The Vampyre; a Tale

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.457
Gösterim
Adı:
The Vampyre; a Tale
Baskı tarihi:
1 Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
53
Format:
E-kitap
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Gutenberg Project
Baskılar:
Vampir
Vampir
The Vampyre; a Tale
The Vampyre was published in the April 1819 issue of New Monthly Magazine and was there erroneously attributed to Lord Byron.
56 syf.
Sizlere ilk önce gotik edebiyat ne demek ondan biraz bahsetmek istiyorum. Google'da araştırdığımız zaman karşımıza "Dışlanmış karakterler, lanetli mekânlar, çözülmesi gereken bir gizem, korku hissiyatı verecek olay örgüsü ve feminen bir üslup" olarak çıkıyor.⠀
Bu tanımdan sonra okuduğum kitabı incelediğim zaman tanımda dedilenlere uyuyor bu bile benim için yeterli oldu.⠀
Polidori'den bahsedecek olursak da bazıları tarafından "fantezi kurgu vampir türünün yaratıcısı" olarak tanımlanıyor. Verdiğim bu bilgiler bakımından çok değerli bir kitap okudum.⠀
Konusuna gelecek olursam da ebeveynlerini küçük yaşta kaybeden Aubrey kız kardeşi ile birlikte Londra'ya gelir. Orada bir baloda gördüğü Lord Ruthven ilgisini çeker, onunla tanışmak ister. Arkadaşlıkları ilerlediğinde Lord'la birlikte yolculuğa çıkar ve bir süre sonra Lord Ruthven'ın hareketlerindeki tuhaflıkları fark ederek ondan ayrılır yolculuğuna tek başına devam eder. Yolculuğunda uğradığı Yunanistan'da ise olaylar sarpa sarar tehlikeye atılır, arkadaşı Lord vurulur daha neler neler. ⠀
Lord ile Audrey'in arkadaşlığı nasıl bir hal alacak? Vurulan Lord'un durumu nasıl? Audrey başına gelenleri atlatabilecek mi? Hepsinden önemli soru bu Lord Ruthven kimdir?
Bu soruların cevabı ve daha fazlası kitabımızda. ⠀
Sizlerde bu cevaplara ulaşmak isterseniz buyrun kitaba ⠀
Kısacık bir kitap ve hemencecik bitiyor. Çerezlik, kolay okunacak ve biraz korku biraz da gotik kitap okumak istiyorsanız kesinlikle okumalısınız. Ben severek okudum
64 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap edebiyat çevrelerince vampir edebiyatının babası diye tanımlandığından muhakkak okumam ve sahip olmam gereken bir kitaptı...

Yazarı Polidori dünyaya geldiği çevre ve aile sebebiyle sanki bu kitabı yazmak için dünyaya gelmiş diye düşünmeden edemedim. Döneminin ünlü yazarlarıyla içinde bulunduğu yakınlık bu kitabı yazmasında en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor...

Lord Byron, Mary Shelley ve Percy B. Shelley ile birlikte bulunduğu zamanlar, kitabın yazılışı hakkında ve o anlarda yaşananlar, basım hikayesi ve basıldıktan sonra yaşananlar gayet etkileyici geldi bana...

Vampir'in hikâyesi ise yine dönemin diğer eserleri gibi gotik, gizem, korku edebiyatının izlerini taşıyor. Hikâye anlamında çok fazla birşey beklemiyordum okurken ama yine de okura ürpertiyi hissettiriyor...

