The War Of Worlds

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.912
Gösterim
Adı:
The War Of Worlds
Baskı tarihi:
21 Haziran 2017
Sayfa sayısı:
195
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059489799
Orijinal adı:
The War Of Worlds
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Baskılar:
Dünyalar Savaşı
Dünyalar Savaşı
Dünyalar Savaşı
The War Of Worlds
Dünyalar Savaşı
No one would have believed in the last years of the nineteenth century that this world was being watched keenly and closely by intelligences greater than man’s and yet as mortal as his own; that as men busied themselves about their various concerns they were scrutinised and studied, perhaps almost as narrowly as a man with a microscope might scrutinise the transient creatures that swarm and multiply in a drop of water.
247 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 27. kitap oldu. H.G.Wells'in ise daha önce üç kitabını okumuştum ve hepsini ayrı ayrı çok beğenmiştim. Bu kitap da diğerleri gibi muhteşemdi. Açıkçası hangi kitabını daha çok beğendin diye sorsanız, ne cevap veririm bilemiyorum. Benim için çok zor bir soru olur. En iyisi siz hepsini okuyup kendi kararınızı verin. Ayrıca sonda söyleyeceğimi bu kez başta söyleyeyim, H.G. Wells artık en sevdiğim yazarlardan birisi. Okuduğum dört kitabıyla bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum artık.

Ayrıca bu yazıyı sitemizdeki son zamanların suskun ismi, Murat Ç'ye armağan ediyorum. Çünkü Dünyalar Savaşı'nı ben daha okumadan önce bana çok değerli bilgiler vermişti. Dünyalar Savaşı ile H.G. Wells'in, Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk adlı eserinde geçen tek yabancı kitap ve tek yabancı yazar olduğunu ifade etmişti. Kendisi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili engin bir bilgiye sahip olduğu için daha fazla susmamasını ve aldığı karardan dönerek aramıza tekrardan katılmasını istiyorum.

Kitaba geçecek olursak, Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'ta bu kitabı değerlendirmiş olup muhteşem bir global bakış açısıyla kitabı yorumlamış. İşte kitapla ilgili Nutuk'ta geçen o ifadeler:

“Millete şunu da hatırlattım ki, kendimizi dünyanın hâkimi zannetmek gafleti, artık devam etmemelidir. Dünyanın durumunu ve dünyadaki gerçek yerimizi tanımamaktaki gafletle, gafillere uymakla milletimizi sürüklediğimiz felâketler yetişir! Bile bile aynı faciayı devam ettiremeyiz. Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki yıl önce yayınlanan bir tarih yazdı. Eserinin son sayfaları ‘Dünya tarihinin gelecekteki safhası’ başlığı altında bazı düşünce ve görüşleri içine almaktadır. Bu görüşlerin yönelmiş olduğu hedef ‘Un gouvernement fédéral mondial’ yani ‘birleşik bir dünya devleti’dir. Wells, bu bölümde, birleşik bir dünya devletinin nasıl kurulabileceğini ve böyle bir devletin önemli ayırıcı özellikleri ile ilgili tasavvurlarını belirtiyor; adaletin ve tek bir kanunun hâkimiyeti altında dünyamızın ne durumda bulunacağını tahayyül ediyor. Wells, ‘bütün hâkimiyetler tek bir hâkimiyet içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir kuvvet meydana çıkmazsa, dünya mahvolacaktır’ diyor ve ‘gerçek devlet, çağdaş hayat şartlarının bir zaruret haline getirdiği birleşik dünya devletinden başka bir şey olamaz’; ‘hiç şüphe yoktur ki, insanlar kendi icatları altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmeye mecbur olacaklardır’ görüşünü ileri sürüyor. ‘İnsanlığın dayanışması ile ilgili büyük hayallerin sonunda gerçekleşmesi için ne yapmak ve neyin önüne geçmek gerekeceğinin doğru olarak bilinmediği’ ve ‘saldırgan bir dış siyaset geleneğine sahip olan devletlerin, birleşik bir dünya devleti tarafından güçlükle temsil edilebileceği’ de bildiriliyor. Wells’in ‘Avrupa ve Asya’nın felâketleri ve ortak ihtiyaçları, belki dünyanın bu iki parçasındaki milletlerin bir dereceye kadar birleşmesine yardım edecektir’, ‘olabilir ki, dünya ölçüsünde bir birleşmeye gidilmeden önce, bir sıra bölgesel birleşmeler yapılabilir’ şeklindeki düşüncelerini de kaydedeyim. Efendiler, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşüncede yükselip olgunlaşması, Hıristiyanlığı, Müslümanlığı, Budizmi bir yana bırakarak basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılacak duruma getirilmiş saf ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye kadar kavgalar, çirkeflikler, kaba istek ve iştahlar arasında bir sefalethanede yaşamakta olduklarını kabul ederek, bütün vücutları ve zekâları zehirleyen zararlı tohumları yok etmeye karar vermesi gibi şartların gerçekleşmesini gerektiren ‘birleşik bir dünya devleti’ kurma hayalinin tatlı olduğunu inkâr edecek değiliz.”

