The Perks of Being a Wallflower

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.172
Gösterim
Adı:
The Perks of Being a Wallflower
Baskı tarihi:
30 Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
231
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781471116148
Orijinal adı:
The Perks of Being a Wallflower
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Simon & Schuster Childrens Books
Baskılar:
Saksı Olmanın Faydaları
The Perks of Being a Wallflower
Das also ist mein Leben
Charlie is a freshman.

And while he's not the biggest geek in the school, he is by no means popular. Shy, introspective, intelligent beyond his years yet socially awkward, he is a wallflower, caught between trying to live his life and trying to run from it.

Charlie is attempting to navigate his way through uncharted territory: the world of first dates and mix tapes, family dramas and new friends; the world of sex, drugs, and The Rocky Horror Picture Show, when all one requires is that perfect song on that perfect drive to feel infinite. But he can't stay on the sideline forever. Standing on the fringes of life offers a unique perspective. But there comes a time to see what it looks like from the dance floor.

The Perks of Being a Wallflower is a deeply affecting coming-of-age story that will spirit you back to those wild and poignant roller-coaster days known as growing up.
285 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabın adını çok duyup okumak için sırasını bekletmek... yine ön sıralara alınmış bir kitap, iyi ki de almışım...

En başta ah dedim bu kitap okunmaz, ergen kitabı gibi ama sonra devam edip okudukça merak ettim. Ve tabi Charlie' yi de çok sevdim.

Kitap Charlie' nin arkadaşının intiharı vesilesiyle gizli birine yazdığı yaşadığı olayları, sırları ve düşüncelerini anlattığı mektuplardan oluşuyor. Çok sıcak, çok samimi ve gerçekten çok tatlı. Charlie öğretmeni Bill' in dediği gibi çok özel bir çocuk. Benim için de öyle artık. Hayatındaki herkesi seviyor ve değer veriyor. Ki en çok sevdiği ve değer kitapları dostlarına verebilecek kadar... Kimseyi kırmak ve üzmemek adına elinden geleni yapıyor. Helen Teyzesi'nin özel bi yeri var hayatında, onu çok seviyor ve teyzesinin de onu çok sevdiğine inanıyor. Teyzesinin onun yüzünden öldüğü gerekçesiyle bir suçluluk duygusu da hissediyor. Bu yüzden doğum gününü bile sevmiyor. Ve hayatında öyle bir an geliyor ki hastalığının sebebi olan şeyler açıklığa kavuşuyor ve tabi Sam' in yardımıyla.

Yazılacak çok şey var... Okunmaya değer ve Charlie inanacak çok insan lazım :)

Ah diyorum keşke mektuplarını yazmaya devam etsen ve onlar bana gelse...

Hep mektuplarının sonunda dediğin gibi "daima sevgiler" Charlie. Ben de sana inanıyorum.
285 syf.
·1 günde·7/10
Kitap Charlie'nin mektuplarından oluşuyor. Bu anlatım yöntemi ile gayet akıcı. Konu olarak size, benliğini arayan bir genç ve arkadaşları ile yaşadıklarını konu alan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
Konu ve gidişat olarak orta düzeyde buldum çünkü, kitabın başlarında merakı cezbetmek için bahsedilen intihar olayına pek değinilmemiş. Kahramanın yaşı konusunda mantık hataları olduğunu düşünüyorum. Ve ayrıca yaşından büyük kişilerle arkadaşlık yaptığı için tanık olduğu bazı olaylar ve kötü alışkanlıklar edinmesi sevmediğim kısımlar oldu.
Beğendiğim yönü ise, arkadaşlarının yaşadıklarını anlamak ve çözümlemek isterken kendi sorunlarının nedeni ortaya çıkıyor olması.
Belirttiğim gibi kitabı orta düzeyde buldum ama filmi de çok merak ettim doğrusu. Bakalım fikrim değişecek mi .
285 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken sık sık Charlie'ye sarılıp ona her şeyin iyi olacağını söylemek isterdim ama o bunu hep kendisi yaptı. Yaşamı çözememiş olduğunu düşünmesine rağmen bence çoğu kişiden daha iyi anlamıştı. Gözlemleri öyle merak uyandırıcı ve öyle gerçekti ki. Kitabın bir yerinde alışveriş merkezine gidip insanların oraya neden geldiklerini anlamaya çalışıyordu. Sadece hayranlık duyabildim.

