The Wizard of Oz

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.890
Gösterim
Adı:
The Wizard of Oz
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052942291
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Swept away by a cyclone from the Kansas prairies to the Land of Oz, Dorothy and her dog, Toto, must find their way home.

Traveling to the Emerald City with a new band of friends; the Scarecrow, the Tin Woodman, and the Cowardly Lion, Dorothy’s fate is in the hands of a great and terrible wizard. But a wicked enemy stands in her way.

But with help of his friends, Dorothy will go back to Kansas and live happily with his Uncle Henry and Aunt Em.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yıllaaaar yıllar önceydi... :) Önümde meyve suyu ve cips, karşımda televizyon açık. 1971 yapımı "Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde" izliyorum.

Ayşecik, önce Korkuluk ile karşılaşıyor. Metin Serezli giriyor sahneye. (Korkuluk benim en sevdiğim karakter.) Beyni olsun istiyor Korkuluk. Düşünmek istiyor diğer insanlar gibi. Tek başına çıktığı yolculuğa, Korkuluk ile devam ediyor Ayşecik. Sonra Süleyman Turan geliyor. Teneke Adam ikinci katılan oluyor yolculuğa. Çünkü onun da bir isteği var Oz Büyücüsü'nden. Kalbi olsun istiyor Teneke Adam ve kalbi sayesinde yeniden aşık olmak... Ve son olarak Aslan görünüyor ekranda. Hepimizin çok sevdiği Ali Şen can veriyor Aslan'a. Cesur olmak onun da isteği. Çünkü cesur olmalı Ormanların Kralı... Hep birlikte Oz Büyücüsü'nü aramaya koyuluyorlar artık.

Bunları izlerken henüz kitaptan habersizim. Baum ile daha sonra tanışıp okudum Oz Büyücüsü'nü. Her karakter aklımda yine filmdeki gibi. Her birinin arayışını hem üzüntü hem de büyük istekle okuyorum.

Modern Klasikler 126. Kitap olarak Oz Büyücüsü'nü duyurunca, bir kez daha okumamak olmaz dedim. Bir çırpıda, yine aynı duygularla okudum. Sanki yine haftasonuymuş, ben yine televizyonda o bildik filmle karşılaşmışım gibi... Cadının Eriyoruuuuum Eriyoruuuum sahnesi gözlerimin önündeymiş gibi... :D

Kitaptaki bazı cümleler düşündürüyor okuyucuyu. Mesela Teneke Adam'ın, Korkuluk ile konuştuğu cümleleri geliyor aklıma şu an.
"Aşıkken dünyadaki en mutlu insan bendim, ama kalbi olmayan biri aşık olamaz."
"Ben kalp almalıyım. Çünkü beyin insanı mutlu etmez, oysa mutluluk dünyadaki en güzel şeydir."

Her bölüm ayrı bir ders, her karakterin hikayesi birbirinden anlamlı. Bir de kitapla ilgili okuduğum eleştirilerden birini ekliyorum aşağı. Siyasi göndermeler ve diğer ilginç iddialar var Oz Büyücüsü ile ilgili. Bir bakınız derim. Okumamış olan var mı bilmiyorum ama zaman kaybetmemek lazım okumak için...

https://www.google.com/...lginc-iddia-40053929
214 syf.
·3 günde·10/10
"Oz Büyücüsü" (1900) çok duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. "Alice Harikalar Diyarında" (1865) kitabına benziyor. Beyaz tavşanı değilde sarı tuğlalı yolu takip etmeniz gerekiyor...

Dorothy çıkan bir fırtına ile başka bir diyara sürüklenir. Kötü büyücülerin ve iyi büyücülerin bulunduğu bir diyara. Bu diyarda çok acayip canlılarda vardır. Farklı bir dünya, farklı canlılar, iyi ve kötü büyücüler, bir yolculuk macerası... Bu noktada Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitabına benzettim sanki.

