The Snows of Kilimanjaro and Other Stories

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.161
Gösterim
Adı:
The Snows of Kilimanjaro and Other Stories
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780684862217
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Simon & Schuster
Baskılar:
Kilimanjaro
Kilimanjaro
Kilimancaro Qarları
The Snows of Kilimanjaro and Other Stories
Kilimanjaro
The ideal introduction to the genius of Ernest Hemingway, The Snows of Kilimanjaro and Other Stories contains ten of Hemingway's most acclaimed and popular works of short fiction. Selected from Winner Take Nothing, Men Without Women, and The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories, this collection includes "The Killers," the first of Hemingway's mature stories to be accepted by an American periodical; the autobiographical "Fathers and Sons," which alludes, for the first time in Hemingway's career, to his father's suicide; "The Short Happy Life of Francis Macomber," a "brilliant fusion of personal observation, hearsay and invention," wrote Hemingway's biographer, Carlos Baker; and the title story itself, of which Hemingway said: "I put all the true stuff in," with enough material, he boasted, to fill four novels. Beautiful in their simplicity, startling in their originality, and unsurpassed in their craftsmanship, the stories in this volume highlight one of America's master storytellers at the top of his form.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Kilimanjaro'nun Karları, içinde 1936-1938 yılları arasında yazılan 9 öyküyü barındıran bir Ernest Hemingway kitabı. Hemingway'in yalın dili ve basit yazım tekniği ile kolay okunan, 9 güzel öykü bu… İki dünya savaşına da şahit olmuş; Kenya ve Tanzanya’da vahşi hayvanların peşinden koşturmuş; New York’un, Paris’in İspanya’nın sosyete çevrelerinde yaşamış bir maceraperest olan Ernest Hemingway’in savaş sonrası Avrupa’dan Amerika kırsalına, İspanya’da boğa güreşlerinden Paris at yarışlarına uzanan yelpazedeki güzel kısa öyküleri…

Kitaba adını veren “Kilimanjaro’nun Karları” isimli öykü 1952 yılında sinemaya uyarlanmış; ama ciddi değişiklikler ile. Değişiklikler o kadar radikal ki -örneğin hikayenin sonu ile filmdeki son taban tabana zıtlar, filmde kahramanlar çoğalmış, öyküdeki o esrarlı belirsizlik filmde eski iş arkadaşı tarafından tezgahlanan bir soyguna çevrilmiş- insanda “önce bağımsız bir senaryo yazmışlar, sonra gişe başarısı için Ernest Hemingway’in ismini kullanmışlar” duygusu yaratıyor. Yine de, eğer filmi de izlemek istiyorsanız hikayeyi önce okuyun derim.
196 syf.
·Puan vermedi
Kısa öykülerden oluşan bir kitap. Öykülerin geçtiği ortamlar çok detaylı anlatılmış. Hemingwayin tarzı bu sanırım. Beni çok detaylı çevre anlatımları sıkıyor okurken. Okuma isteğimi törpülüyor. Hoşlananlar için tavsiye edilebilir. Öykülerin ise bir kaç tanesi dışında beni çok etkilemedi.
144 syf.
·4 günde·7/10 puan
Zenginleri bambaşka ve üstün bir ırk olarak görüyordu. Öyle olmadıklarını keşfedince,bir kere daha sarsılmıştı.


Ernest hemingway
144 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Yazar Ernest Hemingway' ın bu kitabı başta kitaba adını veren " Kilimanjaro'nun Karları " olmak üzere on dört hikayeden oluşuyor.

