The School Of Mandıra Filozofu

8,1/10  (7 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
335 gösterim
Öğretmen yok, öğrenci yok, sınav yok, diploma yok,
sürekli teneffüsteyiz


Modern hayat tıpkı sigara gibi sağlığa zararlı. Tıpkı sigara gibi bağımlılık yapıyor. Ama maalesef kolay bırakılmıyor! Çünkü üzerimize üzerimize geliyor, talepleri, dayatmaları bitmek tükenmek bilmiyor...


En büyük numaraları da belli: “Siz daha iyi şeylere layıksınız”, “İnsan isterse her şeyi başarır”, “Yetinme, daha çok iste”…
Böyle böyle gaza getiriyor bizi.


Modern hayat benim gibi sizi de yoruyorsa bu kitap tam size göre! Mutluluğun değil ama mutsuzluğun sırrı var bu kitapta. Başarının değil ama başarısızlığın formülü. Modern hayatın dayatmalarıyla baş etmek, bırakamasak bile en azından azaltabilmek için hayata biraz Mandıra Filozofu gibi bakmak zorundayız artık.


The School of Mandıra Filozofu. Adı üstünde okul! Ama içinde öğretmen, ders, sınav ve diploma olmayan bir okul. Ne öğreniyorsak hayatın kendisinden öğreniyoruz. Öğretmenlerimiz deneyimlerimiz.


Bu okulda modern dünyanın fenalıklarına karşı yalnız olmadığınızı da göreceksiniz.
Bir dolu kişi var böyle düşünen. Ayrıca sürekli omuz omuza ve sürekli teneffüsteyiz.


Hava tahmini gibi düşünebilirsiniz bu okulu. Hava tahminleri fırtınaları önleyemez ama bizi haberdar ederek güvenli limanlara gitmemizi sağlar.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786050936278
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Kartal 
 26 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İki insan tanımayınca birbirini düşman olması, savaşması kolay olur, ama bilirse o da diğeri gibi baba, o da seviyor domatesi, futbol maçlarını kaçırmıyor.
O da Messi'ye hayran tıpkı senin gibi.
O da balık tutmayı seviyor.
Akşamları dizi seyrediyor tıpkı senin gibi.
Belki de Facebook'tan eklemiş seni?
Böyle olunca savaşmak zor olur.
Savaştıramazsın birbirini tanıyan insanları.
Savaşın nedeni farklılıklar, barışınki ise paylaştıklarımız.
Goethe, "İnsanları birleştiren duygulardır, ayıran ise fikirler" der.
Ne kadar çok TANIRSAK birbirimizi o kadar çok BARIŞIRIZ.

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 185 - DK)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 185 - DK)
Kartal 
23 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Koyduğumuz anlamsız hedefler yüzünden dokunamayacağımız, kullanamayacağımız, sadece bankada duracak bol sıfırlı dijital rakamlar için çok fazla ciddiye alıyoruz bu hayatı. Modern dünya daha az paramız olunca daha değersiz hissettiriyor bize kendimizi. Çok paramız olunca çok sevecekler, çok saygı gösterecekler zannediyoruz. Sırf güce bağlı bir saygı beklentisi yüzünden sıfırlarımıza sıfır katıyoruz. Sonra bir gün bakıyoruz ki elde var SIFIR!

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 21 - DK)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 21 - DK)
Özgür Ö. 
03 Oca 19:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bilgeye sormuşlar:
"Akıllı insanı nasıl tanırsın?"
"Konuşmasından" demiş bilge.
"Peki ya hiç konuşmazsa" diye eklemişler.
"O kadar akıllı insan var mı?" diye noktayı koymuş bizim bilge.

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 105)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 105)

Nazım Hikmet
"Mesele esir düşmek değil, teslim olmamak bütün mesele."

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 18 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 18 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)

Kendine özgü hedefler koymayı bilmiyoruz biz , eğer öyle yaparsak küçük düşünmekle suçlanıyoruz; çünkü insanın isterse her şeyi başarabileceğine inandırılıyoruz. Hayat aşı olmak gibi sunuluyor, dayan biraz acıyacak ama geçecek. Bir gün mutlaka geçecek. Bunlar senin yapmak zorunda olduğun şeyler.Hedefine ulaşınca artık bunları yapmak zorunda kalmayacaksın.
İyi ama kendimize hedef koyduğumuz şeyleri yaparken zorunda olmak fiilini kullanıyorsak ; orada bir sıkıntı yok mudur. Şunu yapmak zorundayım. Şunu başarmak zorundayım. Zorunda olmak bir işi sevmeden yapmak anlamına gelmez mi? İnsanın gerçekten sevdiği şeyler için zorunda kelimesi kullanılır mı?

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 35)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 35)

Sürekli Mutlu olma çabası (!)
Diğer taraftan insanların mutluluğun peşinde bu kadar koşmaları da çok mantıklı gelmiyor bana, çünkü mutluluk sürdürülebilir bir şey değil ki. Mutlu olursun ve bir süre sonra normale dönersin, ömrünün sonuna kadar mutlu kalamazsın ki. Kalıcı makyaj bile bir süre sonra çıkıyor. Bu kadar geçici bir şey için çok fazla perişan etmiyor muyuz kendimizi?

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 38 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 38 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)

İnsan mutluluğa nasıl ulaşır?
Mutsuzluk, bize uygun olmayan ya da ulaşılamayacak hedefler peşinde koşmaktır.

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 37 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 37 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)

Kapitalizm gerçeği
Muhtaç olduğun kudret kapitalist ahlakla mevcuttur, başarı için her şey mubahtır.

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 39 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 39 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)

Satmak için her yol mubahtır!
Hemen en iyi bilim adamları devreye girer, araştırmalar, istatistikler, deneyler, ölçümler yapılır ve kahvenin Japon kültürüne ve ağız tadına uygun olmadığı sonucuna varılır. Bu kültürün çayla ilişkisi o kadar güçlüdür ki, bunu koparmak mümkün değildir. Peki ne yaparlar, vaz mı geçerler? Tabii ki hayır. ASLA VAZGEÇMEZ onlar. Yemin ederler: ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK, BU KAHVEYİ JAPONLARA İÇİRECEĞİZ!
Hemen ülkenin kültür koduyla oynamaya karar verirler. Japon çocuklarına kahve aromalı şekerler hazırlarlar. Bu şekerlerle büyüyen çocuklar ileride Nescafe içen bir jenerasyona dönüşür. Bugün gidin Tokyo'nun her köşesinde kahveciler var.

The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 41 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)The School Of Mandıra Filozofu, Birol Güven (Sayfa 41 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yapımcılık)
2 /