Modern vampir hikâyelerinden çok gotik dönem hikâyeleri beni daha çok çekiyor, bu yüzden beğendim... Okumadan bile beğenmiştim aslında :)
64 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Gotik korku edebiyatının klasik yazarlarından biridir Polidori ...yazar ayrıca vampir hikayelerininde öncüsü ve örnek alınanı , geçmişte ve günümüzde ilham vereni olmuştur ...Kitaptaki öykü 25 sayfa ...25 sayfanın dışında yazarın hayatı hakkında bilgiler yer alıyor ...Çok güzel mektuplarda var ...Konu olarak günümüz vampir hikayeleri gibi düşünmeyin alakası yok ...Ki bu çok daha güzel ...Korku dozu ağır bir vampir hikayeside beklemeyin ...Daha çok gizem var diyebilirim ...Zaten yazar için vampirlik yaşarken işlediği suçların cezası bir nevi ...mahkumiyet...Kısaca dipnotlar ve içerdiği bilgilerle keyifli bir okuma sunduğu gibi bilgilendirici bir kitap ...Okuyun derim ....
56 syf.
Lord Byron ve arkadaşlarının hayalet öykülerinden bahsettiği bir gecede ortaya çıkan 'Vampir' hikayesinde;  Aubrey adındaki genç bir beyefendinin, gizemli ve çekici görünüşü ile dikkat çeken Lord Ruthven'in sırrını çözmesi ile ortaya çıkan olaylar zincirine ve kaçınılmaz sona şahit oluyoruz.
'Tıp öğrencimi gören en genç öğrenci' ünvanına sahip olan yazar 26 yaşında hayata veda etmiş. Kısacık yaşamının ardından geriye bu hayatı kadar kısa ama bir akıma öncülük edecek olan eseri bırakmış. 1819 yılında yayımlanan eserde İzmir ve İda Dağı (Kaz Dağları) na rastlamak büyük bir sürpriz oldu benim için.
64 syf.
·6 günde·8/10 puan
Modern edebiyatta yazılmış ilk vampir hikayesi. Oldukça kısa bir eser. Ancak ilk vampir hikayesi olması, vampirlerin tasvirlerini görmek açısından güzel. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap.
62 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap kısa olduğu için o kadar detaylı bir inceleme yapmayacağım. Kitap, Yankı Enki’nin bilgilendirici bir girişi ile başlıyor. Daha sonra bir mektuptan yazarın arkadaş çevresini, kitabın ortaya çıkış öyküsünü okuyoruz. Vampir teması ile ilgili dünyadan örneklerin verildiği kısa bir giriş daha var. Bu 25 sayfadan sonra kitabın içeriğine giriş yapıyoruz.

Vampir temasının işlendiği ilk örnek olması nedeniyle fazla detaylı bir olay örgüsü yok ama ben beğendim. Sade, güzel anlatımlı 30 sayfalık bir hikaye olmuş resmen. En sonda ise yazarın doktorluğunu yaptığı Lord Byron’un kısa bir mektup daha bulunuyor.

Bu tür okuyan arkadaşların 1-2 saat gibi bir sürede okuyabileceği güzel bir kitap. Puanım 9.5/10.
64 syf.
·1 günde·5/10 puan
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 2.5/5.

"Lakin kül rengi cesedini beslemek için
Mecbur kaldığın ziyaretten nefret edeceksin""