Akıcı bir dil ve bir solukta okuyabileceğiniz bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
144 syf.
·6 günde·6/10 puan
Bu kadar övgüyle bahsedilmiş, kısa öykülerden oluşan bu kitabın bende hayal kırıklığı yaratmış olduğunu yazmak yerine belki de kısa öykülerden hoşlanmıyorum demek daha doğru olacak...Okuduğum hemen her öykü, sonunu göremediğim bir film seyretmiş etkisi yarattı...Ayrıca, bu öyküyü yazmaktaki amaç neydi sorusunu sordum hep...
Örneğin 'Bir günlük bekleyiş' öyküsünde, ateşi çıkan bir çocuk, doktorun 'ateş 102 seviyesinde' sözlerini duyduğunda (çocuk ateş için en yüksek seviyenin 44 olabileceğini duymuş), öleceğini zannetmesi, ana tema...Sonunda, arada birim farkı olduğunu babasından duyuyor ve rahatlıyor...
Haddimi aşmış olmayayım ama, bana göre amaçsız, tadsız, tuzsuz, 'neden yazılmış ki?' dedirten 14 kısa öykü...Ben öykü sevmiyorum belki de...Genelde böyle hissediyorum çünkü...
196 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Kilimanjaro'nun Karları'nı okudum, hem de Varlık Yayınları basımını. İçerdiği öyküler açısından Bilgi Yayınevi'nin basımı ile farklılık gösteriyor diye biliyorum. Hemingway'a çılgınca hayran olduğum için sanırım, öykülerini de çok sevdim. ("Ne yazsa okurum" dediğim yazarlar listesinde zaten kendisi.) Öykü seviyorsanız, yazarla tanışmak için bu kitap ideal olabilir. Tavsiyemdir. =)
196 syf.
·8/10 puan
Gayet hoş bir deneyimdi. Öykülerden ziyade romanlara daha çok ilgi duyan biri olmama rağmen, peşi sıra böyle yüksek doz Hemingway almak gayet keyifliydi.

Yazarın, romanlarındaki dilinden hiçbir eksiği yoktu buradaki öykülerin. Belli ki, Hemingway kurguya başlamış, bittiğine karar verdiği anda da kalemi elinden bırakmış. Kısa veya daha uzun olsun diye uğraşmamış hiç.

Zaten onu büyük yazar yapan da bu değil mi, sadeliği ve “uğraşmaması.”

Bu uğraşmama eylemi, edebi nitelikten yoksun anlamına katiyen gelmiyor. Aksine, böyle sade ve sert bir dille gerçekleştirdiği anlatımının şaşırtıcı derecede, her nasılsa, fazlasıyla süslü olabilmesi de onu etkileyici kışan özelliklerden biri.

Bu eserde yer alan öykülerin, tamamından değilse bile birçoğundan roman çıkartabilirmiş Hemingway, bu bağlamda derinlik ve altyapı olarak oldukça müsait eserlerin altına imzasını atmış yine. Şahaneydi.
196 syf.
·Beğendi·7/10 puan
#hepbirliktehemingway okumamızın bu ay ki kitabı 10 öyküden oluşan "Kilimanjaro'nun Karları" idi. Kitapta yer alan üç öykü daha önce okuduğumuz kitaplarda vardı. Öykü okumayı ve Hemingway'in kalemini sevdiğim için kitabı sevdim. Özellikle;
Klimanjaro'nun Karları
Başka Bir Ülkede
Katiller
Öykülerini çok sevdim. Her zaman ki gibi kitap tavsiyemdir.
144 syf.
·1 günde
Kilimanjaro’nun Karları içinde dokuz tane öykünün olduğu kitaba ismini veriyor. Anlatımındaki detaylı görsellik öyküleri daha da başarılı hale getirmiş bana göre. Açık uçlu sonlarla da okuyucuya soru işaretleri bırakmış yazarımız. Sade anlatımıyla da severek okunacak bir kitap.
196 syf.
·7/10 puan
Yazarın en iyi hikayelerinin seçkisi niteliğindeki kitabın önsözünde; onun 'olay aktarıcısı yazar' olduğu ve eylemi aktarmakla yetinirken onu tetikleyip besleyen koşulların, karakterlerin derinliklerinde ince ince işlenerek kendiliğinden çıkagelen tutkuların, kırılmaların, dramatik yarılmalarla trajedik oluşumların anlatıcısı olmak gibi yazarlığın ancak zanaatçı yanını ele veren basit, sıradan , orta malı anlatımlara , söylemlere asla sığınmadan olayları açık açık anlattığı, ama bunların kavramsal açıdan nirengi yapılabilecek yanlarını da tam tersine gizlediği vurgulanıyor.

Kitaba adını veren ve İstanbul Taksim anısının da yer aldığı ilk hikaye ile muhtemelen intihar eden babasına göndermelerde bulunduğu ve kuşaklar arası baba-oğul ilişkilerini ele aldığı 'Babalar ve oğullar' hikayelerini beğendim.