Gerçek sevginin ne demek olduğunu bile öyle net biliyordu ki bazı kısımlarda ona imrenmekten kendimi alamadım. Belki saksı olmak o kadar da kötü bir şey değildir dememe sebep oldu.

Yaşamımın iyi olacağına inandırdı bu kitap beni. Belki şimdi değilse de bir gün... Kesinlikle öneriyorum.
285 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ah Charlie!Değişik ve bir o kadar da sıcak bir kitap.
İlk başlarda ergen kitabı sanki bu deseniz de daha sonra okudukça Charlie bir anda aileden biri, sizin küçük kardeşiniz oluveriyor.Onun çaresizliğiyle üzülüyor sade aşkı, çekingenliği ile de yüzünüz kızarıyor. Dostluklarla perçinlenen,müzikleriyle efsaneleşen bu kitap bir anda başucu kitabınız oluveriyor."Hakettiğimizi düşündüğümüz sevgiye razı oluyoruz." cümlesiyle aşk hayatınız bir anda gözünüzün önünden geçiveriyor.

Unutmadan ekleyelim; bu kitap Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller 'ın oyunculuğuyla muhteşem bir filme dönüşüyor bir anda.Okumadan ve izlemeden geçmemeniz önemle rica olunur.
285 syf.
·5 günde·10/10
Çok güzel bir kitap verilen mesajlar çok güzel ana karakter çok güzel inanılmaz sevdim. Sonu tahmin edilebilir değildi en çok bunu sevdim hatta düşündürücü bir kitaptı bazı yerlerde arkadaşıma 'Sence ne olacak?' diye sorduğum bile oldu. İyi ki böyle bir kitabı keşfetmişim hiç haberim olmayan bir yerlerde olması beni çok üzerdi belli bir anlatılacak konu yok.
Ana karakter Charlie'nin yakın arkadaşı intihar ediyor ve Charlie okuldan rastgele birine (iyi biri olarak tahmin ettiği) isimsiz mektuplar yazıyor mektuplarda hayatındaki gelişmeleri, sorunları, mutlulukları gibi başından geçenleri anlatıyor.
285 syf.
·5 günde·8/10
Kitap Charlie'nin tanımadığı birine yazdığı mektuplardan oluşuyor, bir nevi günlüğünü okuyoruz gibi oluyor hayatına dair her şeyi mektuplarla anlatıyor. Kime yazdığını bilmediğiniz için o kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorsunuz ve Charlie'nin her özel anını bilip de ona yardım edememek gerçekten sinir bozucu oluyor. Keşke arkadaşın olsam da hayat belki biraz daha kolay olur diyebilmek istiyor insan. Kitabın basit anlatımından olsa gerek sayfalar akıp gidiyor, Charlie'nin mektuplarında bahsettiği kitapları tanıyor olmak da onla aranızdaki samimi duyguyu arttırıyor. Birçok şarkı ismi geçiyor kitapta, kimini bilmeme rağmen birçoğunu duymamışım, onları ara ara açıp o satırları yaşamak güzeldi.
Kitapla ilgili aklıma takılan bir nokta şuydu, kitaptaki anlatım bozuklukları. Anlayamadığım çevirmenin yetersizliği mi yoksa Charlie'nin kendisinin yaptığı hatalar mıydı, çünkü kitabın bir yerinde öğretmeni dilbilgisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi, orijinal metni görmeden buna karar vermek zor sanırım.
Kısacası ben sevdim, tavsiye ederim.
285 syf.
·5 günde·8/10
Hayatımda ilk kez bir kitap beni bu kadar şaşırttı. Dışından bakınca açıkçası boşa alacağımı çok saçma bir kitap çıkacağını düşünmüştüm ama okumaya başlayınca gördüm ki gayet derin bir konuyu çok ince bir şekilde işlemiş yazar. Bu kitapta en çok da psikologların neden sürekli çocuklukla ilgilendiklerini anladım. Charlie çok tatlı, sempatik, düşünceli ve anlayışlı bir karakterdi. Bu karakterle ve onun hayatıyla tanıştığıma gerçekten sevindim. Kitabın içinde güzel kitap ve müzik isimleri de geçiyordu bu da ayrı bir artıydı elbette. Açıkçası emin olamıyorsanız bile kütüphaneden ödünç alıp bir göz atmanızı öneririm. Ben gerçekten okurken keyif aldım.
285 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Ben beğendim. Anlamadığım kısımlar da olsa, ders aldığım bölümler de oldu. Gerçekten güzeldi. Alın okuyun :) Kötü yorumlara aldırmayın...