Oz Büyücüsü çok korkunç ve güçlü bir büyücü olarak bilinir fakat O'da batının kötü cadısından korkmaktadır. Büyücüler, büyüler, tuhaf yaratıklar... Bu noktada Harry Potter kitabına benzettim.

Belki J. K. Rowling J. R. R. Tolkien'den etkilenmiştir, J. R. R. Tolkien de L. Frank Baum'dan ve L. Frank Baum da Lewis Carroll'dan etkilenmiştir... Bir birlerinden etkilenip daha sonra kendi bilgi, birikim, tecrübe ve hayal dünyaları ile yeni özgün ürünler çıkarıyorlar.

Dorothy evine dönebilmek için Oz Büyücüsünü bulmak ve evine gitmesine yardımcı olması karşılığında Oz Büyücüsünün istediği şeyi yapmak zorundadır. Bu yolculukta bir beyin isteyen korkuluk, bir kalb isteyen teneke adam ve cesaret isteyen Aslan Dorothy'ye arkadaşlık edecektir. Acaba Dorothy evine dönebilecek midir?

Bu kült kitabı okuyun derim...
214 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumun en güzel kitaplarından olan bu eseri şimdi görünce tekrar okuma isteği duydum :)
Dorothy'nin maceraları çocuk kalbimde başarmanın önünde hiç bir engelin olmamasını anlatan güzel bir masaldı...
216 syf.
·2 günde
Oz büyücüsü benim çocukluk kitaplarımdan biri yeniden okumak ilaç gibi geldi, çocukluğuma döndüm bir anlığına, keyifle okudum 12-13 yaşlarındaki çocukların sevebileceğini düşünüyorum. Hatta Yetişkinlerin bile seveceğini düşünüyorum. (Adam Fawer'in Yazdığı "Oz"da harikaydı.)
135 syf.
·1 günde
Masallar sadece çocuklar için midir?
Yoksa buna inandırıldık mı?

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi'nin 126. kitabı olarak çıkan Oz Büyücüsü, 1900 yılında yayımlanan Amerikan edebiyatının ilk masalı olarak görülmektedir. Kitap ünlü olmakla birlikte filmi de mevcuttur ve bir hayli ünlüdür (hatta ünü kitabın önüne geçmiştir denebilir); ününün sebebi bir ilk taşımasından ziyade masaldaki birçok unsurda kitabın yazıldığı döneme göndermelerin bulunmasıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse kitabını okumamak ve filmini izlememek adına çok fazla direndim ancak İş Bankası'ndan çıkınca dayanamayıp okudum.

Bir varmış bir yokmuş... Dorothy ile köpeği Toto Kansas'ta mutlu mesut yaşarken bir anda kendini hiç bilmediği bir ormanda buluvermiş. Dorothy bu duruma çok üzülmüş ve geri dönmek istemiş. Demişler ki sana ancak ve ancak Oz Büyücüsü yardımcı olur, git onu bul. Oz Büyücüsü'nü bulacağım diye çıktığı yolda Korkuluk,Teneke Adam ve Aslan ile karşılaşmış. Bu üç karakterle birlikte düşmüşler yola...
Kitap kısacası bu şekilde başlıyor. Karakterlerin aslında sahip olduğu ancak kendilerinde olmadığına inandıkları nitelikleri aramasıyla birlikte yaşadıkları maceraları anlatıyor. Her yaştan insan için birçok ders içermekte aslında.
Yazıldığı döneme ait göndermeler mevcut dedim ya bu durum kitabın arka kapağında şöyle anlatılmış: "1890'ların Amerika'sındaki ekonomik, politik ve toplumsal durumun sembolik bir alegorisi olarak değerlendirilir ve Batı'daki çiftçilerin durumunu, dönemin altın piyasasını ve İç Savaş'tan sonra çalışamayıp ekonomik sorunlar yaşayan işçileri sembolize eden unsurlar taşıdığı ileri sürülebilir."