Polidori günümüz çağdaş vampirinin yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Vampir figürlerini oldum olası sevmişimdir hatta günümüzde vampirlerin birçok farklı versiyonunu da görüyoruz. Vampir dendiğinde ilk akla gelen kişi Dracula ve Bram Stoker. Bu yüzden biraz üzüldüm Polidori'nin bu kadar az tanınmasına. İntihar etme sebeplerinden birisi de bu eserini sadece kendi adıyla yayınlatamamasıymış. (Daha çok Lord Byron tanınıyor.) Kitapta sevdiğim şey bu vampir figürünün nasıl yaratıldığıydı. Vampirin ilk halleri olduğu için oldukça ilgi çekiciydi aslında. Fakat gelelim kitaptaki soruna ve neden 2.5 puan verdiğime. Arka plan ve olay ilginç fakat işleniş berbat. Hikaye aşırı sıkıcı bir şekilde anlatılmış. Sürükleyici değil, korku ve gerilim ögeleri zayıf, dili çok güçlü değil, karakter ilgi çekici değil ve hikayenin sonu beklendik. 2.5 verme sebebim yazara olan saygımdan dolayıdır. Vampir karakterinin yaratıcısı olarak daha çok kişi tarafından bilinmesi gerekiyor Polidori'nin lakin güzel bir vampir hikayesi istiyorsanız yanlış yerdesiniz. Kitaptaki hikaye zaten oldukça kısa ve yüzeysel olduğu çok ayrıntılı bir incelemeye gerek duymadım. Hikaye dışındaki bu mektuplar, kitabın ve karakterin yaratılışı hakkındaki bilgiler fena değildi.
64 syf.
·9/10 puan
Gotik romanların başlangıcı sayılabilecek bir kitap olan Vampir’de, eğer daha önce diğer türevlerini okuduysak klasik sayabileceğimiz bir vampir öyküsü anlatılır.
Hikayeden önce yazarla ve yazılış hikayesiyle ilgili verilen diğer bilgiler sayesinde kurduğumuz bağlantılar hikayeyi daha çarpıcı yapar.
Hikayenin akıcı dili ve zaten uzun olmayışı sayesinde bir çırpıda bitiyor ve bu sürede güzel vakit geçirmenizi sağlıyor.
Eğer daha önce de vampir hikayeleri veya romanları okuduysanız belki konusu çok sıradan gelebilir ama ben de öyle olmama rağmen etkilendim. Vampir hikayelerine yeni başlayacaklar için de güzel bir kitap olacağını düşünüyorum.
56 syf.
·Puan vermedi
Fantazi, kurgu ve vampir türünün öncüsü olarak kabul edilen Polidori'den Vampir kitabını okudum. Gotik türünde ilk okumam oldu. Kısa ama etkileyici bir kitap.
Konusundan kısaca bahsedeyim. Aubrey küçük  yaşta anne ve babasını kaybetmiş ve kardeşiyle başbaşa kalmıştır. Tabi bir de büyük bir servet. Aubrey kardeşi ile birlikte Londra'ya gelir, burada Lord Rutheven'i görür. Onda herkesten farklı biri olduğu hisseder. Onunla birlikte bir yolculuğa çıkar. Lord Rutheven'nin hareketlerinde ki tuhaflıkları fark eder ve yolculuğuna yalnız devam etmeye karar verir. Lord'un vurulmasıyla işler başka bir hal alır. Devamı mı? Tabi ki kitapta.
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Lord Byron’un kitaptaki vampir karakteri (Lord Ruthven) ile özdeşleştirildiği, gotik edebiyatın öncülerinden, alanının olmazsa olmaz kitaplarından biri. Bu türü seven herkesin bir solukta okuyabileceği kısacık öykü... Eğer Lord Byron ve John William Polidori arasındaki ilişkiler ve/veya çekişmeler ilginizi çekmiyorsa başlangıçtaki kısımları es geçerek bu kısa kitabı daha da kısaltıp bir saatte okuyup, bitirebilirsiniz...
64 syf.
·Puan vermedi
Vampir ve korku edebiyatının öncü yazarlarından kabul edilen Polidori bu öyküsü ile bir çok yazar ve sanatçıyı etkilemiş. Benim için kısa ama keyifli bir okuma oldu. Seriye başlamak istiyorsanız çok geç kalmayın derim.
.
.