Sadece Atatürk'ün bu paragrafını layıkıyla anlamak bile insana önemli bir kazançtır bana göre. Atatürk'ün yazdıklarında özellikle dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var ki, o da yorumunun asla sadece Türkiye sınırları içerisinde ulusal bir siyasi yorum olmadığıdır. Tamamen global ve uluslarüstü bir yorum yaparak Wells'in kurguladığı birleşik dünya devleti hayalinin "tatlı" olduğunu ifade etmiştir. İşte benim siyasette aradığım düşünce tam olarak budur. Benim önüme geçerli ve bilimsel bir dünya görüşü sunamayan hiçbir siyasi düşünce veya siyasi parti oyumu almayı hak etmemektedir. Sadece ülke sınırlarıyla bağlı olan, geleceğe yönelik bir vizyonu olmayan, halkın safiyane duygularıyla sürekli oynayan, nefret politikası güderek oy kazancı sağlayan, iç siyasette koltuğunu sağlamlaştırıp dış siyasette kabadayılıkla hareket eden hiçbir siyasi örgütlenme biz insanlar tarafından desteklenmemelidir.

Atatürk'ün tırnak işareti içerisine aldığı gibi, "saldırgan bir dış siyaset geleneğine sahip olan devletlerin, birleşik bir dünya devleti tarafından güçlükle temsil edilebileceği" ve saldırgan tutumunun devam etmesi halinde diğer devletler tarafından yaptırımlarla karşılaşacağı unutulmamalıdır. Sıcak savaşın artık rafa kalktığı, soğuk savaşların akla gelebilecek her alanda görülmeye başlandığı 21. yüzyılda dış siyasette saldırgan bir tutum sergilemek son derece anlamsızdır.

Son dönemde özellikle Türkiye siyasetinde gördüğüm saldırgan ve kabadayıca bir dış siyaset politikası Kemal Sunal'ın 100 Numaralı Adam filmindeki "Sen Sadece Bağırıyorsun" sahnesini aklıma getirmektedir. (Bkz: https://www.youtube.com/watch?v=A2i3WpT68ck)

Şayet bu şekilde siyasi politika izlemeye devam edersek H.G. Wells'in Dünyalar Savaşı'ndaki gibi hem ülkece hem de dünya olarak yok olmanın eşiğine gelebiliriz. Oysaki biz insanların yapması gereken en önemli siyaset, "insanlığı" ve "bilimi" hayatımızın merkezine koyarak global bir dünya görüşüne sahip olmaktır. İşte ancak o zaman dünya olarak daha ileriye gidebilir ve daha güzel günlere yelken açabiliriz.
272 syf.
Bizden daha az akıllı diye tasallut ve tahakkümümüz altındaki onca hayvana yaptığımız eziyeti bu biricik zekamız haklılaştırıyorsa eğer, bizden daha zeki Marslıların dünyamızı, bu biricik yaşam alanımızı işgal etmeleri karşısında merhamet dilenmeye nasıl yüzümüz olur?

Dünyayı işgal eden ve yanlarında getirdikleri devasa makinelerle (üçayak, tripot) önüne çıkan her engeli yıkan, insanlığın başına bela bu Marslılar karşısında, çaresizce kaçmaya uğraşan ana karakter ve birkaç bölüm boyunca ona eşlik eden adamlar.

Beni en çok çarpan da kahramanımızla yolları kesişip, ona eşlik eden ve birlikte kaçmaya, en azından hayatta kalmaya çalışan adamlardan topçu subayı ile öykünün kendi ağzından anlatıldığı kahramanımız arasındaki diyaloglar oldu.

Tadımlık bir cümle ekleyelim:

"Bizler yenildik. Şimdi yapmamız gereken, kanalizasyonlara çekilmek. Zayıflarla, sakatlarla, yaşlılarla işimiz yok; ne de hayatının biricik derdinin yenilenmesi gereken bilet tarifeleri olduğu beyzadeler ve aşırı duygusallıkları mantıklarının katili olan çıtkırıldım hanımefendilerle.. Bize güçlü olanlar gerekecek, Marslı teknolojisini bize taşıyacak casuslar.."