285 syf.
·Beğendi·9/10
Günümüzdeki gençlik ilişkilerini kıyaslarsak her gencin okuyup birşeyler kazanabileceği bir kitaptır. Arkadaşlıkların nasıl başladığı, dostlukların nasıl oluştuğu ve sevgili olmanın sevginin kitabı 'dır. Kitap okumayı sevdirici özelliği de vardır. Içerisinde güzel kitap tavsiyeleri de bulunuyor. Filmini de izleyin.
285 syf.
·8/10
Insani düşünmeye itiyor. Hüznün ve umudun bir arada yer aldığı bir kitap. Okurken o arkadaş grubunun içinde olmak istemiyor degil insan :) filmi de en az kitabı kadar güzel, zahmetsiz bir şekilde kendine bağlıyor..
Bir kız seni heyecanlandırdığında, el ele yürüyen bir çift görünce onlar için mutlu olacağım gibi. Tüm dileğin onlar için hep mutlu olmalarıdır, çünkü bunun anlamı senin de mutlu olduğundur. Ama aynı çifti başka bir zaman görmek seni deli edebilir.
Odamdaki pencereme gidip camdaki yansımama ve arkadaki ağaçlara bakar şarkıyı saatlerce dinlerdim. Sonra bu şarkı kadar güzel olduğunu düşündüğün biriyle tanışırsam, bunu o kişiye vermem gerektiğine karar verdim. Dış görünüş olarak güzellikten bahsetmiyorum. Her açıdan güzel demek istiyordum.
Bazen dışarı bakıyorum ve birçok insanın karı gördüğünü düşünüyorum. Tıpkı başka birçok insanın daha önce benim okuduğum kitapları okuduğunu düşündüğüm gibi. Ve o şarkıları dinlediklerini.
Şarkıları kaç kişinin sevdiğini düşündüm. Kaç kişinin bu şarkılar yüzünden kötü zamanlar geçirdiğini. Kaç kişinin bu şarkılarla güzel zamanlar geçirdiğini. Bu şarkıların ne kadar çok anlam içerdiğini. Bu şarkılardan birini yazmak harika olurdu. Onlardan birini yazmış olsam çok gururlanırdım. Umarım bu şarkıları yazan insanlar mutludur. Umarım bunun yeterli olduğunu hissediyorlardır. Bunu dinle bunu tüm içtenliğimle istiyorum, çünkü beni mutlu ettiler ki ben yalnızca bir kişiyim.
Sam ve Patrick bana baktı. Ben de onlara baktım. Sanırım biliyorlardı. Belirli birşeyi değil. Sadece bir diyorlardı işte. Bence bir arkadaştan tüm isteyebileceğini budur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Perks of Being a Wallflower
Baskı tarihi:
30 Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
231
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781471116148
Orijinal adı:
The Perks of Being a Wallflower
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Simon & Schuster Childrens Books
Baskılar:
Saksı Olmanın Faydaları
The Perks of Being a Wallflower
Das also ist mein Leben
Charlie is a freshman.

And while he's not the biggest geek in the school, he is by no means popular. Shy, introspective, intelligent beyond his years yet socially awkward, he is a wallflower, caught between trying to live his life and trying to run from it.

Charlie is attempting to navigate his way through uncharted territory: the world of first dates and mix tapes, family dramas and new friends; the world of sex, drugs, and The Rocky Horror Picture Show, when all one requires is that perfect song on that perfect drive to feel infinite. But he can't stay on the sideline forever. Standing on the fringes of life offers a unique perspective. But there comes a time to see what it looks like from the dance floor.

The Perks of Being a Wallflower is a deeply affecting coming-of-age story that will spirit you back to those wild and poignant roller-coaster days known as growing up.

Kitabı okuyanlar 174 okur

  • Eslin Peso
  • Zeynep Dalbay
  • Aycan
  • Alara
  • alex
  • 1903 Beşiktaşsssss
  • Merve DULKADİR
  • Cernn
  • Ece
  • X

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.2 (3)
9
%1.4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0