İngiliz Aubrey varlıklı bir ailenin çocuğudur. Genç centilmen Aubrey, gizemli Lord Ruthven ile tanışır ve onunla bir seyahate çıkar. Yeni arkadaşının tuhaf davranışları Aubrey'nin dikkatini ve merakını çeker. Aubrey bu gizemli arkadaşının göründüğünün aksine içinde kötü birinin gizli olduğunu keşfedecektir.
64 syf.
·2 günde·9/10 puan
Vampir tarihine kapı açan mini hikayenin de içinde olduğu bu gotik kitap korku ve kaos dolu bir ortamı bize sunmaktadır. Kitabın başındaki çevirmenin Polıdorı hakkındaki sunuşu çok keyifli olmakla beraber devamında gelen bir mektup ile devam ediyoruz. Yazar babadan gelme bir gotik edebiyat tutkusuna sahiptir. Kayıp Cennet'in yazarı Milton ile Polıdorı'nin babası fikir alışverişlerinde bulunurken baba Polıdorı'nın evi de Milton'u kitabı için etkilemiştir. Aynı zamanda genç Polıdorı hikayeyi ilk olarak Lord Byron'un adıyla yayınlamıştır. Daha sonra herkesçe Polıdorı'nin kitabı olduğu anlaşılmıştır. Yazar Lord Byron dışında Frankestein yazarı Mary Shelley ve eşi Percy Bysshe Shelley ile birlikte bir Avrupa gezisinde verdikleri molada sessiz bir gecede bir odada hikaye yarışması yapmışlar. Frankenstein'de dahil olmak üzere bu kitap ve diğerlerinin bazı hikayeleri işte o haziran gecesi çıkmıştı. Mary Shelley'in annesi Mary Wollstonecraft'tır. Böylesine gotik çevresi olsa da 26 yaşının sonlarına doğru canlı kabuslar görmeye kadar giden ileri derece psikolojik nevrozlar görmeye başlamış ve kendisini zehirlemiştir. Babası 90 kız kardeşi 88 yaşında ölmüştür. Annesi de 89'unda ölmüş. Sanırım yazar kalan yaşamını ailesini dağıtmış.

Aubrey adında genç bir bey Londra'ya geliyor. Lord Ruthven ile tanışmaktadır. Ruthven zevkine düşkün bir kişiliktir. Aubrey onu tam olarak çözememektedir ve onu bu zevk düşkünlüğünün fazla olduğunu söylemiştir. Aubrey Ianthe adından bir kadınla tanışır. Vampirlere olan inancı ve sohbetleri hoşuna gider. Aubrey bir gün Yunanistan'da hastalanır. Görüntüsü vampir gibidir. Sevgilisi Lord Ruthven'e haber verir o da hemen gelir. Aubrey hastayken bile Ruthven'in şehvetinden korkmaktadır. Lord Ruhtven bir gün silahlı saldırıda yaralanır. Kısa sürede de ölmüştür. Aubrey yaşanan bu hengamede durumu ciddileşmiştir hatta arada ölen Lord Ruthven'i gördüğüne dair fikirlerde bulunmaktadır. Hastalığı ciddileşen Aubrey kız kardeşinin evlilik gecesinde daha kötüleşir. Ruthven çıkagelmiştir ve kız kardeşinin kanını emerek susuzluğunu giderip orayı terk etmiştir. Ne talih ki Aubrey kanamadan dolayı o görüntüyü görmeden ölmüştür.
Dünyanın övgüsünden kaçınmak, erdemli bir yüreğin ve kendinden emin bir vicdanın en kesin delilidir.
John William Polidori
Sayfa 62 - Ithaki Yayınları
İyiliği gizli yapmak ve dünyanın alkışından kaçınmak, erdemli bir yüreğin ve kendisini doğru bulan vücdanın sağlam kanıtlarıdır.
Sokulacaksın yine kasvetli mezarına;
Git - mezar cinleriyle, ifritlerle lafla:
Çekip gidene dek onlar da dehşet içinde,
Kendilerinden bile lanetli bu hortlağı görünce.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Vampyre; a Tale
Baskı tarihi:
1 Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
53
Format:
E-kitap
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Gutenberg Project
Baskılar:
Vampir
Vampir
The Vampyre; a Tale
The Vampyre was published in the April 1819 issue of New Monthly Magazine and was there erroneously attributed to Lord Byron.

Kitabı okuyanlar 274 okur

  • Büşra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0