İşte böyle efendim. Siz de benim gibi geç kaldıysanız, merak ediyorsanız, İş Bankası Modern Klasikler Dizisi hayranıysanız okuyun derim. Masallar hepimize lazım.
İyi okumalar dilerim.
144 syf.
·2 günde·7/10
Mis gibi bir masal dünyasından çıktıktan sonra nasılda huzurlu hissediyor insan. Bu kadar saf, temiz ve yardımsever olamaz mıydık dünyadaki insanlar olarak.
214 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çok güzel bir çocuk kitabıydı. Dorothy ve Toto ile birlikte Oz ülkesine gitmek çok güzeldi.

Teneke adam, korkuluk ve aslan üzerinden gayet hoş mesajlar verilmişti.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuklara hediye edilebilen güzel ve kült eserlerden. Herkese iyi okumalar dilerim. :)
214 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir kitap . okumanızı tavsiye ederim Bir yalandan insanları kandırmış bir büyücüyü anlatıyor ve ona kanan halkı .ben beğendim umarım sizde beğenirsiniz :)
214 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitapta güzel kızımız Dorothy’nin Oz ülkesine giderken başından geçen serüveni okuyoruz. Dorothy bu serüvende tabii ki yalnız değil! Cânı köpeği Toto ve yolda tanıştığı arkadaşları Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan onu yalnız bırakır mı? Asla! Hikayede sadece bir şeyden sıkıldım bence çok uzattı. Konusu falan beni sardı fakat bir yerden sonra artık bitirse de gitsek moduna girdim. Bu kitabın bir filmi de var haberiniz olsun. Sonlara doğru azıcık sıkıldığım için 5/4 veriyorum. Her yaşa uygun bir kitap.
136 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Sürükleyici anlatım diliyle beni benden aldı
Oz Diyarı'na giderken yaşadıkları serüvenler, Dorothy ve arkadaşlarının öyküsüyle kendinizi birden kitabın içinde buluyor ve adeta o anları yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın en sevdiğim yanı da bu oldu sanırım.
Okuduktan sonra bir daha Dorothy ve arkadaşlarının öyküsünü unutmayacak ve aklınıza geldiğinde yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamayacaksınız.
Bu tarz kitapları sevenlere önerilir !
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
bugün sizlere çocukluğumla geldim .ne harika bir filmi vardı ne de çok severdim Oz Büyücü'sünü. Her çocuk hikayesinde olduğu gibi bu hikâyede de alt metinde çok güzel dersler var. Ama en önemli ders " DOSTLUK ". Bence bu kitabı okuyan çocuklar dış görünüşe önem vermeden biriyle dost olabileceğinin farkına varır. Ne olursa olsun dostunu geride bırakmamanın önemini anlar. Karşılıksız sevmeyi öğrenir. Ve de kendine inanmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenir. 7' den 87'ye ( 77 klişe oldu artık ) herkese tavsiye ediyorum. Çok keyifli bir hikaye okuyacaksınız.
214 syf.
·Puan vermedi
Çocuk kitabı olmasına rağmen herkesin okumasi gerektiğini düşünüyorum. İçinde güzelliği yardımseverliği barındıran bir kitap. Bir çırpıda biter zaten...
-Bana beyin veremez misin? diye sordu Korkuluk
-Buna ihtiyacın yok her gün yeni bir şey öğreniyorsun. Bir bebeğin beyni vardır ama fazla bir şey bilmez. Bilgiyi sağlayan tek şey deneyimdir ve bu dünyada ne kadar kalırsan o kadar deneyim elde edersin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Wizard of Oz
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052942291
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Swept away by a cyclone from the Kansas prairies to the Land of Oz, Dorothy and her dog, Toto, must find their way home.

Traveling to the Emerald City with a new band of friends; the Scarecrow, the Tin Woodman, and the Cowardly Lion, Dorothy’s fate is in the hands of a great and terrible wizard. But a wicked enemy stands in her way.

But with help of his friends, Dorothy will go back to Kansas and live happily with his Uncle Henry and Aunt Em.

Kitabı okuyanlar 604 okur

  • Emre
  • Emre Yalçın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0