The Sign of Four

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,8bin
Gösterim
Adı:
The Sign of Four
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788853005977
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Black Cat
Sherlock Holmes is bored. But a fascinating new case is just around the corner. The attractive Mary Morstan arrives at 221B Baker Street with a strange story to tell. Her father vanished ten years ago: four years later she receives six beautiful pearls, one each year. She has been invited to meet the sender of these pearls and asks Sherlock Holmes and Doctor Watson for their help.
The case involves a mysterious map, hidden treasure and a wooden-legged man, enough to intrigue even Sherlock Holmes. But it’s more than just a mystery for loyal Doctor Watson: will he find love with the lovely Miss Morstan?

Dossiers:
The Andaman Islands
The British In India
215 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Dörtlü İttifak
Dörtlerin İmzası, Dörtlerin Yemini, Dörtlerin Esrarı, Dörtlü antlaşma ve Dörtlü İttifak hepsi aynı kitap. Bir kitabı farklı isimlerde niye yayınlarlar ki, anlamış değilim.
Her neyse isme takılmayalım. Doktor Watson, Kızıl Soruşturma macerasını kitap olarak yayınlamıştır. Sherlock Holmes memnun değildir: " Dürüst olmak gerekirse, bunun için seni takdir edemeyeceğim. Dedektiflik, tam anlamıyla bir bilimdir ya da öyle olmalıdır. Aynen bilimde olduğu gibi de duygusallıktan uzak ve soğukkanlı yaklaşım gerektirir. Sense Öklid'in beşinci teorisinin içine bir aşk ya da ihanet öyküsü sokuşturur gibi, bu konuya romantizm ile renk katmaya çalışmışsın," diye eleştirir. Sevgili Holmes biraz romantizmden kimseye zarar gelmez. Zira bu bölümde de Doktor Watson ile Bayan Mary Morstan arasındaki elektiriklenmeye tanık olacağız.
Sıra dışı yöntemleri ile Sherlock Holmes ve polisiye sevenlere keyifli okumalar...
208 syf.
·7/10
Kızıl Soruşturma'ya göre biraz zayıf kalsa da zevk alarak okuduğum bir Sherlock Holmes romanı oldu. Sayfalar hızla aktı, katili ve katilin hikayesini beğendim, yazarın katillere derin ve güzel geçmişler bulması hoşuma gidiyor. Okurken esrarın daha büyük olacağını düşünmüştüm ama biraz basit kaldı yine de severek okudum.
158 syf.
·Puan vermedi
“Mantığın kişisel niteliklerin etkisinde kalması!” dedi! “birincil önem taşır. Benim için bir müşteri yalnızca bir birimdir, bir sorunun öğesidir. Duygusal nitelikler akıl yürütmeye ters düşer. Sizi temin ederim ki, tanıdığım en göz alıcı kadın sigortadan tazminat alabilmek için üç küçük çocuğu zehirleme suçuyla asıldı ve tanıdığım en itici adam ise Londra’daki yoksullar için hemen hemen çeyrek milyon harcayan bir hayırseverdi.”
153 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yine sırlarla dolu Sherlock Holmes kitabı :) Analitik zekasına hayranım. Gerçeğe çok yakın kuramları sayesinde iz sürüyor ve en çözülemez denen olayları çözüyor Sherlock Holmes . Dört adamın iyi bir planla çaldıkları miras maalesef kimseye yar olmuyor. Bu dört adam birbirine çok sıkı bir şekilde bağlı ne olursa olsun birbirlerinin çıkarlarını koruyorlar ve bu mirasın başkasının eline geçmesini istemiyorlar.Bu miras öyle lanetli ki pek çok kişinin de ölümüne yol açıyor. Watson ve Sherlock Holmes çok uzun mesai harcamak zorunda kalıyorlar çünkü mirası alıp kaçan adamlar çok zeki. İstenmeden işlenen bir cinayet işleri daha da karmaşık yapıyor ve kurdukları plan suya düşüyor. Sonu çok ilginç ve güzel bitiyor. Spoiler vermek istemiyorum ama okurken çok zevk alacaksınız. Tavsiye ediyorum.
196 syf.
·3 günde·8/10
Sherlock Holmes der ki: 'iyi bir dedektifin özellikleri; çok iyi bir gözlem gücü ve buna bağlı olarak da çözümleme yeteneğidir.' Ayrıntıların önemine varan ve onları gözden kaçırmayan biri için araştırma alanını daraltmak, olayın çözümüne bir adım önde başlamakla birdir. Tüm bu ince araştırmaları, hobi gibi gören biri içinse çözülemeyecek hiçbir olay yoktur.

Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson'da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da karmaşık bir hal alır. Bu karmaşanın başrolü ise büyük bir hazinedir.

Holmes olayları çözerken 'katil kim?' sorusundan önce nasıl meydana geldiği üzerine yoğunlaşıyor. Zekasını kullanmaktan zevk aldığı için de parçaları birleştirerek bütüne ulaşıyor. Yargılama ise en son iş. Bu olayda ise sizi, biraz gerilim biraz da gizem bekliyor.
158 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitap tabii sherlock holmes un maceraları olunca muthis tabii :) kitap kısaca büyük bir hazineden bahsediyor ve bu hazine dört kişi tarafından bölünüyor ama hazine kaybaluyor ve ortaklardan biri öldürüyor sherlock holmes de katili araştırıyor. Konu ilginc kitap sürükleyici ama benim icin tek kötü yanı tam kendini kaptirmisken oldu bittiye gelmesi ben de ne ara sonu geldi gibi oldum kisa ve öz olmuş ama tavsiye ederim iyi okumalar.
132 syf.
·2 günde·10/10
Orijinal adı “The Sign of Four” olan ve çeşitli çevirilerde “Dörtlerin Yemini”, “Dörtlerin İşareti” şeklinde de karşımıza çıkan Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı ikinci roman; Sherlock Holmes Dörtlerin İmzası.