Açıkçası diğerleri yazarın hoşlandığı avcılık ve bir süre bulunduğu savaş hakkında olanlar. Hemingway eserlerini yaşadığı olaylardan kurgulamış . Anlattıkları çoğu yerde kesintiye uğramış veya sonuçsuz kalmış gibi. Bu yönüyle BAZI romanlarının neden daha başarılı olduğu açıklanabilir. . #yaşlıadamvedeniz ile #çanlarkiminiçinçalıyor adlı başyapıtlarında sanatının zirvesine çıkışlar ve bohem hayatın betimlendiği #güneşdedoğar'daki inişler gibi.
196 syf.
·10/10 puan
Bundan önce ödevim için Hemingway'in Çanlar Kimin Çalıyor kitabını okumuş daha doğrusu okumayı denemiş ve dayanamayıp yarısında bırakmıştım. Daha sonrasında ise kitap hakkındaki yorumları okurken herkesin çok övdüğünü hatta bazılarının yazarın en iyi kitabı dediğini görünce de en iyisi bu ise diğer kitapları kim bilir nasıldır deyip yazardan soğumuştum. Ancak bu kitap yazar hakkındaki olumsuz görüşümü değiştirmemi sağlayan gerçek bir başyapıttı.

Kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Hani bir etkinlik düzenlenir ve ertesi sene aynı etkinliğin tanıtımı yapılırken size etkinlik hakkında genel bir izlenim edinmeniz için "Bunlar da etkinliğimizden kareler" diyerek birkaç resim gösterilir ya Kitaptaki hikayeler aynı bu şekilde hayattan kareler. Çoğu kitapta olduğu gibi bu hikaye bunu övüyor ya da bunları eleştiriyor diyemiyorsunuz veya kitaptan belli bir kısmı alıntılayamıyorsunuz. Kitaptaki tüm cümleler olabildiğince sade ve hikayeler bir bütün olarak tatlı bir his uyandırıyorlar. Bazen yatağınıza uzanmış boş boş tavana baktığınızda ya da hiçbir şey düşünmeden öylecesine etrafı seyrettiğiniz zamanlarda bir anda sebepsizce mutlu olursunuz, bir huzur hissedersiniz ya işte öyle bir tatlılık. Yazarın kitabı diyaloglar ve monologlar ağırlıklı olacak şekilde yazması da kendinizi kitaba kaptırmanızı kolaylaştırıyor. Anlayacağınız insana huzur veren bir kitap. Herkese de tavsiye ediyorum.
196 syf.
·3 günde
Ernest Hemingway’ın “Kilimanjaro'nun Karları” isimli öykülerinden oluşan kitabını 1995 yılı Varlık Yayınlarının baskısından okudum. Kitapta kısa kısa 14 öykü bulunuyor.
- Kilimanjaro'nun karları
- İsviçre'ye övgü
- Bir günlük bekleyiş
- Yağmur altındaki kedi
- On Kızılderili
- Mr. ve Mrs. Elliot
- Mişigan taraflarında
- Kızılderililer kampı
- Bizim peder
- Köprü başındaki ihtiyar
- Yine uzanmış yatıyorum
- Kanarya
- Başka bir ülkede
- Beyaz fillere benzeyen tepeler

Bu kitaptaki öykülerin kimileri insanların çok acılar çektiği dünya savaşıyla kimi öyküleri de yaşam savaşı diyebileceğimiz kişisel küçük olayları konu edinmekte. Bu öyküler içinde ikisini daha çok beğendim. “Kilimanjaro'nun karları” ve “İsviçre'ye övgü” öyküleri öne çıkıyor.

Mutlaka okuması gereken bir başyapıt.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Snows of Kilimanjaro and Other Stories
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780684862217
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Simon & Schuster
Baskılar:
Kilimanjaro
Kilimanjaro
Kilimancaro Qarları
The Snows of Kilimanjaro and Other Stories
Kilimanjaro
The ideal introduction to the genius of Ernest Hemingway, The Snows of Kilimanjaro and Other Stories contains ten of Hemingway's most acclaimed and popular works of short fiction. Selected from Winner Take Nothing, Men Without Women, and The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories, this collection includes "The Killers," the first of Hemingway's mature stories to be accepted by an American periodical; the autobiographical "Fathers and Sons," which alludes, for the first time in Hemingway's career, to his father's suicide; "The Short Happy Life of Francis Macomber," a "brilliant fusion of personal observation, hearsay and invention," wrote Hemingway's biographer, Carlos Baker; and the title story itself, of which Hemingway said: "I put all the true stuff in," with enough material, he boasted, to fill four novels. Beautiful in their simplicity, startling in their originality, and unsurpassed in their craftsmanship, the stories in this volume highlight one of America's master storytellers at the top of his form.

Kitabı okuyanlar 585 okur

  • Yamesin Ekşi
  • Narmin Qaniyeva
  • Mert Öncel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.6 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)