Yine Wells, yine sıra dışı bir kurgu, yine yazıldığı dönemin hayli ötesinde olan nefis bir başyapıt..
247 syf.
·8/10
Kitap yayınlandığı zamana göre o kadar sıradışı ki bugün okurken yıllardır yazılan çizilen çekilen bilimkurgu eserlerin neredeyse tamamına kaynaklık ettiğini görebiliyorsunuz. Resmen uzaylılar hakkındaki tüm bilimkurgu materyalleri bu kitapta ilk defa temellendirilmiş. Bu açıdan hayranlık duyulacak bir eser.
272 syf.
·17 günde·Beğendi·7/10
Kitap, Mars'lıların dünyayı işgalini ve onlara karşı verilen mücadeleyi anlatıyor.

Günümüz teknolojisini kitapta bulamayınca hayal kırıklığına uğramayın. Kitabın eski tarihli olduğunu bilerek okursanız daha iyi olur.

Yazar, günümüzden çok eski bir tarihte, uzaylılar hakkında gerçekçi tahminler yürütmüştür.

Kitabın beğenmediğim tarafı, anlatan kişinin geçmişte yaşadığı olayları aktarıyor olması. Zaman Makinesi kitabında da böyleydi ama orda bu kadar rahatsız etmemişti.
272 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Dünyalar Savaşı, 1898 yılında bilim kurgunun kurucularından kabul edilen H.G Wells tarafından yazılmış diğer yazarlara ışık tutan bir baş yapıt niteliğindedir. Öncelikle kitabı okurken dönemin şartlarını dikkate alarak okumanızı öneririm. O zaman kitabın sizi içine aldığını göreceksiniz.

Kitap, Marslıların Dünya'yı istila teşebbüsünü ve insanlığın buna reaksiyonu ve mücadelesini anlatmaktadır. Özellikle Marslıların tasviri dönemin şartlarına göre öncü niteliğindedir.

Keyifli okumalar..
“H. G. Wells’in yazdıkları insanı kendine hayran bırakan ve hiçbir zaman tam olarak kavrayamayacağımız türden.”

–Orson Welles

 

“Bay Wells’in eserleri zamanın eskitemeyeceği ve gerçekleşmesi pek de imkânsız olmayan hikâyeler anlatıyor.”

-Jules Verne-

 

“Her nesil Dünyalar Savaşı’nı kendi deneyimlerinin ışığında yeniden okuyup yeni bir şeyler öğrenebilir.”

-Arthur C. Clarke-

 

“BU BİR SAVAŞ DEĞİL. HİÇBİR ZAMAN SAVAŞ OLMADI; İNSANLARLA KARINCALAR ARASINDAKİ BİR SAVAŞTAN DAHA FAZLASI DEĞİL BU.”

 

H. G. Wells, bilimkurgunun atası, türe adını altın harflerle yazdırmış en büyük yazarlardan. Zaman Makinesi, Görünmez Adam, Doktor Moreau’nun Adası gibi eserleri ve düşünceleriyle âdeta zamanın ötesinden gelen bir yazar olan Wells, Dünyalar Savaşı’nda istila altındaki umutsuz ve çaresiz bir gezegenin hikâyesini anlatıyor: Dünya’nın.

 

Gökyüzünden İngiltere’nin güneyine düşen silindirlerin yarattığı merak hemen sonra yerini korkuya bırakmıştır. Dünya, Mars’tan gelen canlıların istilası altındadır. Henüz ne olduğunu anlayamadan Marslılar tarafından katledilmeye başlayan insanlar, var güçleriyle karşılık vermeye ve direnmeye çalışırlar.

 

Uzaylıların kontrolü altındaki İngiltere’de adsız anlatıcının tanıklıkları, insanlığın kaygı verici ümitsizliğinin ve hayatta kalma mücadelesinin karanlık bir portresini çizer. İnsanlığın Dünya üzerindeki binlerce yıllık hükümdarlığı son mu bulacaktır, yoksa bir 
272 syf.
·2 günde·10/10
Dönemin teknolojisi düşünüldüğünde muazzam bir hayal gücü. O kadar yalın ve güzel anlatılmış, detaylar o kadar güzel verilmiş ki gözümün önünde canlandı İngiltere'nin üstünde bir güç görmeyen bu yüzden at arabalarına sakince sandık yükleyen insanlar.

Bir çok döneme ilham vermiş hala da ilham vermeye devam eden bir kitap. Hatta bu kitap yıllar önce bir kaç değişiklikle beni çok etkileyen bir filme dahi dönüştü. O zaman duymuştum kitabı. Araştırdığımda bir tarihte ülkemizde arkası yarın radyo tiyatrosu olarak yayınlandığını ve tiyatroyu gerçek sanan dönemin insanının makarna stokladığını okumuştum. Çok istemiştim okumayı ama temin edememiştim bir türlü.

Şu an diyorum ki iyi ki bugün okumuşum. İyi ki. Eğer o zaman okusaydım dönemin şartlarını anlayamayıp şuursuzca eleştirebilir, yazara ve kitaba haksızlık edebilirdim.

Kitabı okuyacaklara tavsiyem okumadan önce yaşadığımız çağın getirilerini bir kenara bırakın ve 1800lerin İngiltere'sine at arabalarının sesine kulak verin.
288 syf.
·6 günde·8/10
Bu kitap bence verilen değer az olmuş. Belki siz okurken üçüncü kalite holowod filmi tadında diyeceksiniz. Ama bana göre yazıldığı yılını göre müthiş bir kurgu. Holowod filminde ki gibi biri başrol olan ve tüm dünyayı onun değiştirdiği değil. Böyle sonu olması benim için daha güzel. Onun gözünden herşeyi görmek çok iyiydi. Zamanın çok çok ötesinde bir kitap. Ama bizim zamanımızında iyisi çünkü sürekli aynı holowod filmlerin gibi değil. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim...
322 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
1898 yılında yazılmış bir uzaylı istilası okumak çok farklıydı. O zamanların süper gücü İngiltere olunca bugün nasıl her kıyamet Amerika'da kopuyorsa o gün de uzaylılar bula bula İngiltere'yi buluyorlar. Aksiyon sahneleri at arabasıyla Marslılardan kaçma, top ateşiyle marslıların ısı ışınlarına ve zehirli gaz bulutlarına -o dönemde zehirli gazlar daha icat edilmemişti bu açıdan ileri görüşlü bir yapıt- karşı savaşlardan oluşuyor. Bugünün Amerikan yapımları da bu adamın hayallerinin üstüne pek az şey ekleyerek yeniden devam etmişler. Kitabın dili de çok akıcıydı ve sahneleri betimlemelerle güzel anlatıyordu. Başarılı bir yapıt bugün bile hala okunabilirliğini koruyor.
272 syf.
·2 günde
Kitap turunun oncusu olmayi hak ediyor. Beni asil sasirtansa 1898'de yazilmasina ragmen belkide caglar otesine hitap etmesi. Yazari h.g.wells'in engin bir hayalgucu ve kurgu dehasina sahip oldugu suphe goturmez. Bilim-kurgu severlerin es gecmemesi gereken bir kitap bence. Iyi okumalar!
272 syf.
Yazarı ve yaşadığı dönemi düşünürsek müthiş bir hayal gücü ve ilerici bir akıl ürünü ortaya koyduğunu düşünüyorum. Kitabı kimin yazdığını bilmeden okuyan biri için 21. yüzyılda yazılmış bile denebilir.
272 syf.
·6/10
Hikayeye 6 vermemin sebebi günümüzde yazılmamış olması yani bu bizden çok önceki bir zamanın görüşüyle yazıldığı için 6 puan almayı hak ediyor günümüz koşullarında 10 üzerinden 10 puan alırdı zaten büyük bütçelerle filmi çekilmiş tom cruise 'un oynadığı 2 filmden oluşan serisiyle de var hatta filmi daha iyidir gidin okumak yerine filmini izleyin derim
Savaşların tarihinde yıkım hiçbir zaman böyle rastgele ve her şeye yönelik olmamıştı.
H. G. Wells
Sayfa 83 - İthaki Yayınları, 2. Baskı
İnsanlar acıkmaya başladıkça, mülkiyet haklarına duyulan saygı azalıyordu.
H. G. Wells
Sayfa 145 - İthaki Yayınları, 2. Baskı
"Ölmek o kadar korkunç bir şey değil ki; ölümü bu kadar korkunç yapan, korkarlardır."
H. G. Wells
Sayfa 217 - İthaki Yayınları
"O doludizgin gelen kader hemen başımızın üstündeyken, insanların küçük işlerinin peşinde koşturmaları şimdi beni inanılmaz derecede hayrete sürüklüyor."
H. G. Wells
Sayfa 25 - Ithaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The War Of Worlds
Baskı tarihi:
21 Haziran 2017
Sayfa sayısı:
195
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059489799
Orijinal adı:
The War Of Worlds
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Baskılar:
Dünyalar Savaşı
Dünyalar Savaşı
Dünyalar Savaşı
The War Of Worlds
Dünyalar Savaşı
No one would have believed in the last years of the nineteenth century that this world was being watched keenly and closely by intelligences greater than man’s and yet as mortal as his own; that as men busied themselves about their various concerns they were scrutinised and studied, perhaps almost as narrowly as a man with a microscope might scrutinise the transient creatures that swarm and multiply in a drop of water.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0