Yine bayılarak okuduğum bir kitap oldu. Kitabı okumaya başladığınızda daha ilk sayfadan olay örgüsünün içine giriyor ve sayfaları farkında olmadan ardı ardına çeviriyorsunuz. Sürükleyicilik konusunda örnek gösterebileceğim kitaplar içerisinde. Okurken sonrasını merak ettiğiniz türden bir kitap.

Konusuna gelecek olursam eğer hikayemiz; Sherlock Holmes ve arkadaşı Doktor Watson’ın, Bayan Morstan’ın yıllar önce kaybolan babası ve kendisine gönderilen gizemli incilerin peşine düşmeleriyle başlıyor. Araştırmalarının bir cinayetle kesişmesi sonucu ile de hedefimiz yalnızca gizemli inciler olmaktan çıkıyor ve bir cinayetin çözümü için de çabalar hale geliyoruz.
Bunun yanında her ne kadar ön planda olmasa da bir aşk hikayesiyle de karşılaşmış oluyoruz.

Sherlock Holmes’u, polisiyeyi, macerayı, gizemi seven her okurun keyifle okuyabileceğini düşündüğüm bir kitap. İlk kitapla bir bağlantısı olmadığından direkt olarak bu kitabı okursanız da olay örgüsünde bir karışıklık ya da anlaşmazlık yaşanmıyor. Ama benim tavsiyem kesinlikle sırayla okumanız! ️
196 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ın u kitabı  okuduğum 3. Kitabı oldu.
Normalde polisiye okumazdım ama arkadaşımın biraz zoru biraz tavsiyesi ile okudum ;) iyikide okumuşum inşaAllah da okuyacağım.
Kitaba gelirsek genel anlamda kurgusu olaylar süper ama diğer kitaplarına göre biraz basit kalmış gibime geldi. Konusu ise bir ölü var ve kayıp hazine var. Olaylar ilginç başladı devamında daha farklı bekliyordum. Ama hemen sonuçu bulundu gibi sonrasında biraz gereksiz uzatma olmuş gibi...
Akışı güzel sayfalar istemsiz hızla okunup sonuca varmayı istedi ama bilmiyorum sonlara doğru biraz sıkılma oldu belki ruh halimden de kaynaklıdır. Şimdi okuyacak arkadaşları etkilemiyim. Biraz daha uzun inceleme yapmak isterdim ama şuan bu kadar yeterli gibi. Herkese tavsiye ederim.


"Hayat , en küçük bir halkası bilindiği takdirde doğası anlaşılabilen büyük bir zincirdir"
208 syf.
·Beğendi·6/10
En itici detayı HOLMES' in kokain kullanması. Genel olarak orta düzeyde olan kitabı okurken hayalimde bir dizi film yarattım. Sabırsızlıkla diğer HOLMES kitaplarını okumak isteği oluşmasa da bende, yinede fikir edinmek için okumaya devam edeceğim.
208 syf.
·5 günde·10/10
Sherlock Holmes'un ikinci romanı olarak hayata geçen "Dörtlerin İmzası" kesinlikle muhteşemdi. Bir sürü olay örgüsü olmasına rağmen hiçbiri birbirine karışmadan akıp gidiyor. Anlatımı yalın ve sade. Kendini vererek okuyan her insanın iliklerine kadar kitaba doyacağına eminim.
Hindistan'ın "Agra Hazinesi" olarak nitelendirdiği hazinenin Londra serüvenine tanıklık edeceksiniz. Kim bu dörtler ? Ayakları bu denli küçük bir iz kime ait olabilir ? Cinayeti işleyen bir kadın mı ? gibi gibi sorular beyninizi kemirirken sonunda yine Sherlock'un eşsiz zekasıyla karşılaşacaksınız.
Dr. Watson'ın Mary ile tanışma hikayeleri bu vaka ile başlıyor. Bakalım Watson evlenince Sherlock'a ne olacak? İşine duygularını karıştırmayan bu adam bu sefer de aynı metaneti sergileyecek mi ? Üçüncü romanında belki bununla ilgili bir kaç detay yakalayabilirim. Şimdiden iyi okumalar :)
"Aklım" dedi, "durağanlığa isyan ediyor. Bana sorunlar getir, iş getir, en derin şifreleri ve karmaşık analizleri ver, bunları çözmem için uygun atmosferi sağla.
Aşk ne hoş bir şey, ikimiz o günden önce birbirimizi hiç görmemiştik, aramızda birbirimizi çekecek bir kelime ya da bir bakış olmamıştı, ama şimdi bu heyecan anında, ellerimiz içgüdüsel olarak birbirini bulmuştu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Sign of Four
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788853005977
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Black Cat
Sherlock Holmes is bored. But a fascinating new case is just around the corner. The attractive Mary Morstan arrives at 221B Baker Street with a strange story to tell. Her father vanished ten years ago: four years later she receives six beautiful pearls, one each year. She has been invited to meet the sender of these pearls and asks Sherlock Holmes and Doctor Watson for their help.
The case involves a mysterious map, hidden treasure and a wooden-legged man, enough to intrigue even Sherlock Holmes. But it’s more than just a mystery for loyal Doctor Watson: will he find love with the lovely Miss Morstan?

Dossiers:
The Andaman Islands
The British In India

Kitabı okuyanlar 4.310 okur

  • Teoman
  • Mustafa Gedikli
  • Joker
  • Kürşat Paşa
  • Meral
  • Cengiz
  • BestReader
  • Ali filazi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.1 (1)
8
%0
7
%0.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları