past comes flooding back. And it is a past too strange, too frightening, too dangerous to have happened to anyone, let alone a small boy.

Forty years earlier, a man committed suicide in a stolen car at this farm at the end of the road. Like a fuse on a firework, his death lit a touchpaper and resonated in unimaginable ways. The darkness was unleashed, something scary and thoroughly incomprehensible to a little boy. And Lettie—magical, comforting, wise beyond her years—promised to protect him, no matter what.

A groundbreaking work from a master, The Ocean at the End of the Lane is told with a rare understanding of all that makes us human, and shows the power of stories to reveal and shelter us from the darkness inside and out. It is a stirring, terrifying, and elegiac fable as delicate as a butterfly's wing and as menacing as a knife in the dark

Kitabı okuyanlar 228 okur

  • kursunkarga

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0